Топ-10 Україна Інкогніта. Українське бароко. Храми

 

Українське бароко - хіба може бути щось краще. Це як вишиванка, це як пісня, це як сало з часником, це як вареники із сметаною, це як борщ... Вільнолюбний європейський народ створив стиль, який можна порівняти із найкращими світовими архітектурними стилями. Взяли дерев'яну козацьку церкву і відтворили її в камені, а потім змішали (синтезували) те що вийшло із європейським бароко.

Козацьке бароко, Мазепинське бароко, українське бароко. На жаль не так вже й багато дійшло до нас шедеврів українського бароко - комуністичні варвари постаралися, для них цей стиль не представляв ніякої цінності. Але знищити не вдалося.

В рейтингу є дві споруди, які були відбудовані повністю, або частково, але ми їх не вважаємо декорацією - це повноцінні шедеври - Михайлівський Золотоверхий та Успенський собори. З цими будівлями пов'язані цілі епохи, тому не розглядати їх ми не маємо права. 

Частина об'єктів у рейтингу зводились в Княжу Добу й були перебудовані у стилі українського бароко - вони також розглядались як повноцінні учасники, без них українське бароко не стало б світовим стилем.

Рейтинг суб'єктивний, в ньому розглянуто лише об'єкти, інформація про які розміщена на сторінках сайту "Україна Інкогніта". Починається рейтинг із десятого місця. Також ми подаємо десятку! (ну важко було виключати шедеври) запасних об'єктів.

10. Церква святої Катерини (Чернігів)

У 1696 році цар Петро І пішов черговою війною на турків. Ну типу, як у пісні «Ногу Свєло»: «…и снова идут на войну Петербург и Стамбул…». Цього разу майбутній імператор вирішив захопити османську приазовську фортецю із простенькою назвою Азов. Ну й нехай, це його справа, але ж він цього разу і запорізьких козаків за собою потягнув. І ті били турка не жаліючи живота свого, і здобули звитяжну перемогу. Керував козацьким військом чернігівський полковник Яків Лизогуб. На честь цієї перемоги він вирішив поставити у Чернігові козацьку церкву.

Читайте про церкву святої Катерини

9. Успенський собор (Чернігів, Єлецький Успенський монастир)

Пам’ятаєте перший і єдиний радянський фільм жахів? Вій. Дійсно цікавий і майстерно знятий фільм із прекрасними акторами та прекрасними декораціями. Хоча, звичайно, монстри у цьому фільмі не йдуть ні в яке порівняння із сучасними голлівудськими монстрами, але ж і знімався фільм аж у 1966 році. Пригадайте самий початок кінострічки, там де бурсаки відправляються на канікули, а бородатий архімандрит каже їм напутнє слово. Відповідно до повісті виходять вони із брами Київської бурси – Києво-Братського училища, яке розташовувалось у Братському монастирі. Але на екрані зовсім не Київ – це Чернігів, а бурсаки вибігають із брами Єлецького Успенського монастиря. Отже цей монастир – кінозірка, адже його бачили практично усі мешканці колишнього СРСР та і всього пострадянського простору.

Читайте про Успенський собор

8. Спасо-Преображенський собор (Черкаська область, Золотоніський район, Бакаївка, Красногірський Покровський монастир)

...1767 року Софроній перебуваючи у Іркутську ініціював будівництво Спасо-Преображенського собору в Красногірському монастирі та виділив кошти на цю справу. Собор зводили за проектом видатного українського архітектора Івана Григоровича-Барського. У 1771 році будівництво закінчили, але Софроній так і не побачив цієї перлини українського бароко.

Читайте про Красногірський монастир

7. Миколаївський собор (Чернігівська область, Ніжин)

Цей величний храм є одним з найбільш ранніх зразків українського козацького бароко. Він повністю відтворює у цеглі форми дерев’яних козацьких храмів. Коли точно його збудували достеменно невідомо. Вважається що будівництво розпочали у 50-ті роки XVII століття. Будували собор козаки Ніжинського полку на кошти соратників Богдана Хмельницького братів Золотаренків.

 

Миколаївський собор є одним з найвищих храмів збудованих у XVII столітті. Та й взагалі в Україні знайдеться небагато храмів, які перевищують його висотою. Стрімко злітають угору на висоту 55 метрів 5 щільно стулених бань Миколаївського собору. Могутні стіни (товщина їх перевищує 1,5 м), вкриті хитромудрим бароковим декором, підкреслюють фортифікаційне значення будівлі, але не дають засумніватися в його першочерговій функції церкви-домінанта. Церкви, яка стала прототипом для багатьох п’ятибанних хрещатих храмів, виконаних в стилі українського бароко.

Читайте про Ніжин та Миколаївський собор

6. Троїцький собор (Чернігівська область, Прилуцький район, Густиня, Троїцький монастир)

Зараз Густиня – це маленьке село з населенням у 150 осіб. Виникло воно у 1600 році, коли монахи з гори Афон Йоасаф та Афанасій з благословення настоятеля Києво-Печерської Лаври прийшли сюди для усамітнення й заснували тут, на острові в заплаві річки Удай серед густого лісу (звідси і назва), чоловічий монастир. Освятили обитель на честь Святої Трійці.

Читайте про Троїцький Густинський монастир

5. Церква Миколи Козацького (Сумська область, Путивль)

Церква Миколи Козацького є однією з головних пам’яток українського бароко в межах Східної України. Місцеві мешканці дуже шанують цей храм. Кажуть що його не зачиняли для богослужінь навіть у радянські часи. Хоча вони, мабуть, і не уявляють якою пам'яткою є ця церква.

Читайте про Путивль та його пам'ятки

4. Михайлівський Златоверхий собор (Київ)

...Собор, збудований у Княжу Добу, перебудували у стилі українського бароко. У 18 столітті фасади храму були прикрашені ліпними прикрасами - облицюваннями і орнаментом - виконаними відомим київським архітектором Іваном Григоровичем-Барським. Фризи барабанів були декоровані оригінальними майоліковими розетками, що виблискували на сонці, подібно до коштовних каменів... Радянські варвари зруйнували святиню. За фотографіями та збереженим проектом храм відновили в період незалежності...

Читайте про Михайлівський Златоверхий собор та монастир

3. Велика церква Лаври, Успенський собор (Київ)

Закладення нового кам’яного храму відбулося у 1073 році. На будівництво Антоній та Феодосій запросили чотирьох майстрів із Константинополя (хоча існує легенда, що сама Богородиця у сні запросила зодчих на Русь). «Де закладати храм?» - запитали зодчі Антонія. «Де Господь вкаже» - відповів преподобний. І Господь вказав: спочатку тут не випала роса, потім випала лише тут, пізніше сюди зійшов вогонь, випалив зелень та утворив заглиблення у землі.

Читайте про Успенський собор

2. Троїцький собор (Чернігів, Троїцько-Іллінський монастир)

...У рік завершення будівництва Введенської церкви в монастирі розпочалося нове, цього разу грандіозне будівництво – почалося зведення Троїцького собору. Проект собору розробив архітектор польсько-німецького походження Йоган (Ян)-Баптист Зауер. Він же керував будівельними роботами...

Читайте про Троїцький собор і монастир

1. Софійський собор (Київ)

Доки стоїть Свята Софія - стоятиме Україна.

Читайте про Софійський собор і монастир

ЗАПАСНІ

Спасо-Преображенський собор та Миколаївська церква-дзвіниця (Чернігівська область, Прилуки)

Читайте про Прилуки

Церква Миколи Притиска (Київ)

Читайте про церкву Миколи Притиска

Церква Різдва Богородиці (Київ, Києво-Печерська Лавра)

Читайте про церкву Різдва Богородиці

Хрестовоздвиженська церква (Київ, Києво-Печерська Лавра)

Читайте про Хрестовоздвиженську церкву

Покровська церква (Київ, Поділ)

Читайте про Покровську церкву

Михайлівська церква (Сумська область, Шосткинський район, Вороніж)

Читайте про Вороніж

Церква Феодосія Печерського (Київ, Києво-Печерська Лавра)

Читайте про церкву Феодосія Печерського та монастир

Церква Всіх Святих (Київ, Києво-Печерська Лавра)

Читайте про церкву Всіх Святих

Кирилівська церква (Київ)

Читайте про Кирилівську церкву

Вознесенський собор (Київ, Флорівський монастир)

 

ukrainaincognita.com


09.03.2015 2712 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

11295 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1347
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

691
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5844
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1602
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1455

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

529

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1348

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1169

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1068
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

418
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

518
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1455
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

494
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

762
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5805
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

540
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

383
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

702 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1151
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

1006