Вчення про душу. Арістотель

 

Предмет психології. Вчення про душу, по суті, займає центральне місце у світогляді Арістотеля, оскільки душа, за поданням Стагірита, пов'язана, з одного боку, з матерією, а з іншого - богом. Тому психологія - і частина фізики, і частина теології (першої філософії, метафізики).

 

До фізики відноситься, проте, не вся душа, а та її частина, яка не може існувати, як і фізичні суті взагалі, окремо від матерії. Але "фізична" частина душі і фізичні суті не тотожні, тому не все в природі одушевлено - Аристотель не анімісти, так само як він і не гілозоіст. Одушевлено лише живе, між одушевленою і життям ставиться знак рівності.

 

 

Тому психологія у своїй нижчої, фізичної частини збігається зі свого предмету з біологією. Обидві науки вивчають живе, але по-різному: психологія вивчає живе в аспекті цільової і рушійною причин, а це і є душа, біологія ж - в аспекті причини формальної і матеріальної. Арістотель віддає перевагу психології перед біологією, кажучи, що "займається теоретичним розглядом природи слід говорити про душу більше, ніж про матерії, оскільки матерія скоріше є природою через душу, ніж навпаки" (Про частини тварин I, 1, с. 39).

 

Визначення душі. У своєму трактаті: "Про душу" Арістотель визначає душу в системі понять своєї метафізики - сутності, форми, можливості, суті буття, ентелехні. Душею може мати тільки природне, а не штучне тіло (сокира душі не має). Це природне тіло повинно бути придатним для життя. Здійснення (ентелехія) цієї можливості і буде душею. Аристотель говорить тут, що "душа необхідно є сутність в сенсі форми природного тіла, що має у можливості життям. Сутність же є ентелехія: стало бути, душа є ентелехія такого тіла" (II, 1, с. 394) 1/Аристотель. Про душу, кн. II, гл. 1. /, Або: "Душа є перша ентелехія природного тіла, що має у можливості життям" (там же, с. 395), або: "Душа є суть буття і форма (логос) не такого тіла, як сокира, а такого стественного тіла, яке в самому собі має початок руху і спокою "(там же). Ці, на перший погляд, важкі формулювання не повинні нас лякати. Аристотель бажає сказати, що душа включається лише при завершеності здатного до життя природного тіла.

 

Душа - супутниця життя. Її наявність - свідоцтво завершеності тіла, здійснення можливості життя. Але це означає, що Аристотель розуміє життя дуже широко. Види душі. Арістотель розрізняє три види душі. Два з них належать до фізичної психології, оскільки вони не можуть існувати без матерії. Третя метафізічна. У своєму мінімумі душа є скрізь, де є життя. "Вирушаючи у своєму розгляді від вихідної точки, ми стверджуємо, що істота відрізняється від неживого наявністю життя" (II, 2, с. 396).

 

А щоб бути живим, досить мати здатність до харчування, до зростання і до заходу (природний цикл живого), тобто бути рослиною. Здатність до живлення - критерій рослинної душі. У своєму ж максимумі душа є там, де є розум, при цьому навіть тільки розум. Такий бог, про який, як ми бачили, Аристотель говорив, що "життя без сумніву властива йому, бо діяльність розуму є життя" (Метафізика, XII, 7, с. 221). Взагалі кажучи, щоб бути живим, досить мати хоча б одним з таких ознак, як розум, відчуття, рух і спокій в просторі, а також рух у сенсі харчування, занепаду і зростання. Так, щоб бути твариною, досить почуття дотику: "тварина вперше з'являється завдяки відчуттю" (Про душу, II, 2, с. 397).

 

Здатність до дотику - критерій наявності тваринної душі, так само як здатність до живлення - рослинної. У свою чергу, здатність до відчуття (а дотик - його мінімум) тягне за собою задоволення і незадоволення, приємне і неприємне, а тсм самим бажання приємного. Крім того, деяким живим істотам притаманна здатність до руху в просторі. Так як здатності до ощущеншо не може бути без рослинної здібності, то тварини володіють не тільки тваринної, але і рослинною душею. Такі дві нижчі, "фізичні" душі. Друга вище першої й включає її в себе. Де є тваринна душа, там є і рослинна, але не навпаки. Тому тварин менше, ніж рослин. "Нарешті, зовсім небагато істот має здатність міркування і роздуми". Ці істоти розпадаються на дві групи: люди і бог. Люди, маючи здатність до міркування і роздуму, мають як тваринної, так і рослинною душею. Бог, як було вже сказано, має лише розумною душею. Людина - і рослина, і тварина. Бог - тільки бог. Так утворюється сходи живих істот у психологічному аспекті. У принципі ці сходи неперервна, але все ж вона розпадається на три прольоти: 1) рослинна душа - перша і сама загальна здатність душі, чия справа - відтворення та харчування, а відтворення - мінімальна причетність до божественного 1/Тут чується мотив платонівського "бенкету: ":" Народження - це та частка безсмертя і вічності, яка відпущена смертній істоті "(див. Платон Соч. в 3-x т., т. 2, с. 137 - 138). /.

 

Рослини не відчувають, тому що вони сприймають вплив середовища разом з матерією. Рослини не здатні відокремити від матерії форму; 2) тварини відрізняються від рослин тим, що мають здатність сприймати форми ощущаемого без його матерії. Тут слово "форми" вжито не в метафізичному сенсі. Це не сутності, не даються у відчуттях і зовсім не сприймаються тваринами, а зовнішні форми, образи окремих предметів і явищ, даних у відчуттях і в їх синтезі у виставах. Така тваринна душа; 3) людська душа крім рослинного і тваринного компонентів володіє також і розумом. У слклу цього вона найбільш складна, ієрархічна, розумна душа (Про неї нижче.) Душа і тіло. "Будучи формою, суттю буття, ентелехпей живого тіла, душа є" складена сутність ". Така душа від тіла невіддільна (II, 1, с. 396). Хоча вона сама не тіло, але вона прпнадлежіт тілу, яке не байдуже душі. Душе аж ніяк не байдуже, в якому тілі вона перебуває. Тому Аристотель відкидає орфико-піфагорейської-платонівське вчення про переселення душ. Зі свого боку, всі живі природні тіла - знаряддя душно і є задля душно як "причини і початок живого тіла" у трьох значеннях: "Душа є причина як те, звідки рух, як мета і як сутність одушевлених тіл" (там же, с. 402). Але все це відноситься лише до рослинної і тваринної душам. Людська, розумна душа. Рослинна і тваринна компоненти людської душі невіддільні від тіла так само, як луші рослин і тварин. Адже "в більшості випадків, очевидно, душа нічого не відчуває без тіла і не діє без нього, наприклад, при гніві, відвазі, бажання, взагалі при відчуттях. Мабуть, всі стани душно пов'язані з тілом: обурення, лагідність, страх, співчуття, відвага, а також радість, любов і відраза; разом з цими станами душі відчуває щось і тіло "(там же, с. 373).

 

Аристотель приводить приклади, які доводять, що емоції - функції не тільки душно, а й тіла. Якщо тіло не прийде в збудження, то велике нещастя не викличе належної емоції, тому люди часто "каменеют", щоб захиститися від страждання. Отже, робить висновок Арістотель, " стану душі мають свою основу в матерії "(там же, с. 373 - 374). Так само і взагалі" здатність відчуття неможлива без тіла "(там же, с. 434), без якого абсолютно неможлива діяльність і рослинної душі. Проте розумна душа - не ентелехія тіла. Адже "ніщо не заважає, щоб деякі частини душно були віддільні від тіла, так як вони не ентелехія будь-якого тіла" (там же, с. 396). Такий розум: якщо здатність відчуття неможлива без тіла, то "розум ... існує окремо від нього "(там же, с. 434). Хоча Аристотель і зауважує, що відносно розуму і здатності до умогляду ще не очевидно, чи існують вони окремо і незалежно від тіла або ж немає, але йому все ж таки" здається, що вони - інший рід душі і що тільки ці здібності можуть існувати окремо, як вічне - окремо від того, що минає "(там же, с. 398).

 

Арістотель не знаходить переконливого підстави для твердження того, що розум з'єднаний з тілом. Арістотель стверджує, що розум не має свого органу. Тут він не на висоті для свого часу: адже піфагорієць Алкмеон задовго до Аристотеля знайшов орган мислення в мозку.


26.01.2012 35566 0
Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

339
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1715
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3172
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1152
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1178
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1215 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

257

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1128

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

956

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

417
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

336
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2498
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1247
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1326
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

560
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15190
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7490
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

348
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

692 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

478
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

394
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

484