ЗВІТ представника Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення в Івано-Франківській області

 

 

Національна рада України з питань телебачення та радіомовлення затвердила звіт за результатами своєї діяльності в 2011 році 

 

Національна рада України з питань телебачення та радіомовлення на засіданні 25 січня ц. р. розглянула і затвердила звіт за 2011 рік, який буде подано Президентові України та Верховній Раді.

Така процедура звітності регуляторного органу визначена статтею 16 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення».  До 1 лютого ц. р.

Звіт Національної ради буде оприлюднено на офіційному сайті.

Цього дня розглянуто також звіти представників Національної ради в АР Крим, областях, містах Києві і Севастополі за 2011 рік, які були підготовлені на виконання пункту 11 статті 11  зазначеного закону.

Звіти більшості представників Національної ради в областях та звітну інформацію тих посадовців, які працюють менше року (Івано-Франківська, Київська, Луганська і Миколаївська обл.)  взято до відома. Звіти трьох представників, а саме в Запорізькій, Херсонській областях  та АР Крим взято до відома із зауваженнями.

 

 

ЗВІТНА ІНФОРМАЦІЯ

представника Національної ради України

з питань телебачення і радіомовлення

в Івано-Франківській області

Маслова Ігоря Вадимовича

за 2011 рік (з 17.08.2011)

 

 

  1. 1.   Вступ.

 

Представник Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення в Івано-Франківській області безпосередньо долучився до виконання посадових обов’язків з 17.08.2011р.

Основними напрямками діяльності представника в 2011 році були: нагляд за дотриманням телерадіоорганізаціями та провайдерами програмної послуги Івано-Франківської області вимог українського законодавства у галузі телерадіомовлення та умов ліцензій, виконання ними рішень Національної ради; здійснення планових та позапланових перевірок, добових та цільових моніторингів діяльності ТРО; виконання розпоряджень і доручень керівництва Національної ради та її апарату.

Одним із основних методів у діяльності представника була індивідуальна робота з керівниками ТРО: роз’яснення, надання приписів та проведення нарад.

У телерадіопросторі Івано-Франківської області на підставі ліцензій  Національної ради працює 41 суб’єкт інформаційної діяльності.

У процесі ліцензування було задіяно 6 ТРО:

4 телерадіокомпанії,  

2 провайдери програмної послуги. Зокрема, видано 8 нових ліцензій, з яких

4 – телевізійне мовлення (з них 3 на багатоканальне телевізійне мовлення):

 

-         Івано-Франківське міське комунальне підприємство Телерадіокомпанія «Вежа» (канал мовлення – SK 15-й у багатоканальній телемережі ТОВ ТРК «Діскавері», м. Івано-Франківськ);

-         Івано-Франківське обласне телебачення «Галичина» (мовлення в багатоканальній телемережі МХ-5 у стандарті DVB-T2 (MPEG-4) ТОВ «Зеонбуд», м. Київ, адреси станцій мультиплексування та територія розповсюдження програм: м. Долина (Івано-Франківської обл.),                    м. Івано-Франківськ), обсяг мовлення – 24 години на добу);

-         Товариство з обмеженою відповідальністю «Телерадіокомпанія РАІ» м.Бурштин Івано-Франківської обл. (мовлення в багатоканальній телемережі МХ-5 у стандарті DVB-T2 (MPEG-4) ТОВ «Зеонбуд»,                    м. Київ, адреси станцій мультиплексування та територія розповсюдження програм: с.Дебеславці, с.Микуличин (с.Рокита Велика) Івано-Франківської обл. (працюють в мережі), м. Долина (Івано-Франківської обл.), м. Івано-Франківськ), обсяг мовлення – 24 години на добу);

-         Івано-Франківська обласна державна телерадіокомпанія, м.Івано-Франківськ (мовлення в багатоканальній телемережі МХ-5 у стандарті DVB-T2 (MPEG-4) ТОВ «Зеонбуд», м. Київ, адреси станцій мультиплексування та територія розповсюдження програм:                            с. Дебеславці, с.Микуличин (с.Рокита Велика) Івано-Франківської обл. (працюють в мережі), м. Долина (Івано-Франківської обл.), м. Івано-Франківськ), обсяг мовлення – 24 години на добу).

4 - провайдери програмної послуги:

     - Товариство з обмеженою відповідальністю «Телерадіокомпанія «Галстрім» м. Івано-Франківськ (діяльність в м.Жидачів Львівської області);

     - Товариство з обмеженою відповідальністю «Телерадіокомпанія «Галстрім» м. Івано-Франківськ (діяльність в м.Івано-Франківськ);

     - Товариство з обмеженою відповідальністю «Телерадіокомпанія «Галстрім» м. Івано-Франківськ (діяльність в м.Коломия Івано-Франківської області);

     - Товариство з обмеженою відповідальністю «ІТ Люкс», м. Калуш Івано-Франківської обл. (діяльність в м.Калуш Івано-Франківської області).

 

Переоформлено і продовжено 14 ліцензій суб’єктів інформаційної діяльності:

 

а) телерадіокомпанії – 5 ліцензій:

     -    Івано-Франківське обласне телебачення «Галичина»;

     -    Телерадіокомпанія «Надвірна», м.Надвірна;

     -    Телерадіоорганізація «Тисмениця», м.Тисмениця;

     -    Приватне підприємство «Телерадіокомпанія «РАІ», м.Бурштин;

     -    Івано-Франківське міське комунальне підприємство Телерадіокомпанія «Вежа»;

 

б) ефірні радіостудії – 4 ліцензії:

     -    Товариство з обмеженою відповідальністю «Бойчук-студія», м.Івано-Франківськ;

     - Товариство з обмеженою відповідальністю «Телерадіокомпанія «Калуш»;

     -    Івано-Франківське міське комунальне підприємство Телерадіокомпанія «Вежа», ТОВ «Телерадіокомпанія «Калуш «Ефіком».

 

в) провайдери програмної послуги – 5 ліцензій:

     -  Товариство з обмеженою відповідальністю «ТРК Еліпс» м. Надвірна Івано-Франківської обл.;

     -   Мале приватне підприємство «Квант-ІІ», м.Коломия Івано-Франківської обл.;

     -  Приватне підприємство «Телерадіокомпанія «РАІ», м.Бурштин Івано-Франківської обл.;

    -     Приватне підприємство «Телерадіокомпанія «НТК», м. Коломия Івано-Франківської обл.;

    -    Товариство з обмеженою відповідальністю „Телерадіокомпанія „Оріон плюс”, м. Долина Івано-Франківської обл.

 

На території Івано-Франківської області зафіксовано 4 випадки безліцензійної діяльності провайдерів програмної послуги. По одному з випадків – діяльності приватного підприємця Стефурака Івана Васильовича (працював як провайдер програмної послуги в м.Верховина Івано-Франківської обл.) органами Державної податкової інспекції складено протокол про адміністративне порушення за статтею 58 Господарського Кодексу України, статтею 19, п.19.2 Закону України «Про податок з доходу фізичних осіб» та статтею 164 Кодексу України про адміністративне правопорушення, матеріали відправлено до суду.

26 червня 2011 року завершився строк дії ліцензії Товариства з обмеженою відповідальністю «Телерадіокомпанія «Карпати». Компанія фактично припинила свою діяльність як суб’єкт інформаційного простору.

У березні 2011 року згідно із поданою заявою (в зв’язку із припиненням діяльності) анульовано ліцензії Товариства з обмеженою відповідальністю Телерадіокомпанія “Діскавері” (провайдер програмної послуги, діяльність в м.Жидачів Львівської області та м.Івано-Франківськ).

У грудні 2011 року згідно із поданими заявами (в зв’язку із припиненням діяльності) анульовано ліцензії 2-х провайдерів програмної послуги: Приватного підприємства „Телерадіокомпанія „Сіріус” і Товариства з обмеженою відповідальністю „Телерадіокомпанія „Інтермедіа”.

 

      Тенденції у розвитку телерадіоінформаційного простору Івано-Франківської області є підставою для таких узагальнень:

  1. 7 місцевих телевізійних мовників (Приватне підприємство «Телерадіокомпанія «РАІ», Івано-Франківське міське комунальне підприємство Телерадіокомпанія «Вежа», Телерадіокомпанія «Надвірна», м.Надвірна, Телерадіоорганізація «Тисмениця», Товариство з обмеженою відповідальністю «Телерадіокомпанія «Захід», Комунальне підприємство „Калуська районна телерадіоорганізація “Незалежність” Калуської районної ради”, Приватне підприємство “Снятин”) об’єднались для участі в конкурсі на  багатоканальне мовлення, що дало їм можливість отримати перемогу у конкурсі на мовлення в 5-му мультиплексі на всій території Івано-Франківської області.
  2. Перемогу в конкурсі на мовлення в 5-му мультиплексі на всій території Івано-Франківської області отримала також Івано-Франківська обласна державна телерадіокомпанія. Початок телевізійного багатоканального мовлення  компанії очікується на серпень-вересень 2012 року.
  3. У 2012 році відбудеться конкурс на отримання ліцензії на мовлення на вільному каналі мовлення багатоканальної телемережі МХ-5:                        с. Дебеславці Івано-Франківської обл. Основними претендентами на цей канал є коломийське Приватне підприємство «Телерадіокомпанія «НТК» та Івано-Франківське обласне телебачення «Галичина».
  4. Місцеві телерадіоорганізації протягом 2011 року значно покращили свою діяльність. Більшість з них виконують умови програмної концепції мовлення. Збільшується кількість власних програм за жанрово-тематичним наповненням. Постійний моніторинг і контроль за діяльністю ТРО та пов’язані з цим  листи – попередження щодо виявлених ознак порушень суттєво підвищили  відповідальність за недобросовісне виконання ліцензійних умов. Практично усі ТРО привели свою діяльність до вимог українського законодавства та умов діючих ліцензії.
  5. Усі без винятку ТРО ведуть власне мовлення виключно українською мовою. Ефірні радіостудії  у власному програмному наповненні збільшили пісенний матеріал українською мовою та продукцію українських виконавців. В ефірі ТОВ ТРО „Дзвони” музичні твори транслюються виключно українською мовою.
  6. Провайдери програмної послуги загалом дотримуються загальної концепції добору каналів для ретрансляції. Проте більшість продовжує ретрансляцію неадаптованого каналу „Первый канал. Всемирная сеть”. Окремі компанії не дотримуються вимог рішення Національної ради № 1593 від 14.11.2007 року «Про порядок визначення каналів конвертації» (не для всіх каналів універсальної програмної послуги використовуються смуги частот на початку ресурсу багатоканальної телемережі).
  7. В окремих містах Івано-Франківської  області збільшується кількість провайдерів програмної послуги, що викликає зростання конкуренції на ринку їх послуг. Більшість провайдерів програмної послуги розширили пакети програм (на 12-15%).
  8. Протягом року більшість ТРО області провели технічне переоснащення своїх студій. Рівень технічного та програмного забезпечення багатьох з них є на достатньому рівні, щоб проводити мовлення в сучасних технічних умовах. Компанії, які отримали ліцензії на багатоканальне (телевізійне) мовлення проводять технічне переоснащення для організації мовлення в цифрових телевізійних мережах.
  9. Відбулися зміни у співвідношенні місцевого та загальнонаціонального ФМ-мовлення за рахунок зростання присутності загальнонаціональних радіостанцій. У 2011 р. частотне присвоєння 103,4 МГц у м. Івано-Франківську отримало ДП «Новий обрій» (позивний «Super Radio»), а 104,7 МГц відповідно ТзОВ «Телерадіокомпанія «Праймедіа» (позивний «Радіо 24»). Збільшення присутності загальнонаціональних телерадіоорганізацій та використання ними ресурсу місцевого рекламного ринку знижує можливості виживання місцевих електронних ЗМІ.

10.  У 2012 році в Івано-Франківській області очікується розширення мережі користувачів, які отримують телевізійний сигнал за допомогою IPTV-технології. Це пов’язано із розширенням території розповсюдження сигналу на весь м.Івано-Франківськ компанією ДП «Нетгруп-Телеком» (на даний час компанія володіє ліцензією на IPTV, територія розповсюдження – частина міста) і виходом на інформаційний ринок області провайдера програмної послуги ДП «Ютім Медіа»  (нова компанія).

11. Скорочується мережа проводового радіомовлення в області. Кількість радіоточок зменшилась від 46200 одиниць (станом на 01.01.2011р.) до 42400 одиниць(станом 01.11.2011), тобто на 3 800 одиниць.

12.  Для розвитку регіональної мережі мовлення Івано-Франківської обласної державної телерадіокомпанії доцільно прорахувати та провести конкурс на ФМ-частоту. Це дасть можливість розповсюдження радіосигналу на значній території області (на сьогодні державне радіо не представлене у багатьох районах області).

 

 

2. Оцінка стану дотримання телерадіоорганізаціями умов ліцензії та норм чинного законодавства 

 

Упродовж звітного періоду представник Національної ради виконував законодавчо визначені функції нагляду за дотриманням ліцензійних вимог чинного законодавства, умов ліцензій місцевими телерадіоорганізаціями і провайдерами програмної послуги.

При здійсненні наглядових та регуляторних повноважень керувався положеннями статті 11 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» та «Інструкцією про порядок здійснення перевірок телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги України».

 

2.1. Планові та позапланові перевірки телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги Івано-Франківської області

 

         Відповідно до Плану проведення перевірок на 2011 рік представником та секретаріатом представника в Івано-Франківській області здійснено 11 перевірок ліцензіатів, з них 4 планові та 7 позапланових перевірок.

 

Статистика перевірок телерадіокомпаній та провайдерів програмної послуги Івано-Франківської області за 2011р.

 

Назва ТРО / ППП

Вид

мовлення

Дата проведення

Прийняте рішення

Акт перевірки (вид, №, дата)

1.

ПП «ТК «РАІ»,
м. Бурштин; ліцензія НР № 0462-м від 05 березня 2008р.

ППП

(мітріс)

27.01.2011

Рішенням НР № 387 від 02.03.2011 р. – взяти до відома наявність порушення умов ліцензії в частині загальної концепції програм для ретрансляції.

 

Планова.

АКТ № П/Ів./С/11-1 від 27 січня 2011

2.

ТОВ «Т-Плюс Калуш», м. Калуш; ліцензія НР № 0810-п від 28 січня 2010р. 

ППП

31.01.2011

Рішенням НР № 348 від 23.02.2011 р. – взяти до відома.

Планова

АКТ № 2(І) /Ів./С/11 від 31 січня 2011

3

Дочірнє підприємство «Нетгруп-Телеком», м. Івано-Франківськ; ліцензія НР № 0813-п від 29 січня 2010р. 

ППП

02.02.2011

Рішенням НР № 386 від 02.03.2011 р. – взяти до відома.

Планова

АКТ № 3(І) /Ів./С/11 від 02 лютого 2011

4

Мале приватне підприємство «Квант-ІІ», м. Коломия; ліцензія НР № 0515-п від 28 листопада 2003р.

ППП

05.04.2011

Рішенням НР № 941 від 12.05.2011 р. – взяти до відома.

 

Позапланова АКТ № 4(1)/Ів./С/11 від 05 квітня 2011

5

ТОВ «ТРК «Карпати», м. Івано-Франківськ; ліцензія НР № 2594 від 11.05.2006 р.

ППП

(мітріс)

30.05.2011

Компанія не здійснює діяльність.

Планова

АКТ № 5(І) /Ів./С/11 від 30.05. 2011

6

Товариство з обмеженою відповідальніс-тю «Телерадіо-компанія «Калуш»; ліцензія НР № 0993-м від 31.08.2009 р.

РМ

21.06.2011 -   на скасування санції «оголошення попередження»

Рішенням НР № 2118 від 31.08.2011 р. - 1. Взяти до відома наявність порушень  ТОВ «ТРК „Калуш»,  м. Калуш Івано-Франківської обл., умов ліцензії в частині програмної концепції мовлення.

2. Відмовити  ТОВ «ТРК „Калуш»,  м. Калуш Івано-Франківської обл., у скасуванні санкції „оголошення попередження”, застосованої рішенням Національної ради № 1675 від 24.11.2010.

 

Позапланова АКТ № 6(1)/Ів./С/11 від 21 червня 2011

7

Івано-Франківське обласне телебачення «Галичина»; ліцензія НР № 0992-м від 31.08.2009 р.

ТМ

29-30.06.11

Рішенням НР № 2124 від 31.08.2011 р. - 1. Визнати порушення Івано-Франківським обласним телебаченням «Галичина», м. Івано-Франківськ, частин 1,4 статті 5   Закону України «Про рекламу».

2. Івано-Франківському обласному телебаченню «Галичина», м. Івано-Франківськ,оголосити попередження.

 

Позапланова АКТ № 7(1)/Ів./С/11 від 29-30 червня 2011 р.

8

ТОВ «ТРК «ЕфіКом», м. Долина; ліцензія НР № 0982-м від 06.08.2009 р.

РМ

15-16.09.2011

Рішенням НР № 2452 від 12.10.2011 –

1. Визнати порушення ТОВ «ТРК «ЕфіКом», м. Долина Івано-Франківської обл., умов ліцензії в частині «програмна концепція мовлення» та Закону України «Про рекламу»:

- частини 1 статті 5;

- частини 3 статті 9.

2. ТОВ «ТРК «ЕфіКом», м. Долина Івано-Франківської обл., оголосити попередження.

 

Позапланова АКТ № 8(1І)/Ів./ПС/11 від 15-16 вересня 2011 р.

9

Мале приватне підприємство «Квант-ІІ»,

м. Коломия; ліцензія НР № 0515-п від 28 листопада 2003р.

ППП

10-11.11.2011

Рішенням НР від 06.12.2011 № 2760 -

1. Визнати порушення МПП „Квант - ІІ”, м. Коломия Івано-Франківської обл.,  умов ліцензії в частині технології розповсюдження програм та частини 2 статті 42 Закону України „Про телебачення і радіомовлення”.

2. МПП „Квант - ІІ”, м. Коломия Івано-Франківської обл., оголосити попередження.

 

Позапланова АКТ № ПП/Ів./ПС/11-9 від 10-11 листопада 2011

10

Івано-Франківське обласне телебачення «Галичина»; ліцензія НР № 0992-м від 31.08.2009 р.

ТМ

30.11-01.12.2011

Не розглянуті

Позапланова АКТ № ПП/Ів./ПС/11-10 від 30.11.-01.12. 2011

11

Комунальне підприємство „Державна студія „Калуське міське телебачення”, м. Калуш; ліцензія НР № 1046-м від 09 грудня 2009р.   

ТМ

22.12.2011

Не розглянуті

Позапланова АКТ № ПП/Ів./ПС/11-11 від 22.12. 2011

 

У зв’язку із анулюванням ліцензії та вилученням Товариства з обмеженою відповідальністю  Телерадіокомпанія «Діскавері» із Державного реєстру телерадіоорганізацій України, запланована на 2-ге півріччя 2011 р. перевірка компанії не проводилась.

Усі перевірки були проведені у визначені терміни. Результати перевірок вчасно надсилались до Національної ради.

У 2011 році представником та секретаріатом представника у Івано-Франківській області було проведено загалом 87 моніторингів: 81 комплексних та 6 вибіркових (Дні пам'яті). З них - 25 моніторингів радіомовників, 22 – моніторингів телемовників та 40 моніторингів  провайдерів програмної послуги.

За результатами 60 моніторингів були зафіксовані ознаки порушення українського законодавства та умов ліцензії: з них – 15 моніторингів радіокомпаній, 12 – телекомпаній, 33 – провайдерів програмної послуги.

У 2011 році для надання інформації на засідання Національної ради України проведено 17 контрольних  моніторингів ТРО, в яких були здійснені перевірки наступних компаній:

-         Комунальне підприємство  «Державна студія «Калуське міське телебачення», м. Калуш Івано-Франківської області, ліцензія НР № 1046-м від 09.12.2009;

-         МПП «Квант – ІІ», м. Коломия Івано-Франківської області, ліцензія НР № 0515-п від 28.11.2003;

-         ТОВ «ТРК Еліпс», м. Надвірна Івано-Франківської області, ліцензія НР № 0309-п від 30.06.2004;

-         Приватне підприємство «Телекомпанія «РАІ», м. Бурштин Івано-Франківської області, ліцензія НР № 0802-п від 15.01.2010;

-         Івано-Франківське обласне телебачення «Галичина», м. Івано-Франківськ, ліцензія НР № 0992-м від 31.08.2009;

-         Товариство з обмеженою відповідальністю «Телерадіокомпанія «ЕфіКом», м. Долина Івано-Франківської області, ліцензія НР                   № 0982-м від 06.08.2009;

-         Товариство з обмеженою відповідальністю «Телерадіокомпанія «Калуш» Івано-Франківської області, ліцензія НР № 0993-м від 31.08.2009).

За результатами вищевказаних моніторингів – 3-м компаніям призначено позапланові перевірки.

Згідно з Планом основних заходів Національної ради на 2011 рік, в Івано-Франківській області за звітний період було проведено такі тематичні моніторинги:

            -  на предмет ретрансляції програм еротичного спрямування: ознак порушень не виявлено;

            -  на предмет дотримання законодавства у сфері захисту суспільної моралі: ознак порушень не виявлено;

            -  на предмет дотримання рішень Національної ради  щодо використання позначок кваліфікації відеопродукції, яка поширюється ТРО: ознак порушень не виявлено;

            -  на предмет присутності та обсягу в програмному наповненні телерадіоорганізацій дитячих передач.

 

2.2. Моніторинги щодо наповнення ефіру дитячими передачами.

 

За даними моніторингів щодо наповнення ефіру дитячими передачами у 2010 році, в ефірі телерадіокомпаній Івано-Франківської області зберігалась наступна тенденція: а) відсутність дитячих передач з ведучими: більшість дитячих передач являли собою трансляцію мультфільмів; б) значне зменшення обсягу передач в порівнянні із визначеним ліцензією обсягом або  взагалі відсутність дитячих передач в ефірі телерадіокомпаній.

Щодо аналізу моніторингів телерадіокомпаній за 2011 рік, можна говорити про покращення стану наповнення ефіру дитячими передачами. Компанії транслюють не тільки мультфільми, багато з них створюють свої власні передачі, залучаючи  при цьому дітей. Обсяг програм став більше відповідати ліцензійним вимогам компаній.

Як позитивний приклад можна привести  Телерадіоорганізацію «Тисмениця» (м. Тисмениця Івано-Франківської обл., ліцензія НР № 1136-м від 09.08.2004 р., ефірне телебачення), яка має власну дитячу телевізійну студію - Дитяча інформаційна ліга «Сузір’я». На цій студії діти своїми силами готують передачі до ефіру. Дитяча програма Телерадіоорганізації „Тисмениця” - «Дитяча телевізійна служба новин» в номінації «Інформаційні телепередачі», професійні митці - є дипломантом 2009 та лауреатом 2010 року Міжнародного дитячого, молодіжного фестивалю аудіовізуальних мистецтв «Кришталеві джерела».

 

2.3. Моніторинги мовлення у дні трауру та жалоби.

 

Протягом звітного періоду в Івано-Франківській області було проведено такі моніторинги у Дні  трауру (скорботи, жалоби) та Дні пам'яті:

-         26 квітня 2011р. - у зв’язку з 25-ми роковинами Чорнобильської катастрофи секретаріатом представника було проведено вибіркові моніторинги 9 радіокомпаній та 3 телерадіокомпаній на предмет ведення мовлення у Дні  трауру (скорботи, жалоби) та Дні пам'яті;

-         15 травня 2011 р. секретаріатом представника було проведено вибіркові моніторинги 8 радіокомпаній та 3 телерадіокомпаній на предмет відзначення Дня пам'яті жертв політичних репресій;

-         22 червня 2011 р. секретаріатом представника було проведено вибіркові моніторинги 7 радіокомпаній та 3 телерадіокомпаній  щодо відповідності мовлення у Дні  трауру (скорботи, жалоби) та Дні пам'яті;

-         26 листопада 2011 р. представником та секретаріатом представника у зв’язку з вшануванням пам’яті жертв Голодоморів було проведено вибіркові моніторинги ефіру 9 телерадіоорганізацій щодо відповідності мовлення у Дні  трауру (скорботи, жалоби) та Дні пам'яті.

Під час вищевказаних моніторингів не було зафіксовано порушень місцевими телерадіомовниками Правил ведення мовлення у дні трауру (скорботи, жалоби), Закону України «Про кінематографію», Закону України «Про суспільну мораль».

 

2.4. Рекламна діяльність і спонсорство.

 

У 2011 році (як і протягом 2010 року) в ефірі телерадіоорганізацій Івано-Франківської області зберігається тенденція до зменшення загального обсягу реклами. Мова реклами - виключно українська.

Серед найбільш розповсюджених ознак порушень Закону України «Про рекламу», які були зафіксовані під час здійснення моніторингів ефіру місцевих телерадіомовників, слід відзначити такі:

-         ч.1 ст.5 (інформація рекламного характеру про спонсора);

-         ч.2,4 ст.13 (частка реклами протягом астрономічної години, переривання рекламою дитячої передачі);

-         п.11 ч.6 ст.21 (реклама лікарських засобів:виявлення подяки, вдячності);

-         п.5 ч.5 ст.13 (переривання рекламою телефільмів);

-         ч.2,3,5 ст.9 (відбивка реклами, прихована реклама);

-         ч.6 ст.8 (гучність звуку реклами).

Щодо зафіксованих під час моніторингів ознак порушення Закону України «Про телебачення і радіомовлення», то це, як правило, недотримання програмної концепції мовлення та умов ліцензії: ч.7 ст.27, ч.8 ст.28 цього закону.

 

2.5. Частка вітчизняного продукту в програмах (передачах), використання української мови.

 

Протягом звітного періоду представником та секретаріатом представника здійснювався систематичний контроль за дотриманням телерадіоорганізаціями області вимог законодавства щодо частки вітчизняного продукту в програмах. Так, частка вітчизняного продукту в програмах (передачах) місцевих мовників в середньому становить 98,9 %. Мова передач є, як правило, виключно - українська і в середньому становить 98,6%.

Місцеві радіокомпанії, які ведуть мовлення у м. Івано-Франківську та Івано-Франківській області, дотримуються вимоги ч. 1 ст. 9 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», яка регламентує: «У загальному обсязі мовлення кожної телерадіоорганізації не менше 50% має становити національний аудіовізуальний продукт, або музичні твори українських авторів чи виконавців». Частка музичних творів українських авторів чи виконавців в ефірі місцевих радіокомпаній  в середньому становить 99,0%.

Щодо дотримання цієї вимоги місцевими ефірними телекомпаніями, то частка власного продукту в ефірі в середньому становить 89,2%.                               У порівнянні з 2010 роком компанії значно покращили цей показник програмної концепції.

 

2.6.  Моніторинги провайдерів програмної послуги на предмет дотримання ліцензійних умов.

 

У 2011 році моніторингами охоплені всі діючі компанії Івано-Франківській області. Загалом протягом звітного періоду здійснено 33 моніторинги 15-ти провайдерів програмної послуги, ознаки порушення зафіксовані у 13-ти компаній. Серед найбільш розповсюджених - недотримання умов ліцензії:

-         ретрансляція телевізійних каналів, які відсутні в ліцензії;

-         відсутність надання доступу до каналів, передбачених ліцензією;

-         самовільне збільшення кількості каналів ретрансляції;

-         ознака порушення Закону України «Про телебачення і радіомовлення» щодо переоформлення ліцензії в зв’язку з  організаційними  змінами  статусу  та  умов діяльності  ліцензіата (зміна керівництва, адреси тощо) та перереєстрації додатків ліцензії Національної ради.

Серед зафіксованих під час моніторингів порушень досить часто зустрічається недотримання вимог рішення Національної ради щодо адаптації іноземних каналів до норм чинного законодавства України.                        В основному, це трансляція російського каналу «Первый канал. Всемирная сеть».

Під час моніторингу була виявлена безліцензійна діяльність провайдера програмної послуги (МПП «Квант-ІІ», м. Коломия; ліцензія НР № 0515-п від 28.11.2011) , а саме – трансляція телевізійних та радіоканалів           (у тому числі, і неадаптованих) з використанням технології IPTV в адресній зоні абонентів компанії. За цим фактом Національною радою було призначено позапланову перевірку компанії.

 

2.7. Надання інформації для звітів щодо діяльності телерадіокомпаній.

 

Протягом 2011 року представником та секретаріатом представника у встановлені Національною радою терміни надавалась інформація:

-         щодо діяльності місцевих телерадіоорганізацій, які подали заяви на участь у конкурсі на отримання ліцензії  на мовлення на вільних  каналах мовлення багатоканальних телемереж  МХ-1, МХ-2, МХ-3, МХ-5;

-         до квартального звіту щодо загального обсягу мовлення телерадіоорганізацій;

-         щодо обсягу власних програм та обсягу ретрансляції інших мовників місцевими телекомпаніями;

-         щодо телерадіокомпаній та провайдерів програмної послуги, які не здійснюють діяльності;

-         щодо обсягу дитячих передач та аналізу дитячого мовлення в ефірі місцевих телерадіокомпаній.

 

З. Статистика надісланих до Національної ради повідомлень про факти порушень законодавства у галузі телерадіомовлення та повідомлень ліцензіатам про порушення ними законодавства, ліцензійних умов та умов ліцензій, заходи реагування.

 

Протягом 2011 р. в.о. представника та представником Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення в Івано-Франківській області місцевим ТРО та провайдерам програмної послуги було надіслано 19 повідомлень про порушення норм чинного законодавства та недотримання умов ліцензій. Підставою для надання повідомлення про наявність ознак порушень в діяльності компаній є результати моніторингів, здійснених працівником секретаріату та безпосередньо представником. Як результат –   5-ти ТРО Івано-Франківської області ініційовано призначення позапланових перевірок.

 

 

Інформація щодо надісланих ліцензіатам  повідомлення про встановлені ознаки порушення, а також реагування ліцензіатів на них

(без подання до Національної ради)

№ з/п

Назва ТРО

 

Ліцензія

№ та дата припису

Реагування компанії

і стан усунення

Ознака порушення

1.

Івано-Франківське обласне телебачення «Галичина», м. Івано-Франківськ

НР № 0764 від 02.04.2003

№ 2/20 від 25.02.2011

 

Ознаки порушення усунуто.

Відповідь відсутня.

 ч. 7 ст. 27 ЗУ «Про ТБ і РМ»

2.

ТОВ «Західний полюс», м. Івано-Франківськ

НР № 0840-м від 22.02.2009

№ 2/30 від 31.03.2011

 

Ознаки порушення усунуто.

Відповідь відсутня.

ч.8 ст.28 ЗУ «Про ТБ і РМ»

3.

ТОВ «ТРК «ЕфіКом», м. Долина

НР № 0982-м від 06.08.2009

№ 2/33 від 31.03.2011

 

Ознаки порушень не усунуто (за результатом повторного моніторингу). Відповідь відсутня.

ч.8 ст.28  ЗУ «Про ТБ і РМ»                                                                                                  ч.1 ст.24 ЗУ «Про рекламу»

4.

Комунальне підприємство «Державна студія «Калуське міське телебачення», м. Калуш

НР № 1046-м від 09.12.2009

№ 2/34 від 31.03.2011

 

Ознаки порушень усунуто (за результатом повторного моніторингу). Відповідь відсутня.

ч.8 ст.28 ЗУ «Про ТБ і РМ»

 

5.

Івано-Франківське міське комунальне підприємство, телерадіокомпанія «Вежа», м. Івано-Франківськ

НР № 0645-м від 15.11.2001

№ 2/35 від 03.04.2011

 

Ознаки порушень  усунуто (за результатом повторного моніторингу).

Відповідь відсутня.

ч.7 ст.27, ч.8 ст.28, ч.1 ст.9 ЗУ «Про ТБ і РМ»

6.

ПП «ТРК Діана», м. Рогатин

НР № 0541-п від 18.06.2008

 

№ 2/36 від 05.04.2011

 

Ознаки порушень не усунуто (за результатом повторного моніторингу).

Відповідь відсутня.

п. а) ч.1 ст.59; ч.7 ст.27; ч.5 ст.42; ч.1 ст.47  ч.2 ст.42 ЗУ «Про ТБ і РМ»

7.

Дочірнє підприємство Радіостудія «Нова Хвиля», м.Рогатин

НР № 1044-м від від 24.09.2003

№ 11/08/01 від

19.08.2011

Ознаки порушень  усунуто.

Лист-відповідь від 20.09.2011р.

Умови ліцензії; ч.6 ст.10 ЗУ «Про ТБ і РМ»

8.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Телерадіокомпа-нія Карпати Медіа», м. Надвірна Івано-Франківської обл.

НР № 0488-п

від 4.04.2008

 

№ 11/08/02 від

19.08.2011

Ознаки порушень  усунуто.

Лист-відповідь від 20.09.2011р.

п. а) ч.1 ст.59; ч.7 ст.27; ч.5 ст.42; ч.1 ст.47; ч.4 ст.35; ч.4 ст.40 ЗУ «Про ТБ і РМ»

9.

Фізична особа-підприємець Юрійчук Віталій Іванович, м.Снятин

НР № 0305-п

від 4.07.2007

 

№ 11/08/03 від

25.08.2011

Ознаки порушень  усунуто.

Лист-відповідь від 16.09.2011р.

п. а) ч.1 ст.59; ч.7 ст.27; ч.2 ст.42; ч.4 ст.40; ЗУ «Про ТБ і РМ»

10.

ПП «ТРК Діана», м. Рогатин

НР № 0541-п від 18.06.2008

 

№ 11/08/05 від

29.08.2011

Ознаки порушень  усунуто.

Лист-відповідь №3 від 27.10.2011р.

п. а) ч.1 ст.59; ч.7 ст.27; ч.1 ст.47; п. б) ч.1 ст.59; ч.2 ст.42;

ч.4 ст.35; ч.4 ст.40 ЗУ «Про ТБ і РМ»

11.

Фізична особа-підприємець Слободян Василь Михайлович, м. Городенка

НР № 0304-п

від 4.07.2007

 

№ 11/08/06 від

29.08.2011

Ознаки порушень  усунуто.

Лист-відповідь №11/09/02  від 27.09.2011р.

п. а) ч.1 ст.59; ч.7 ст.27; ч.1 ст.47; ч.2 ст.42;

ч.4 ст.40 ЗУ «Про ТБ і РМ»

12.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Телерадіокомпа-нія «Оріон Плюс», м.Долина

НР № 0350-п

від 6.12.2004

№ 11/08/07 від

29.08.2011

Ознаки порушень  усунуто.

Лист-відповідь №1/12/09  від 01.09.2011р.

п. а) ч.1 ст.59; ч.7 ст.27; ч.5 ст.42; ч.1 ст.47; ч.2 ст.42;

ЗУ «Про ТБ і РМ»

13.

Мале приватне підприємство «Квант-ІІ»,

м. Коломия

НР № 0515-п

від 28.11.2003

№ 11/08/08 від

29.08.2011

Ознаки порушень не усунуто. Компанія не погоджується з результатами моніторингу.

Лист-відповідь №42  від 01.09.2011р.

ч.2 ст.39; ч.3 ст.42; ч.2 ст.42; ЗУ «Про ТБ і РМ»

14.

Приватне підприємство «Телерадіокомпа-нія «РАІ», м. Бурштин

НР № 0356-п

від 27.11.2002

№ 11/08/09 від

31.08.2011

Ознаки порушень  усунуто.

Лист-відповідь №209  від 03.10.2011р.

п. а) ч.1 ст.59; ч.7 ст.27; ч.2 ст.42; ч.1 ст.47; ч.2 ст.42; п. б) ч.1 ст.59;

ЗУ «Про ТБ і РМ»

15.

Комунальне підприємство «Калуська районна телерадіооргані-зація «Незалежність» Калуської районної ради», м.Калуш

НР № 0959-м

від 27.11.2002

№ 11/09/01 від

01.09.2011

Ознаки порушень  усунуто.

Лист-відповідь №93  від 13.10.2011р.

ч.7 ст.27; ч.8 ст.28; ЗУ «Про ТБ і РМ»,

ч.4 ст.5 ЗУ «Про рекламу»

16.

Приватне підприємство «Телерадіокомпа-нія «РАІ», м. Бурштин

НР № 0222-м

від 28.05.2002

№ 11/09/04 від

09.09.2011

Ознаки порушень  усунуто.

Лист-відповідь №209  від 03.10.2011р.

п. а) ч.1 ст.59; ч.7 ст.27; ч.8 ст.28

ЗУ «Про ТБ і РМ»,

п.11 ч.6 ст.21; п.5 ч.5 ст.13; ч.3 ст.13; ч.2 ст.13; ЗУ «Про рекламу»

17.

Приватне підприємство «Ніка КТБ», м.Косів

НР № 0786-п

від 27.11.2009

№ 11/09/06 від

12.09.2011

Ознаки порушень  не усунуто (за результатами повторного моніторингу).

Лист-відповідь №209  від 03.10.2011р.

п. а) ч.1 ст.59; ч.7 ст.27; ч.1 ст.47; ч.2 ст.42;

ЗУ «Про ТБ і РМ»

18.

Телерадіокомпанія «Надвірна», м.Надвірна

НР № 1033-м

з 5.02.2003

 

№ 11/10/02 від

14.10.2011

Ознаки порушень  усунуто.

Лист-відповідь №42  від 14.11.2011р.

п. а) ч.1 ст.59; ч.8 ст.28; ч.3 ст.10

ЗУ «Про ТБ і РМ»,

ч.4 ст.5; чч.3,5 ст.9; абз.1 ч.1 ст.5; ЗУ «Про рекламу»

19.

 

Приватне підприємство «Телерадіоком-панія «НТК», м.Коломия

НР № 1013-м

від 10.09.2003

 

№ 11/11/02 від

14.11.2011

Ознаки порушень  усунуто.

Лист-відповідь №95  від 22.11.2011р.

п. а) ч.1 ст.59; ч.8 ст.28; ч.3 ст.10; п.е) ч.1 ст.59;

ЗУ «Про ТБ і РМ»,

ч.6 ст.8; ч.4 ст.5; ч.3 ст.9; ч.2 ст.9; абз.5 ч.5 ст.13; ЗУ «Про рекламу»

 

Більшість телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги Івано-Франківської області адекватно відреагувало на надіслане представником Національної ради повідомлення про встановлені ознаки порушення норм чинного законодавства та умов ліцензії, рішень Національної ради. Виняток становлять окремі провайдери програмної послуги (МПП «Квант-ІІ» (м. Коломия) та ПП «Ніка КТБ» (м. Косів), які, незважаючи на неодноразові повідомлення представника (письмові та усні), продовжують ретрансляцію неадаптованих каналів.

 

3.1. Виконання рішень Національної ради.

 

Протягом звітного періоду представник виконував рішення Національної ради України, розпорядження, накази голови Національної ради, його заступників та керівника апарату.

Планові перевірки телерадіоорганізацій Івано-Франківської області здійснювалися відповідно до плану проведення перевірок на перше та друге півріччя 2011 року.

Упродовж періоду з серпня по грудень 2011 року за результатами виконаних рішень Національної ради, розпоряджень, доручень та інших важливих аспектів роботи до Національної ради відправлено 49 службових записок.

 

4. Висновок 
 
Робота представника Національної ради в Івано-Франківській області упродовж 2011 року здійснювалась системно та планово, з охопленням усіх посадових обов'язків, передбачених Законом України „Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення” та Положенням про представника.
Протягом звітного періоду представником було виконано всі доручення керівництва та апарату Національної ради. У полі зору представника перебували всі, без винятку, місцеві та регіональні телерадіоорганізації області. 
Окрім нагляду за дотриманням ТРО вимог чинного законодавства та умов ліцензії, здійснювалася функція координації діяльності електронних ЗМІ області, надавалася консультативна допомога. Зокрема, за звітний період (серпень-грудень 2011р.) було проведено нараду з керівниками телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги.
За звітній період представником було надано консультації телерадіоорганізаціям з приводу переоформлення діючих ліцензій, проведено роз’яснювальну роботу серед провайдерів програмної послуги щодо необхідності надання доступу абонентам тільки до адаптованих в Україні телевізійних каналів.  
Налагоджено співпрацю з управліннями обласної державної адміністрації та обласної ради, міськими та районними радами, управлінням СБУ та УМВС України в Івано-Франківській області, державною податковою адміністрацією, прокуратурою області, Івано-Франківською філією Українського державного центру радіочастот, із Західним управлінням Державної інспекції зв’язку. Представник Національної ради входить до складу та бере участь у роботі Громадської колегії (регіональної комісії) з питань захисту суспільної моралі в Івано-Франківській області. 

Приділялась увага роботі зі зверненнями громадян. До прикладу, отримано та надано відповідь на письмове звернення мешканця м.Івано-Франківськ з приводу роботи обласного телебачення «Галичина».

Протягом звітного періоду представником висвітлювалися в ефірі місцевих телерадіокомпаній (зокрема ТРК «Західний полюс» та ТРК «Вежа») основні напрямки роботи Національної ради, а також актуальні питання розвитку телерадіопростору Івано-Франківської області.

У вересні 2011 року представник взяв участь у роботі круглого столу «Регіональні консультації щодо можливості створення пілотної схеми спільного регулювання у сфері аудіовізуальних ЗМІ в умовах переходу до цифрового мовлення» (м. Тернопіль), а також брав безпосередню участь у підготовці доповіді генерального директора Приватного підприємства «Телерадіокомпанія «РАІ» на Міжнародному експертному семінарі «Цифрове мовлення в Європі: технічні, правові та регуляторні аспекти» (м.Київ).

  Стан розвитку телерадіоінформаційного простору Івано- Франківської області можна вважати задовільним.

 

Представник Національної ради України

з питань телебачення і радіомовлення

в Івано-Франківській області                                                          І.В. Маслов

 


27.01.2012 1148 0
Коментарі (0)

02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

1985
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1427
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1731
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5342 16
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

3861
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

8067 7

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

636

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

848

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1350

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

890
14.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

613
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

520
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14268
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

5537
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

384
09.11.2024

Дев'ятого листопада свій 65-літній ювілей відзначає Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.  

4785 6
04.11.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1475
12.11.2024

  У категорії "Кіномистецтво" за режисерську роботу та співавторство сценарію повнометражного ігрового фільму "Снайпер. Білий ворон" нагороду отримав член Національної спілки кінематографістів України Мар'ян Бушан.    

606
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

227
11.11.2024

Президент США Джо Байден переконуватиме новообраного президента Дональда Трампа продовжити підтримку України, і закличе Конгрес США фінансувати допомогу Україні і після завершення його президентства.  

415
08.11.2024

З моменту липневого саміту Європейської політичної спільноти (ЄПС) відбулася значна ескалація війни з боку Росії – залучення північнокорейських військ.  

514 1
05.11.2024

Шестеро громадян Діксвіл Нотча, віддаленого некорпорованого містечка в північній частині штату Нью-Гемпшир, віддали свої голоси на виборах президента США на дільниці опівночі.

631