Звертаючись до Конституції та Господа, франківських перевізників вчили мовної культури

 

 

Члени Івано-Франківського обласного об’єднання ВУТ "Просвіта" ім. Т. Шевченка ініціювали зустріч з міськими перевізниками, щоб навчити їх мовної культури. Розповіли їм, як мова впливає на здоров'я, про шкоду лихослів'я, зверталися до законодавства та... Господа Бога.


На зустріч з "просвітянами" прийшли з десяток франківських перевізників. Зважаючи на непоодинокі скарги франківців на грубість водіїв, такий захід виглядав доцільним. Втім, навряд чи підприємці сподівалися, що культури спілкування їх вчитимуть у такий оригінальний спосіб. Перевізникам довелося продемонструвати неабияку витримку і стриманість, аби вислухати півторагодинну лектуру "патріархів" місцевої "Просвіти", пише Курс.


З вступним словом до них звернувся голова обласної "Просвіти" Степан Волковецький, який почав зі Статті 10 Конституції України, згідно з якою єдиною державною мовою в Україні є українська.


"Але навіть у нас, у Галичині, здавалося би, у твердині українства, все одно мовний режим і культура мови абсолютно не зберігається і є серйозні проблеми. Сегмент української мови зменшується, і для того не потрібно особливих досліджень, варто лише подивитися сесії Верховної Ради, де самі депутати порушують цей режим, послухати виступи членів Кабінету міністрів", – почав здалека Волковецький.


Далі обурився мовною культурою посадовців місцевого рівня, зрештою дійшов і до перевізників.


"Кожну людину, яка вважає себе патріотом, напевно, зачіпає той факт, що в автобусах і таксі найчастіше можна почути низькопробну російську попсу", – вважає голова обласної "Просвіти".


Його заступник Євген Романишин прочитав присутнім лекцію про те, як мова впливає на здоров’я.


"Проти нас ведеться сім різних воєн, сьогодні це бойові дії, це економічна війна, це прихований геноцид. Це те, чим нас годують. Крім того, це наркоманія, алкоголізм (ми в першій п’ятірці країн по алкоголізму), в тому числі і духовна війна, і так дальше. Тому ми повинні знати правду про нашу мову", – розпочав свою доповідь Романишин.


Також заступник голови обласної "Просвіти" запевнив присутніх, що всі "європейські мови пішли з Праукраїни". А відтак перейшов до "статистики".


"Сьогодні практично доведено, що хто лихословить, говорить погані слова, він на п’ять років менше живе. Сьогодні також доведено, що хто розмовляє в Україні на російській мові, також на п’ять-сім років менш живе. Не вірите – подивіться статистику за останні роки, яка захворюваність в Західній і Центральній Україні і на Сході. Це одна із причин, чому на Сході і на Півдні менше живуть і захворюваність вища", – вважає Романишин.


Ще одна "просвітянка" Олександра Мечева підготувала доповідь на тему: "Земля, мова, людина, небо".


Жінка теж посилалася на "наукові дослідження" та часто апелювала до Бога.


"Читаючи Біблію, я приходжу до висновку, що мова – це є той провайдер до Господа Бога. Ти заговорив українською – і Бог знає, що ти кличеш на допомогу", – міркувала вона.


Правда, доповідачка відзначила, що і сама інколи грішить лихослів’ям, особливо коли заходить на франківський автовокзал. При цьому наголосила, що лихослів’я прийшло до нас з Росії.


Після доповіді Мечева сформулювала пропозиції до франківських перевізників. Серед яких: оголошувати по радіо у маршрутках назви зупинок; дотримуватися культури в обслуговуванні пасажирів та... позбутися реклами.

 

 

А насамкінець заявила:


"Ми готові прийти з лекціями на ваші підприємства, зустрітися з вашими робітниками, розказати їм! Колись ходили агітатори, говорили про те, що нам чуже, а ми хочем прийти розказати про те, що нам рідне".


Присутні на зустрічі перевізники не надто зраділи такій пропозиції. Вони розповіли доповідачам, що у 90% маршрутках Франківська нема ніяких програвачів, а отже, й будь-якої музики. Також у місті нема російськомовних водіїв, а російську музику порадили шукати у таксі та кафе.


"Культура до водія – це не лише культура водія, а всіх нас разом узятих. Я не можу зрозуміти, чому лише в нас є проблема?" – відзначив один з перевізників.

 


12.04.2016 423 0
Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

364
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1732
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3226
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1167
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1193
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1245 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

280

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1134

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

973

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

424
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

347
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2509
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1254
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1339
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

569
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15200
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7498
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

358
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

743 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

485
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

402
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

492