Зустріч з дикими тваринами у Карпатах: як діяти та чому не варто панікувати

У Карпатах турист може зустріти змію, вовка, ведмедя, кабана чи рись.

За останній час випадків нападів тварин на українських туристів не фіксували. Проте, туристам все ж варто знати, як діяти у разі зустрічі з дикими тваринами у горах, а тому Фіртка підготувала декілька порад.

По-перше, найважливішим є те, що фауна боїться людей. Це означає, що якщо ви дасте знати, що ви є, то тварина зробить усе за вас, зокрема постарається втекти.

Наголошуємо, що не варто ходити у високогір'я наодинці, адже група людей більше вселяє страх у тварин, і відповідно ймовірність, що тварина втече й не зачепить вас більша. 

Крім того, завжди треба дивитись під ноги, аби не наступити на змію, і не йдіть тими місцями, де ви не бачите, куди наступаєте, приміром, там, де висока трава чи чагарники. Якщо ви все ж таки натрапили на змію, а вона не побачила вас й не втекла, то найкраще рішення — обійти її. Карпатські змії не стрибають та не пересуваються швидко.

Водночас ні в якому разі не суньте змію зі стежки ногою, палицею чи будь-яким іншим предметом — це небезпечно. 

Крім того, потрібно бути помітним візуально: одягнути яскравий одяг. Також не варто йти занадто тихо, крадькома, навпаки радимо спілкуватись чи співати.

Тобто, звуками дати зрозуміти фауні, що ви є, але водночас не лякати її та не створювати їй дискомфорт. Викрикувати чи користуватись чимось на кшталт петард — рішення не найкраще, адже, окрім вас та фауни, у Карпатах також є інші туристи, яких роздратувавши, іноді можна вважати небезпечнішими за тварин. 

Не чіпайте тварин, якщо ви бачите їх — одразу йдіть у протилежну сторону.

Якщо ви зустріли бурого ведмедя — зберігайте спокій. Ведмідь не нападатиме і боятиметься вас, допоки ви його не налякаєте чи не взаємодіятиме з його жертвою або потомством. 

Крім того, не намагайтесь втекти. Тікаючи, ви стаєте жертвою, яку треба за будь-яких умов наздогнати.  Дайте тварині знати, що перед ним людина.

Говоріть з ним вельми низьким голосом, збільшуйте свій силует, спокійно змахуючи руками. У групі не ставайте одне за одним, а ставайте в шеренгу та одночасно, не спинаючи вищеперераховані дії, по трішки відходьте назад, не обертаючись при цьому до ведмедя спиною.

Слідкуйте за його діями. Якщо він йде у вашу сторону, то зупиніться та киньте йому якусь з ваших речей, але робіть це обережно, не налякавши його.

Якщо ведмідь продовжує йти у вашу сторону — лягайте на землю, не знімаючи рюкзака, покладіть руки за голову і розставте ноги ширше, щоб вас було неможливо перевернути. У цьому випадку вам треба вдати мертвого. Залишатись у такому стані необхідно, допоки ведмідь повністю не покине територію. 

При агресивній атаці ведмедя рекомендують кричати та кидати у нього предмети. Якщо атака почалась з близької відстані, то порада наступна: бийтесь якомога активніше, використовуйте палицю чи ніж, завдавайте якомога більше шкоди у ніс. Це може допомогти відігнати тварину.

Якщо ви зустріли вовка, то ваші дії мають бути схожими до дій при зустрічі з ведмедем: повільно відступайте, не повертаючись до тварини спиною, але ні в якому разі не тікайте. Намагайтесь здаватись більшими та вищими, заберіться на якесь підвищення та говоріть з вовком низьким голосом.

Якщо вовк стоїть на місці, то ми крок за кроком рухаємось назад. Якщо вовк переходить в агресивний режим, то можна починати кричати та кидати різні предмети.

Коли вовк біжить на вас, що насправді буває дуже рідко, відбивайтесь. Намагайтесь налякати його якомога сильніше та будьте сміливими. Як кажуть: «Вовків боятись — в ліс не ходити». 

При зустрічі з риссю ніколи не тікайте. Рись — кішка, яка може наздоганяти заради забави. Що робити? Говоріть сміливо, дайте зрозуміти, що тут є люди, і вас багато, крокуйте назад та не втрачайте очима контакт з твариною. Якщо при цьому рись не тікає — кричіть, махайте руками, кидайте у неї різні предмети.

Якщо рись нападає на вас, то всі поради зводяться до одного — бийтесь до останнього: якомога більше шкоди наносьте у зону голови, кричіть, задіюйте руки, ноги та будь-які предмети. Зауважимо, що напади рисі на туристів трапляються вкрай рідко.

Якщо ви зустріли кабана, то знову ж таки не намагайтесь тікати. Залізьте на дерево та відлякуйте його, кидаючи зверху гілки або предмети. Кабан не вміє лазити по деревах, навряд він буде чатувати вас, а майже відразу піде. 

Кабан боїться різкого та гучного крику, шуму чи свисту — такі звуки викликають у нього паніку. Якщо звір все ж напав на вас, використовуйте для оборони будь-які тверді предмети: ніж, палицю, камінь...  Постарайтесь максимально захистити внутрішні органи, і завдавайте удари в найбільш вразливі місця на тілі тварини: очі, горло та ніс. 

Збираючись у Карпати, завжди беріть з собою предмети, які можуть відлякати звіра. Це може бути свисток, спрей від комарів або балончик з перцевим аерозолем.


Нагадаємо, для туристів створили мобільний застосунок «Порятунок в горах». Його мета – покращити комунікацію між рятувальниками й туристами та покращити ефективність роботи рятувальників.

Застосунок доступний на IOS та Android. Він підтримує чотири мови: англійську, українську, польську та румунську.

Додамо, що у мережі є предостатньо інформації про місцевість, місця для нічлігу, дистанцію, наявність води. Якщо зайти на сайти, де пропонують комерційні походи, то можна отримати детальний опис маршрутів та їхні рівні складності.

Найкраще у високогір'я ходити групами, в яких є інструктори та досвідчені туристи. Інші люди, які орієнтуються, як діяти у разі небезпеки, нерідко можуть врятувати ваше життя.

До слова, за 10 днів до походу радимо зареєструватися у гірській пошуково-рятувальній службі. Ця процедура безкоштовна. Реєстрація за посиланням


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Безпечний похід у гори: що взяти, як підготуватись та куди піти новачкам

Пошуки заблукалих туристів у Карпатах: скільки коштує врятувати життя

Більше, ніж торік: відомо, скільки Прикарпаття заробило на туризмі цьогоріч

Попит на безпеку та мандрівники з арабських держав: туристичні тренди 2021 року


14.02.2022 22039
Коментарі ()

08.12.2023

Про те, як повномасштабна російська агресія вплинула на будівельну галузь  та його особисте життя читайте в інтерв’ю Фіртці.  

608
05.12.2023

Кузьма Хобзей, багатолітній політв’язень радянського режиму, громадський діяч, автор книги «Тернистими шляхами», Почесний громадянин міста Калуша, депутат Калуської міськради першого демократичного скликання. Меморіальна дошка розміщена на початку вулиці, якій раніше міськрада дала ім’я Кузьми Хобзея.

1000 3
01.12.2023

Подарунків на свята чекають не тільки діти, а й дорослі. Тому, знижка на купівлю оселі сподобається всім членам сім’ї.

1215
24.11.2023
Вікторія Матіїв

«Було це дуже страшно і був великий ризик. Бо якраз на Запорізькому напрямку розстрілювали колони автобусів та автомобілів», — ділиться переселенка.

3637 12
10.11.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалася з психологинею Валерією Худзіцькою та військовослужбовцем Дмитром, а також провела опитування, щоб дізнатись думки людей щодо цієї теми.

3994
02.11.2023

Компанія AURUM з радістю пропонує поринути у світ елегантності та розкоші з ювелірними виробами найвищої якості та знижками, які роблять їх ще більш бажаними.

4336

Завдяки путіну, такої ганьби та приниження росія не відчувала ніколи за всю свою історію.

208

Роль і становище жінки в християнстві часто применшувалося, вважають критики християнства. Але чи це дійсно так?  

303

Розглянемо суть і роль старозавітних та новозавітних священників у контексті двох різних поглядів на це. 

787

Беззаперечно, довгі роки священники були й залишаються важливою складовою суспільства, маючи авторитет та суттєвий вплив на його думку. 

1257
07.12.2023

Ці ласощі навіть тепер, у холодну пору року, покращують життєвий тонус і загальне самопочуття.

207
04.12.2023

Під час їжі найкраще взагалі ні на що не відволікатися, максимум допустима легка світська бесіда.

329
30.11.2023

Як зазначають експерти в галузі дієтології, вживання квашеної капусти в невеликих кількостях не тільки поліпшує стан імунної системи, але і в рази знижує ризик розвитку пухлин в організмі.

64435
05.12.2023

Раніше її ім’я було Галина, після обряду облечин, яким людей посвячують у монаше життя, у церкві її називають сестра Софія.  

11381
01.12.2023

Закон про військове капеланство, який ухвалили в грудні 2021 року запустив Службу військового капеланства та змінив статус капеланів на війні.   

897
26.11.2023

Церква в умовах війни зміцнює ментальне здоров'я, допомагає стати стійкішими та подолати ті виклики, які стоять перед українською державою та її громадянами.  

842
20.11.2023

З початку повномасштабного російського вторгнення Згромадження Сестер Пресвятої Родини у Гошеві прихистили десятки внутрішньо переміщених осіб.  

5496
08.12.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

13365
06.12.2023

Уряд продовжує політику енергоефективності, стартує наступна фаза реалізації програми обміну старих ламп на світлодіодні.  

269
03.12.2023

У Брюсселі цього тижня підтвердили повне завершення процесу синхронізації української та європейської енергосистем.  

458
30.11.2023

Відбудеться саміт Європейської Ради, де лідери держав Європейського Союзу ухвалюватимуть рішення стосовно України та всіх країн, які прагнуть стати членами ЄС.  

451
24.11.2023

Діяльністю голови обласної військово-цивільної адміністрації Світлани Онищук задоволені 37%, незадоволені – 16%, майже половина – не визначилися з оцінкою.  

1298