Зразки порід з усіх куточків світу: що цікавого можна побачити у франківському геологічному музеї (фото)

7 квітня - Всесвітній день геолога. В івано-франківському Національному технічному університеті нафти і газу є одним з найстаріших в Україні геологічний музей. Збірню визнано однією з кращих в Європі.

Про це пише у соцмережі Фейсбук журналістка Сабіна Ружицька.

Жінка завітала у музей, аби подивитися на дорогоцінні дивовижі із надр планети. Музей знаходиться на другому поверсі у центральному корпусі університету. Одразу зайти туди не вдалося, бо там проводили екскурсію для працівників одного з підприємств області.

“Тут щодня по кілька груп екскурсантів приходить”, - кажуть з усмішкою студенти, які очікують на чергове заняття у збірні.

Довкола—великі скляні шафи. Згодом дізнаюся що їх аж 100, кожна 1,7 метра заввишки, 1,1 завдовжки і 0,6 метра завширшки. В одній шафі є 40-50 експонатів. Ближче біля дверей шафа з дорогоцінними та напівдорогоцінними каміннями, різноманітні прикраси.

“Музей заснував у 1873 році геолог Юліан Медведецький при кафедрі мінералогії Львівської Технічної академії" - розповідає Валерій Омельченко, кандидат геологічних наук, директор інституту природничих наук і туризму технічного університету. - У 1963 році музей перевезли до Івано-Франківська, бо тут відкрили інститут нафти й газу, що спочатку був філією Львівської політехніки (колишньої технічної академії), а згодом став самостійним закладом вищої освіти. Отож нашому музею 146 років. Збірня —одна з найстаріших та найцінніших в державі. Із 2007-ого мінералогічна колекція має статус національного надбання України”.

Площа музею 550 квадратних метрів. Збірня чітко розділена. При вході—колекція мінералів з різних родовищ світу, далі—гірські породи, багато з яких є корисними копалинами. Наступна частина музею—корисні копалини України. Тут можна побачити різні види вугілля, гранітів, кварцитів, лабрадоритів, топазів, поліметалічні руди, гіпси, сірку. У розділі історична геологія є доісторичні каміння з п’яти доісторичних ер.

Найстаріший - шматочок граніту докембрійського періоду, приблизний вік якого, лише уявіть собі, - понад 40 мільйонів (!) років. І в останній частині музею представлені скам’янілі відбитки доісторичних молюсків і риб, які жили на нашій планеті у праісторичні часи. Ще тут є кістки печерного ведмедя та бивні мамонта.

“Зразки порід нам привозять з усіх куточків світу наші студенти, викладачі, дарують представники різних університетів, геологи і небайдужі колекціонери, - продовжує Омельченко. - Так маємо зразок керн — зразок породи, який видобули із глибини 12 600 метрів, зі свердловини, що на Кольському півострові; найдальшою місциною Землі, звідкіля привезли нам зразок породи гульдернбергіт, є Антарктида".

Найважчим експонатом є 75-кілограмовий кристал кварцу, найлегшими є 2-3 грами річкового мулу та піску. А ще в музеї є космічні “гості”—уламок метеоритного заліза. Україна також дуже багата на різноманітні цінні мінерали та корисні копалини.

“На Рівненщині є багато бурштину, який на жаль, видобувають часто несанкціоновано, додає Тетяна Максимів, провідна інженерка геологічного музею. У Житомирській області видобувають топази, які є еталонами цього каміння у світі. А ще в надрах України є кварци, граніти, лабрадорити, андезити, каоліни, кіновар, гіпси, сірка, озокерити, вугілля, калійні солі, нафта, газ".

"На Прикарпатті багатими на корисні копалини є Калуський, Надвірнянський, Долинський, Косівський та Верховинський райони. В останніх двох є цінні породи, які можуть використовувати ювеліри. Щоправда, розголошувати, де саме є ці поклади науковці не захотіли. Адже туди можуть наїхати різні люди та розпочати щось подібне як з бурштином на Рівненщині. Загалом в області ще дуже багато нерозвіданого. До речі, один з експонатів має свою цікаву історію. Це так званий кварц позитиву. Це великий кристал кварцу, який привезли ще в часи Союзу з Уралу. Він випромінює тепло, забирає погані думки та налаштовує відвідувачів збірні на позитив. Це перевірили на собі тисячі людей. Наукового пояснення позитиву і тепла кварцу науковці наразі не подають", - додає Сабіна Ружицька.

У музеї щодня відбувається 5 і більше екскурсій. Приїжджають в основному учні та студенти з Івано-Франківщини.

Також тут навчаються студенти технічного університету, працюють науковці. Музей добре охороняється і працює з понеділка до п’ятниці з 8.00 до 16.30.

Фотогалерея


07.04.2019 1776
Коментарі ()

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

12556 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1455
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

788
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5955
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1641
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1493

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

561

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1389

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1199

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1102
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

453
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

576
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1495
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

527
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

799
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5840
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

12953
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

449
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

417
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

730 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1182