Зовнішні та внутрішні фактори хронічного стресу

Стрес можна порівняти з невидимим ворогом, що підкрадається з темряви та поступово проникає в кожен куточок нашого життя.

Спочатку його майже не помітно, але з часом він стає все сильнішим, впливаючи на наше фізичне і психічне здоров’я. Уявіть собі канат, який поступово натягується. У короткостроковій перспективі цей процес може бути корисним: він змушує нас зосередитися і діяти ефективніше.

Але коли канат залишається натягнутим занадто довго, він починає зношуватися, і з часом може порватися. Точно так само стрес, який триває тривалий час, перетворюється на хронічний стрес, що руйнує наше здоров’я.

Хронічний стрес виникає, коли ми ігноруємо свої потреби та емоційний стан, що призводить до виснаження організму. Важливо розуміти, що стрес може бути викликаний як зовнішніми, так і внутрішніми факторами.

Серед зовнішніх факторів:

 • Постійний тиск на роботі: високі вимоги, жорсткі дедлайни, складні завдання, токсична атмосфера.
 • Фінансові проблеми: нестача грошей, борги, невизначеність у майбутньому.
 • Сімейні конфлікти: розбіжності у стосунках, відсутність підтримки, конфлікти між членами родини.
 • Повномасштабне вторгнення: тривожність, страх за життя своє та близьких, втрати.

Внутрішні фактори пов'язані з нашими внутрішніми конфліктами та невизначеністю цілей: невпевненість у собі, страхи та сумніви, які поглиблюють вплив зовнішніх факторів і сприяють розвитку хронічного стресу. 

Три фази хронічного стресу

Хронічний стрес має три основні фази, які можна відстежувати у процесі його розвитку. Більш детально пояснює психоаналітик Єлизавета Птиця тут.

 1. Підвищення тривоги. У цій фазі організм перебуває у стані постійної готовності до дії. Підвищений рівень адреналіну та кортизолу викликає тривогу та занепокоєння, наче постійний сигнал тривоги.
 2. Спротив. Організм намагається адаптуватися до стресової ситуації, використовуючи всі доступні ресурси. Ми стаємо дратівливими, виникають проблеми зі сном, знижується продуктивність. Психологиня Єлизавета Птиця наголошує, що на цьому етапі важливо звернутися по допомогу, щоб уникнути подальшого виснаження.
 3. Виснаження. Коли ресурси організму вичерпуються, настає фаза виснаження. Людина відчуває постійну втому, депресію, можуть виникати серцево-судинні захворювання. Це як зламаний механізм, що більше не може функціонувати належним чином.

Серед ознак хронічного стресу:

 • Постійна втома
 • Проблеми зі сном
 • Дратівливість і агресія
 • Втрата інтересу до улюблених занять
 • Проблеми з концентрацією і пам'яттю
 • Порушення апетиту
 • Фізичні симптоми, такі як головний біль, м'язовий біль, проблеми з травленням

Як з цим боротися?

Хронічний стрес — це небезпечний стан організму, який важливо відстежувати та лікувати.

Найкращий спосіб — звернутися до фахівця та отримати кваліфікований рецепт дій. Єлизавета Птиця наголошує на тому, що, на перший погляд, екологічні методи боротьби зі стресом, такі як медитації, здоровий спосіб життя чи соціальна активність, можуть лише знімати симптоми хронічного стресу, який продовжує розвиватися.

Хронічний стрес — це серйозний виклик для нашого здоров'я, але з ним можна боротися. Важливо вчасно розпізнавати його ознаки та застосовувати ефективні стратегії для зниження рівня стресу. Турбота про своє фізичне та психологічний добробут допоможе зберегти гармонію та радість життя, навіть у найскладніші часи.

Реклама


28.06.2024 641
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1293 3
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

3426 2
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

2658
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7083 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

19252 29
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

4836 1

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

268

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1275

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

1788

13 червня 2024 року США та Україна підписали двосторонню безпекову угоду, яка має декларативний характер. Документ не буде ратифікований Конгресом США, бо являє собою декларацію про наміри без чітких гарантій безпеки.

1644
06.07.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

1954
01.07.2024

Сонячна та суха погода дещо пришвидшила збирання зернових культур.

688
27.06.2024

Сухий корм для собак — це один із найпопулярніших видів харчування для домашніх улюбленців. Його головні переваги включають зручність у зберіганні, тривалий термін придатності та можливість легко контролювати раціон тварини.

698
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

5627
07.07.2024

В Івано-Франківську освятили престол в оновленому храмі релігійної громади Матері Божої Неустанної Помочі, що на вулиці Івасюка.  

4254 1
03.07.2024

Як церква визначає роль чоловіка та жінки у шлюбі та як ці ролі можуть змінюватися з часом, пояснив священник. 

902 3
28.06.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

771 1
11.07.2024

Арсен Мірзоян у суботу приїде в Івано-Франківськ із презентацією свого нового альбому «Сонце».  

235
09.07.2024

Серед тих, хто бачить скоріше єдність або хоча б в рівній мірі елементи єдності та роз’єднаності, переважна більшість (67-68%) хочуть бачити критику влади конструктивною або щоб її взагалі не було.  

452 1
04.07.2024

Наскільки ефективною є робота міської ради та які пріоритети у діяльності депутатів, розповів секретар Івано-Франківської міської ради.

542
29.06.2024

Після початку повномасштабної російської агресії проти України частка громадян, які вважають, що події в Україні розвиваються у правильному напрямі істотно зросла.  

734 1
26.06.2024

52% опитаних іванофранківців схвалюють діяльність міської ради, окремо роботу міського голови Руслана Марцінківа схвалюють 58%.   

867 1