Зміна парадигм

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Парадигма «Хвиль Кондратьєва» базується на зміні технологій виробництва, яке трансформується під час економічних криз до яких вони (технології)  і призвели. Чим довершенішими є технології, тим менше участі в них приймає людина і тим швидше/частіше стаються (перманентно тривають ) ці кризи вже у різних галузях суспільства. 

Водночас технології є однією з основних складових отримання дельти/прибутку, при цьому капітал іде за тими технологіями, які «запривласнені», оскільки нові технології можуть викликати переділ ресурсів і зміну власників. Коли все «устаканюється», утверджуються нові власники нових технологій, починається новий економічний підйом. Іншими словами зростання відновиться, але вже можуть стати очевидними його об’єктивні межі і виникає питання якісних (зі знаком мінус) змін людства. Сама дельта з марксистської формули товар-гроші-товар (Т-Г-Т)  вийшла на логарифмічний рівень (Г-Т-Г*), оминаючи саме виробництво і навіть товарні потоки.

Людина, викинута з процесу виробництва, не отримуючи від цього виробництва дельти/заробітку, змушена переходити на самообслуговування і надання послуг собі подібним, шляхом натуробміну. До цього часу, слава Богу, накопичилось достатньо ресурсів попередніх поколінь, але це триватиме недовго - одне, максимум два покоління. І за цей час людство повинно віднайти нову парадигму економічного  існування, або  втратить всі свої професійні вміння/навички по перетворенню «першої природи» в елементарні речі для споживання і виживання ( грамотно вирощувати хліб, будувати дороги, будинки), не говорячи про знання, як диференціал інформації і культуру, як таку і культуру спілкування з собі подібними.

Людство вийшло на той рівень, коли технології дають можливість користуватись їх плодами не тільки власниками/привласниками цих технологій, а і всім/співвласникам на зовсім інших засадах. Оскільки плоди цивілізації вирощувались на одному  еволюційному дереві багатьма попередніми поколіннями людей, то і користуватись/доглядати за  ними вправі  всі покоління нащадків, в мірі їхніх осмислених  потреб. Людина, як смертна істота, всього-на-всього у виробничому процесі є ланкою в передачі команд до механізмів і може в будь-який момент бути замінена іншою людиною. Проте вже не смерть стає чинником заміни людини людиною, а технологія/доцільність, яка викидає носія старих знань. Людина залишається без засобів до існування і можливостей для оновлення своїх знань.

Проте людина в повній мірі аж до смерті (бо тільки смерть стає фізичною рамкою) залишається володіти своїм часом, а отже і тими природними ресурсами, які їй апріорі дано Богом при народженні (вода, повітря, простір) і Божим провидінням (спадщина поколінь і власні таланти). Вона зупиняється і виведена за виробництво  з формулою          Г-Т-Г*,  опиняється зовсім в іншому  часо-просторі з формулою  П- -Ч- -П*, де:                                                     першою(у всіх сенсах!) П  -  є «перша природа» у всіх її проявах;                                                              другою П* - є продукт діяльності людини (їжа, одяг, житло, мистецтво, знання), або «друга олюднена природа»;

Ч – час для перетворення однієї П в іншу П*;

- -  тут означає ті знання/інформацію, які закладено в людину природою на генному рівні та навколишнім соціумом і здобутими самою практикуючою людиною.

Виведена на рівень П- -Ч- -П*  людина вповні залишається власником свого життєбуття. Вона за своїм власним бажанням (свобода вибору)  може використати час на насолоду (споглядання краєвидів, захід сонця – «перша природа») і перекладу його в інший вимір        - -П* (мистецтво, відкриття закону тяжіння), або  (вогонь, вода, земля, флора – теж «перша природа») в необхідний для неї продукт - -П*. Цей прадавній обіг речей колись було замінено  Т-Г-Т  і світом почали правити гроші, а тепер патогенно/кримінально/симулякритивна  сучасна формула  Г-Т-Г*-Г**-  де:

Т – продукт, перетворений за допомогою ціни на товар, шляхом операції купівлі-продажу (віртуальна домовленість сторін);

Г  -  гроші як еквівалент товару;

Г*   -  гроші зароблені на продажу товару;

-Г**-   -  гроші похідні від  грошей* (тепер це загально називають фінансами: спочатку це були чеки і векселя, потім  деривативи, купони, акції, ОГВЗ і т.п.);  або функція вільного радикалу, який вбиває все живе/природне і час теж (миттєві електронні платежі). Це такий собі гіперсимулякр, яким оперують обрані і які не вповні володіють знанням, куди веде така еволюція грошей:  Г-Г*-Г**-.  Латинське evolution – це просто щось у розгорнутому вигляді; в метафоричному сенсі – розгорнутий, унаочнений історичний ряд перетворень ланок-поколінь, що ведуть до певної форми життя, яка існує нині. Якщо порівняти по якості/екології  теперішнє і минуле, то низхідний тренд не викликає сумнівів деструктивної дії цієї економіки на всі сфери життя.

     Послуговуючись аналогією з історії зміни парадигм у фізичних (природничих) науках наведу приклад. Коли закони Ньютона, що були сформульовані в системі координат Декарта на геометрії Евкліда, стали на заваді розв’язання наступних природничих  задач і формулювання теорії відносності А.Айнштайна, у зв’язку з помилковою суттю постулату постійної швидкості світла, ці уявлення, на деякий час були відсторонені, а пізніше, як частковий випадок заново вписані у більш глобальну фізичну картину світу. 

Н.Лобачевський  побудував більш широку геометричну систему – пангеометрію, яка не заперечувала геометрію Евкліда, а просто відвела їй скромне місце часткового випадку. Пізніше Б.Ріман розширив зміст геометрії так, що творіння Лобачевського стало частковим випадком. Геометрія Евкліда стала геометрією простору з нульовою кривизною (малі  відстані), геометрія Лобачевського – з від’ємною, я геометрія Рімана – з позинивною кривизною. Спираючись на геометрію Рімана і Лобачевського, Айнштайн вводить поняття відносності простору і часу, під якими розуміється зміна розмірів тіла (простору) і ходу часу в різних системах відліку. Але (увага!) Айнштайн ставить світло у виключне положення – канонізує його, рахуючи, що світло відносно будь яких тіл, що рухаються, завжди має одну і ту саму швидкість і виводить її в Закон постійності швидкості світла. Таким чином виникло нове бачення, точка зору науковців змінилась, але не змінився сам світ (сонце як сходило, так і заходить, правда тепер формули руху світила змінились з простих на складніші : ))  Проте наука не стоїть на місці і закон відносності Айнштайна теж поглинула квантова теорія з її спіновими/торсійними полями, ввібравши всі попередні закони в одне геометризоване рівняння множинних кутових координат  Г.Шипова з його Об’єднуючою/Єдиною науково-теїстичною картиною Світу.

Ця, коротко описана, але багатосотлітня історія відкриттів у фізиці є прикладом для економічної теорії з її неокапіталістичним екстазом канонізованих грошей у формулі          Г-Т-Г*-Г**- , яка  є лиш частковим випадком іншої  життєбуттєвості людини, де кожна спільнота зі всіма своїми розмаїтими культурами (соціозаконами «Ньютона»: )) укладається у більш фундаментальну  парадигму, яка вбирає  всі часткові формули життєдіяльності людини :  П- -Ч- -П*- -Ч- -П-... Тоді споживацько-матеріальна сторона П* поступово буде заміщуватись нематеріальною частиною П* (знання, культура, освіта, спілкування) і ввійде в емпіричні рамки економічно обґрунтованої  норми (Т-Г-Т*) природного існування глобальної людини. Якщо саме в цій частковій ланці загальної формули  «потрібно змусити ціни говорити екологічну правду (кожний ресурс співрозмірний кожній живій істоті на Землі в часовому вимірі) , а саме це у рамках сьогоднішньої демократії на національному рівні і за умов міжнародної конкуренції реалізувати практично неможливо. Бо ж якщо якась країна це зробить самотужки, то сусідня держава одразу ж підірве її цінову структуру і одержить з цього прибуток. Тобто тут спершу вимагається «global governance»* з тим, щоб задати технічному прогресу правильний напрямок»**, то для радикальної частки –Г*-Г**-   можна залишити віртуальний простір для ігор розуму, як ще одному людському прояву. Втім пошук еквіваленту грошей триває і тут з часом переможе Час, як тільки буде прояснено сам феномен часу***.

 

* global governance - глобальне управління;

** З монографії  М.Кисельова «Феномен соціоприродних систем. Світоглядно-методологічні нариси». Київ-ПАРАПАН-2009.

*** Е.Вітер «Час рахувати час», 2009, електронна бібліотека журналу «Ї».

 

 


16.04.2013 Еріка Вітер 1906 4
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

419
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

585
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1316
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2267 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1124
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3056

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

882

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1031

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1456

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2062
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26366 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

754
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

953
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2990
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1240
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

933
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1191
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1201
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

409
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4253
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1067
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1632