Жива ватра – доля, покликання чи робота?

 

 

/data/blog/67921/23580fc2f5925dc4e93de6dd5a0bdbed.jpg

 

…розтріпані хмари, вигуки спітнілих вівчарів і пелехаті вівці, що тягнуться плаєм, сотаючись вервечкою серед пахощів полонини і розтрісканого спекотного повітря… На чотири місяці вівчарі полишають свої родини і піднімаються високо в гори, на полонину, аби запалити живу ватру; вклякають, моляться і беруться до роботи.

 

Жива ватра – давній ритуал розпалювання вогню тертям дерева- це оберіг вівчарів, який не мав згаснути на протязі всіх чотирьох місяців їх перебування на полонині.

 

« Жива ватра» - це мистецький документальний фільм режисера Остапа Карп’юка, який сам родом з Коломиї , і якому життя гуцулів і їх побут є надблизькими. В стрічці перетинаються долі трьох поколінь : 82-річного діда Івана , 39-річного Василя і 10-річного Іванка. У всіх трьох своє окреме життя, але одна спільна доля – доля вівчаря.

 

Зйомки тривали чотири роки…похорони, весільні знимки, народження ягнят, тисячна овеча отара, шкарубкі мозолисті руки що хрестяться, коляда, коломийки, школа-інтернат, спогади, сльози і скруха…жива ватра…живий фільм (всі герої знімались безкоштовно).

 

« З приходом весни треба братисі до землі» - каже Василь. « Земля всіх годує : і комаху, і скотину, і людину» - розказує дід Іван, у якого, що не фраза – то народна мудрість , такий собі світоч гуцульської мудрости.

 

Малий Іванко пішов до школи, та «наука його не дуже бересі». На білому папері йому треба було намалювати свій талант , та папір так і залишився білим… для цього світу він ще «табула раса»…його талантом стане його талан(доля), який він озвучує так: « а я люблю на полонині бути , вівці там пасти…».

 

Та вівчарство відходить у небуття, 78 полонин займалось тою справою, а зараз « 2-3 полонини і фертик, ніхто цего не хоче, полонина війшла з моди» - пояснює Василь.

 

« Яко с видів шо вівці підоймаютси в гори , то вже нічо не був годен: ні ходити , ні робити; голий би йшов за вівціми на тоту полонину. Межи худобов як межи людьми» - і зі скрухою в очах дід Іван позирає в бік полонини, ніби запитуючи: « Овечита, білечита, писаний ботею, Хто вас буде дозирати , єк я си оженю? Та ни буде дозирати ни брат, ни систриця, Але буде дозирати чужа чужениця».

 

« Гуцули , трембіта, вівці – стереотип, що склався протягом віків , а ми лишень показуємо чи той стереотип ще виправдовує себе , чи він діє зараз - у сьогоденні – пояснює оператор фільму Олександр Позняков – традиції не зникають, вони трансформуються, і через купу років про ті самі звичаї ми будемо говорити по-іншому».

 

…сонце цідиться через шпари колиби і гаптує повітря пацьорками порохів ; парує гаряча бринза і солоний запах її колоситься серед сонячної кіптяви…кольористий колоритний кадр…і…клопітлива марудна праця…

 

…важка то доля – та жива ватра…

 

Благодійна мета фільму

Показ організовано за сприяння Театру кіно «Люм'єр» та, особисто, Лідії Шкрібляк.

В час підготовки до міжнародної фестивальної прем’єри та офіційного прокату сталась звістка про несподівану хворобу одного з героїв фільму. Діагноз - лейкемія, це - великі кошти на лікування для простої сільської сім'ї. Це прекрасні щирі люди, котрі безоплатно допомагали нам у зйомках. Щоб поява фільму допомогла своїм героям, знімальна група ініціювала закритий допрем'єрний показ. Вхід здійснюється за умови мінімального благодійного внеску - 40 грн.

 

Оксана Федорак

школа професійної журналістики


23.01.2015 Оксана Федорак 794 0
Коментарі (0)

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1313
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1022
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2039
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3522
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1317
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1305

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1623

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

470

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1109

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1279
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24235
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

484
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2645
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

586
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1481
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

656
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15349
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

462
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

551
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1358 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

596
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

512