Жива ватра – доля, покликання чи робота?

 

 

/data/blog/67921/23580fc2f5925dc4e93de6dd5a0bdbed.jpg

 

…розтріпані хмари, вигуки спітнілих вівчарів і пелехаті вівці, що тягнуться плаєм, сотаючись вервечкою серед пахощів полонини і розтрісканого спекотного повітря… На чотири місяці вівчарі полишають свої родини і піднімаються високо в гори, на полонину, аби запалити живу ватру; вклякають, моляться і беруться до роботи.

 

Жива ватра – давній ритуал розпалювання вогню тертям дерева- це оберіг вівчарів, який не мав згаснути на протязі всіх чотирьох місяців їх перебування на полонині.

 

« Жива ватра» - це мистецький документальний фільм режисера Остапа Карп’юка, який сам родом з Коломиї , і якому життя гуцулів і їх побут є надблизькими. В стрічці перетинаються долі трьох поколінь : 82-річного діда Івана , 39-річного Василя і 10-річного Іванка. У всіх трьох своє окреме життя, але одна спільна доля – доля вівчаря.

 

Зйомки тривали чотири роки…похорони, весільні знимки, народження ягнят, тисячна овеча отара, шкарубкі мозолисті руки що хрестяться, коляда, коломийки, школа-інтернат, спогади, сльози і скруха…жива ватра…живий фільм (всі герої знімались безкоштовно).

 

« З приходом весни треба братисі до землі» - каже Василь. « Земля всіх годує : і комаху, і скотину, і людину» - розказує дід Іван, у якого, що не фраза – то народна мудрість , такий собі світоч гуцульської мудрости.

 

Малий Іванко пішов до школи, та «наука його не дуже бересі». На білому папері йому треба було намалювати свій талант , та папір так і залишився білим… для цього світу він ще «табула раса»…його талантом стане його талан(доля), який він озвучує так: « а я люблю на полонині бути , вівці там пасти…».

 

Та вівчарство відходить у небуття, 78 полонин займалось тою справою, а зараз « 2-3 полонини і фертик, ніхто цего не хоче, полонина війшла з моди» - пояснює Василь.

 

« Яко с видів шо вівці підоймаютси в гори , то вже нічо не був годен: ні ходити , ні робити; голий би йшов за вівціми на тоту полонину. Межи худобов як межи людьми» - і зі скрухою в очах дід Іван позирає в бік полонини, ніби запитуючи: « Овечита, білечита, писаний ботею, Хто вас буде дозирати , єк я си оженю? Та ни буде дозирати ни брат, ни систриця, Але буде дозирати чужа чужениця».

 

« Гуцули , трембіта, вівці – стереотип, що склався протягом віків , а ми лишень показуємо чи той стереотип ще виправдовує себе , чи він діє зараз - у сьогоденні – пояснює оператор фільму Олександр Позняков – традиції не зникають, вони трансформуються, і через купу років про ті самі звичаї ми будемо говорити по-іншому».

 

…сонце цідиться через шпари колиби і гаптує повітря пацьорками порохів ; парує гаряча бринза і солоний запах її колоситься серед сонячної кіптяви…кольористий колоритний кадр…і…клопітлива марудна праця…

 

…важка то доля – та жива ватра…

 

Благодійна мета фільму

Показ організовано за сприяння Театру кіно «Люм'єр» та, особисто, Лідії Шкрібляк.

В час підготовки до міжнародної фестивальної прем’єри та офіційного прокату сталась звістка про несподівану хворобу одного з героїв фільму. Діагноз - лейкемія, це - великі кошти на лікування для простої сільської сім'ї. Це прекрасні щирі люди, котрі безоплатно допомагали нам у зйомках. Щоб поява фільму допомогла своїм героям, знімальна група ініціювала закритий допрем'єрний показ. Вхід здійснюється за умови мінімального благодійного внеску - 40 грн.

 

Оксана Федорак

школа професійної журналістики


23.01.2015 Оксана Федорак 675 0
Коментарі (0)

29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

649 1
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

2936 1
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

2234
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

6435 1
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

17514 24
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

4414 1

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

793

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

1226

13 червня 2024 року США та Україна підписали двосторонню безпекову угоду, яка має декларативний характер. Документ не буде ратифікований Конгресом США, бо являє собою декларацію про наміри без чітких гарантій безпеки.

1152

Війна росії проти України зірвала всі маски, і нарешті весь світ побачив жорстокість росіян, які використовують всі методи задля поневолення українського народу. Одним із цих інструментів є російське православ’я — а саме РПЦ з їх філією в Україні УПЦ МП.  

2226
01.07.2024

Сонячна та суха погода дещо пришвидшила збирання зернових культур.

305
27.06.2024

Сухий корм для собак — це один із найпопулярніших видів харчування для домашніх улюбленців. Його головні переваги включають зручність у зберіганні, тривалий термін придатності та можливість легко контролювати раціон тварини.

367
23.06.2024

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини у травні 2024 року порівняно із квітнем цього року становила 0,3%, з початку року — 2,3%, в Україні — 0,6% та 2,0% відповідно.  

631
01.07.2024

Як церква визначає роль чоловіка та жінки у шлюбі та як ці ролі можуть змінюватися з часом, пояснив священник. 

470
28.06.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

409
21.06.2024

За новим календарем Різдво Івана Хрестителя християни відзначатимуть 24 червня. Про значення свята журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

839
17.06.2024

Монастир Успіння Матері Божої — чинний чоловічий греко-католицький монастир Чину Св. Василія Великого у селі Погоня.   

1333
03.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

22649
28.06.2024

Після початку повномасштабної російської агресії проти України частка громадян, які вважають, що події в Україні розвиваються у правильному напрямі істотно зросла.  

381
26.06.2024

52% опитаних іванофранківців схвалюють діяльність міської ради, окремо роботу міського голови Руслана Марцінківа схвалюють 58%.   

484
20.06.2024

Під час опитування респондентів просили висловити згоду або незгодну з рядом тверджень. Одне з тверджень: «Зеленський має бути Президентом до кінця воєнного стану».   

803
17.06.2024

Івано-Франківська ОВА посіла дев'яте місце у рейтингу.    

1127