Дотепер відомості про Марса були отримані чотирма основними способами:
1. Спостереження із Землі за допомогою телескопів.
2. Спостереження і фотографії з орбітальних космічних кораблів.
3. Хімічні і радіологічні дослідження проб марсіанського ґрунту, проведені посадковими апаратами НАСА (їхні результати були передані на Землю для аналізу).
4. Мікроскопічне дослідження метеоритів, що прилетіли з Марсу.
Наприкінці XIX і початку XX століть спостереження із Землі за допомогою телескопів принесли першу сенсацію, що стосується «життя на Марсі» – твердження про те, що ця планета поцяткована клітками гігантської мережі іригаційних каналів, що доставляють воду в обпалені екваторіальні регіони.
Це твердження було зроблено відомим американським астрономом Персивалом Лоуэллом і залишило незгладимий відбиток на колективному дусі американців. Багато вчених висміювали ідеї Лоуэлла, а в 70-і роки запущені НАСА «Маринер-9» й «Вікінги»-1 і -2 зробили з орбіт цієї планети фотографії, що остаточно довели, що на ній немає ніяких каналів.
Зараз визнано, що Лоуэлл і інші, що стверджували, що бачили канали, стали жертвами низькоякісних телескопічних зображень і оптичної ілюзії, що спонукує мозок з’єднувати непорівнянні і незв’язані риски в прямі лінії. Навіть сьогодні встановлені на Землі телескопи не мають достатній розв’язної здатності, що дозволила б нам розгадати таємницю життя на Марсі. Тому ми змушені робити висновки, використовуючи три типи доступних нам відомостей: марсіанські метеорити, спостереження з орбіти і спостереження з апаратів, що спускають.
Ми вже з’ясували, що два з марсіанських метеоритів начебто містять сліди примітивних мікроорганізмів – хоча багато вчених не погоджуються з подібним тлумаченням.
Менш відомий той факт, що ряд досліджень, проведених в 1976 році спускають аппаратами, що, «Вікінгами», також свідчить про наявність життя. З публічних заяв, зроблених у той час НАСА, створювалося враження, що планета марна, оскільки на її поверхні не були виявлені органічні молекули в обох місцях посадки. Разюче те, що марсіанські зразки дали позитивний результат на метаболические процеси начебто фотосинтезу і хемосинтезу, що звичайно асоціюються з життям.
Також дав позитивний результат так званий експеримент «газообміну» зі зразками ґрунту, що виділяли значні кількості кисню при обробці органічною живильною речовиною. Ще один позитивний результат, отриманий в експерименті «міченого виділення», був відсутній у контрольному зразку, прожареному при високій температурі – як і слід було сподіватися, якщо споконвічна реакція була викликана біологічною речовиною.
Залишаються спостереження з орбіти. На прислані на Землю «Маринером-9» і «Вікінгом-1» знімках можна бачити дивно знайомі предмети, які ряд учених витлумачив не тільки як ознаки життя, але і як свідчення того, що на Марсі колись повинна була існувати розвинене розумне життя…