Зінаїда Болюк: Найболючіша проблема в освіті: здоров’я дітей — фізичне, психічне, моральне

 

До початку нового навчального року залишилися лічені дні. і хоча неможливо передбачити, яким він буде, учнів, їх батьків та вчителів усе ж цікавить, яких сюрпризів та нововведень чекати від шкільних буднів. Про ймовірні особливості, структуру й пріоритети 2011-2012 навчального року розмовляємо з начальником головного управління освіти і науки Івано-Франківської ОДА Зінаїдою БОЛЮК.

 

— Зінаїдо Андріївно, яких сюрпризів чекати від 2011—2012 навчального року?

 

— Сюрпризи вони тому і називаються сюрпризами, що спрогнозувати їх важко. Однак новизна буде в структурі навчального року. Ходили різні чутки про те, що у зв’язку з «Євро-2012» розклад навчального року зміниться. Прийнято компромісне рішення — навчальний рік розпочнеться таки 1 вересня, навчання у перших—восьмих, десятих класах завершиться 25 травня, у дев’ятих — 14 травня, в одинадцятих — 3 травня.

Державну підсумкову атестацію у четвертих класах проведемо з 11 по 18 травня, у дев’ятих — з 15 по 30 травня, в одинадцятих класах — з 4 по 11 травня. Вручення атестатів в одинадцятикласників відбудеться 12—13 травня. Зовнішнє незалежне оцінювання з дев’яти предметів — з 14 травня по 7 червня.

Навчальний рік буде мати два семестри: перший триватиме з 1 вересня по 30 грудня, другий — з 16 січня по 25 травня 2012 року. Тривалість канікул є незмінною — не менше 30 днів, їхні терміни ще уточнимо з начальниками відділів освіти на місцях.

 

— Чи повториться торішній форс-мажор з підручниками для одинадцятикласників?

 

— Сподіваюсь, що не повториться. 29 липня ми отримали листа з Міністерства освіти, науки, молоді та спорту «Про забезпечення підручниками учнів одинадцятих класів загальноосвітніх навчальних закладів» за підписом заступника міністра Б. Жебровського. В листі вказано, що 20 серпня цього року підручники треба розвезти до обласних книжкових баз. А 1 вересня всі підручники мають бути у портфелях школярів. Сподіваємося, що так воно і буде.

 

— На які пріоритети скеруєте діяльність освітян у цьому навчальному році?

 

— Назву п’ять найбільш серйозних. Треба створити в усіх навчальних закладах області середовище, котре б берегло здоров’я наших дітей. А це цілий комплекс — реконструкція, ремонт, будівництво спортивних залів; відновлення, спорудження плавальних басейнів; забезпечення оптимального підходу до високоякісного збалансованого харчування учнів; підвезення учасників навчально-виховного процесу до навчальних закладів; спільна робота школи, сім’ї, громади щодо формування здорового способу життя.

Ми повинні реалізовувати права дітей з особливими потребами на здобуття освіти та соціальну адаптацію у спеціальних школах шляхом інтеграції, інклюзії та індивідуального навчання. Створення системи моніторингу надання високоякісних послуг та визначення шляхів подолання викликів. Потрібно розширити спектр вивчення іноземних мов у загальноосвітніх навчальних закладах: на рівні школи — не менше двох; на рівні району — не менше п’яти. Важливо забезпечити ефективне використання інформаційно-комп’ютерних технологій в освітніх закладах та на 100% ввести у шкільне життя області інформаційні системи.

Вважаю, що маємо жити під гаслом: «Не питай, що держава зробила для тебе. Спитай себе, що ти зробив для держави».

 

— Яке питання для вас найболючіше, тобто потребує негайного вирішення?

 

— Найбільше мене хвилює стан здоров’я наших дітей. По-перше, здоров’я фізичне. На жаль, у нас ще не створено належних умов для збереження здоров’я дітей у школі. Лише 342 школи із 757 мають спортивні зали, де можна займатися спортом упродовж року. Потребують заміни близько 80% шкільних парт, адже не відповідають зростові учнів, що може розвинути в них порушення постави, сколіоз. Більше половини класних дощок перефарбовано стільки разів, що писати на них просто неможливо. Харчоблоки потребують капітальних ремонтів. Внутрішні вбиральні в селах є лише у 40% шкіл. На це потрібні кошти і воля влади.

По-друге, здоров’я психічне. Здоров’я душі залежить, насамперед від сім’ї, родини. Якщо тепер майже третина дітей області живе в неповних сім’ях, то відповідно їхній психічний стан є нестабільним, у поведінці проявляється конфліктність та неадекватність. Тому громада, Церква, школа, держава повинні разом працювати на зміцнення і збереження давніх традицій української родини.

По-третє, здоров’я моральне. В ньому відображені всі наші суспільні виклики. Доки практика подвійних стандартів, аморальності буде здійснюватися через ЗМі, масову культуру, поведінку дорослих, доти буде важко утвердити український ідеал виховання майбутніх поколінь — Бог і Україна. Але для чого тоді ми — державні люди, вчителі, батьки, громада? Це справа честі кожного — виховати гідну зміну. Мусимо на це працювати щохвилини, щогодини. Постійно. Наполегливо. і результат буде неодмінно.

 

— Що ви хотіли б побажати учасникам навчально-виховного процесу напередодні 1 вересня?

— Учням — здоров’я, прагнення змінити світ і себе на краще, а ще — здорового кар’єризму: Хочу! Можу! Буду!

Батькам — віри у своїх дітей, мудрої любові, створення сімейного затишку в родинах. Пам’ятати Шевченкові слова: «Раз добром зігріте серце вік не прохолоне!».

Педагогам — наповнити серця й уми дітей мудрістю, мужністю і шляхетністю для блага свого і для блага нашої Батьківщини, ім’я якій — Україна.

 

галичина


30.08.2011 2814 0
Коментарі (0)

05.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1052
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

1616
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

3496 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2712
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3589 1
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

3117

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

455

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

901

Християнство називають релігією любові, і здається, ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

916

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

1554
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

504
06.02.2025

У наші дні вуглеводи є "ворогом", а деякі "експерти" пропагують продукти з високим вмістом жирів. Якщо у вас високий кров'яний тиск, то не обов'язково жертвувати вуглеводами.  

3356
01.02.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

20850
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1322
07.02.2025

Більшість (54%) громадян зазначають, що стосунки між вірянами різних церков та релігій у місцевості, де вони живуть, є спокійними.  

605
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

675
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

1227
10.02.2025

KOZAK SIROMAHA — артист, який поєднує автентичну козацьку спадщину з сучасним звучанням. Його пісні проникають прямо в серце та надихають пам’ятати, хто ми є.  

391
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

270
10.02.2025

Президент США Дональд Трамп заявив, що мав телефонну розмову з путіним та спробував домовитися про припинення російсько-української війни.  

432
07.02.2025

Звернення ухвалили під час загальних зборів Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України.  

3772 1
05.02.2025

Україна готова до закінчення гарячої стадії війни з росією, втім без правових компромісів щодо окупованих територій.  

805 1