До початку нового навчального року залишилися лічені дні. і хоча неможливо передбачити, яким він буде, учнів, їх батьків та вчителів усе ж цікавить, яких сюрпризів та нововведень чекати від шкільних буднів. Про ймовірні особливості, структуру й пріоритети 2011-2012 навчального року розмовляємо з начальником головного управління освіти і науки Івано-Франківської ОДА Зінаїдою БОЛЮК.
— Зінаїдо Андріївно, яких сюрпризів чекати від 2011—2012 навчального року?
— Сюрпризи вони тому і називаються сюрпризами, що спрогнозувати їх важко. Однак новизна буде в структурі навчального року. Ходили різні чутки про те, що у зв’язку з «Євро-2012» розклад навчального року зміниться. Прийнято компромісне рішення — навчальний рік розпочнеться таки 1 вересня, навчання у перших—восьмих, десятих класах завершиться 25 травня, у дев’ятих — 14 травня, в одинадцятих — 3 травня.
Державну підсумкову атестацію у четвертих класах проведемо з 11 по 18 травня, у дев’ятих — з 15 по 30 травня, в одинадцятих класах — з 4 по 11 травня. Вручення атестатів в одинадцятикласників відбудеться 12—13 травня. Зовнішнє незалежне оцінювання з дев’яти предметів — з 14 травня по 7 червня.
Навчальний рік буде мати два семестри: перший триватиме з 1 вересня по 30 грудня, другий — з 16 січня по 25 травня 2012 року. Тривалість канікул є незмінною — не менше 30 днів, їхні терміни ще уточнимо з начальниками відділів освіти на місцях.
— Чи повториться торішній форс-мажор з підручниками для одинадцятикласників?
— Сподіваюсь, що не повториться. 29 липня ми отримали листа з Міністерства освіти, науки, молоді та спорту «Про забезпечення підручниками учнів одинадцятих класів загальноосвітніх навчальних закладів» за підписом заступника міністра Б. Жебровського. В листі вказано, що 20 серпня цього року підручники треба розвезти до обласних книжкових баз. А 1 вересня всі підручники мають бути у портфелях школярів. Сподіваємося, що так воно і буде.
— На які пріоритети скеруєте діяльність освітян у цьому навчальному році?
— Назву п’ять найбільш серйозних. Треба створити в усіх навчальних закладах області середовище, котре б берегло здоров’я наших дітей. А це цілий комплекс — реконструкція, ремонт, будівництво спортивних залів; відновлення, спорудження плавальних басейнів; забезпечення оптимального підходу до високоякісного збалансованого харчування учнів; підвезення учасників навчально-виховного процесу до навчальних закладів; спільна робота школи, сім’ї, громади щодо формування здорового способу життя.
Ми повинні реалізовувати права дітей з особливими потребами на здобуття освіти та соціальну адаптацію у спеціальних школах шляхом інтеграції, інклюзії та індивідуального навчання. Створення системи моніторингу надання високоякісних послуг та визначення шляхів подолання викликів. Потрібно розширити спектр вивчення іноземних мов у загальноосвітніх навчальних закладах: на рівні школи — не менше двох; на рівні району — не менше п’яти. Важливо забезпечити ефективне використання інформаційно-комп’ютерних технологій в освітніх закладах та на 100% ввести у шкільне життя області інформаційні системи.
Вважаю, що маємо жити під гаслом: «Не питай, що держава зробила для тебе. Спитай себе, що ти зробив для держави».
— Яке питання для вас найболючіше, тобто потребує негайного вирішення?
— Найбільше мене хвилює стан здоров’я наших дітей. По-перше, здоров’я фізичне. На жаль, у нас ще не створено належних умов для збереження здоров’я дітей у школі. Лише 342 школи із 757 мають спортивні зали, де можна займатися спортом упродовж року. Потребують заміни близько 80% шкільних парт, адже не відповідають зростові учнів, що може розвинути в них порушення постави, сколіоз. Більше половини класних дощок перефарбовано стільки разів, що писати на них просто неможливо. Харчоблоки потребують капітальних ремонтів. Внутрішні вбиральні в селах є лише у 40% шкіл. На це потрібні кошти і воля влади.
По-друге, здоров’я психічне. Здоров’я душі залежить, насамперед від сім’ї, родини. Якщо тепер майже третина дітей області живе в неповних сім’ях, то відповідно їхній психічний стан є нестабільним, у поведінці проявляється конфліктність та неадекватність. Тому громада, Церква, школа, держава повинні разом працювати на зміцнення і збереження давніх традицій української родини.
По-третє, здоров’я моральне. В ньому відображені всі наші суспільні виклики. Доки практика подвійних стандартів, аморальності буде здійснюватися через ЗМі, масову культуру, поведінку дорослих, доти буде важко утвердити український ідеал виховання майбутніх поколінь — Бог і Україна. Але для чого тоді ми — державні люди, вчителі, батьки, громада? Це справа честі кожного — виховати гідну зміну. Мусимо на це працювати щохвилини, щогодини. Постійно. Наполегливо. і результат буде неодмінно.
— Що ви хотіли б побажати учасникам навчально-виховного процесу напередодні 1 вересня?
— Учням — здоров’я, прагнення змінити світ і себе на краще, а ще — здорового кар’єризму: Хочу! Можу! Буду!
Батькам — віри у своїх дітей, мудрої любові, створення сімейного затишку в родинах. Пам’ятати Шевченкові слова: «Раз добром зігріте серце вік не прохолоне!».
Педагогам — наповнити серця й уми дітей мудрістю, мужністю і шляхетністю для блага свого і для блага нашої Батьківщини, ім’я якій — Україна.