Зимова посуха «випиває» сільські криниці на Прикарпатті

 

Од цьогорічного осіннього бездощів’я потерпає не лише озимина в полях. Значно знизився й рівень залягання грунтових вод, що теж має свої наслідки.

 

За інформацією Івано-Франківського центру гідрометеорології МНС України, в листопаді на рівнинній території області він був на 213 см нижчим від тієї планки, на якій утримувався впродовж багатьох років. А до торішніх показників не «дотягує» на 1,15 метра. В передгір’ї ж ці цифри становлять відповідно 28 та 41 см нижче норми. Також знизився й рівень води у водоймах. Точніше, майже на всіх річках він упав нижче від свого середнього багаторічного значення, на більшості наближається й до абсолютного мінімуму. А, скажімо, на Пруті рівень води впав навіть на сім сантиметрів нижче й від того.

 

Правда, понеділкові дощі, які в горах випали рясніше, ніж, приміром, в обласному центрі, трохи відкоригували цю картину. Принаймні про це можна судити з річки Бистриці Солотвинської, яка дещо піднялася й помутніла. Але, схоже, до істотних змін на краще це не приведе. Щоби відновити водний баланс у землі, потрібно значно більше опадів. Тим часом у сільській глибинці ще кілька тижнів тому виникли проблеми з питною водою. Її або не стало в колодязях, або зменшилося настільки, що доводиться використовувати вельми ощадливо. Принаймні повідомлення про це ми отримали вже з Богородчанського, Галицького, Коломийського районів. Але ситуація, кажуть, — типова для всього Прикарпаття і навіть для України взагалі. У східних регіонах, як розповідають, обстановка ще критичніша.

 


Втім, нерідко бракує селянам води не так для своїх особистих потреб, як для свійської живності. Люди змушені возити для худоби воду з річок і ставків, які нерідко й за кілька кілометрів від населених пунктів. На Тлумаччині, як нам повідомили, задля того навіть розчистили ті польові кринички, які донедавна були замулені. Але й подейкують, що в окремих селах, де поблизу таких водойм немає, господарі навіть продають корів лише через те, що нічим їх напувати.

 


— Чутки про це явно перебільшені, — заперечує в. о. начальника головного управління агропромислового розвитку ОДА Іван АНДРІЇШИН. — Може, хтось десь щось і продав, але не варто це пов’язувати з браком води в селах. Навіть у гірші роки люди не збувалися корів, бо то годувальниці родин. І нині якось рятуються. Тим паче, що й кризи аж такої немає. Чи не в кожному селі або ж поблизу нього є якщо не річка, потічок, ставок, то інші джерела, де вода витікає з таких глибин, до яких ще жодна посуха не дотягувалася, і де можна набирати її вдосталь. А кому задалеко возити звідти чи хто не має власного транспорту, той може замовити і йому привезуть воду за невелику платню. Чи не в кожному селі є підприємливі люди — трактористи, їздові, водії, котрі залюбки цим займаються. Сам був свідком того, що нині стандартну бочку води, якої стає худобі на місяць, можна придбати за 95 гривень.

 


Те, що наразі ніхто в селах не продає корів попри «водяну» скруту, підтвердив нам і сільський голова Підмихайлівців на Рогатинщині Микола Гриньов. За його словами, вода впала не в усіх криницях, а лише в порівняно мілких. Та виручають глибші колодязі. Тобто люди по-сусідськи допомагають одні одним. Але, звичайно, дефіцит води в селі відчувається. Тому тут теж вдаються, як і в інших районах, до відновлення свого часу занедбаних так званих громадських чи вуличних колодязів, викопаних ще за Австро-Угорщини чи Польщі — в них води не бракує.

 


Насамкінець мусимо зазначити, що є «щасливі» села, до яких не дотягуються кістляві руки такого аномального явища, як зимова посуха. Приміром, у Чесниках Рогатинського району селом пролягає водогін, який живлять глибокі джерела. і цей приклад засвідчує, що не завадило б і в інших наших селах, надто ж там, де нині особливо сутужно з водою, облаштувати в майбутньому таке цивілізоване водопостачання.

 

Галичина


09.12.2011 2299 0
Коментарі (0)

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

782
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

776
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1590
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2215
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4194 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3197

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

196

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

427

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

370

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

838
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

606
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

650
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

936
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1047
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

654
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6238
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1730
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31743 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1512
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

740 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

700