З'явився новий штам Covid: чи варто хвилюватися

Коли чують про "нову варіацію" або "новий штам" коронавірусу, то є одне просто правило.

Про це пише Фіртка з посиланням на BBC NEWS Україна.

Треба запитати: "Чи змінилася поведінка вірусу?"

Мутований вірус - звучить інстинктивно страшно, але мутувати та змінюватися - це саме те, що зазвичай роблять віруси. Здебільшого це або якась незначуща зміна, або вірус змінюється таким чином, що йому стає складніше заражати людей, і нова варіація просто вмирає.

Але іноді вірусу випадає "виграшна" комбінація.

Немає чітких доказів того, що новий варіант коронавірусу, який виявили у південно-східній Англії, здатний легше передаватися, викликати більш серйозні симптоми або нівелювати захист від вакцини.

Однак є дві причини, через які вчені пильно за ним стежать.

Перша полягає у тому, що цього нового типу вірусу більше там, де більша кількість випадків зараження.

Це попереджувальний сигнал, хоча його можна трактувати подвійно.

Вірус міг мутувати, щоб легше поширюватися, і тому викликає більше інфекцій. Але також вірусу може просто "пощастити" заразити потрібних людей у ​​потрібний час.

Одним із пояснень поширення "іспанського штаму" влітку було просто те, що люди підхоплювали його у відпустці, а потім привозили додому. Щоб з'ясувати, чи справді цей варіант краще поширюється, ніж усі інші, потрібно провести лабораторні досліди.

Інше питання, яке хвилює науковців - це те, як вірус мутував.

"У нього напрочуд велика кількість мутацій, більша, ніж ми очікували, і деякі з них виглядають цікаво", - каже професор Нік Ломан з консорціуму COVID-19 Genomics UK (COG-UK).

Є два важливих набори мутацій. Обидва вони містяться у білку шипа, завдяки якому вірус потрапляє у клітини нашого організму. Мутація N501 змінює найважливішу частину шипа, відому як "рецептор-зв'язувальний домен".

Саме ця частина шипа здійснює перший контакт з поверхнею клітин нашого тіла.

Будь-які зміни, які полегшують проникнення вірусу всередину, імовірно, дадуть йому перевагу.

"Це виглядає як важлива адаптація", - каже професор Ломан.

Інша мутація - делеція H69/V70 - з'являлася кілька разів раніше, зокрема й у заражених норок.

Побоювання полягало в тому, що антитіла з крові тих, хто перехворів, менш ефективно атакують цей варіант вірусу.

Знову ж таки, необхідно провести більше лабораторних досліджень, щоб по-справжньому зрозуміти, що відбувається.

"Ми знаємо, що існує варіація, але ми нічого не знаємо про те, що це означає біологічно, - каже професор Алан Макнеллі з Бірмінгемського університету. - Поки що зарано робити висновки про те, наскільки це важливо".

Мутації білка-шипа порушують питання щодо вакцин, оскільки усі три провідні вакцини - Pfizer, Moderna та Oxford - тренують імунну систему атакувати шип.

Однак наш організм вчиться атакувати кілька частин шипа.

Ось чому медики впевнені, що вакцина буде працювати й проти цього варіанту. Цей вірус еволюціонував серед тварин, після чого почав заражати людей близько року тому. Відтоді він має близько двох мутацій на місяць, тобто загалом приблизно 25 мутацій.

Коронавірус досі випробовує різні комбінації мутацій, щоб якомога краще заражати людей.

Ми вже бачили це раніше: поява та глобальне домінування іншого варіанту (G614) багато хто розглядав як покращення здатності вірусу до поширення.

Але незабаром масова вакцинація почне чинити новий тиск на вірус, оскільки йому доведеться змінюватися, щоб заразити щеплених людей.

Якщо це стимулюватиме еволюцію вірусу, нам, можливо, доведеться регулярно робити щеплення проти нього - як це відбувається із грипом.


Читайте також:

Через мутацію коронавірусу знищать 17 млн норок

Вперше вчені представили найточнішу візуалізацію коронавірусу (ФОТО/ВІДЕО)


16.12.2020 5101
Коментарі ()

16.09.2023
Тіна Любчик

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце.  

693
11.09.2023
Тіна Любчик

З журналісткою Фіртки своєю історією поділився 42-річний Роман Примич, військовослужбовець з Івано-Франківська, який отримав поранення на фронті та зараз перебуває на лікуванні в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

5688 6
07.09.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає, які зміни запланували та як це вплине на темпи мобілізації.

2057
23.08.2023
Тетяна Дармограй

Щоб актуалізувати дані щодо мобілізаційного потенціалу країни, Міністерство оборони України запустило інформаційну кампанію під назвою "Оновлюй дані у ТЦК".  

2075
16.08.2023
Тіна Любчик

В Івано-Франківській обласній клінічній лікарні з початку повномасштабного вторгнення російських військ на територію України медики  активно допомагають нашим захисникам відновити здоров’я після поранень на фронті. Так, цього разу журналістка Фіртки відвідала медичний заклад і поспілкувалася з фахівцями та військовими пацієнтами про роботу відділення травматології.

2361
05.08.2023
Павліна Мушинська

Чи насправді все так погано, адже з усіх сторін нам розповідають, як добре у світі ставляться до українців, особливо у країні-сусідці Польщі?Фіртка пропонує ознайомитися з невигаданими історіями українок, з їхніх власних вуст.

2950

Усім нам добре знайома старозавітна історія про битву Давида та Голіафа, як протистояння сильному, могутньому загарбнику в рази меншого, але безстрашного молодого та винахідливого Давида.

211

Намагаючись ототожнити історію Русі з історією Московії, нащадки угро-фінів твердять, нібито столиця Русі у 1157 році була перенесена з Києва у Володимир Андрієм Боголюбським. Це відверта брехня. Він зробив Володимир своєю резиденцією, але це не означає, що переніс столицю, бо Боголюбський тоді у Києві не княжив. Київська держава – Русь існувала впродовж IX—XIII століть.

479

Невже ми єдині розумні істоти на весь всесвіт? Ці питання давно хвилюють людство та науковців.

652

Річки у селах — це природні багатства і можливості для туризму. Дізнайтеся, як зберегти та використати річки для розвитку сільського життя.

383
16.09.2023

У селі Братківці комунальне підприємство «Франківськ-Агро» вже вдруге збирає гречку, яку висіяли на цьому полі.  

248
12.09.2023

Майже у всіх їдальнях міста запровадили нововведення — безготівковий рахунок за їжу.

343
08.09.2023

Не всі здогадуються, що зберігають деякі продукти неправильно. Виявляється, є такі, які ми рідко ставимо до холодильника – і даремно. Адже охолодженими вони зберігатимуться довше.  

518
16.09.2023

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

206
10.09.2023

У церкві Різдва Пресвятої Богородиці у селі Нижній Вербіж Коломийського району вперше відзначили храмове свято за новоюліанським календарем. Раніше святкування припадало на 21 вересня.

369
08.09.2023

Священник каже: «стосовно заповіді «не вбий» — якби ми читали Святе письмо мовою оригіналу — староєврейською — то там «не вбий» означає «не вбий з корисливих мотивів».

526
04.09.2023

Віра має бути спрямована на Бога і відповідати моральним та духовним нормам, а не базуватися на забобонах  

407
20.09.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

8170
20.09.2023

Кажуть: така ініціатива уряду — ламає напрацьований механізм швидкої допомоги військовим та соціальної підтримки мешканців громад.   

117
15.09.2023

За матеріалами СБУ підозру у державній зраді отримав народний депутат Нестор Шуфрич.  

810
10.09.2023

Україна отримала під час війни нового міністра оборони. Ним став кримський татарин Рустем Умєров. Він не має стосунку до військової справи, але відомий як вправний перемовник.  

425 1
08.09.2023

Наразі обмеження на виїзд з України діє щодо чоловіків призовного віку, а також окремих посад держслужби та визначених посадових осіб. Інформації про зміни з 1 жовтня щодо обмеження виїзду для жінок на військовому обліку прикордонники не мають.  

495