З'явився новий штам Covid: чи варто хвилюватися

Коли чують про "нову варіацію" або "новий штам" коронавірусу, то є одне просто правило.

Про це пише Фіртка з посиланням на BBC NEWS Україна.

Треба запитати: "Чи змінилася поведінка вірусу?"

Мутований вірус - звучить інстинктивно страшно, але мутувати та змінюватися - це саме те, що зазвичай роблять віруси. Здебільшого це або якась незначуща зміна, або вірус змінюється таким чином, що йому стає складніше заражати людей, і нова варіація просто вмирає.

Але іноді вірусу випадає "виграшна" комбінація.

Немає чітких доказів того, що новий варіант коронавірусу, який виявили у південно-східній Англії, здатний легше передаватися, викликати більш серйозні симптоми або нівелювати захист від вакцини.

Однак є дві причини, через які вчені пильно за ним стежать.

Перша полягає у тому, що цього нового типу вірусу більше там, де більша кількість випадків зараження.

Це попереджувальний сигнал, хоча його можна трактувати подвійно.

Вірус міг мутувати, щоб легше поширюватися, і тому викликає більше інфекцій. Але також вірусу може просто "пощастити" заразити потрібних людей у ​​потрібний час.

Одним із пояснень поширення "іспанського штаму" влітку було просто те, що люди підхоплювали його у відпустці, а потім привозили додому. Щоб з'ясувати, чи справді цей варіант краще поширюється, ніж усі інші, потрібно провести лабораторні досліди.

Інше питання, яке хвилює науковців - це те, як вірус мутував.

"У нього напрочуд велика кількість мутацій, більша, ніж ми очікували, і деякі з них виглядають цікаво", - каже професор Нік Ломан з консорціуму COVID-19 Genomics UK (COG-UK).

Є два важливих набори мутацій. Обидва вони містяться у білку шипа, завдяки якому вірус потрапляє у клітини нашого організму. Мутація N501 змінює найважливішу частину шипа, відому як "рецептор-зв'язувальний домен".

Саме ця частина шипа здійснює перший контакт з поверхнею клітин нашого тіла.

Будь-які зміни, які полегшують проникнення вірусу всередину, імовірно, дадуть йому перевагу.

"Це виглядає як важлива адаптація", - каже професор Ломан.

Інша мутація - делеція H69/V70 - з'являлася кілька разів раніше, зокрема й у заражених норок.

Побоювання полягало в тому, що антитіла з крові тих, хто перехворів, менш ефективно атакують цей варіант вірусу.

Знову ж таки, необхідно провести більше лабораторних досліджень, щоб по-справжньому зрозуміти, що відбувається.

"Ми знаємо, що існує варіація, але ми нічого не знаємо про те, що це означає біологічно, - каже професор Алан Макнеллі з Бірмінгемського університету. - Поки що зарано робити висновки про те, наскільки це важливо".

Мутації білка-шипа порушують питання щодо вакцин, оскільки усі три провідні вакцини - Pfizer, Moderna та Oxford - тренують імунну систему атакувати шип.

Однак наш організм вчиться атакувати кілька частин шипа.

Ось чому медики впевнені, що вакцина буде працювати й проти цього варіанту. Цей вірус еволюціонував серед тварин, після чого почав заражати людей близько року тому. Відтоді він має близько двох мутацій на місяць, тобто загалом приблизно 25 мутацій.

Коронавірус досі випробовує різні комбінації мутацій, щоб якомога краще заражати людей.

Ми вже бачили це раніше: поява та глобальне домінування іншого варіанту (G614) багато хто розглядав як покращення здатності вірусу до поширення.

Але незабаром масова вакцинація почне чинити новий тиск на вірус, оскільки йому доведеться змінюватися, щоб заразити щеплених людей.

Якщо це стимулюватиме еволюцію вірусу, нам, можливо, доведеться регулярно робити щеплення проти нього - як це відбувається із грипом.


Читайте також:

Через мутацію коронавірусу знищать 17 млн норок

Вперше вчені представили найточнішу візуалізацію коронавірусу (ФОТО/ВІДЕО)


16.12.2020 6045
Коментарі ()

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

12456 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1442
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

778
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5943
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1633
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1485

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

553

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1379

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1191

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1092
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

443
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

567
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1485
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

519
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

789
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5830
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

12854
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

431
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

407
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

723 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1173