"З'явилися дієві методи контролю": Івано-Франківський обласний ТЦК про новий закон про мобілізацію

Новий закон про мобілізацію набув чинності 18 травня 2024 року.

Серед основних змін — зниження мобілізаційного віку, обовʼязкове оновлення даних в ТЦК, ЦНАПах чи застосунку "Резерв+". А ще — створення реєстру "Оберіг" та штрафи як для окремих людей, так і для підприємств.

Начальник відділу військового обліку та бронювання Івано-Франківського обласного ТЦК та СП Роман Бойко у коментарі Суспільному розповів про те, як після ухвалення цього закону змінилася їхня робота, пише Фіртка.

"Що стосується мобілізації, то її почали проводити набагато впевненіше і якісніше. З'явилися дієві методи контролю військовозобов'язаних, впроваджена більш жорстка система штрафів, які збільшилися, і це підвищує відповідальність.

Почалася співпраця з багатьма іншими реєстрами, такими як податкова, ДРАЦС, взаємодія з реєстрами прикордонної служби, що значно спрощує процес отримання даних", — каже Роман Бойко.

  читайте також: У ТЦК розповіли, хто з мобілізованих потрапляє у штурмові підрозділи

Зі слів ветерана й політолога Андрія Фармуги, ухвалення цього закону дало розуміння, як проводити мобілізацію. Це допомогло поповнити лави Сил оборони. Проте, частина з новоприбулих мобілізованих бійців надовго в бригадах не затримувалася.

"Закон дав можливість набрати додатково людей, і дійсно навіть у моєму підрозділі прибули нові люди, які були мобілізовані згідно з цим законом. Але одразу говоримо про мінус — це, власне, якість цих людей.

Фактично, майже половина з них до теперішнього часу самовільно залишили частину. Більшість з них, не маючи мотивації, просто або почали якимись правдами й неправдами повертатися, або просто самовільно залишили поле бою", — говорить ветеран.


Нагадаємо, згідно з новими правилами мобілізації, які вступили у дію наприкінці травня 2024 року, чоловіки віком від 18 до 60 років зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ та предʼявляти його на вимогу представника ТЦК та СП або поліціянта.

У прикордонній смузі та на пунктах пропуску через державний кордон військово-обліковий документ може вимагати предʼявити прикордонник.

Процес перевірки документів може фіксуватися на камеру або телефон.

Наразі мобілізувати в Україні можуть такі категорії:

  • придатних та обмежено придатних чоловіків віком від 25 до 60 років, якщо вони мають або не мають військового досвіду;

  • придатних та обмежено придатних чоловіків від 18 до 25 років, які вже проходили строкову службу та проходять військову службу в запасі або резерві;

  • виключених з військового обліку чоловіків, якщо ВЛК визнає їх придатними або обмежено придатними за станом здоров'я та якщо вони не вчинили тяжкого злочину, за якого мобілізація заборонена.

Зазначимо, що наразі призовники від 18 до 25 років, які не проходили строкову службу, можуть тільки добровільно підписати контракт із ЗСУ — мобілізувати примусово їх не можуть.

Разом з тим, обовʼязкової мобілізації жінок не планується. Вони підлягають взяттю на військовий облік, якщо придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і здобули медичну або фармацевтичну освіти.

Жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу під час воєнного стану в добровільному порядку.

Водночас, під час війни не мобілізовують наступні категорії:

  • студентів;
  • викладачів та науковців,
  • деякі категорії за професійною діяльністю;
  • за визначеними сімейними обставинами;
  • з визначеними хворобами;
  • заброньованих працівників.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


30.12.2024 26448 1
Коментарі (1)

Ігор 2024.12.31, 18:02

Вважаю, що ТЦК, це перші, хто брешуть людям для своїх показників. Не враховується ні освіта, ні спеціальне звання, ні досвід, ні дійсний стан здоровя. Потім ця зліплена снігова куля множиться безвідповідальними і малограмотними офіцерами у війську... і маємо стільки сзч. Думки на прикладі Житомирського ТЦК.

(З війни, придатний-"спецназ" у 55 років, інженер обладнання з діагностики раку).

(З війни, 

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

317
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2914
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21070
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1977
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1348 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2363

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

699

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2139

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

817

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1407
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

141
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

466
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

998
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

142
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

757
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

737
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

680
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8212
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

823 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

875
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2169 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

820