Земля для бійців АТО: місія неможлива?

 

/data/blog/122276/d21825ef8d69381552b20302475c6231.jpg

 

Серед пільг, які законодавчо встановлені для учасників бойових дій ( у тому числі в АТО) та прирівняних до них осіб, є надання їм земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва. За рішенням місцевої влади можна отримати також місце під гараж.  Отже, як отримати земельну ділянку?

 

Земля сільськогосподарського призначення (особистого селянського господарства) та під садівництво
Такі земельні ділянки зазвичай надаються за межами населених пунктів, тому їх оформленням займається Управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області. За інформацією заступника начальника Управління Анатолія Собчука, станом на 30 листопада в області надійшло 5279 заяв (99% – учасники АТО), з них дозволи вже отримали 2323 заявників на 488 га, у власність земельні ділянки площею 108,2 га отримали 804 особи. Зарезервовано  1275 га землі, з них для садівництва надається 192 га, для сільськогосподарського призначення – 549 га. Під садівництво надається в межах 12 «соток», для ведення особистого селянського господарства – до 2 га.

 

Для того, щоб отримати земельну ділянку сільськогосподарського призначення чи під садівництво, необхідно спочатку  зареєструватися. Але  реєстр – це не черга, тому не  чекайте, що після реєстрації одразу вам запропонують земельну ділянку.
Наступний крок – визначення земельної ділянки. Її треба вибрати самостійно. На сайті Держгеокадастру  знаходимо карту зарезервованих земельних ділянок. На ній жовтим кольором показано вільні земельні ділянки, зеленим кольором ті, на які вже отримано дозвіл на оформлення, а синім – ті, що уже у власності.

 

Після цього вибрану земельну ділянку потрібно оформити: зробити необхідну картографічну документацію, довідку про склад грунтів у районних відділах Держгеокадастру відповідно до місцезнаходження ділянки. Якщо ділянка в межах населеного пункту, потрібне рішення місцевої влади, якщо ж ні – такого рішення не потрібно.

 

Заяву, картографічні матеріали, довідку про склад грунтів, копії паспорта, ідентифікаційного коду, посвідчення учасника бойових дій слід подати у загальний відділ Управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області.
Але потрібно пам’ятати, що в першу чергу ділянки надаються сім’ям загиблих в АТО та тим учасникам АТО, які отримали інвалідність.

 

Районні та сільські ради по-різному вирішують питання надання землі учасникам АТО. 99% звернень позитивно вирішується у Городенківському районі, на другому місці – міста Бурштин, Коломия, Снятинський та Рожнятівський райони. Найважче отримати землю у Івано-Франківську та Яремчому.

 

Отримання землі значно утруднює відсутність генплану деяких населених пунктів. Для отримання земельної ділянки під садівництво в межах Івано-Франківської міської ради можна звернутися у відділ звернень міськвиконкому.

 

Земля під індивідуальне житлове будівництвоЗемля під забудову надається згідно з рішенням місцевої влади.

 

В Івано-Франківську для отримання такої ділянки потрібно звернутися із заявою та необхідними документами до Центру надання адміністративних послуг. Проте  заяви можуть подати тільки учасники бойових дій чи прирівняні до них особи, прописані в Івано-Франківську, або ж переселенці із зони бойових дій, зареєстровані в Івано-Франківську.

 

Також у ЦНАПі учасники АТО чи прирівняні до них особи можуть стати на чергу для отримання квартири у м. Івано-Франківську.

 

Чергу на отримання земельної ділянки під будівництво формує відділ реєстрації та розподілу житла департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківська.

 

Станом на 6 грудня 2016 року у списки громадян, які бажають отримати земельну ділянку під індивідуальне будівництво, включено 1056 учасників АТО, з них:
— 16 сімей загиблих учасників АТО;
— 1 сім’я померлого ветерана АТО;
— 26 інвалідів війни;
— 838 учасників бойових дій.

 

Крім учасників бойових дій в АТО, на пільговій черзі знаходяться також реабілітовані, ліквідатори ЧАЕС 1 та 2 категорії, евакуйовані із зони ЧАЕС, учасники бойових дій у зарубіжних країнах, інваліди війни з числа учасників бойових дій, ветерани та інваліди Другої світової війни та армії, діти війни, ветерани праці та інші особи, згідно із законами України.

 

Загалом станом на 6 грудня 2016 року на земельному обліку при виконавчому комітеті Івано-Франківської міської ради перебуває 4326 осіб, які бажають отримати земельну ділянку під індивідуальне будівництво.

 

Земельним фондом та наданням ділянок безпосередньо відає управління земельних відносин департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради. І хоч земель для індивідуального будівництва чи садівництва в межах Івано-Франківської міської ради дуже мало, такі ділянки учасникам бойових дій все-таки виділяють. Наприклад, на сесії міської ради 21 жовтня було затверджено у власність 2 земельні ділянки під індивідуальне будівництво та надано 7 дозволів на складання проектів землеустрою. Акцентуємо, що поки що  надаються земельні ділянки під індивідуальне будівництво сім’ям загиблих в АТО, а  ділянки під садівництво надаються сім’ям загиблих та інвалідам АТО, пораненим. До учасників бойових дій, що знаходяться на пільговій черзі на загальних підставах, черга ще не дійшла, тож їм марно чекати швидкого отримання земельної ділянки.

 

Можливо, швидше земельні ділянки можна отримати в межах області. Надання землі учасникам бойових дій для житлового будівництва в межах області вирішується на сесіях відповідних місцевих рад.

 

Земля під гараж

 

Першочергового надання місця під гараж для учасників бойових дій українським законодавством не передбачене.  Проте в Івано-Франківську  міська влада у міру можливостей сприяє у вирішенні цього питання. Наприклад, 21 жовтня на сесії міської ради 2 учасники АТО отримали дозволи на складання проектної документації на спорудження гаражів у гаражному кооперативі № 14. Ще 17 заяв на облаштування гаражів чекають затвердження на виконкомі. Із них – для 11 членів сімей загиблих, 2 інвалідів та 4 поранених в АТО.

 

Заяви на облаштування гаражів приймаються у відділі звернень міськвиконкому.

 

Грошова компенсація   за неотриману  земельну ділянку
Українським законодавством така компенсація не передбачена. Мер Івано-Франківська Руслан Марцінків виступив з такою ініціативою, проте на центральному рівні її ще не схвалили. Чи  буде прийняте таке рішення на міському рівні – теж не відомо. Бюджет міста не йде в жодне порівняння, наприклад, із бюджетом Львова, де замість земельної ділянки учасники бойових дій отримають по 100 тис. грн. Уже у грудні цього року гроші отримають перші 100 львів’ян – учасників АТО.

 

Замість висновку:  землю шукаємо самі
Український законодавець, надаючи учасникам бойових дій АТО право на першочергове отримання ряду земельних ділянок, не прорахував усі наслідки такого рішення. Мабуть, ніхто не сподівався, що АТО триватиме так довго, відповідно, збільшиться кількість учасників бойових дій. Варто врахувати, що вільної землі в деяких областях України залишилося дуже мало. А ту, що ще не зайнята, голови сільрад неохоче віддають учасникам АТО, особливо не зареєстрованим у їхньому населеному пункті. Крім учасників бойових дій, право на пільгове отримання земельних ділянок мають ще й інші категорії осіб. Деякі з них вже довго стоять на черзі. Утруднює справу і відсутність генплану багатьох населених пунктів.

 

Тож учасникам бойових дій, які хоч і зареєстровані на пільговій черзі, але знаходяться у ній на загальних підставах (не інваліди, не поранені), доведеться довго чекати на земельну ділянку.

 

Грошова компенсація за невикористану земельну ділянку законом не передбачена. А враховуючи бідний Івано-Франківський бюджет, якщо і буде запропонована, то зовсім мізерна.

 

Вихід все-таки є. Самому шукати земельну ділянку в межах області, за підтримкою звертатися до голови відповідної сільради, до бійців АТО, які проживають у цій місцевості, до місцевих активістів-патріотів і таким чином реєструвати знайдену чи запропоновану ділянку.

 

Наталя ХРАБАТИН, ЗК


19.12.2016 Наталя ХРАБАТИН 3811 0
Коментарі (0)

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1689
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1068
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1317 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3812 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33903
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2876

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

382

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

788

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1743

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1102
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1089
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

662
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

535
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2019
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12233
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1532
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1319
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

576
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

287
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

357
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

405
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1293