Нещодавно на черговій сесії Івано-Франківської обласної ради свободівець Руслан Зелик склав повноваження депутата облради та голови постійної комісії з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, самоврядування, захисту прав людини, законності та правопорядку у зв'язку з обранням його депутатом Верховної Ради і прозвітував за два роки діяльності комісії.
Постійна комісія обласної ради з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, самоврядування, захисту прав людини, законності та правопорядку утворена рішенням обласної ради від 10.12.2010 № 9-1/2010. Рішенням обласної ради від 04.01.2011 № 38-2/2011 затверджено положення про комісію.
Подаємо текст звіту Руслана Зелика: "До складу комісії входять 10 депутатів обласної ради, що представляють різні політичні сили, яким населення нашої області висловило свою підтримку. Членами комісії є авторитетні та знаючі люди, які добре та фахово орієнтуються в питаннях, які належать до компетенції комісії. Майже всі вони мають чималий досвід як депутатської діяльності, так і управлінської роботи. Тому й питання, які розглядаються комісією, вирішуються виважено та об'єктивно, про що можуть свідчити прийняті майже в абсолютній більшості випадків одноголосні висновки та рекомендації комісії.
Комісія планує свою роботу, враховуючи доручення обласної ради та її керівництва, керуючись виключно положеннями Конституції України, вимогами законів України та інших нормативно-правових актів.
За період із грудня 2010 р. по листопад 2012 року постійною комісією обласної ради з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, самоврядування, захисту прав людини, законності та правопорядку проведено 22 засідання, із яких одне – спільне із постійною комісією обласної ради з питань розвитку села, аграрної політики, використання земель та регулювання земельних відносин та одне – із тимчасовою контрольною комісією обласної ради з перевірки фактів порушень в області чинного виборчого законодавства, а також фактів перешкоджання депутатській діяльності.
Всього комісією розглянуто близько 190 питань, з яких понад 110 листів від комісії спрямовано в різноманітні інстанції. Щодо значної частини листів сесією обласної ради було ухвалено відповідні рішення. Це й Регламент обласної ради та зміни до нього, Положення про постійні комісії обласної ради, Програма розвитку місцевого самоврядування в Івано-Франківській області на 2011-2015 роки та зміни до неї, довгострокова Програма мобілізаційної підготовки Івано-Франківської області на 2011-2016 роки, Регіональна цільова програма профілактики злочинності на 2011-2015 роки, пропозиції до Плану роботи обласної ради з питань, що пропонувалися до розгляду на пленарних засіданнях (сесіях) обласної ради, про представлення до нагородження Почесною грамотою та Грамотою Верховної Ради України, про перейменування Остапківцівської сільської ради Коломийського району, про звернення до Верховної Ради України щодо внесення змін до Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні", про обласний бюджет на 2012 рік, про стан законності в області, боротьби зі злочинністю, охорони громадського порядку та результати діяльності прокуратури на території області за відповідний рік, регіональна цільова програма підтримки трудових мігрантів – вихідців з Івано-Франківської області та членів їхніх сімей на 2012 рік, про стан законності в області за 6 місяців 2012 року, про підтримку звернення сільських голів Калуського району Івано-Франківської області, про внесення змін до списку народних засідателів апеляційного суду Івано-Франківської області, про створення тимчасової контрольної комісії обласної ради зі сприяння у виборах народних депутатів України 28 жовтня 2012 року та інші.
Загалом, до постійної комісії надходили звернення, що охоплюють надзвичайно широкий спектр суспільних відносин і коло заявників: від звернень окремих громадян, суб'єктів господарських відносин щодо порушень їхніх законних прав та інтересів до звернень місцевих органів влади та їхніх посадових осіб щодо допомоги комісії у відновленні законності чи сприянні у вирішенні спірних питань, а також із питань порушень трудового законодавства, реагування на депутатські запити, порушень у сфері майнових та земельних відносин, належної оцінки дій посадових та службових осіб, порушень виборчого законодавства на території області та багатьох інших питань.
Найбільший відсоток серед звернень до комісії посіли скарги про порушення трудового законодавства, зокрема щодо незаконних звільнень із роботи, невиконання рішень суду, незаконні заволодіння земельними ділянками, спірні питання в користуванні жилими приміщеннями, повернення майна, суперечливі рішення місцевих органів влади, невиконання будівельними організаціями своїх зобов'язань.
На комісії розглядали інформацію про хід виконання Комплексної програми профілактики злочинності на відповідний період.
Між тим члени комісії, не чекаючи відповідних звернень, самостійно проводили роботу щодо забезпечення законності на території області.
Саме завдяки активним діям комісії та її членів вдалося зупинити не одне протиправне діяння, зокрема вчинені посадовими особами органів влади, та поновити законні права багатьох жителів нашого краю – заявників.
Представники комісії здійснювали виїзди для розгляду звернень безпосередньо на місці.
На виконання своїх повноважень комісія співпрацює із прокуратурою області, управлінням МВС України в області, управлінням Служби безпеки України в області, головним управлінням юстиції в області, їхніми районними управліннями та відділеннями, депутатами місцевих рад усіх рівнів.
Під час розгляду питань, що потребують спеціальної оцінки відповідних фахівців, їх неодноразово залучали на засідання комісії. Окрім того, комісія практикує розгляд окремої категорії скарг із залученням скаржників та осіб, дії яких оскаржують.
Неодноразово в роботі комісії брали участь депутати обласної ради – члени інших постійних комісій, представники громадських організацій та засобів масової інформації", пише Стик.