Зеленський та правова колізія

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

Конституція України. Стаття 103. Президент України обирається громадянами України на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування строком на п'ять років.

П'ять років минуло – що далі? Конституційний Суд пояснення не дає, Верховний Суд також, бо з цим питанням туди ніхто не звертався.

Але, якби й дав пояснення, то воно вочевидь би було більше політичного, ніж юридичного характеру, на кшталт того випадку, коли на  виконання постанови Верховного Суду від 26 грудня 2004 р. Центрвиборчком провів переголосування другого туру по чергових виборах Президента України 2004 р.

Конституція передбачає, що

У разі закінчення строку повноважень Верховної Ради України під час дії воєнного стану її повноваження продовжуються до дня першого засідання першої сесії Верховної Ради України, обраної після скасування воєнного стану.

Стосовно повноважень Президента тут прошляпили, бо за всією логікою потрібно було таку норму вводити й стосовно повноважень Президента, але Конституція про це мовчить.

До того ж, Президент не може бути обраний більше, як на два терміни, хоча і воєнний стан на такий час малоймовірний, отож — тут є певні конституційні нюанси, про які раніше не думали й не передбачали.

В такому випадку потрібна зміна до Конституції, але зараз це теж буде порушенням тієї ж Конституції, яка забороняє зміни до КУ під час воєнного стану. Стаття 157. КУ:

«Конституція України не може бути змінена в умовах воєнного або надзвичайного стану».

Виходить, щоб уникнути порушення однієї статті, потрібно порушувати іншу.  Отже, це відпадає.

Конституція України прямо говорить лише про неможливість проведення парламентських виборів в умовах воєнного стану, а щодо виборів Президента – такої заборони в КУ немає.

Вибори Президента під час воєнного стану забороняє  Закон України «Про правовий режим воєнного стану», а КУ своєю чергою не забороняє під час воєнного стану вносити поправки до цього закону.

Таким чином, вибори – це один з варіантів виходу з правової колізії. Але тут точаться полеміки – що саме більше завдасть шкоди Україні, — вибори, чи ситуація з колізією, яка склалася. Є два протилежні погляди на це питання і в обидвох є свої логічні аргументи. 

Глава Центрвиборчкому Олег Діденко наголошує на легітимності Президента після 20.05.24. і навів, вагомі, на його думку, аргументи. Однак, ЦВК — це не Конституційний Суд, тому питання легітимності вирішувати не може, а лише аргументувати свою думку,  хоча на аргументи ЦВК також варто звернути увагу.  З іншого боку цю ситуацію по повній використовує кремлівська пропаганда і її посіпаки в Україні. 

Варіант з виконуючим обов'язки, на мій погляд, не розв'яже проблему. Тим паче, що ВО не матиме тих повноважень, які надає КУ Президенту.  Для прикладу, ВО не може призначати головнокомандувача збройними силами, послів і т.д., тому, якщо, приміром, ВО стане голова ВР Стефанчук, то Україна від цього навряд чи виграє.

До того ж, виходячи зі статті 103 Конституції, Президент обирається на 5 років. Але, враховуючи неперервність здійснення державної влади в Україні, у частині першій статті 108 є запис про те, що Президент виконує свої повноваження до вступу на пост новообраного Президента України.

Це означає, що його обов'язок ― виконувати функції Президента, іншого варіанту немає. Цього Президента має замінити лише його наступник ― не виконувач обов'язків Президента, а повноцінний Президент, який має бути обраний на наступних вільних демократичних виборах. 

Але це не виправдовує ситуацію, що склалася, бо ця стаття регулює припинення повноважень Президента перед новообраним, а не продовження повноважень, тобто, після закінчення терміну повноважень Президента КУ передбачає вибори, а не продовження повноважень через будь-які причини. Тому колізія в цьому випадку залишається. 

Отже, тут – замкнуте коло. Зрештою, по суті сам Зеленський після 20 травня з правової точки зору де факто стає ВО зі спірним статусом легітимності. Оскільки до КС Офіс Президента за роз'ясненням  не звертається, без цього судового висновку кожен має право на свою позицію.

Отож, схоже, вийти з правової колізії можна двома шляхами:

  1. Внести зміну в Закон України «Про правовий режим воєнного стану» і провести вибори. Напевно це був би найбільш «чистий» варіант у правовому контексті.
  2. Дочекатися рішення Конституційного Суду і діяти згідно з цим рішенням.

Стосовно першого варіанту побутує аргументована думка, що в умовах рашистських бомбардувань і повітряних тривог проводити вибори небезпечно і неможливо, не кажучи вже про вибори на фронті чи на окупованих територіях, а електронне голосування має як певні технічні проблеми, так і загрозу кібератак та недовіру українців до результатів такого голосування.

Стосовно другого варіанту побутує думка, що  ОП не звертається до КС через те, що передбачає, що КС не підтвердить законність продовження повноважень Президента. 

Декому ЗДАЄТЬСЯ, що у цьому випадку повноваження Президента мають перейти до ВР. Але в Конституції це також не передбачено, на додаток, — стаття 31 КУ виголошує:

Президент України не може передавати свої повноваження іншим особам або органам.

А у ст. 106 КУ описано 30 повноважень, які може здійснювати лише Президент, а не ВР.

Згідно ст. 112 КУ Голова ВР може взяти на себе обов'язки Президента тимчасово лише в одному випадку — у разі дострокового припинення повноважень Президента України відповідно до статей 108, 109, 110, 111 на період до обрання і вступу на пост нового Президента України, тому жодна з цих статей КУ не відповідає ситуації, яка склалась.

З іншого боку, як було зазначено на початку цієї статті, в умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав, оскільки багато його функцій, передбачені КУ, інші посадовці не можуть виконувати. 

Тому, через те, що у свій час таку ситуацію не передбачили, і в КУ не заклали варіант продовження повноважень Президента до закінчення воєнного стану (як це є у випадку з ВР), схоже ця ситуація залишиться у підвішеному стані до закінчення війни, тобто до скасування воєнного стану, і цей варіант, не зважаючи на юридичну колізію, очевидно є найбільш виправданим з погляду інтересів народу України. Разом з тим, не виключено, що десь навесні знайдуть можливість провести вибори, де з метою безпеки розтягнуть їх, приміром, на два тижні,  а не в один день. 


19.06.2024 Ярослав івашин 3027
19.09.2024
Вікторія Косович

Про те, як великі компанії й підприємства області розвивають свій бізнес, удосконалюють виробництво та експортують свій товар в Європу та інші країни в умовах повномасштабної війни, розповідає Фіртка.  

1048
10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

2122
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

1989
23.08.2024

В умовах воєнних дій та масової міграції українців за кордон, багато дітей змушені навчатися у двох школах одночасно. Це створює значні психологічні та фізичні виклики, адже дитині доводиться пристосовуватися до двох різних навчальних програм і соціальних середовищ.

1932
14.08.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про популярні, та найважливіше — безпечні, місця для купання та основні правила поведінки на воді.  

5944
30.07.2024
Вікторія Матіїв

Про значення шлюбу, кризові періоди у стосунках та церковне розлучення, журналістка Фіртки розпитала в отця Миколая Микосовського, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

8621 1

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

1152

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

1879

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

2641

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

2579
23.09.2024

Зелений чай — найпопулярніший напій, попит на який щороку зростає у всьому світі. Його виготовляють з листочків чайного дерева Камелія, які готують на пару, або обсмажують, потім пресують і сушать.

333
20.09.2024

У серпні приріст споживчих цін до попереднього місяця на 0,2–1,2% зафіксували у всіх регіонах України.  

776
16.09.2024

Хоча вживання гострої їжі може допомогти зміцнити імунну систему, не варто на неї налягати, якщо маєте проблеми зі шлунком.  

858
25.09.2024

Гошівський монастир — греко-католицький монастир Чину святого Василія Великого у селі Гошеві, що на Івано-Франківщині.  

14893
20.09.2024

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

2501
16.09.2024

Перший такий фестиваль на Міжнародному рівні відбувся вперше в Україні в Гошеві у 2015 році.  

801
14.09.2024

Про значення свята журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

2743
25.09.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

26239 1
24.09.2024

Національна рада Швейцарії визнала Голодомор 1932–1933 років в Україні актом геноциду. Про це повідомила пресслужба Музею Голодомору, пише Фіртка. Відповідну декларацію було схвалено у вівторок, 24 вересня, 123 голосами «за».

361
21.09.2024

"За" звернення проголосували 56 депутатів, один — утримався, семеро — не голосували.  

809
19.09.2024

Верховна Рада 19 вересня ухвалила постанову про перейменування понад 300 населених пунктів та районів.  

892
16.09.2024

Більшість опитаних (від майже 40% до 50%) має нейтральну оцінку схвалення діяльності місцевої влади.  

1115