«Зелений туризм» на Прикарпатті: потенціал для громад та виклик владі

Мешканці міст усе частіше потерпають від нервових розладів, спричинених міською метушнею. В багатьох з’являється бажання виїхати під час вихідних чи відпустки «на природу», щоб «відпочити від міста», розвантажити нервову систему.

Найпростіший спосіб- сільський зелений туризм.

Прикарпаття має значні переваги у сфері розвитку мереж eкo-садиб завдяки особливостям ландшафту та клімату. Але це не тільки можливості зустріти світанок в горах, порибалити на озері або річці, осідлати коня, відчути тишу місцевості, а ще й ознайомитись з місцевими традиціями, народними промислами, відвідати фестивалі, відчути смак кухні та гостинність місцевого населення. З цього погляду «зелений туризм» в області може бути привабливим не тільки для бізнесу, а й стати важливою стратегемою для багатьох територіальних громад, які активно працюватимуть над розвиток цього напрямку. Частина залучених від туристів місцевим бізнесом коштів стануть сплаченими податками у бюджети територіальних громад. Відтак – це шлях до перемоги для всіх за системою «win-win».

Створення комплексної системи розвитку туристичної індустрії Івано-Франківщини неможливе без  запровадження норм та стандартів «зеленого туризму».

Сьогодні основним законодавчим документом у цій сфері є Закон України «Про особисте селянське господарство». Там сільський зелений туризм визначений як спосіб ведення особистого господарства і не відноситься до підприємницької діяльності. Тому власники приватних садиб або ж реєструються як підприємці на єдиному податку, або взагалі не афішують прийом туристів.

Проте якщо ми говоримо про стратегічний розвиток та залучення інвестицій у сферу, розвиток інфраструктури, то потрібні чіткі стандарти та легальна гра. Необхідно створити чітку систему, завдяки якій власникам садиб було вигідно стандартизувати свої приміщення, підвищити якість надання послуг до рівня міжнародних норм.

Полегшити можливість «гри за правилами» має ухвалення Верховною Радою Закону України : «Про сільський та сільський зелений туризм». Відповідний законопроект зареєстровано у парламенті на початку березня цього року. Головне завдання законодавчого акту полягає в удосконаленні правових засад, введення стандартизації та сертифікації туристичних послуг у сфері «зеленого туризму».

Сільські господарі та члени їх родини, що надають послуги з сільського зеленого туризму, нарівні з іншими суб'єктами туристичної діяльності в сфері сільського туризму, отримають право на присвоєння своєму господарству і послугам, які надаються туристам, відповідної категорії якості та рівня обслуговування.

Після ухвалення закону м’яч перебуватиме на половині поля Івано-Франківської ОДА, обласної ради, рад та виконкомів місцевих територіальних громад області, які покликані розробити та впроваджувати дієві програми розвитку «зеленого туризму» в регіоні.

Однак включити eкo-садибу у спеціалізований каталог об’єктів сільського зеленого туризму, який пізніше буде розповсюджуватись на національних чи міжнародних виставках, фестивалях, надання цієї друкованої продукції для іноземних делегацій, які відвідають Прикарпаття, буде явно замало.

Днями відвідала унікальний фестиваль борщу в селі Кричка Солотвинської територіальної громади, який є не тільки рекреаційним заходом, а й чудовою соціальною атракцією для розвитку «зеленого туризму» у громаді. Більше 11 господинь та один ґазда з’їхались з сіл територіальної громади, щоб позмагатися перед глядачами у вправності приготування борщу. Гадаю, що захід відвідало б більше людей, якби не поганий стан під’їзної дороги.

Провідною залишається проблема інфраструктури та благоустрою сіл. Навіть якщо eкo-садиба матиме всі необхідні зручності, пройде відповідну стандартизацію, у неї не буде постійного потоку туристів, якщо доведеться їхати розбитою дорогою. Саме тому прикарпатській владі важливо дбати не тільки про спрямування бюджетних коштів на розробку та реалізацію програм розвитку сільського та сільського зеленого туризму, а й виділяти кошти на розвиток інфраструктури туристично-орієнтованих територій області, зокрема капітальний ремонт доріг.

Поступу у цій сфері вийде досягти тільки поєднавши зусилля обласної влади, місцевих громад, бізнесу та ініціативних мешканців.

Ми на початку великого шляху, який є одним з провідних стратегічних дороговказів для Івано-Франківщини.


22.06.2021
Тетяна Дармограй

Фіртка спробувала з’ясувати, скільки внутрішньо переміщених осіб проживає на Прикарпатті, чим вони забезпечені та як адаптувались до умов життя у новому середовищі.

484
22.06.2021
Лідія Вітранчик

Фіртка поцікавилась у місцевих жителів, які виїхали за кордон, як змінилося їхнє життя та дізналась чимало цікавої інформації.

516
17.06.2021
Галина Бородайкевич

Фіртка поспілкувалась із директором закладу для літніх і самотніх людей, щоб дізнатись про побут, дозвілля і роботу під час пандемії.    

1194
16.06.2021
Ілона Шевченко

Кожного року на міському озері гине кілька, деколи буває і десятки особин товстолоба. Фіртка спробувала з’ясувати причини.

1231
15.06.2021
Катерина Черкашина

Чоловік каже, приїхав воювати за справедливість. І щоб допомогти українцям будувати нормальну державу. Фіртка поспілкувалася з добровольцем, який в Україні з червня 2014 року і хоче залишитися жити в Івано-Франківську.

1591
15.06.2021
Лідія Вітранчик

Фіртка спробувала з’ясувати, якою мірою зачепили футбольні пристрасті франківчан і хто їхні фаворити, окрім національної збірної.

1711

У 2011 році мене, як історика, рекомендували українсько-німецькій режисерці Уті Кільтер аби я показав і розказав про будівлі та визначні місця Франика. Ну якщо чисто технічно, то її скоріше цікавила «станиславівська» архітектура, а не «і

1225

Встигала тільки дивитися як міняються дати запланованих прем’єр. Але попри всі перенесення виставу таки показали. Це було важливо: її герой Анатолій Гаркавенко («Морячок)» – з Франківщини.

3093

Днями відвідала унікальний фестиваль борщу в селі Кричка Солотвинської територіальної громади, який є не тільки рекреаційним заходом, а й чудовою соціальною атракцією для розвитку «зеленого туризму» у громаді.

5984

Про нічний клуб - просто в серці COVID-реактора; відставки; очікування шалених фінансових стягнень і вірогідно - міжнародний скандал...

11838
18.06.2021

В Україні, за останні 12 місяців кількість пошукових запитів українських користувачів зі словом "рецепт" зросла на 29%.

704
22.04.2021

Про це йдеться у звіті Міжнародної організації виноградарства і виноробства.

7319 1
16.04.2021

Пагони цибулі - унікальна комбінація корисних речовин, потрібних саме навесні, і їх набагато більше навіть ніж у цибулі ріпчастій.

8632
05.05.2021

У третій день Великодніх свят Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин завітав на парафію святого Апостола Юди Тадея, що в Івано-Франківську, на вул. Стуса, 29.  

5998
03.05.2021

Поливаний понеділок у 2021 році відзначають 3 травня, на другий день після Великодня.  

6516
02.05.2021

На Христове Воскресіння, яке відзначається 2 травня, очільники Православної церкви України та Української греко-католицької церкви звернулися до українців зі святковими посланнями.  

6101
02.05.2021

У переддень світлого празника Воскресіння Христового Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин звернувся до вірних з Великоднім привітанням.  

6160
10.06.2021

Київський апеляційний суд постановив стягнути з кума Путіна і нардепа від ОПЗЖ Віктора Медведчука близько 300 тисяч гривень на користь видавництва "Віват" у судовому процесі, ініційованому ним самим щодо книги Вахтанга Кіпіані "Справа Василя Стуса".    

1731
30.04.2021

Вона визначала життя в Німеччині майже 16 років. Але зараз політична стабільність, якою країна користувалася так довго за часів Ангели Меркель, підходить до кінця, політик готується відмовитись від посади канцлера.  

7006
25.04.2021

Міністерства закордонних справ Литви, Латвії та Естонії 23 квітня оголосили у своїх країнах персонами нон ґрата чотирьох російських дипломатів.

7893
15.04.2021

Президент США Джо Байден оголосив про запровадження у США загальнонаціонального надзвичайного стану у зв’язку з "надзвичайною загрозою" через зовнішню діяльність уряду Російської Федерації.  

8725
11.04.2021

Велика Британія та США вважають, що Росія повинна негайно «послабити напругу» і жити у відповідності з її міжнародними зобов’язаннями.  

8224 1