«Зелений туризм» на Прикарпатті: потенціал для громад та виклик владі

Мешканці міст усе частіше потерпають від нервових розладів, спричинених міською метушнею. В багатьох з’являється бажання виїхати під час вихідних чи відпустки «на природу», щоб «відпочити від міста», розвантажити нервову систему.

Найпростіший спосіб- сільський зелений туризм.

Прикарпаття має значні переваги у сфері розвитку мереж eкo-садиб завдяки особливостям ландшафту та клімату. Але це не тільки можливості зустріти світанок в горах, порибалити на озері або річці, осідлати коня, відчути тишу місцевості, а ще й ознайомитись з місцевими традиціями, народними промислами, відвідати фестивалі, відчути смак кухні та гостинність місцевого населення. З цього погляду «зелений туризм» в області може бути привабливим не тільки для бізнесу, а й стати важливою стратегемою для багатьох територіальних громад, які активно працюватимуть над розвиток цього напрямку. Частина залучених від туристів місцевим бізнесом коштів стануть сплаченими податками у бюджети територіальних громад. Відтак – це шлях до перемоги для всіх за системою «win-win».

Створення комплексної системи розвитку туристичної індустрії Івано-Франківщини неможливе без  запровадження норм та стандартів «зеленого туризму».

Сьогодні основним законодавчим документом у цій сфері є Закон України «Про особисте селянське господарство». Там сільський зелений туризм визначений як спосіб ведення особистого господарства і не відноситься до підприємницької діяльності. Тому власники приватних садиб або ж реєструються як підприємці на єдиному податку, або взагалі не афішують прийом туристів.

Проте якщо ми говоримо про стратегічний розвиток та залучення інвестицій у сферу, розвиток інфраструктури, то потрібні чіткі стандарти та легальна гра. Необхідно створити чітку систему, завдяки якій власникам садиб було вигідно стандартизувати свої приміщення, підвищити якість надання послуг до рівня міжнародних норм.

Полегшити можливість «гри за правилами» має ухвалення Верховною Радою Закону України : «Про сільський та сільський зелений туризм». Відповідний законопроект зареєстровано у парламенті на початку березня цього року. Головне завдання законодавчого акту полягає в удосконаленні правових засад, введення стандартизації та сертифікації туристичних послуг у сфері «зеленого туризму».

Сільські господарі та члени їх родини, що надають послуги з сільського зеленого туризму, нарівні з іншими суб'єктами туристичної діяльності в сфері сільського туризму, отримають право на присвоєння своєму господарству і послугам, які надаються туристам, відповідної категорії якості та рівня обслуговування.

Після ухвалення закону м’яч перебуватиме на половині поля Івано-Франківської ОДА, обласної ради, рад та виконкомів місцевих територіальних громад області, які покликані розробити та впроваджувати дієві програми розвитку «зеленого туризму» в регіоні.

Однак включити eкo-садибу у спеціалізований каталог об’єктів сільського зеленого туризму, який пізніше буде розповсюджуватись на національних чи міжнародних виставках, фестивалях, надання цієї друкованої продукції для іноземних делегацій, які відвідають Прикарпаття, буде явно замало.

Днями відвідала унікальний фестиваль борщу в селі Кричка Солотвинської територіальної громади, який є не тільки рекреаційним заходом, а й чудовою соціальною атракцією для розвитку «зеленого туризму» у громаді. Більше 11 господинь та один ґазда з’їхались з сіл територіальної громади, щоб позмагатися перед глядачами у вправності приготування борщу. Гадаю, що захід відвідало б більше людей, якби не поганий стан під’їзної дороги.

Провідною залишається проблема інфраструктури та благоустрою сіл. Навіть якщо eкo-садиба матиме всі необхідні зручності, пройде відповідну стандартизацію, у неї не буде постійного потоку туристів, якщо доведеться їхати розбитою дорогою. Саме тому прикарпатській владі важливо дбати не тільки про спрямування бюджетних коштів на розробку та реалізацію програм розвитку сільського та сільського зеленого туризму, а й виділяти кошти на розвиток інфраструктури туристично-орієнтованих територій області, зокрема капітальний ремонт доріг.

Поступу у цій сфері вийде досягти тільки поєднавши зусилля обласної влади, місцевих громад, бізнесу та ініціативних мешканців.

Ми на початку великого шляху, який є одним з провідних стратегічних дороговказів для Івано-Франківщини.


19.10.2021
Уляна Мокринчук

Літо закінчилося, а це означає, що деяких людей може турбувати осінній морок. Його часто називають осінньою «депресією», «хандрою», журналістка Фіртки поспілкувалась з людьми, які відчувають симптоми осінньої хандри та з психологинею, яка знає, як з нею боротись.

284
17.10.2021
Христина Савчин

За підсумками 2020 року Івано-Франківська область зайняла друге місце в Україні за кількістю внутрішніх туристів та кількістю іноземних туристів, яких обслуговували туроператори та турагенти.

498
16.10.2021
Олег Ущенко

З 2014 року, після агресії Росії в Україні заговорили про «патріотичне українське кіно». До того майже всі продакшини в Україні були орієнтовані на російський інформаційний простір. А те, що зрідка знімалося на українську тему, з багатьох причин не зачіпало глядача.

530
15.10.2021
Христина Савчин

Журналісти Фіртки вирішили піти в рейд з працівниками Комунального підприємства «Муніципальна інспекція «Добродій», щоб поглянути, як проходить звичайний день інспекторів, та які порушення найбільш популярні у місті.  

938
14.10.2021
Сергій Білий

Його шлях на фронт пролягав через осмислення, сумніви і навіть страждання. Адже на тій війні загинув його рідний брат і це наклало свій відбиток на ставлення рідних до обраного ним шляху.

1299 2
13.10.2021
Тетяна Дармограй

Фіртка пояснює, чому «День захисників і захисниць України» – це про оборону, а не гендер, кого доречно вітати та як найкраще це зробити.  

1660

Українська Повстанська Армія нині - це ми всі - правдиві патріоти України, незалежно від партійно - політичної приналежності. Всі для кого понад усе Україна, а не " корито ". Хто не за зрадників, холуїв і пристосуванців, а за Коновальця, Бандеру й Шухевича, за Бога і Україну та українців.  

1063

То була епоха безкінечної студентської смути та оптимізму. При чому те і те існувало паралельно і, якщо бути до кінця чесним, то одне-одному абсолютно не заважало. У повітрі густо пахло революцією, духами студенток і їх губними помадами. А в гуртожитках і «на хатах» студентська молодь затирала головки тодішніх касетників (були за сивої давнини такі девайси) піснями «Бютифул Карпати», «Ми помрем не в Парижі» та «Франсуа».

1380

Спочатку був Ян Флемінг. І він народив Джеймса Бонда. «Сер Джеймс Бонд» - Представлявся він майже 60 років з екранів більше ніж на 80-ти мовах.

1630

Засипана капуста у Галичині ніколи не була просто стравою. Або, як тут ще люблять казати, їдженням. Такий наїдок готували на свята або для певної події. Засипану капусту можна сміливо називати ритуальною стравою.

3615 1
11.10.2021

Напередодні зими чимало господинь заморожують сезонні овочі та фрукти, щоб завжди мати під рукою необхідні інгредієнти для приготування страв, а особливо десертів. І якщо деякі продукти та після заморозки не втрачають свій звичний смак і вітаміни, як, наприклад, малина або полуниця, то інші, навпаки, стають непридатними до вживання. 

1204
29.07.2021

Що краще: консервувати, сушити чи морозити? Відповідь на це питання залежить від типу й кількості сировини та ваших ресурсів, як-от часу, грошей, та місця в морозилці та коморі.

10414
18.06.2021

В Україні, за останні 12 місяців кількість пошукових запитів українських користувачів зі словом "рецепт" зросла на 29%.

15357
19.10.2021

Понад 200 учасників із 12 парафій Івано-Франківської Архієпархії відвідали обласний з'їзд спільнот "Українська Молодь - Христові", який відбувся у суботу 16 жовтня, на парафії Введення в Храм Пресвятої Богородиці, що в с. Боднарів Боднарівського деканату. Цьогоріч подія присвячена 88-річниці від дня заснування спільноти.

117
17.10.2021

На Тисмениччині відбулася Архиєрейська літургія, яку очолив митрополит Володимир Війтишин. Про це повідомляє кореспондентка Фіртки. Відомо, що у селі Нова Липівка організували освячення іконостасу у храмі Пресвятої Трійці. «Унікальність нашог

1165 1
04.10.2021

Розпочалася зустріч із Божественної Літургії, яку очолив Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин у співслужінні ректора семінарії прот. Олексія Данилюка та численного духовенства.    

1985
19.07.2021

Предстоятель Православної церкви України Блаженніший Епіфаній освятив розписи кафедрального собору Преображення Господнього Коломийської єпархії.

11140
12.10.2021

Місія "Карпатського гірського міжнародного кінофестивалю (CMIFF)" – привернути увагу до збереження Карпатських гір та популяризувати край, який має неймовірний потенціал для кіновиробництва.

986
18.10.2021

Спеціальна моніторингова місія (СММ) ОБСЄ в Україні призупинила свою діяльність на Донбасі. Про це очільник місії Яшар Халід Чевік повідомив у неділю, 17 жовтня, повідомляє Фіртка з посиланням на інформацію Reuters. «Через побоювання за нашу без

276
10.10.2021

За результатами поіменного голосування про призначення Руслана Стефанчука новим спікером Верховної Ради лише один народний депутат виходець з Прикарпаття утримався, решта народних депутатів проголосували "за".

1153
03.10.2021

Другого жовтня керівництво фракції передало народним депутатам бланки для збирання підписів під коллективною ініціативою про відкликання Голови Верховної Ради України з займаної посади, а вже станом на 17.30 годину суботи під ініціативою зібрали понад 150 підписів народних обранців.

2014
23.09.2021

Законопроєкт № 5599, внесений на розгляд парламенту Президентом України, підтримали 279 народних обранців з 379 зареєстрованих у сесійній залі.

3352