«Зелений туризм» на Прикарпатті: потенціал для громад та виклик владі

Мешканці міст усе частіше потерпають від нервових розладів, спричинених міською метушнею. В багатьох з’являється бажання виїхати під час вихідних чи відпустки «на природу», щоб «відпочити від міста», розвантажити нервову систему.

Найпростіший спосіб- сільський зелений туризм.

Прикарпаття має значні переваги у сфері розвитку мереж eкo-садиб завдяки особливостям ландшафту та клімату. Але це не тільки можливості зустріти світанок в горах, порибалити на озері або річці, осідлати коня, відчути тишу місцевості, а ще й ознайомитись з місцевими традиціями, народними промислами, відвідати фестивалі, відчути смак кухні та гостинність місцевого населення. З цього погляду «зелений туризм» в області може бути привабливим не тільки для бізнесу, а й стати важливою стратегемою для багатьох територіальних громад, які активно працюватимуть над розвиток цього напрямку. Частина залучених від туристів місцевим бізнесом коштів стануть сплаченими податками у бюджети територіальних громад. Відтак – це шлях до перемоги для всіх за системою «win-win».

Створення комплексної системи розвитку туристичної індустрії Івано-Франківщини неможливе без  запровадження норм та стандартів «зеленого туризму».

Сьогодні основним законодавчим документом у цій сфері є Закон України «Про особисте селянське господарство». Там сільський зелений туризм визначений як спосіб ведення особистого господарства і не відноситься до підприємницької діяльності. Тому власники приватних садиб або ж реєструються як підприємці на єдиному податку, або взагалі не афішують прийом туристів.

Проте якщо ми говоримо про стратегічний розвиток та залучення інвестицій у сферу, розвиток інфраструктури, то потрібні чіткі стандарти та легальна гра. Необхідно створити чітку систему, завдяки якій власникам садиб було вигідно стандартизувати свої приміщення, підвищити якість надання послуг до рівня міжнародних норм.

Полегшити можливість «гри за правилами» має ухвалення Верховною Радою Закону України : «Про сільський та сільський зелений туризм». Відповідний законопроект зареєстровано у парламенті на початку березня цього року. Головне завдання законодавчого акту полягає в удосконаленні правових засад, введення стандартизації та сертифікації туристичних послуг у сфері «зеленого туризму».

Сільські господарі та члени їх родини, що надають послуги з сільського зеленого туризму, нарівні з іншими суб'єктами туристичної діяльності в сфері сільського туризму, отримають право на присвоєння своєму господарству і послугам, які надаються туристам, відповідної категорії якості та рівня обслуговування.

Після ухвалення закону м’яч перебуватиме на половині поля Івано-Франківської ОДА, обласної ради, рад та виконкомів місцевих територіальних громад області, які покликані розробити та впроваджувати дієві програми розвитку «зеленого туризму» в регіоні.

Однак включити eкo-садибу у спеціалізований каталог об’єктів сільського зеленого туризму, який пізніше буде розповсюджуватись на національних чи міжнародних виставках, фестивалях, надання цієї друкованої продукції для іноземних делегацій, які відвідають Прикарпаття, буде явно замало.

Днями відвідала унікальний фестиваль борщу в селі Кричка Солотвинської територіальної громади, який є не тільки рекреаційним заходом, а й чудовою соціальною атракцією для розвитку «зеленого туризму» у громаді. Більше 11 господинь та один ґазда з’їхались з сіл територіальної громади, щоб позмагатися перед глядачами у вправності приготування борщу. Гадаю, що захід відвідало б більше людей, якби не поганий стан під’їзної дороги.

Провідною залишається проблема інфраструктури та благоустрою сіл. Навіть якщо eкo-садиба матиме всі необхідні зручності, пройде відповідну стандартизацію, у неї не буде постійного потоку туристів, якщо доведеться їхати розбитою дорогою. Саме тому прикарпатській владі важливо дбати не тільки про спрямування бюджетних коштів на розробку та реалізацію програм розвитку сільського та сільського зеленого туризму, а й виділяти кошти на розвиток інфраструктури туристично-орієнтованих територій області, зокрема капітальний ремонт доріг.

Поступу у цій сфері вийде досягти тільки поєднавши зусилля обласної влади, місцевих громад, бізнесу та ініціативних мешканців.

Ми на початку великого шляху, який є одним з провідних стратегічних дороговказів для Івано-Франківщини.


02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

935
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

846
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1314
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2704
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1491
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

2277 9

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

795

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

850

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1745

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1741
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

464
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

530
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18439
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7560
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3733
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1136
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10853
30.11.2024

На фестивалі можна придбати книги та особисто поспілкуватись з авторами.

517
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

409
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

590
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

518