Збудуймо пам’ятник Францу Йосифу І у Львові

 

 

Принаймні кілька народів нашого регіону Європи люблять хизуватися своєю «європейськістю» відносно всього, що на схід від їхніх кордонів. Але не всі хочуть пам’ятати про те, що в очах усього цивілізованого світу вони «європеїзувалися» в основному завдяки приналежності до імперії Габсбурґів. Ми Галичани – не виняток.

 

Сучасні львів’яни залюбки демонструють гостям міста сецесійні будинки, самі прагнуть мешкати в польських люксах, колекціонують зразки довоєнної матеріальної культури тощо. Але разом з тим ставлять пам’ятники: Грушевському, до якого кладуть квіти тільки професійні патріоти; Бандері, якого цілодобово потрібно охороняти; а навіть Никифорові, який зі Львовом не мав нічого спільного. Натомість, вийти з ідеєю вшанувати пам'ять про монархічну родину, якій місто і весь край завдячують своєю «європейськістю», не спромоглася досі жодна місцева влада, ані громадська ініціатива.   

 

«Який вік нашої пам’яті? Які цінності є для неї визначальними?» - питає відомий львівський митець і громадський діяч Олесь Дзиндра в тексті-обґрунтуванні свого проекту «Пам’ятник Францу Йозефу І у Львові».

 

Дзиндра пропонує не просто цікавий мистецький проект, але й започатковує важливу суспільну ініціативу, яку ще називає проектом «Пам’ятник пам’яті». Олесь не був би тим Дзиндрою, якого у Львові знають і шанують, якби оголосив банальний збір коштів на побудову чергового монументу «власного роблення». Ні, все значно складніше, цікавіше і, що найбільш важливо – відповідальніше.   

 

Кожен елемент цього пам’ятника, а точніше погруддя молодого Франца Йосифа, що стоятиме в центральній частині міста, матиме символічне значення. В якості постаменту для нього має служити відреставрований артефакт ХІХ століття з мармуру. Протомоделлю погруддя стане прижиттєвий мармуровий оригінал роботи львівського скульптора Павла Еутеля, який зберігається у Львівському історичному музеї.

 

Кульмінацією арт-проекту «Пам’ятник Францу Йозефу І у Львові» стане перформенс Олеся Дзиндри 7-8 вересня 2012 р., під час якого буде відлито погруддя з переплавлених цинкових монет, які є реплікою з союзного таляра 1855 року.  

 

І ось тут на сцену виходить пані Інтрига. Якщо не буде зібрано достатньої кількості монет, відлиток буде недовершеним. Може вийти карикатура, яка буде не чим іншим як карикатурним пам’ятником нашій пам’яті. Тому у цій справі важливо, щоб кожен з нас поставився відповідально до цієї ініціативи так само, як ми ставимося відповідально до власної ідентичності і власної історії.

 

«Кожен, кому чимось цінна пам'ять про цю людину, нехай особисто долучиться до проекту, віддавши свого «таляра» на відливку погруддя. Кількість зібраного металу, тобто «талярів» і буде свідченням доброї волі та живої пам’яті. Пам’ятник має бути споруджений спільними зусиллями – viribus unitis, та власним коштом кожного – meo sumptu» - закликає Олесь Дзиндра. І я пропоную підтримати його ініціативу.

 

Репліку «таляра» можна отримати в обмін на благодійний внесок у 100 грн. на спорудження пам’ятника Музеї Ідей особисто чи за посередництвом Інтернету. Там же її можна віддати як свою лепту у спорудження пам’ятника. Для власної ж колекції можна буде отримати мідну, срібну, посріблену або позолочену копію монети.  

 

Подробиці й контакти - http://idem.org.ua/fy/index.html

 

Володимир Павлів


07.06.2012 Володими Павлів 2042 8
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

727
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1036 2
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2568
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1859
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2159
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5752 16

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

207

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

346

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1290

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1281
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

1022
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

846
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14689
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

716
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10504
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6206
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

737
23.11.2024

Під час зустрічі письменник порушив важливі питання, зокрема, чи на часі мова та культура, як зберегти пам'ять про загиблих військовослужбовців і цивільних, а також, що відбувається з культурою в Харкові та містах, де тривають активні бойові дії. 

804
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2975
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

687
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

758
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

662