Збудуймо пам’ятник Францу Йосифу І у Львові

 

 

Принаймні кілька народів нашого регіону Європи люблять хизуватися своєю «європейськістю» відносно всього, що на схід від їхніх кордонів. Але не всі хочуть пам’ятати про те, що в очах усього цивілізованого світу вони «європеїзувалися» в основному завдяки приналежності до імперії Габсбурґів. Ми Галичани – не виняток.

 

Сучасні львів’яни залюбки демонструють гостям міста сецесійні будинки, самі прагнуть мешкати в польських люксах, колекціонують зразки довоєнної матеріальної культури тощо. Але разом з тим ставлять пам’ятники: Грушевському, до якого кладуть квіти тільки професійні патріоти; Бандері, якого цілодобово потрібно охороняти; а навіть Никифорові, який зі Львовом не мав нічого спільного. Натомість, вийти з ідеєю вшанувати пам'ять про монархічну родину, якій місто і весь край завдячують своєю «європейськістю», не спромоглася досі жодна місцева влада, ані громадська ініціатива.   

 

«Який вік нашої пам’яті? Які цінності є для неї визначальними?» - питає відомий львівський митець і громадський діяч Олесь Дзиндра в тексті-обґрунтуванні свого проекту «Пам’ятник Францу Йозефу І у Львові».

 

Дзиндра пропонує не просто цікавий мистецький проект, але й започатковує важливу суспільну ініціативу, яку ще називає проектом «Пам’ятник пам’яті». Олесь не був би тим Дзиндрою, якого у Львові знають і шанують, якби оголосив банальний збір коштів на побудову чергового монументу «власного роблення». Ні, все значно складніше, цікавіше і, що найбільш важливо – відповідальніше.   

 

Кожен елемент цього пам’ятника, а точніше погруддя молодого Франца Йосифа, що стоятиме в центральній частині міста, матиме символічне значення. В якості постаменту для нього має служити відреставрований артефакт ХІХ століття з мармуру. Протомоделлю погруддя стане прижиттєвий мармуровий оригінал роботи львівського скульптора Павла Еутеля, який зберігається у Львівському історичному музеї.

 

Кульмінацією арт-проекту «Пам’ятник Францу Йозефу І у Львові» стане перформенс Олеся Дзиндри 7-8 вересня 2012 р., під час якого буде відлито погруддя з переплавлених цинкових монет, які є реплікою з союзного таляра 1855 року.  

 

І ось тут на сцену виходить пані Інтрига. Якщо не буде зібрано достатньої кількості монет, відлиток буде недовершеним. Може вийти карикатура, яка буде не чим іншим як карикатурним пам’ятником нашій пам’яті. Тому у цій справі важливо, щоб кожен з нас поставився відповідально до цієї ініціативи так само, як ми ставимося відповідально до власної ідентичності і власної історії.

 

«Кожен, кому чимось цінна пам'ять про цю людину, нехай особисто долучиться до проекту, віддавши свого «таляра» на відливку погруддя. Кількість зібраного металу, тобто «талярів» і буде свідченням доброї волі та живої пам’яті. Пам’ятник має бути споруджений спільними зусиллями – viribus unitis, та власним коштом кожного – meo sumptu» - закликає Олесь Дзиндра. І я пропоную підтримати його ініціативу.

 

Репліку «таляра» можна отримати в обмін на благодійний внесок у 100 грн. на спорудження пам’ятника Музеї Ідей особисто чи за посередництвом Інтернету. Там же її можна віддати як свою лепту у спорудження пам’ятника. Для власної ж колекції можна буде отримати мідну, срібну, посріблену або позолочену копію монети.  

 

Подробиці й контакти - http://idem.org.ua/fy/index.html

 

Володимир Павлів


07.06.2012 Володими Павлів 1895 8
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1119
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2477
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2085
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2134
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6455 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2419 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

292

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1117

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1142

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1358
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

238
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

562
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2027
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26478
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

524
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10428 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7970
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

507
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

371
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

520
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

594
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1544