Збудуймо пам’ятник Францу Йосифу І у Львові

 

 

Принаймні кілька народів нашого регіону Європи люблять хизуватися своєю «європейськістю» відносно всього, що на схід від їхніх кордонів. Але не всі хочуть пам’ятати про те, що в очах усього цивілізованого світу вони «європеїзувалися» в основному завдяки приналежності до імперії Габсбурґів. Ми Галичани – не виняток.

 

Сучасні львів’яни залюбки демонструють гостям міста сецесійні будинки, самі прагнуть мешкати в польських люксах, колекціонують зразки довоєнної матеріальної культури тощо. Але разом з тим ставлять пам’ятники: Грушевському, до якого кладуть квіти тільки професійні патріоти; Бандері, якого цілодобово потрібно охороняти; а навіть Никифорові, який зі Львовом не мав нічого спільного. Натомість, вийти з ідеєю вшанувати пам'ять про монархічну родину, якій місто і весь край завдячують своєю «європейськістю», не спромоглася досі жодна місцева влада, ані громадська ініціатива.   

 

«Який вік нашої пам’яті? Які цінності є для неї визначальними?» - питає відомий львівський митець і громадський діяч Олесь Дзиндра в тексті-обґрунтуванні свого проекту «Пам’ятник Францу Йозефу І у Львові».

 

Дзиндра пропонує не просто цікавий мистецький проект, але й започатковує важливу суспільну ініціативу, яку ще називає проектом «Пам’ятник пам’яті». Олесь не був би тим Дзиндрою, якого у Львові знають і шанують, якби оголосив банальний збір коштів на побудову чергового монументу «власного роблення». Ні, все значно складніше, цікавіше і, що найбільш важливо – відповідальніше.   

 

Кожен елемент цього пам’ятника, а точніше погруддя молодого Франца Йосифа, що стоятиме в центральній частині міста, матиме символічне значення. В якості постаменту для нього має служити відреставрований артефакт ХІХ століття з мармуру. Протомоделлю погруддя стане прижиттєвий мармуровий оригінал роботи львівського скульптора Павла Еутеля, який зберігається у Львівському історичному музеї.

 

Кульмінацією арт-проекту «Пам’ятник Францу Йозефу І у Львові» стане перформенс Олеся Дзиндри 7-8 вересня 2012 р., під час якого буде відлито погруддя з переплавлених цинкових монет, які є реплікою з союзного таляра 1855 року.  

 

І ось тут на сцену виходить пані Інтрига. Якщо не буде зібрано достатньої кількості монет, відлиток буде недовершеним. Може вийти карикатура, яка буде не чим іншим як карикатурним пам’ятником нашій пам’яті. Тому у цій справі важливо, щоб кожен з нас поставився відповідально до цієї ініціативи так само, як ми ставимося відповідально до власної ідентичності і власної історії.

 

«Кожен, кому чимось цінна пам'ять про цю людину, нехай особисто долучиться до проекту, віддавши свого «таляра» на відливку погруддя. Кількість зібраного металу, тобто «талярів» і буде свідченням доброї волі та живої пам’яті. Пам’ятник має бути споруджений спільними зусиллями – viribus unitis, та власним коштом кожного – meo sumptu» - закликає Олесь Дзиндра. І я пропоную підтримати його ініціативу.

 

Репліку «таляра» можна отримати в обмін на благодійний внесок у 100 грн. на спорудження пам’ятника Музеї Ідей особисто чи за посередництвом Інтернету. Там же її можна віддати як свою лепту у спорудження пам’ятника. Для власної ж колекції можна буде отримати мідну, срібну, посріблену або позолочену копію монети.  

 

Подробиці й контакти - http://idem.org.ua/fy/index.html

 

Володимир Павлів


07.06.2012 Володими Павлів 2141 8
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

2395
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

4688
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1200
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1355
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1766
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2788 1

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

220

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

385

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1271

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1380
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

1898
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26954 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

1093
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

360
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8022
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3364
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1622
07.04.2025

Від читачів Фіртка отримала фото та відео, на яких зображено проведення ремонтних робіт у музеї-ресторані, що є пам'яткою архітектури місцевого значення.

1284
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

523 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

712
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

768
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4764