Поза сумнівами, всі збройні добровольчі формування рано чи пізно повинні бути інституціально підпорядковані державі. Краще, рано, ніж пізно. Тому перехід Правого Сектору до лав Збройних сил України не є чимсь крамольним з точки зору корисної логіки доцільності та стратегії. Проте, якщо ми називаємо певну значиму сукупність процесів в державі реформами, то це мало б означити і автоматично усунення з посад старих генералів, полковників, всіх відповідальних за провали і втрати українських військ, щонайперше, людські втрати.
Натомість заповнення цих порожнин керівниками: патріотами, польовими командирами – кращими фахівцями. В тому числі, давно не завадило б дещо оновити СБУ. Звичайно, не повністю, бо сьогоднішня служба безпеки, при всій все ще недосконалості як в оперативній роботі, так і в кадровій політиці (не проведена якісна люстрація від кремлівських і януковичівських прихвоснів ) вже заслуговує на повагу. Ну, хоч би похвали удостоєні за не інсценізовані попередження терактів, що вже багато значить. Ще б так чесно і законно працівники СБУ, наприклад, працювали в прифронтових царинах, а очільник виявляв таку обізнаність у фактах і готовність діяти на випередження, як нещодавно на своєму резонансному брифінгу він продемонстрував, і в інших державної ваги ситуаціях.
Чи погодиться на наповнення бійцями Правого Сектору і їм подібних в розвідувальні органи, генштаб та інші цілком легальні воєнізовані інститути наш Головнокомандуючий ? Чи він побоюється, в разі чого, «хунти» і «людей Коломойського» ? Чого точно не очікує він від старих військових часів Кравчука й Кучми ? Схоже, що йому доведеться піти на черговий компроміс. Як завжди, совісті і здорового глузду. Сподіваємося, на обопільно (і трипільно, враховуючи народ) вдалий компроміс. Він вміє.
Невеличка довідка: В маленькій, але горденькій і розвиненькій державі Естонія офіційно закріплені два види військ. Перший вид: Збройні сили Естонії, ще простіше кажучи, Армія. І вид другий: Кайтселійт – державна збройна громадська організація, склад якої формують добровільні члени союзу і професійні військові. Членом цієї організації може стати будь-який громадянин Естонії, котрому виповнилося 17 років. Організація складається із сімнадцяти дружин, загальною чисельністю 8,1 тис. осіб, а також жіночих та молодіжних груп . Загальна чисельність «Кайтселійт» з усіма організаціями становить близько 13 тисяч осіб, що, як на Естонію, не мало.
Обидва види військ входять у єдині Збройні сили Естонії, які називаються Сили оборони Естонії, і є дуже ефективними.
Українці можуть і навчитися, і навчити.