Збирання грибів і ягід в Карпатах

 

/data/blog/113712/bd83ad365b761bfcc2d7cc33267858f6.jpg

 

Зазвичай туристи розглядають поїздку в Карпати вельми одноманітно — більшість відпочиває на гірськолижних курортах цього краю взимку, а влітку — під час неквапливих прогулянок насолоджуються гірськими пейзажами. Тим не менш, є ще один вид активного відпочинку, про який знають не всі, проте, дізнавшись, сприймають із задоволенням.

 

Збір грибів та ягід в Карпатах легко складе конкуренцію дайвінгу в Таїланді або серфінгу на Каліфорнійському узбережжі, оскільки не настільки пов’язаний з ризиком для життя і здоров’я, але, тим не менше, дозволяє отримати свою частку адреналіну. Українські Карпати — найкрасивіший лісовий край, з нетерпінням чекає збирачів природних багатств з усього світу.

Чому людей так приваблює збиральництво грибів і ягід?

Однозначної відповіді на це питання немає, оскільки, хтось шаленіє від прогулянок по лісових стежках, а збиральництво допомагає сумістити приємне з корисним, дає можливість провести час з користю. Хтось прагне нових відкриттів і не перестає пізнавати світ, навіть будучи у відпустці. Вивчення зовнішніх ознак їстівних грибів і ягід, отримання інформації про те, як ростуть рослини в дикій природі, дозволяє значно підвищити свій інтелектуальний рівень, причому, вельми незвичайним способом. 

Багато кому з нас вельми набридло щоденне просиджування за комп’ютером і різноманітними новомодними гаджетами. Проживання в сучасному мегаполісі непомітно забирає дуже багато життєвих сил, а збиральництво допомагає досягти єднання з природою, почерпнути її позитивну енергетику, позбутися накопиченої втоми. 

Не варто забувати і про те, що процес збору грибів та ягід допомагає завести нові знайомства, краще пізнати культуру і традиції місцевих жителів, які відрізняються відкритістю і гостинністю. Збір грибів та ягід в Карпатах — свого роду змагання, яке дуже близьке людям азартним. Погодьтеся, ходити по гриби і намагатися побити рекорд своїх попутників куди краще, ніж грати в карти на гроші або пропадати за ігровими автоматами.

Гриби та ягоди, якими багатий наш карпатський край

В Карпатах впритул можна зустрітися більш, ніж з 300 видами грибів і з видами ягід, які в будь-якому іншому регіоні з подібним кліматом не виростають зовсім. Важливо пам’ятати, що в цю цифру входять і неїстівні або умовно їстівні екземпляри.

Кращий час для збирання грибів в регіоні — починаючи з середини липня і закінчуючи жовтнем, а в особливо спекотне і дощове літо — ще довше.
Найчастіше зустрічаються такі грибочки:
• боровики;
• білі гриби — ці живі організми можуть мати величезну вагу (до 4-х кг) і солідний розмір (до 40 см в діаметрі капелюшки і до 30 см — довжина плодоніжки). Місцеві жителі люблять розповідати історії — правдиві і не дуже, про те, як знайшли свого велетня.
• грузді і маслюки;
• підосичники, підберезники і рижики;
• печериці (шампіньйони). 

 

Місцями трапляються навіть гостродефіцитні і дуже дорогі трюфелі, чиї одомашнені побратими вживаються виключно в елітних французьких ресторанах. Всі ці гриби можна сміливо вживати в їжу, за умови, що грибник добре розбирається в тонкощах збору. 

Ягоди в Карпатах яскраві й соковиті. Багато туристів, що побували на ягідному «сафарі» в Західній Україні, вважають, що ці плоди вбирають в себе колір найкрасивіших гірських пейзажів, смак яскравого сонця і сік швидкоплинних річок і глибоководних озер з найчистішою водою. Зрозуміло, ягоди — штука сезонна, тому на початку червня можна сміливо збиратися за суницями, через місяць підходить черга чорниці та малини, а в серпні, напевно, вдасться зібрати кошик лісової смородини-черноплодки, брусниці і ожини. Тепла осінь радує другим врожаєм малини, брусниці, шипшини, журавлини (до речі, цю кислинку можна збирати ще і в жовтні).

Правила збору грибів і ягід

Щоб похід по гриби або ягоди залишив тільки приємні спогади і не привів до лікарняної палати, слід дотримуватися певних запобіжних заходів:
• Збирати урожай лісових багатств потрібно тільки в супроводі досвідчених грибників або лісників або ж вже маючи досвід і вміння розрізняти різні види грибів і ягід. Далекі прогулянки в карпатському лісі неприпустимі — є ризик заблукати або потрапити на очі диким тваринам. До того ж, тільки кваліфікований збирач в силах розрізнити гриби-двійники або отруйні ягоди;
• Вирушаючи в ліс, необхідно ретельно спланувати свій гардероб. Ні для кого не секрет, що «лісовий» одяг має бути світлих тонів, а голову повинна прикрашати кепка або косинка. Найкраще взуття для такого заходу — високі гумові чоботи. Після повернення, весь одяг, а також тіло необхідно оглянути на предмет виявлення кліщів;
• Збираючись до лісу, необхідно переконатися, що мобільний телефон заряджений, а на балансі достатньо коштів для здійснення дзвінків. Не факт, що гаджет буде приймати зв’язок в глушині, проте убезпечити себе все ж варто.
• Важливо пам’ятати і про збереження природи — гриби потрібно зрізати, а не зривати — так пошкоджується грибниця, і організм втрачає здатність до самовідтворення. Ягоди можна збирати тільки вручну, без застосування так званих «чесалок», оскільки під їх жорна потрапляють не тільки самі плоди, а й листя. Нерідко використання «чесалки» призводить до загибелі ягідного куща.

Збирання грибів і ягід в Карпатах

 

Основні застереження для збирачів-початківців

• ні за яких обставин не можна відокремлюватися від групи або втрачати з виду свого товариша;
• ні в якому разі не можна брати незнайомі, сумнівні гриби або збирати невідомі ягоди.
• отруйні або сумнівні гриби або ягоди не можна навіть в руки брати;
• займаючись збиранням, не можна нічого їсти, курити, а при необхідності привалу або облаштування перекусу, необхідно ретельно вимити руки з милом.

Збирання грибів і ягід в Карпатах

Популярні способи використання зібраних грибів та ягід

Зрозуміло, збір грибів та ягід в Карпатах не тільки сприяє духовному збагаченню, а й радує результатами. Зібраний урожай доцільно використовувати — гриби можна висушити, заморозити або засолити, а посмажені відразу ж після збору грибочки — чудова страва до вечірнього столу! Мариновані білі гриби — делікатес на будь-якому застіллі.

 

Карпатські ягоди можна висушити або перетерти з цукром — так найкраще зберігаються корисні властивості продукту. Плоди варто заморозити, а взимку використовувати в якості начинки пирогів, наповнювачів для домашнього морозива та йогуртів. Карпатський чай із сушених ягід і трав — кращий засіб для зігрівання, відмінні ліки від застуд і нервових розладів.

Збирання грибів і ягід в Карпатах

 
За матеріалами: http://vv-hotel.com/
Фотографії: http://igormelika.com.ua/


19.08.2016 5813 0
Коментарі (0)

30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

1025
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

2622 1
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2193
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3051
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

2653
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

2371 1

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

498

Християнство називають релігією любові, і здається ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

501

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

996

За день до інавгурації новообраного президента США, тоді ще чинний президент Джо Байден був прийнятий в Майстри-масони Великої Ложі американського штату Південна Кароліна.

2232
27.01.2025

У холодну пору року нам хочеться не лише тепла, а й особливого затишку, який можна створити навіть за допомогою звичних продуктів.  

695
22.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1963
18.01.2025

Зима — це час, коли наш організм потребує особливої підтримки, адже холодна погода, короткі дні та обмежений доступ до свіжих фруктів і овочів можуть знижувати наш імунітет.  

2059
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

236
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

847
26.01.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

5546
22.01.2025

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

7412
29.01.2025

У Городенківському Палаці культури вдруге відбулося свято хореографічного мистецтва, присвячене дню народженню народного артиста України Івана Курилюка.  

1425
31.01.2025

Верховна рада у грудні 2024 року прийняла за основу законопроєкт про запровадження інституту множинного громадянства в Україні. На розгляд цей законопроєкт виніс Президент Володимир Зеленський.  

701
28.01.2025

На думку президента, Україні не треба було віддавати ядерну зброю, але якщо вже країну змусили це зробити, то треба було обмінювати [ядерну зброю] на реальні гарантії безпеки, зокрема на членство в НАТО.  

1076 2
24.01.2025

Голова Івано-Франківська Руслан Марцінків прокоментував корупційні скандали щодо керівника управління транспорту і керівника міської ритуальної служби.  

1579 1
21.01.2025

У свій перший день підписав близько сто указів з найрізноманітніших питань — від імміграції чи клімату до помилування.

1440