Збирання грибів і ягід в Карпатах

 

/data/blog/113712/bd83ad365b761bfcc2d7cc33267858f6.jpg

 

Зазвичай туристи розглядають поїздку в Карпати вельми одноманітно — більшість відпочиває на гірськолижних курортах цього краю взимку, а влітку — під час неквапливих прогулянок насолоджуються гірськими пейзажами. Тим не менш, є ще один вид активного відпочинку, про який знають не всі, проте, дізнавшись, сприймають із задоволенням.

 

Збір грибів та ягід в Карпатах легко складе конкуренцію дайвінгу в Таїланді або серфінгу на Каліфорнійському узбережжі, оскільки не настільки пов’язаний з ризиком для життя і здоров’я, але, тим не менше, дозволяє отримати свою частку адреналіну. Українські Карпати — найкрасивіший лісовий край, з нетерпінням чекає збирачів природних багатств з усього світу.

Чому людей так приваблює збиральництво грибів і ягід?

Однозначної відповіді на це питання немає, оскільки, хтось шаленіє від прогулянок по лісових стежках, а збиральництво допомагає сумістити приємне з корисним, дає можливість провести час з користю. Хтось прагне нових відкриттів і не перестає пізнавати світ, навіть будучи у відпустці. Вивчення зовнішніх ознак їстівних грибів і ягід, отримання інформації про те, як ростуть рослини в дикій природі, дозволяє значно підвищити свій інтелектуальний рівень, причому, вельми незвичайним способом. 

Багато кому з нас вельми набридло щоденне просиджування за комп’ютером і різноманітними новомодними гаджетами. Проживання в сучасному мегаполісі непомітно забирає дуже багато життєвих сил, а збиральництво допомагає досягти єднання з природою, почерпнути її позитивну енергетику, позбутися накопиченої втоми. 

Не варто забувати і про те, що процес збору грибів та ягід допомагає завести нові знайомства, краще пізнати культуру і традиції місцевих жителів, які відрізняються відкритістю і гостинністю. Збір грибів та ягід в Карпатах — свого роду змагання, яке дуже близьке людям азартним. Погодьтеся, ходити по гриби і намагатися побити рекорд своїх попутників куди краще, ніж грати в карти на гроші або пропадати за ігровими автоматами.

Гриби та ягоди, якими багатий наш карпатський край

В Карпатах впритул можна зустрітися більш, ніж з 300 видами грибів і з видами ягід, які в будь-якому іншому регіоні з подібним кліматом не виростають зовсім. Важливо пам’ятати, що в цю цифру входять і неїстівні або умовно їстівні екземпляри.

Кращий час для збирання грибів в регіоні — починаючи з середини липня і закінчуючи жовтнем, а в особливо спекотне і дощове літо — ще довше.
Найчастіше зустрічаються такі грибочки:
• боровики;
• білі гриби — ці живі організми можуть мати величезну вагу (до 4-х кг) і солідний розмір (до 40 см в діаметрі капелюшки і до 30 см — довжина плодоніжки). Місцеві жителі люблять розповідати історії — правдиві і не дуже, про те, як знайшли свого велетня.
• грузді і маслюки;
• підосичники, підберезники і рижики;
• печериці (шампіньйони). 

 

Місцями трапляються навіть гостродефіцитні і дуже дорогі трюфелі, чиї одомашнені побратими вживаються виключно в елітних французьких ресторанах. Всі ці гриби можна сміливо вживати в їжу, за умови, що грибник добре розбирається в тонкощах збору. 

Ягоди в Карпатах яскраві й соковиті. Багато туристів, що побували на ягідному «сафарі» в Західній Україні, вважають, що ці плоди вбирають в себе колір найкрасивіших гірських пейзажів, смак яскравого сонця і сік швидкоплинних річок і глибоководних озер з найчистішою водою. Зрозуміло, ягоди — штука сезонна, тому на початку червня можна сміливо збиратися за суницями, через місяць підходить черга чорниці та малини, а в серпні, напевно, вдасться зібрати кошик лісової смородини-черноплодки, брусниці і ожини. Тепла осінь радує другим врожаєм малини, брусниці, шипшини, журавлини (до речі, цю кислинку можна збирати ще і в жовтні).

Правила збору грибів і ягід

Щоб похід по гриби або ягоди залишив тільки приємні спогади і не привів до лікарняної палати, слід дотримуватися певних запобіжних заходів:
• Збирати урожай лісових багатств потрібно тільки в супроводі досвідчених грибників або лісників або ж вже маючи досвід і вміння розрізняти різні види грибів і ягід. Далекі прогулянки в карпатському лісі неприпустимі — є ризик заблукати або потрапити на очі диким тваринам. До того ж, тільки кваліфікований збирач в силах розрізнити гриби-двійники або отруйні ягоди;
• Вирушаючи в ліс, необхідно ретельно спланувати свій гардероб. Ні для кого не секрет, що «лісовий» одяг має бути світлих тонів, а голову повинна прикрашати кепка або косинка. Найкраще взуття для такого заходу — високі гумові чоботи. Після повернення, весь одяг, а також тіло необхідно оглянути на предмет виявлення кліщів;
• Збираючись до лісу, необхідно переконатися, що мобільний телефон заряджений, а на балансі достатньо коштів для здійснення дзвінків. Не факт, що гаджет буде приймати зв’язок в глушині, проте убезпечити себе все ж варто.
• Важливо пам’ятати і про збереження природи — гриби потрібно зрізати, а не зривати — так пошкоджується грибниця, і організм втрачає здатність до самовідтворення. Ягоди можна збирати тільки вручну, без застосування так званих «чесалок», оскільки під їх жорна потрапляють не тільки самі плоди, а й листя. Нерідко використання «чесалки» призводить до загибелі ягідного куща.

Збирання грибів і ягід в Карпатах

 

Основні застереження для збирачів-початківців

• ні за яких обставин не можна відокремлюватися від групи або втрачати з виду свого товариша;
• ні в якому разі не можна брати незнайомі, сумнівні гриби або збирати невідомі ягоди.
• отруйні або сумнівні гриби або ягоди не можна навіть в руки брати;
• займаючись збиранням, не можна нічого їсти, курити, а при необхідності привалу або облаштування перекусу, необхідно ретельно вимити руки з милом.

Збирання грибів і ягід в Карпатах

Популярні способи використання зібраних грибів та ягід

Зрозуміло, збір грибів та ягід в Карпатах не тільки сприяє духовному збагаченню, а й радує результатами. Зібраний урожай доцільно використовувати — гриби можна висушити, заморозити або засолити, а посмажені відразу ж після збору грибочки — чудова страва до вечірнього столу! Мариновані білі гриби — делікатес на будь-якому застіллі.

 

Карпатські ягоди можна висушити або перетерти з цукром — так найкраще зберігаються корисні властивості продукту. Плоди варто заморозити, а взимку використовувати в якості начинки пирогів, наповнювачів для домашнього морозива та йогуртів. Карпатський чай із сушених ягід і трав — кращий засіб для зігрівання, відмінні ліки від застуд і нервових розладів.

Збирання грибів і ягід в Карпатах

 
За матеріалами: http://vv-hotel.com/
Фотографії: http://igormelika.com.ua/


19.08.2016 5990 0
Коментарі (0)

08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

310
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

526
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5397
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1439
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1316
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2606

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

364

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1204

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1039

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

956
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

269
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10645
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

346
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

616
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5661
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1435
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

325
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

226
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

580 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1017
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

883