Заплановані заходи з підготовки та відзначення 350-річчя Івано-Франківська зазнають суттєвих коректив

 

Через обмежене фінансування з держбюджету заплановані заходи з підготовки та відзначення 350-річчя Івано-Франківська зазнають суттєвих коректив.

Наступного року чергову «круглу дату» Івано-Франківська мали б відзначати на державному рівні. Уряд навіть затвердив відповідний план заходів, до якого, серед іншого, мали б увійти роботи з благоустрою міста, капремонти історичних будівель, кварталів та вулиць. Однак, як пише газета "Західний кур’єр", наразі всі ці плани не підкріплені фінансуванням.

 

«Раз по раз місто підкоректовує запроновані обсяги робіт, які б мали фінансуватися з держбюджету, оскільки в Уряді щоразу рекомендують зменшити наші фінансові апетити, – каже перший заступник міського голови Зіновій Фітель. – Зараз на рівні Мінфіну нам визначили суму в межах 20 мільйонів гривень. Ми подали свої пропозиції на 20,5 мільйонів».

 

За словами першого віце-мера, основними об’єктами, де наступного року розпочнуться роботи, будуть вулиця Тараса Шевченка і розташований тут Центральний народний дім. З держбюджету також мали б фінансуватися реконструкція скверу Воїнів-афганців та ремонт фасадів 17 будинків-пам’яток архітектури в центральній частині міста. «До Дня міста виконати запланований обсяг робіт ми не зможемо. В кращому випадку держбюджет може бути прийнятий десь до кінця січня. Тому ні вулицю, ні Народний дім до травня ми не зробимо і це треба розуміти, – наголошує З.Фітель. – Кошти освоюватимуться впродовж року».

 

Народний дім чекав 100 років

Капітальний ремонт Центрального народного дому в історичній будівлі на вул. Шевченка, 1 робитимуть чи не вперше за сто років. Наразі він не має навіть центральної каналізації. Всі каналізаційні стоки «губляться» десь в підвалах і приямках. Тож передовсім тут поміняють всі комунікаційні мережі, відремонтують і укріплять перекриття, відреставрують глядацьку залу і сцену. На сучасне планують замінити й сценічне обладнання.

 

Реконструкція вулиці Шевченка теж розпочнеться із заміни комунікацій. Мешканці бачать, що енергетики вже приступили до робіт і міняють кабельні лінії. Згодом експлуатуючі організації замінять на вулиці водопровід, каналізацію, мережі зв’язку та газопровід. Замість асфальтового покриття тротуари і проїжджу частину вимостять плиткою і на більшій її частині вулицю планують перетворити на пішохідну. «Повністю зробити вулицю пішохідною, мабуть, не вдасться, – припускає З.Фітель. – Від вулиці Січових стрільців до Гординського ми її зробимо так, щоб нею можна було їздити, але це не означає, що її відкриють для руху. А на вихідних вулицю Шевченка повністю перекриватимуть для руху транспорту».

 

А цим не пощастило

На жаль, до 350-річчя міста з держбюджету не фінансуватимуться роботи з реконструкції Центрального парку культури і відпочинку ім. Т.Шевченка та скверу на вулиці Грюнвальдській, влаштування пішохідної зони на вулиці Вірменській, відновлення трьох куполів на будинках-пам’ятках архітектури. Не буде коштів і на реконструкцію Палацу Потоцьких, добудову Центрального стадіону «Рух», спорудження Палацу спорту та будівництво транспортного моста через Бистрицю Солотвинську.
«Це ті об’єкти, які не увійшли до остаточного переліку фінансування з держбюджету. Але при формуванні бюджету на 2012 рік ми обов’язково розлядатимемо можливість фінансування цих робіт з міського бюджету, – зазначив З.Фітель. –  Вважаю,  що слід передбачити необхідну суму на реконструкцію частини вулиці Вірменської, закласти бодай мінімальне фінансування на продовження  реконструкції парку Шевченка. А сквер на розі вулиць Незалежності й Шухевичів, де встановлять пам’ятний знак чорнобильцям, ми впорядкуємо вже незабаром».

 

ДО РЕЧІ
Як наше місто святкувало свої перші ювілеї, достеменно не знають й краєзнавці. Є згадка про святкування 200-ліття у 1862 році, яке можна  вважати першим офіційним святкуванням Дня міста. Тоді міська ратуша засяяла вогнями і її прикрасили численними транспарантами. А ось з відзначенням 250-ї річниці вже не склалося, каже краєзнавець Михайло Головатий, бо тоді (як і тепер) в скарбниці бракувало грошей. Тож магістрат вирішив відкласти святкування до наступного, більшого, 300-річного ювілею.

 

Трьохсотліття святкувало вже не малопольське місто Станиславів, а обласний центр Української РСР, який у 1962 році перейменували на Івано-Франківськ. Літопис Івано-Франківська (Станіслава) подає наступні дані. У  1962 році в місті проживали 74 тис. 500 осіб. Діяло 40 промислових підприємств, на яких працювали понад 15 тис. робітників. Валової продукції випускали на 100 млн. карбованців. Того року першу продукцію дав новий цех меблевої фабрики, стали до ладу нова фабрика хімчистки і фарбування одягу та новий цех міськпромкомбінату №3, відкрили 13 магазинів. Заасфальтували 44 км вулиць та 68 км тротуарів. На 268-ми вулицях встановили електросвітильники, а на 30-ти вулицях – лампи денного світла.

 

У 1987 році, під час «перебудови», урочисто відзначали 325-річчя міста. У  січні здали в експлуатацію перший в республіці завод-автомат з виробництва керамічних матеріалів, у вересні перших учнів прийняла нова середня школа №21, в грудні, саме з нагоди 325-річчя міста, сесія міськради затвердила новий герб Івано-Франківська. Тоді в місті вже мешкали 221 тисяча осіб, які стали свідками початку демократичних перетворень.


20.10.2011 2344 1
Коментарі (1)

Пасічнянин 2011.10.20, 19:23
Гатити гроші в "реконструкцію центральної частини міста" почав ще Тайліх. Побудуйте нарешті міст через Бистрицю-Солотвинську! Оце буде подарунок до Ювілею!!
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

570
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2697
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1686 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3771
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5566
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1765

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

275

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

273

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

446

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

965
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

541
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

562
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

845
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2056
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

608
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

937
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

5003
17.04.2025

Автором видання став історик, краєзнавець, начальник відділу звернень громадян, діловодного забезпечення та контролю ДАІФО Андрій Сміжак.   

1081
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

444 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

678
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

465
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

788