Записки мандрівника: чому варто відвідати найстаріший у світі музей під відкритим небом

Влітку, а особливо після пандемії чимало охочих поскоріше з головою поринути у мандри. Турція, Греція, Єгипет і Чорногорія, як на мене, найпопулярніші курорти. Проте, вже вкотре переконуюся, що не для мене. Тому, пропоную всім читачам Фіртки разом зі мною відправитись у віртуальну подорож Швецією, а саме її столицею, Стокгольмом.

Окрім суворих законів, ідеального порядку і чистоти, холодного Балтійського моря і гірських пейзажів, тут так багато красивої, помпезної і справді королівської архітектури. Про неї і природу піде мова далі. 

Скансен - найстаріший у світі музей під відкритим небом. У ньому представлені будинки з усіх кінців Швеції. Засновником музею-села, як ще часто називають Скансен, є Артур Хазеліус

Все почалося з того, що у 1810 році на острові Юргорден торговець Йон Бургман побудував літній павільйон з видом на місто. Тут же він заклав сад. Маєток Бургмана назвали «Скансен», оскільки поряд розташовувалася невелика фортеця (шведською «skans» означає «укріплення»), де навчалися військової майстерності ччлени королівської родини.

Під час однієї з поїздок в провінцію Даларна Артур Хазеліус звернув увагу на те, що більша частина старої сільської культури зникає перед новим індустріальним суспільством.  Враження, отримані ним в поїздці, остаточно переконали його: потрібно колекціонувати старі речі та предмети, щоб зберегти пам'ять для нащадків. 

Ще в 1873 році Артур Хазеліус відкрив музей в Стокгольмі, який він назвав «Скандинавська Етнографічна Колекція».  Там були предмети інтер'єру житлових будинків з провінції Даларна і такі собі сцени, що в реальності відображали життя шведів в ті часи.  Деякі сцени з музею Хазеліус показав на Всесвітній індустріальної виставці в Парижі в 1878 році.


Наступним кроком на шляху створення Скансена стало будівництво будівлі - музею Північних країн на острові Юргорден.  Тут Хазеліус отримав можливість купити ділянку землі на пагорбі Скансен, де він розмістив будинки, які купив і привіз в музей  з різних куточків Швеції. 

Сьогодні ж тут проводять різні святкові заходи: влітку - концерти за участі хорового співу і народних танців, а взимку- різдвяний ярмарок, танці навколо ялинки і концерт в церкві Сеглура.


Коли вперше потрапляєш на територію Скансена - губишся, бо так багато всього навколо. Тішить те, що є багато вказівників.

Не можу не сказати про природу - так як музей під відкритим небом, протягом усього часу відвідувачі насолоджуються нею: навколо ліс, пташки співають, запах свіжості. 

Якщо умовно поділити Скансен на дві частини, то перша -  будинки з різних регіонів країни, що демонструють життя шведів протягом кількох століть. Ловиш себе на думці, що хатки дуже схожі на ті, які можна побачити в українських селах: ось тільки в Швеції це вже історія, а у нас люди досі так живуть. 

Кожен куточок Скансена має свою історію і розповідає про тих, хто жив і працював тут раніше, а також про традиції та звичаї, пов'язаних з буднями і святами.

Ось ремісники, які працюють в своїх майстернях, фермерши з прядками перед відкритим вогнищем, пекарі, випікають коржі і булочки з корицею - все так, наче дивишся фільм, але з власною участю. 

Є в музеї і куточок, де живуть дикі тварини Скандинавії: вовк, лось, рись, росомаха, тюлень і видра. Біля кожного вольєра табличка, де розповідь про значення домашніх тварини для господарства за минулих часів. Це також допомагає зрозуміти, яким було життя  в той чи інший період.  Мисливство та рибальство були важливою складовою господарства.  Хижі тварини розглядалися і як конкуренти, і як могутні істоти.

Впринципі, диких тварин можна зустріти і просто гуляючи околицею Стокгольма, присутність поруч людей їх не лякає.  

За моїми спостереженнями біля приватних обійсть шведи часто залишають ящики із яблуками для косуль - і вони справді їх їдять (на власні очі бачила). На відміну від України тварини тут не бояться людей, а скоріше чудово співіснують і ладнають. 

Є й в Скансені кілька сільських порід, що представляють історичний інтерес і занесені в проспекти з охорони природи: зелена жаба, прудка ящірка, річковий рак, зубр, видра і росомаха.  

У вольєрі для птахів живуть гірські лорі, а на території можна побачити, як гуляють павичі і купи.

У стайнях -  коні великих і дрібних порід, - від Шотландських поні до рослих Арденських коней.  Тут їх використовують для прогулянок верхи по території музею.

Варто зазначити, що територія Скансена настільки велика, що важко співставляється із словом «музей». Я б скоріше назвала це заповідник, бо з того, що побачила, тварини тут живуть в чудових умовах. 


Ну і третя умовна частина музею - акваріум Скансена. Тут це окремий комплекс, де представлені деякі види екзотичних і рідкісних тварин - напівмавп, крокодилів і павуків. Тут є також безліч видів диких тварин, - білки, сірі чаплі, хижі птахи, дикі качки, чайки та інші.  Для багатьох грайлива руда білка стала символом Скансена.

Загалом, будучи в Стокгольмі це місце однозначно вартує уваги туристів. Проте виділити потрібно цілий день, адже кількох годин буде вкрай мало, щоб насолодитися пейзажами, поринути в атмосферу давніх часів і отримати задоволення від великої кількості тварин на території.


09.08.2021 Ілона Шевченко 6194
Коментарі ()

12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1190
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3331
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5082
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1460
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1721
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1979

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

329

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

660

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1460

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1544
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

557
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2260 1
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

2085
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4692
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

552
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8235
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3532
11.04.2025

Авторка — фольклористка, антропологиня і в минулому біґьорл Dash — зібрала у книжці десятки голосів та історій представників субкультур: готів, панків, фанатів, реперів, скінхедів, брейкерів та інших.

429
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

197
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

541
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

701 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

885