Замість закриття — трансформація: як працюватимуть прикарпатські школи у межах реформи НУШ

Уже з 2026-2027 навчального року школи функціонуватимуть за новими правилами — у межах реформи «Нова українська школа» (НУШ).

Так, наприкінці березня 2025 року у мережі з'явилась інформація, що в області можуть закрити 50 шкіл у 25 громадах. Така загроза нібито пов'язана з законопроєктом №13120, в якому фактично прописали закриття шкіл, де навчається невелика кількість дітей. Утім, попри чутки, про масове закриття закладів освіти не йдеться.

Йдеться про трансформацію мережі шкіл з урахуванням демографії, якості освіти та реальних потреб громад. Це в інтерв'ю Фіртці розповів директор Департаменту освіти і науки Івано-Франківської обласної військової адміністрації Віктор Кімакович.

"Уявімо школу у вигаданому містечку Наше. До 2027 року вона працювала з 1 по 11 клас. Але через недостатню кількість учнів не зможе отримати статус ліцею. Тому з 2027 року працюватиме як гімназія — тобто з 1 по 9 клас.

Це не закриття. Школа продовжить свою роботу, надаватиме якісну освіту й матиме змогу розвиватися. Якщо в громаді зросте кількість дітей — заклад знову зможе розширитися", — каже Віктор Кімакович.

З його слів, усе впирається в демографію. У деяких громадах фіксують до 50% падіння народжуваності, і це вже впливає на шкільну мережу.

"Наприклад, щоб гімназія працювала ефективно, у ній має бути не менше 45 учнів — по п’ять дітей на кожен клас із 1 по 9.

Менша кількість учнів не означає автоматичне закриття. Такі школи можуть фінансуватися з місцевого бюджету або за допомогою донорів.

Громади самі приймають рішення: залишити школу, зробити її філією опорної, призупинити діяльність чи зберегти на місцевому фінансуванні".

Окрім того, кількість дітей є важливою, адже за міжнародними дослідженнями (наприклад, PISA), у малих колективах якість освіти зазвичай нижча.

«Є міжнародне дослідження якості освіти PISA, які проводять моніторинг якості знань в усьому світі. Вони чітко довели, що в малих колективах якість навчання гірша, ніж у великих, де є педагогічна конкуренція, є соціалізація, робота в команді та інші речі.

Це не означає, що вчитель в сільській школі, де є 20 дітей, погано працює. Можливо, він працює дуже добре, але ці обставини не дають йому реалізувати увесь потенціал.

Тому політичні рішення не повинні впливати ні на якість навчання, ні на дитинство нашого підростаючого покоління».

Як продовжує Віктор Кімакович, у деяких селах, як-от Нові Скоморохи, де в гімназії навчаються лише 20 дітей, перспектива невтішна. Через низьку народжуваність громада не очікує збільшення учнів.

«У таких випадках школу можуть перевести на початковий рівень (1–4 класи), але вона не припиняє своє існування.

Водночас є й приклади, як Вороненківська школа, де громада бачить позитивну демографічну динаміку й готова підтримувати школу.

Отже, школи не зникають — змінюється формат. Головне не кількість табличок на будівлях, а якісна освіта і комфорт дитини. Саме громада вирішує, як виглядатиме її шкільна мережа».

Більше читайте у матеріалі: "Рішення політиків не повинні впливати на дитинство": головний освітянин Івано-Франківщини про малокомплектні школи, реформу НУШ та недостачу вчителів.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Очікуємо 13-14 тисяч учасників»: скільки учнів на Івано-Франківщині вже зареєструвалися на НМТ-2025

Інформаційна війна: у закладах освіти Івано-Франківська проведуть заходи з протидії вербуванню

На Прикарпатті відновили очне навчання в школах. Які заклади залишаються на карантині

На доплати вчителям: для Івано-Франківської області виділили понад 222 мільйони гривень 


16.04.2025 1227
Коментарі ()

07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

474
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

4667
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1398
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1284
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2534
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3930

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

327

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1158

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1002

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

930
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

240
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10611
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

313
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

579
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5634
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1390
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

259
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

170
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

557 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

986
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

860