8-9 листопада в Яремче відбувся форум «Карпати DOBRE Буст «Розвиток громад та їх економіки».
Близько сорока представників із семи ОТГ, які є учасниками програми DOBRE на Прикарпатті, разом з експертами пропрацювали кращі практики залучення громадськості до процесу розвитку громад та їх економіки, соціального підприємництва, успішного місцевого бізнесу. Форум організував ГО «Асоціація Економічного Розвитку Коломийщини» в рамках децентралізаційної програми DO BRE.
"Представників тут присутніх громад можна назвати ядром, активістами, які робитимуть поштовх в місцевій економіці. Через участь спільноти, молодіжні та бізнес-проекти, створення робочих місць. Саме для них додатковий ресурс надає програма DOBRE". - зазначає Віталій Галайчук, виконавчий директор ГО «Асоціація Економічного Розвитку Коломийщини».
"Комплекс заходів допоможе цим громадам в розвитку вже існуючого і започаткуванні нового бізнесу. Але ми не робимо цих кроків самостійно, лише в тандемі з громадами. Намагаємося знайти лідерів саме в цих групах і допомагаємо їм визначити пріоритетні напрямки розвитку економіки", - наголошує Мік Мюллей, провідний експерт з компоненту економічного розвитку програми DOBRE (USAID).
З представниками громад, місцевими підприємцями, громадськими активістами організатори обговорили принципи сталого розвитку громад та їх економіки. Відбулися лекції-дискусії про соціальне підприємництво в Україні, а також можливості залучення фінансування з різних джерел для ОТГ.
"Спершу слід оцінити де ми стоїмо сьогодні. Зробити аналіз сильних, слабких сторін, можливостей та перешкод у розвитку. Потім ми визначаємо нашу стратегічну мету. А далі маємо зрозуміти як досягнути цього результату. Це часто найскладніше і потребує доброї співпраці керівників та активістів (молоді бізнесу), які і робитимуть ці зміни в громадах. А потім разом святкуватимуть перемогу". - говорить Богдан Будзан, експерт в галузі менеджменту, стратегії, комунікації з людьми і лідерства.
"Недавно ми прийняли програму про розподіл сміття і зараз по всіх селах ми встановлюємо контейнери для збирання відсортованих відходів. Цього було не просто досягнути, але ми задоволені успішним впровадженням за підтримки DOBRE. Також нещодавно у Львові в рамках співпраці ми відвідали дуже корисний семінар щодо статусу, завдань та можливостей депутатів". - розповів Ярослав Бакай, депутат Печеніжинської ОТГ.
Залучення громадськості, розвиток соціальної складової та локального бізнесу - найактивніші інструменти розвитку громад, які виокремили представники ОТГ під час обговорень. А ще інновації, високі технології, акцент на освіті та екстраординарний підхід. Експерти вважають такий напрям дієвим.
"Громади, які співпрацюють з нами, отримали можливості навчання, можливості підтримки своїх проектів, зокрема фінансової. Але головне, що вони отримали від програми - це допомогу в побудові своєї стратегії на майбутнє. Із врахування усіх важливих компонентів розвитку. Бо ОТГ - це нова формація: у них зараз більше ресурсів, більше можливостей, але й більше відповідальності. Тому ми намагаємося, в рамках програми DOBRE, дати їм додаткові знання, додатковий досвід і найкращі практики". - зазначив Марат Кюрчевський, представник Агенції США з міжнародного розвитку (USAID).
9 листопада учасники форуму відвідали успішні регіональні проекти місцевого бізнесу та громадськості, а також поспілкувалися з їхніми засновниками. Особливу увагу привернув приклад співпраці курортного готелю "Ведмежа гора" із Карпатським національним природним парком. Крафтова гуцульська броварня "Микуличин", а також "Гостинний двір" та домашня пекарня Наталії Кульчицької в Татарові.
Карпати DOBRE Буст «Розвиток громад та їх економіки» відбувається в рамках програми «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE), виконується міжнародною організацією Глобал Комьюнітіз та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).
На Івано-Франківщині до програми входять 7 ОТГ.