Законопроєкт про дезінформацію: за що передбачена кримінальна та адміністративна відповідальність (ІНФОГРАФІКА)

Не лише Дональд Трамп у США стурбований fake news, боротися з «неправдивими новинами» планують і в Україні: Міністерство культури представило законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення національної інформаційної безпеки та права на доступ до достовірної інформації».

Документ, зокрема, передбачає відповідальність (кримінальну та адміністративну) за дезінформацію, а також запровадження нового поняття «індекс довіри ЗМІ». «Слово і Діло» розібралося докладніше.

У законопроекті є поняття «недостовірна інформація» – неправдиві відомості, які не існували взагалі, або неповна інформація. А також «дезінформація» – недостовірна інформація з питань, що мають суспільний інтерес: національна безпека, життя та здоров'я громадян, стан довкілля, територіальна цілісність і обороноздатність України, право народу на самовизначення. Дезінформацією не вважатимуть оціночні судження, у тому числі критичні (але тільки при наявності фактів), сатиру, пародію і недобросовісну рекламу.

Визначати ознаки дезінформації буде уповноважений з питань інформації. Він звертатиметься до розповсюджувача інформації для її підтвердження або спростування, а за необхідності – до суду і правоохоронних органів.

За поширення дезінформації пропонують карати. Якщо дезінформація поширена вже втретє за рік, але її добровільно спростували – штрафуватимуть на тисячу мінімальних зарплат (4,7 млн грн), якщо немає спростування – на дві тисячі мінімалок (9,5 млн грн). Адміністративна відповідальність чекає також за зміну адреси розміщення фейку, відсутність відповіді на запит уповноваженого з питань інформації. У таких випадках суми штрафу вже поменше.

Кримінальна відповідальність передбачена за умисне поширення дезінформації (штраф 14,7-29,4 млн грн і один-два роки виправних робіт), за ті ж дії, але за допомогою ботів і бото-ферм (від 2 до 5 років позбавлення волі), за фінансування таких дій (3-5 років в'язниці).

Крім того, в законопроекті пропонують запровадити поняття «індекс довіри» – показник, який підтверджує, що ЗМІ дотримується принципів журналістської етики. Індекс можуть присвоїти будь-якому ЗМІ після спеціальної перевірки. До речі, за розміщення ЗМІ індексу довіри при його відсутності теж чекає штраф – 20 мінімальних зарплат (94,5 тис. грн).

Варто зазначити, що законопроект про дезінформацію не схвалили ні в Україні, ні за кордоном. В ОБСЄ висловили стурбованість ініціативою. 

«Я розумію необхідність боротьби з дезінформацією, особливо в контексті нинішнього конфлікту в Україні. Але це не повинно робитися за рахунок свободи засобів масової інформації та втручання держави в ЗМІ і організацію журналістської діяльності. Більш того, чинне українське законодавство вже передбачає механізми протидії суспільно небезпечній інформації», – заявив представник організації Арлем Дезір.

В Європейській федерації журналістів вважають, що законопроект може бути використаний для переслідування українських журналістів. У Національної спілки журналістів України схожа думка: «Цю ініціативу ми вважаємо серйозною атакою на свободу слова і грубим втручанням у журналістську діяльність. Пропонуємо уряду припинити обговорення і просування настільки конфліктного законопроекту, який піддається критиці як українськими журналістами та національними медійними організаціями, так і міжнародною спільнотою. Закликаємо журналістські та інші громадські організації не брати участі в доопрацюванні шкідливого для медіа документа».

Міністр культури Володимир Бородянський, у свою чергу, вважає, що боротися з дезінформацією – «законодавчий обов'язок української влади». На розгляд Кабінету міністрів законопроект хочуть винести до кінця лютого, а на розгляд Верховної ради – у березні.


31.01.2020 844
Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

155
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13189 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1500
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

820
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6028
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1671

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

594

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1414

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1229

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1129
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

478
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

609
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1524
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

551
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

837
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5869
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13374
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

184
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

488
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

439
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

749 2