Забуті сповіді місцевих обранців


Вже пройшло два місяці нового 2013, і вступає в дію сила чорної змії, а звітування перед громадою за 2012 рік перетворилось з ритуалу натхнення для виборців у промовисту мовчанку.

 

І тут не лише відверте небажання депутатів міської ради щиро та публічно розповісти про свої звершення та висповідатись за гріхи, але й відсторонення громади від ролі політичного священика. Бо лише по телебаченні можна слухати прості відповіді на складні запитання, а не дивлячись в очі виборцю який уклав символічний договір з обранцем ще два роки тому.

 

Відповідь на запитання щодо публічних покаянь депутатського корпусу навіть не в тому, що вони вже на початку року змії вирішили застосувати одну із її «чеснот», а саме хитрість, і забути 16 статтю Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», яка їх зобов’язує не лише щороку звітувати перед громадою та повідомляти про результати обговорення виконком і раду, а ще й повідомляти виборця про такі звіти завчасно. При цьому місцеві можновладці з ентузіазмом згадали свої можливості та права для ведення війни театральних амбіцій за владу в місті.

 

Насправді, відповідь на питання щодо небажання звітувати політиків різного рівня та символічно пусті зали на поодиноких звітах, знаходиться набагато глибше. Вона ховається в контексті катастрофічно низького рівня довіри громади до влади.

 

Повністю підтримує діяльність місцевої влади за даними Центру Разумкова та Фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва трохи більше 10% громадян. Тому не дивно, що загрузли не лише реформи на національному рівні. Ні у кого з аналітиків вже не викликає подив, що анонсованих реформ, зокрема, територіально-адміністративної, місцевого самоврядування та державної служби ми вже не дочекаємось. Хоча, можливо, це і на краще. Адже відомства Олександра Лавриновича та Сергія Льовочкіна не готують документів в демократичних палітурках, а лише на папері просякнутому духом диктатури та жадібності.

 

Загрузли ще й реформи на місцевому рівні – складно знайти людину в місті, яка б не ремствувала на реформу ЖКГ, стан доріг та ініціативи в сільському господарстві. Але замкнуте коло взаємної недовіри починається не на рівні депутатського корпусу, а на рівні політичних проектів, які називають себе партіями. Цікаві такі партії, без зрозумілих цінностей та реальних планів дій, що чомусь живуть не більше 10 років, і мають всі формальні ознаки бізнес-проектів.

 

Теперішні політичні партії настільки таємничі (а взагалі хтось бачив їхніх реальних та активних членів не по телебаченню?), що аж промовисто мовчать про те звідки та хто дає гроші на їхню діяльність та виборчу кампанію. Єдине, що ми знаємо – це те, що пересічні громадяни, середній клас, що формується та активний бізнес їх точно не фінансує. Значить вони їм і не служать. Тобто можуть нехтувати нашими інтересами.  Принцип закритості теперішні партійні функціонери переносять і на бюджет держави. Це яскраво видно на результатах дослідження рейтингу відкритості бюджетів яке в Україні проводив МЦПД – Україна зайняла 35 місце зі 100 країн. Більш відкритими виявилась наші сусіди, де політичні сили фінансуються громадянами: Болгарія, Польща, Словаччина та Чеська Республіка. Крім того за період правління теперішнього гаранта станом на 2012 рік бал країни знизився до 54 порівняно з 62 балами 2010 року.

 

Всі прекрасно розуміють, що закритість бюджетів тягнеться не лише з коридорів чиновників вищого рангу, а й з партійних приймалень та штабів по всій країні. Чи бачив або чув хтось з вас публічні звіти та інформацію про бюджети політичних партій в Україні?

 

Рядові члени політичних проектів (бо партіями їх складно назвати) не відчувають своєї цінності та впливу на лідерів, бо не можуть контролювати бюджет партії. Адже його ж насправді взагалі не існує – все фінансування йде через темні коридори закритих партійних офісів у центрі Києва прямо з приймалень власників найбільших фінансово-промислових груп країни.

 

Важко довіряти організації, яка нічого про себе не розповідає крім логотипу та кількох відомих прізвищ, довіра до яких підірвана ще років десять тому. Звідси ми і маємо наприклад практично нульову участь у виборчому процесі молоді, яка в добу Facebook вимагає прозорості та участі в прийнятті рішень.

 

Так чому виборець повинен слухати і довіряти звіту депутата, виборчу кампанію якого фінансує невідомий представник ФПГ, а не виборець? І все це ще й в контексті того, що обранець зовсім не народний, а призначений політичними лідерами, які віддали йому бренд проекту як політичний франчайзинг в регіон.

 

Проблему довіри між політиками та громадою можна вирішити лише увівши нові стандарти в політичний процес. Перш за все, це принципи фінансової прозорості та бюджетування (пожертвувань) для політичних партій збоку виборців. По-друге,  внутрішньопартійної демократії – не може авторитарна політична партія побудувати демократичну країну, як і не може довго ефективно існувати політична партія вождиського типу. А третє – це стандарти відповідальності через системну співучасть громадян в постійній діяльності політичних партій, а не лише у виборчий сезон в якості агітаторів.

 


Тарас Случик, політолог

спеціально для АН «Фіртка»


11.02.2013 Тарас Случик 924 0
Коментарі (0)

02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

382
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

671
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1190
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2528
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1373
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

2026 9

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

705

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

764

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1667

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1652
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

356
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

464
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18372
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7489
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3665
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1052
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10785
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

302
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

299
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

492
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

455
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

691