Забуті сповіді місцевих обранців


Вже пройшло два місяці нового 2013, і вступає в дію сила чорної змії, а звітування перед громадою за 2012 рік перетворилось з ритуалу натхнення для виборців у промовисту мовчанку.

 

І тут не лише відверте небажання депутатів міської ради щиро та публічно розповісти про свої звершення та висповідатись за гріхи, але й відсторонення громади від ролі політичного священика. Бо лише по телебаченні можна слухати прості відповіді на складні запитання, а не дивлячись в очі виборцю який уклав символічний договір з обранцем ще два роки тому.

 

Відповідь на запитання щодо публічних покаянь депутатського корпусу навіть не в тому, що вони вже на початку року змії вирішили застосувати одну із її «чеснот», а саме хитрість, і забути 16 статтю Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», яка їх зобов’язує не лише щороку звітувати перед громадою та повідомляти про результати обговорення виконком і раду, а ще й повідомляти виборця про такі звіти завчасно. При цьому місцеві можновладці з ентузіазмом згадали свої можливості та права для ведення війни театральних амбіцій за владу в місті.

 

Насправді, відповідь на питання щодо небажання звітувати політиків різного рівня та символічно пусті зали на поодиноких звітах, знаходиться набагато глибше. Вона ховається в контексті катастрофічно низького рівня довіри громади до влади.

 

Повністю підтримує діяльність місцевої влади за даними Центру Разумкова та Фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва трохи більше 10% громадян. Тому не дивно, що загрузли не лише реформи на національному рівні. Ні у кого з аналітиків вже не викликає подив, що анонсованих реформ, зокрема, територіально-адміністративної, місцевого самоврядування та державної служби ми вже не дочекаємось. Хоча, можливо, це і на краще. Адже відомства Олександра Лавриновича та Сергія Льовочкіна не готують документів в демократичних палітурках, а лише на папері просякнутому духом диктатури та жадібності.

 

Загрузли ще й реформи на місцевому рівні – складно знайти людину в місті, яка б не ремствувала на реформу ЖКГ, стан доріг та ініціативи в сільському господарстві. Але замкнуте коло взаємної недовіри починається не на рівні депутатського корпусу, а на рівні політичних проектів, які називають себе партіями. Цікаві такі партії, без зрозумілих цінностей та реальних планів дій, що чомусь живуть не більше 10 років, і мають всі формальні ознаки бізнес-проектів.

 

Теперішні політичні партії настільки таємничі (а взагалі хтось бачив їхніх реальних та активних членів не по телебаченню?), що аж промовисто мовчать про те звідки та хто дає гроші на їхню діяльність та виборчу кампанію. Єдине, що ми знаємо – це те, що пересічні громадяни, середній клас, що формується та активний бізнес їх точно не фінансує. Значить вони їм і не служать. Тобто можуть нехтувати нашими інтересами.  Принцип закритості теперішні партійні функціонери переносять і на бюджет держави. Це яскраво видно на результатах дослідження рейтингу відкритості бюджетів яке в Україні проводив МЦПД – Україна зайняла 35 місце зі 100 країн. Більш відкритими виявилась наші сусіди, де політичні сили фінансуються громадянами: Болгарія, Польща, Словаччина та Чеська Республіка. Крім того за період правління теперішнього гаранта станом на 2012 рік бал країни знизився до 54 порівняно з 62 балами 2010 року.

 

Всі прекрасно розуміють, що закритість бюджетів тягнеться не лише з коридорів чиновників вищого рангу, а й з партійних приймалень та штабів по всій країні. Чи бачив або чув хтось з вас публічні звіти та інформацію про бюджети політичних партій в Україні?

 

Рядові члени політичних проектів (бо партіями їх складно назвати) не відчувають своєї цінності та впливу на лідерів, бо не можуть контролювати бюджет партії. Адже його ж насправді взагалі не існує – все фінансування йде через темні коридори закритих партійних офісів у центрі Києва прямо з приймалень власників найбільших фінансово-промислових груп країни.

 

Важко довіряти організації, яка нічого про себе не розповідає крім логотипу та кількох відомих прізвищ, довіра до яких підірвана ще років десять тому. Звідси ми і маємо наприклад практично нульову участь у виборчому процесі молоді, яка в добу Facebook вимагає прозорості та участі в прийнятті рішень.

 

Так чому виборець повинен слухати і довіряти звіту депутата, виборчу кампанію якого фінансує невідомий представник ФПГ, а не виборець? І все це ще й в контексті того, що обранець зовсім не народний, а призначений політичними лідерами, які віддали йому бренд проекту як політичний франчайзинг в регіон.

 

Проблему довіри між політиками та громадою можна вирішити лише увівши нові стандарти в політичний процес. Перш за все, це принципи фінансової прозорості та бюджетування (пожертвувань) для політичних партій збоку виборців. По-друге,  внутрішньопартійної демократії – не може авторитарна політична партія побудувати демократичну країну, як і не може довго ефективно існувати політична партія вождиського типу. А третє – це стандарти відповідальності через системну співучасть громадян в постійній діяльності політичних партій, а не лише у виборчий сезон в якості агітаторів.

 


Тарас Случик, політолог

спеціально для АН «Фіртка»


11.02.2013 Тарас Случик 813 0
Коментарі (0)

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

978
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

793
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1909
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3263
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2561
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2552

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

254

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

741

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

698

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1624
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

371
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

706
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

624
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

360
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

388
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

27050
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

850
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19686
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

439
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

404
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

739
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1358 4