Забуті сповіді місцевих обранців


Вже пройшло два місяці нового 2013, і вступає в дію сила чорної змії, а звітування перед громадою за 2012 рік перетворилось з ритуалу натхнення для виборців у промовисту мовчанку.

 

І тут не лише відверте небажання депутатів міської ради щиро та публічно розповісти про свої звершення та висповідатись за гріхи, але й відсторонення громади від ролі політичного священика. Бо лише по телебаченні можна слухати прості відповіді на складні запитання, а не дивлячись в очі виборцю який уклав символічний договір з обранцем ще два роки тому.

 

Відповідь на запитання щодо публічних покаянь депутатського корпусу навіть не в тому, що вони вже на початку року змії вирішили застосувати одну із її «чеснот», а саме хитрість, і забути 16 статтю Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», яка їх зобов’язує не лише щороку звітувати перед громадою та повідомляти про результати обговорення виконком і раду, а ще й повідомляти виборця про такі звіти завчасно. При цьому місцеві можновладці з ентузіазмом згадали свої можливості та права для ведення війни театральних амбіцій за владу в місті.

 

Насправді, відповідь на питання щодо небажання звітувати політиків різного рівня та символічно пусті зали на поодиноких звітах, знаходиться набагато глибше. Вона ховається в контексті катастрофічно низького рівня довіри громади до влади.

 

Повністю підтримує діяльність місцевої влади за даними Центру Разумкова та Фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва трохи більше 10% громадян. Тому не дивно, що загрузли не лише реформи на національному рівні. Ні у кого з аналітиків вже не викликає подив, що анонсованих реформ, зокрема, територіально-адміністративної, місцевого самоврядування та державної служби ми вже не дочекаємось. Хоча, можливо, це і на краще. Адже відомства Олександра Лавриновича та Сергія Льовочкіна не готують документів в демократичних палітурках, а лише на папері просякнутому духом диктатури та жадібності.

 

Загрузли ще й реформи на місцевому рівні – складно знайти людину в місті, яка б не ремствувала на реформу ЖКГ, стан доріг та ініціативи в сільському господарстві. Але замкнуте коло взаємної недовіри починається не на рівні депутатського корпусу, а на рівні політичних проектів, які називають себе партіями. Цікаві такі партії, без зрозумілих цінностей та реальних планів дій, що чомусь живуть не більше 10 років, і мають всі формальні ознаки бізнес-проектів.

 

Теперішні політичні партії настільки таємничі (а взагалі хтось бачив їхніх реальних та активних членів не по телебаченню?), що аж промовисто мовчать про те звідки та хто дає гроші на їхню діяльність та виборчу кампанію. Єдине, що ми знаємо – це те, що пересічні громадяни, середній клас, що формується та активний бізнес їх точно не фінансує. Значить вони їм і не служать. Тобто можуть нехтувати нашими інтересами.  Принцип закритості теперішні партійні функціонери переносять і на бюджет держави. Це яскраво видно на результатах дослідження рейтингу відкритості бюджетів яке в Україні проводив МЦПД – Україна зайняла 35 місце зі 100 країн. Більш відкритими виявилась наші сусіди, де політичні сили фінансуються громадянами: Болгарія, Польща, Словаччина та Чеська Республіка. Крім того за період правління теперішнього гаранта станом на 2012 рік бал країни знизився до 54 порівняно з 62 балами 2010 року.

 

Всі прекрасно розуміють, що закритість бюджетів тягнеться не лише з коридорів чиновників вищого рангу, а й з партійних приймалень та штабів по всій країні. Чи бачив або чув хтось з вас публічні звіти та інформацію про бюджети політичних партій в Україні?

 

Рядові члени політичних проектів (бо партіями їх складно назвати) не відчувають своєї цінності та впливу на лідерів, бо не можуть контролювати бюджет партії. Адже його ж насправді взагалі не існує – все фінансування йде через темні коридори закритих партійних офісів у центрі Києва прямо з приймалень власників найбільших фінансово-промислових груп країни.

 

Важко довіряти організації, яка нічого про себе не розповідає крім логотипу та кількох відомих прізвищ, довіра до яких підірвана ще років десять тому. Звідси ми і маємо наприклад практично нульову участь у виборчому процесі молоді, яка в добу Facebook вимагає прозорості та участі в прийнятті рішень.

 

Так чому виборець повинен слухати і довіряти звіту депутата, виборчу кампанію якого фінансує невідомий представник ФПГ, а не виборець? І все це ще й в контексті того, що обранець зовсім не народний, а призначений політичними лідерами, які віддали йому бренд проекту як політичний франчайзинг в регіон.

 

Проблему довіри між політиками та громадою можна вирішити лише увівши нові стандарти в політичний процес. Перш за все, це принципи фінансової прозорості та бюджетування (пожертвувань) для політичних партій збоку виборців. По-друге,  внутрішньопартійної демократії – не може авторитарна політична партія побудувати демократичну країну, як і не може довго ефективно існувати політична партія вождиського типу. А третє – це стандарти відповідальності через системну співучасть громадян в постійній діяльності політичних партій, а не лише у виборчий сезон в якості агітаторів.

 


Тарас Случик, політолог

спеціально для АН «Фіртка»


11.02.2013 Тарас Случик 1006 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

7461 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1115
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

618
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5637
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1522
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1386

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

463

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1282

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1110

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1013
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

349
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

407
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1349
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

425
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

693
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5732
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

441
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

306
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

645 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1090
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

946