Нещодавно на території стаціонару Калуської центральної районної лікарні з’явилися шлагбауми, а днями — запрацювали й автомати з безкоштовними бахілами.
Медики і міський голова запевняють: усе — для дотримання порядку і чистоти у приміщенні ЦРЛ. Однак, нововведення наштовхнулися на критику з боку відвідувачів лікарні, а також— на менталітет місцевого населення, яке так активно намагалося запастися дармовими бахілами, що омріяні автомати тепер доводиться охороняти.
За словами головного лікаря Калуської ЦРЛ Івана Красійчука, безперешкодний в’їзд до лікарні дозволяв паркуватися на території медичного закладу кожному. Там часто залишали авто навіть “туристи”, які приїжджали до підгорецького лісу на відпочинок. Разом із тим, зазнала збитків і сама лікарня, коли на її території невідомі покрали каналізаційні люки.
— У всіх великих медичних закладах країни проїзд для авто — закритий. Зрештою, досі на території стаціонару ЦРЛ паркували авто без обмежень. Тому часом проїзд до приймального покою ЦРЛ був, практично, недоступним для машин невідкладної медичної допомоги. Проте, трапляються випадки, коли для порятунку людини важлива кожна хвилина іде на хвилини, — переконує Іван Красійчук. — Тому ми замовили два шлагбауми для того, щоб перекрити в’їзд на територію закладу. Розпорядженням міського голови було введено чотири додаткові посади працівників міської варти, які забезпечуватимуть нагляд за дотриманням порядку проїзду на територію лікарні. Біля в’їзду до ЦРЛ ми “окультурили” місце для паркування. Там можуть залишити свої авто всі відвідувачі стаціонару ЦРЛ. Думаю, що свідомі громадяни зрозуміють доцільність уведення такого режиму у лікарні. Разом із тим, лікарнею ширяться чутки про платний в’їзд на територію лікарні. Називають навіть вартість в’їзду — три гривні.
Хоча, платний в’їзд до лікарень у нашій країні — не новина. Наприклад, у Рівному платний в’їзд до кількох медичних закладів контролюють приватні фірми. Влада переконує: фірми сплачують до бюджету чималі суми.
Чутки про платний проїзд спростував міський голова Ігор Насалик на прес-конференції 26 жовтня. До слова, міський голова має перепустку, яка дає йому право безперешкодного проїзду на територію стаціонару ЦРЛ. — Уведення проїзних пов’язане з тим, що машини паркували так, що “швидка” не могла до приймального покою під’їхати. Були такі випадки, що під’їхати до “приймального” не могли навіть із “тяжкими” хворими, — аргументував Ігор Насалик.
— За шлагбаум проїжджають тільки машини, які пов’язані зі швидкою, санітарний транспорт. Видали спеціальні перепустки лікарям, щоб вони могли під’їхати, у встановлених межах. А, якщо везуть “тяжких” хворих, то інформацію про це передають телефонним зв’язком чи по рації. Але на території — порядок. Окрім порядку на території, активно пильнують і порядок у приміщені стаціонару Калуської ЦРЛ. Віднедавна до відділів пускають тільки в одноразових халатах та бахілах. Комплект коштує близько 12 гривень. Небагато, але, якщо людину треба провідувати щодня, і, за правилами, — з чистим халатом і бахілами, то і — немало. Тому люди донедавна відвідували хворих родичів по черзі в одному чи двох халатах і бахілах. Відтепер бахілами у ЦРЛ також забезпечують безкоштовно. Уже 27 жовтня до Калуша надійшли автомати із безкоштовними бахілами. Усі витрати взяв на себе міський бюджет. — Собівартість бахіл — 30 копійок. А в аптеках Києва вони коштують 3-4 гривні. Тобто, навіть забезпечуючи ними кожного відвідувача, ми зможемо зекономити на миючих засобах. А, загалом, чистота — це і повага до себе, — вважає міський голова.
Однак, із перших днів роботи автомати постраждали від ментальності калушан.
Як повідомив “Вікнам” Іван Красійчук, уже за три дні роботи автоматів відвідувачі стаціонару ЦРЛ примудрилися витягти звідти близько двох тисяч бахіл. Можливо, тому, безкоштовні бахіли отримувати не тільки приємно, але й весело: автомати подібні на “Кіндер-сюрпризи”.
Зважаючи на це, наразі керівництво ЦРЛ та міська влада шукають засобів для того, щоб не допустити безконтрольного використання безкоштовних бахіл. Можливо, за автоматами наглядатимуть працівники міської варти. Економія у лікарні стосується і закупівельних цін на ліки.
Як повідомив міський голова, за результатами перевірки Рахункової палати, ліки, які постачають до Калуської ЦРЛ, — на 30-40% дешевші, ніж їх закуповує Міністерство охорони здоров’я. Найбільше лікарня зекономила на гумових виробах: приміром, гумові рукавиці, які постачають для Калуської ЦРЛ, — на 50-80% дешевші, ніж у середньому в Україні.