16 листопада набула чинності постанова Кабінету міністрів, яка встановила нові штрафи за знищення чи пошкодження видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України.
«Нагальна необхідність посилення охорони рідкісних та зникаючих видів рослин і тварин шляхом суттєвого підвищення матеріальної відповідальності за їх незаконне добування або знищення назріла давно, адже діючі до цього часу розміри компенсації були подекуди навіть меншими від встановлених для нечервонокнижних мисливських тварин. Відповідно, об’єкти Червоної книги були менш захищеними, ніж загальнопоширені представники флори і фауни», - пояснює кореспондентові «Експресу» перший заступник начальника Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області Ігор Яківчук.
Востаннє розміри компенсації були перераховані у 1993 році. Нова постанова затверджує розміри компенсації за незаконне добування тварин і рослин, види яких додатково занесені до третього видання Червоної книги у 2009 році. А це 445 видів.
«Відповідно до експертних висновків наукових установ та з урахуванням інфляційних процесів, розміри компенсації збільшені в середньому по видах тварин і рослин у 10 разів. А для найбільш вразливих та комерційно значущих видів розміри компенсації зросли в 40 та більше разів. Насамперед це стосується дельфінів, зубра, хижих птахів та осетрових риб», - говорить Ігор Яківчук.
До прикладу, якщо раніше розмір компенсації за один екземпляр журавля сірого становив 1500 гривень, то зараз це 15 тисяч. Значно збільшилась компенсації щодо знищення чи пошкодження беркута – з 3 тисяч до 100 тисяч гривень. Орла степового оцінили у 120 тисяч гривень. А трав’янисті рослини не залежно від розміру оцінили від 37 тисяч гривень і більше за один екземпляр. Для порівняння, раніше компенсація за трав’янисту рослину, занесену до Червоної книги, становила 9-15 тисяч гривень.
До того ж, за кожне вилучене яйце, а також за кожний ембріон у незаконно здобутої хребетної тварини розмір компенсації становить 50 відсотків розміру компенсації за один екземпляр даного виду тварин.
«За шкоду, заподіяну внаслідок незаконної заготівлі ікри осетрових і лососевих риб з числа видів, занесених до Червоної книги України, розмір компенсації становить двадцятикратну вартість заготовленої ікри згідно з діючими роздрібними цінами на ікру вищого сорту», - доповнює перший заступник начальника Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області Ігор Яківчук.