Нещодавно міська рада проголосувала за підвищення квартплати. Мешканці Коломиї обурені. Тепер подейкують, що від вересня підвищать плату ще й за водопостачання і водовідведення. Останній раз ціна на воду змінювалася торік у квітні – з 5,14 грн. до 6,90 грн., тобто подорожчання відбулося на 1,76 грн. Чи насправді подорожчає вода у вересні, на скільки і чи є для цього вагомі підстави? Про це ми говорили з директором комунального підприємства «Коломияводоканал» Ігорем Калиняком.
– Пане Ігоре, від чого ж залежать ціни на водопостачання і водовідведення? Яка складова тарифів?
– У складову тарифів уходить електроенергія, зарплата, податки, амортизація, матеріальні виплати, рентабельність і паливо. Проблема в тому, що у тарифи ми навіть не можемо закласти кошти витрачені, наприклад, на ремонт проривів. Їх у нас просто не мало б бути. Це наші збитки. Найбільше коштів потрібно, звичайно, на виплату зарплат – 32% від структури тарифу на послугу водопостачання. Левову частку забирають податки – аж 31%, а також електроенергія – 23%.
– Наскільки обґрунтованим є заплановане підвищення тарифів на послуги водопостачання і водовідведення?
– Основних чинників декілька. Коломийці повинні розуміти, що зросли ціни на електроенергію. Та ціна на електроенергію, яка входить до складової тарифів, які діють тепер, дорівнює ціні листопада 2009 року. Вона становить 0,5454 грн. без ПДВ за 1 кВт•год. Нагадаю, електроенергія подорожчала, а тому для розрахунку нових тарифів ми взяли ціну електроенергії за травень 2011 р. Вона складатиме 0,7421 грн. Ріст складає 36,1% або 0,20 грн. за 1 кВт•год.
Змінилася і зарплатня – від мінімальної 869 грн. до 985 грн., тобто зросла на 13,3 %. А мені також потрібно платити своїм працівникам зарплату. Те саме стосується вартості пального, газу, матеріалів, хлору, запчастин, охорони об’єктів. Наприклад, бензин у листопаді 2009 року коштував 5,68 грн. Відтоді ціна зросла на 40,3 %, тобто на 2,29 грн., і становить 7,97 грн. Щодо дизпалива, то його вартість також змінилася – зросла на 55%. Не подешевшав і газ – якщо ми платили 2225 грн. за 1000 метрів кубічних, то тепер він коштує 2608 грн.
– То на скільки ж подорожчає вода?
– На 98 копійок. Якщо зараз коломийці платять 6,90 грн., то від вересня платитимуть, 7,88 грн. Я не вважаю, що це суттєве підвищення цін. В середньому за одним лічильником сім’ї споживається 3 – 3,5 метрів кубічних води та стоків. Наприклад, сім’я складається з трьох осіб.
Згідно з ще діючим тарифом вони платять 20,70 грн., а за новим тарифом платитимуть 25,21 грн., тобто на 4,50 грн. більше.
– Хто найбільше платить за воду і хто найменше в нашій області?
– Найдорожче послуги водопостачання і водовідведення виносять мешканців Снятина, які платять 12,65 коп. Дорога вода в Косові, Надвірні й Рогатині – майже 11 грн. Від 8,30 до 9,30 платять за воду Калуш, Яремче, Галич, Городенка й Долина. Як бачимо, ціни в Коломиї далеко не найвищі, як подейкують. Щодо Верховини, то там не платять за стоки, і відповідно саме водопостачання коштує 5,35 грн.
– Нещодавно ви отримали кредит від Світового банку на суму 2,6 млн. доларів. Чи стабілізуються ціни на воду, адже за ці кошти запровадять новітні технології?
– Справді, за ці кошти ми плануємо закупити та встановити насосне обладнання, системи очищення й дезінфекції води, диспетчеризацію та автоматизацію, реконструювати аварійні водогонні мережі, будинкові вводи, запірну апаратуру. Ґарантувати зниження тарифів чи стабільності я не можу – все залежатиме від цін на електроенергію й зарплат. Працювати збитково ми також не можемо, бо ще потрібно віддати цей кредит. Кредит ми беремо під 4% терміном на п’ять років. Впровадивши новітні технології, «Коломияводоканал» економитиме на електроенергії приблизно на 20%. Згідно з Законом України «Про житлово-комунальні послуги» витрати повинні бути економічно обґрунтовані та відшкодовуватися. Якщо тарифи на житлово-комунальні послуги затверджені нижчі від розміру економічно-обґрунтованих витрат на їх виробництво, орган, що їх затвердив, зобов’язаний відшкодувати різницю.
– Чи отримана перша частина кредиту?
– Ми взяли кредит, по 20 тис. ми заплатили за проектно-кошторисну документацію. Перший тендер відбувся на 5 млн. грн. на заміну двох з половиною кілометрів мереж, 10 км. вводів і запірної арматури різних діаметрів більше чотирьохсот одиниць. Другий тендер відбувся 21 червня цього року, нам мають доставити обладнання протягом 90 днів – система дезінфекції, підкачуючі насосні станції, система очистки, автоматизація тощо. Переговори зі Світовим банком ми розпочали вести у 2007 році, а документи підписали влітку 2010 року.
Оксана Романенчук