Ж країни У

В таблоїдах натрапляєш на словосполучення «захист життя», «політика в ім’я життя», «життєвий зміст політики». Слова «життя», «життєвий», «жизненный» доліплюють до брендів. Навіть до тих, від котрих конкретно так тхне цвинтариком. Й це не випадково. Це - впровадження політичної моди шляхом створення певного «гіпертексту». Зміст якого було сформульовано майже сто років тому. Але ж відомо: все нове є лише добре забутим старим. Чим воно новіше, тим вищий градус забутості.

Свого часу Європа перехворіла на захоплення «філософією життя». Представники цієї течії – Ніцше, Шелер, Бергсон, Дільтей -- відкидали вивчення традиційних і класичних цінностей заради безперервного творчого процесу фабрикації «життєвих» цінностей нового типу. Анрі Бергсон був кумиром європейських інтелектуалів трьох перших десятиліть минулого століття й отримав у 1927 році Нобелівську премію з літератури. Його «Матерія і пам’ять» стала настільною книгою руйнівників класичного світу. А класичний світ тікав від життя в монтенівські роздуми і програв. «Життя є фундаментальним фактом, - писав з цього приводу Дільтей, - Вона є тим, що ми осягаємо зсередини; тим, за межі чого неможливо вийти. Життя неможливо притягнути до суду розуму». Останнє твердження стало аксіомою для більшості мислителів, які сформували ідеї та міфи ХХ століття. Для більшості пророків та авторитетів епохи модерну.

Й дійсно, розум людини, спрямований назовні, конструює «для себе» лише фізичний рівномірний час, котрий можна виміряти та розділити на години, століття, ери. Внутрішньому ж досвідові людської особистості відомий ще й інший (цікавіший, цінністніший) час: «тяглість, тривалість». Те, що життя «триває», означає, що воно є потоком, повінню, водопіллям, відповідно, з часопросторовими водоспадами, чорториями, коловоротами. Людина рухається в цьому потоці як у середовищі і здатна регулювати його тривалість. Адже тільки людина є такою істотою, якій властива функція починання. Здатність свавільно засновувати щось «нове». Десь під сподом нашого особистого (дуже особистого) відчуття часу криється та таємниця світу, яка – якщо вірити Канту --проявляється виключно через свободу.

В наш час, здається, до цих «ресурсів тривалості» таки добралися ті політичні сили, яких стало звично називати «новими лівими». Тепер, коли епоха комуністичних рухів та пролетарських революцій відійшла у минуле, ліва ідея шукає новий, свіжий одяг для чергового «походу в маси». Комісарська шкірянка «a la Trotzky» разом із чекістським наганом тимчасово (але тільки тимчасово!) відпочивають у шафі. Тепер ліваки одягнені у бергсонівську «філософію життя». Правому республіканізмові «нові ліві» протиставляють «демократію потоку», або Ж-політику. Для країни У одною з реальних форм «демократії потоку» є концепція Перманентного Мітингу. Можемо в уяві змоделювати, як би це виглядало. Столичні адміністративні будівлі в облозі багаторічних наметових містечок. Довгобороді «вічні революціонери», що у ритмі «харі рама» професійно лупають в бочки, й час від часу відїзджають поспати в новісіньких BMW. Зграї біотуалетів та мітингових наметів, остаточно зареєстровані міською владою, як «малі архитектурні форми». Витоптані сквери і парки. Товсті ситі бомжі, обклеєні партійною символікою. І вічний – вдень і вночі -- мітинг, резолюції якого оперативно затверджуються Верховним судом як правові акти рівної із законами легітимності. Така от маячня, яка не зовсім маячня. А, може так статися, й зовсім не маячня.

Адже в сфері масової комунікації найрадикальніші пропозиції «філософії життя» вже знайшли для себе широкі «життєві ніші». Усі ці ріелеті-шоу, інтерактивні шоу, «танці з кимось» є нічим іншим як масмедійною візуалізацією нестримного життєвого потоку. В інтернеті – ЖЖ та блоґи. На ефемках – розмовні жанри з неробами. Життя вирує й давить як тарганів усі поодинокі прояви критичного розуму. Ось де неозорі «ресурси тривалості» для неолівацької тусовки. Чавес – форевер! Справа Ілліча живе і перемагає...

Які владні конструкції виникнуть врешті-решт в чорториях Ж-політики? Найїмовірніше, це будуть популістські диктатури, які захищатимуть «життя» від його ворогів. Застаріле «ворог народу» буде замінено трансмодерним «ворог життя». І цих ворогів життя позбавлятимуть. З високою життєвою наснагою. І в ім’я щасливого існування двоногих життєвих форм.


15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5198 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1835 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4043 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3169 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7959 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20291 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

274

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

817

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1911

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2390
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

186
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

693
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

475
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18377
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

975
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1214 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6098 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23389 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

291
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

988 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1168 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

496