Вже не метр: вчені назвали дистанцію, на яку передається коронавірус

Ми все ще дізнаємось нові дані про те, як поширюється вірус та тяжкість хвороби, яку він викликає.


Як поширюється COVID-19

Вважається, що COVID-19 поширюється в основному через тісний контакт від людини до людини, в тому числі між людьми, які фізично перебувають поруч один з одним, на відстані приблизно 6 футів (1,8 метра). Люди, які інфіковані, але не виявляють симптомів, можуть також поширювати вірус на інших. 


COVID-19 дуже легко поширюється від людини до людини

Наскільки легко вірус поширюється від людини до людини, відрізняється. Вірус, що викликає COVID-19, поширюється набагато легше, ніж грип, але не настільки, як кір, який є одним із найбільш заразних, що вражає людей.


COVID-19 найчастіше поширюється під час тісного контакту

Найбільший ризик зараження мають люди, які фізично перебувають поруч із людиною, хворою на COVID-19, або мають безпосередній контакт із нею.

Коли люди з COVID-19 кашляють, чхають, співають, розмовляють або дихають, вони виробляють краплі дихання. Ці краплі можуть варіюватися в розмірах від більших крапель (деякі з яких видно) до менших. Дрібні крапельки також можуть утворювати частинки, коли вони дуже швидко висихають у повітрі.

Інфікування відбуваються переважно через вплив крапель дихання, коли людина знаходиться в тісному контакті з людиною, яка страждає на COVID-19.

Респіраторні краплі викликають інфекцію, коли їх вдихають або вони осідають на слизових оболонках, таких як у носі та роті.

Коли дихальні краплі рухаються далі від людини з COVID-19, концентрація цих крапель зменшується. Більші краплі з повітря осідають через гравітацію. Менші крапельки та частинки поширюються в повітрі.

З плином часу кількість інфекційного вірусу в краплях дихання також зменшується.


Іноді COVID-19 може поширюватися повітряно-крапельним шляхом

Деякі інфекції можуть поширюватися під впливом вірусу дрібними крапельками та частинками, які можуть затримуватися в повітрі від хвилин до годин. Ці віруси можуть заразити людей, які перебувають на відстані більше ніж 6 футів від зараженої людини або після того, як ця людина вийшла з приміщення.

Цей тип поширення називається повітряно-крапельним шляхом і є важливим способом поширення таких інфекцій, як туберкульоз, кір та вітряна віспа.

Є дані про те, що за певних умов особи, які страждають на COVID-19, заразили тих, які знаходились на відстані більше ніж 6 футів. Ці передачі відбувались у закритих приміщеннях, які мали недостатню вентиляцію. Іноді заражена людина важко дихала, наприклад під час співу чи фізичних вправ.

За цих обставин вчені вважають, що кількість інфекційних менших крапель та частинок, що виробляються людьми з COVID-19, стали достатньо концентрованими для поширення вірусу на інших людей. Люди, які були інфіковані, знаходились в одному просторі в той самий час або незабаром після того, як людина з COVID-19 пішла.

Наявні дані вказують на те, що набагато частіше вірус, який спричиняє поширення COVID-19, передається повітряно-крапельним шляхом. 


COVID-19 рідше поширюється через контакт із забрудненими поверхнями

Дихальні краплі також можуть потрапляти на поверхні та предмети. Можливо, людина могла отримати COVID-19, торкнувшись поверхні або предмета, на якому є вірус, а потім торкнувшись власного рота, носа або очей.

Поширення через поверхні не вважається поширеним способом розповсюдження COVID-19


COVID-19 рідко поширюється між людьми та тваринами

Вірус, що викликає COVID-19, може поширюватися від людей до тварин у деяких ситуаціях. CDC відомо про невелику кількість випадків у всьому світі інфікування через домашніх тварин, включаючи котів та собак. Тварини, заражаються вірусом, що викликає COVID-19, переважно після тісного контакту з людьми, які страждають COVID-19. 

Ризик поширення COVID-19 від тварин до людей вважається найнижчим. 


Захистіть себе та інших

Найкращий спосіб запобігти хворобі — це уникати впливу цього вірусу. Ви можете вжити заходів для уповільнення поширення.

Тримайтеся принаймні на 6 футів (1,8 метра) від інших, коли це можливо. Це дуже важливо для запобігання розповсюдженню COVID-19.

Прикривайте рот і ніс маскою, коли ви поруч з іншими. Це допомагає зменшити ризик розповсюдження як при тісному контакті, так і по повітрю.

Часто мийте руки водою з милом. Якщо мила та води немає, використовуйте дезінфікуючий засіб для рук, що містить щонайменше 60% спирту.

Уникайте переповнених замкнутих приміщень та забезпечуйте належне провітрювання приміщень. Загалом перебування на відкритому повітрі та у приміщеннях з хорошою вентиляцією зменшує ризик потрапляння інфекційних крапель через дихання.

Залишайтеся вдома та ізолюйтесь від інших, коли хворі.

Постійно очищайте та дезінфікуйте поверхні, яких часто торкаються.

Пандемія може бути стресовою, особливо, коли ви на самоізоляції та позбавлені живого спілкування. У цей час важливо підтримувати соціальні зв’язки та дбати про своє психічне здоров’я.

за матеріалами CDC


07.10.2020 8267
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1575
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1016
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1277 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3734 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33870
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2834

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

355

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

751

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1696

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1065
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

630
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

509
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

886
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1984
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12200
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1496
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1279
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

539
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

252
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

321
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

367
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1259