Вже не метр: вчені назвали дистанцію, на яку передається коронавірус

Ми все ще дізнаємось нові дані про те, як поширюється вірус та тяжкість хвороби, яку він викликає.


Як поширюється COVID-19

Вважається, що COVID-19 поширюється в основному через тісний контакт від людини до людини, в тому числі між людьми, які фізично перебувають поруч один з одним, на відстані приблизно 6 футів (1,8 метра). Люди, які інфіковані, але не виявляють симптомів, можуть також поширювати вірус на інших. 


COVID-19 дуже легко поширюється від людини до людини

Наскільки легко вірус поширюється від людини до людини, відрізняється. Вірус, що викликає COVID-19, поширюється набагато легше, ніж грип, але не настільки, як кір, який є одним із найбільш заразних, що вражає людей.


COVID-19 найчастіше поширюється під час тісного контакту

Найбільший ризик зараження мають люди, які фізично перебувають поруч із людиною, хворою на COVID-19, або мають безпосередній контакт із нею.

Коли люди з COVID-19 кашляють, чхають, співають, розмовляють або дихають, вони виробляють краплі дихання. Ці краплі можуть варіюватися в розмірах від більших крапель (деякі з яких видно) до менших. Дрібні крапельки також можуть утворювати частинки, коли вони дуже швидко висихають у повітрі.

Інфікування відбуваються переважно через вплив крапель дихання, коли людина знаходиться в тісному контакті з людиною, яка страждає на COVID-19.

Респіраторні краплі викликають інфекцію, коли їх вдихають або вони осідають на слизових оболонках, таких як у носі та роті.

Коли дихальні краплі рухаються далі від людини з COVID-19, концентрація цих крапель зменшується. Більші краплі з повітря осідають через гравітацію. Менші крапельки та частинки поширюються в повітрі.

З плином часу кількість інфекційного вірусу в краплях дихання також зменшується.


Іноді COVID-19 може поширюватися повітряно-крапельним шляхом

Деякі інфекції можуть поширюватися під впливом вірусу дрібними крапельками та частинками, які можуть затримуватися в повітрі від хвилин до годин. Ці віруси можуть заразити людей, які перебувають на відстані більше ніж 6 футів від зараженої людини або після того, як ця людина вийшла з приміщення.

Цей тип поширення називається повітряно-крапельним шляхом і є важливим способом поширення таких інфекцій, як туберкульоз, кір та вітряна віспа.

Є дані про те, що за певних умов особи, які страждають на COVID-19, заразили тих, які знаходились на відстані більше ніж 6 футів. Ці передачі відбувались у закритих приміщеннях, які мали недостатню вентиляцію. Іноді заражена людина важко дихала, наприклад під час співу чи фізичних вправ.

За цих обставин вчені вважають, що кількість інфекційних менших крапель та частинок, що виробляються людьми з COVID-19, стали достатньо концентрованими для поширення вірусу на інших людей. Люди, які були інфіковані, знаходились в одному просторі в той самий час або незабаром після того, як людина з COVID-19 пішла.

Наявні дані вказують на те, що набагато частіше вірус, який спричиняє поширення COVID-19, передається повітряно-крапельним шляхом. 


COVID-19 рідше поширюється через контакт із забрудненими поверхнями

Дихальні краплі також можуть потрапляти на поверхні та предмети. Можливо, людина могла отримати COVID-19, торкнувшись поверхні або предмета, на якому є вірус, а потім торкнувшись власного рота, носа або очей.

Поширення через поверхні не вважається поширеним способом розповсюдження COVID-19


COVID-19 рідко поширюється між людьми та тваринами

Вірус, що викликає COVID-19, може поширюватися від людей до тварин у деяких ситуаціях. CDC відомо про невелику кількість випадків у всьому світі інфікування через домашніх тварин, включаючи котів та собак. Тварини, заражаються вірусом, що викликає COVID-19, переважно після тісного контакту з людьми, які страждають COVID-19. 

Ризик поширення COVID-19 від тварин до людей вважається найнижчим. 


Захистіть себе та інших

Найкращий спосіб запобігти хворобі — це уникати впливу цього вірусу. Ви можете вжити заходів для уповільнення поширення.

Тримайтеся принаймні на 6 футів (1,8 метра) від інших, коли це можливо. Це дуже важливо для запобігання розповсюдженню COVID-19.

Прикривайте рот і ніс маскою, коли ви поруч з іншими. Це допомагає зменшити ризик розповсюдження як при тісному контакті, так і по повітрю.

Часто мийте руки водою з милом. Якщо мила та води немає, використовуйте дезінфікуючий засіб для рук, що містить щонайменше 60% спирту.

Уникайте переповнених замкнутих приміщень та забезпечуйте належне провітрювання приміщень. Загалом перебування на відкритому повітрі та у приміщеннях з хорошою вентиляцією зменшує ризик потрапляння інфекційних крапель через дихання.

Залишайтеся вдома та ізолюйтесь від інших, коли хворі.

Постійно очищайте та дезінфікуйте поверхні, яких часто торкаються.

Пандемія може бути стресовою, особливо, коли ви на самоізоляції та позбавлені живого спілкування. У цей час важливо підтримувати соціальні зв’язки та дбати про своє психічне здоров’я.

за матеріалами CDC


07.10.2020 7646
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

1645 1
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

1093
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

4846
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

13867 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

3257 1
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

3088

Війна росії проти України зірвала всі маски, і нарешті весь світ побачив жорстокість росіян, які використовують всі методи задля поневолення українського народу. Одним із цих інструментів є російське православ’я — а саме РПЦ з їх філією в Україні УПЦ МП.  

741

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

2203

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

2233

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

2782
08.06.2024

У Богородчанах на Івано-Франківщині з вересня 2024 року відновить роботу місцеве тепличне господарство, що простоювало вісім років.

1193
04.06.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

1004
30.05.2024

Кулінарний хаб, де навчатимуть шкільних кухарів, запрацював на Прикарпатті.  

795
09.06.2024

Війна змусила багатьох замислитись, чому Бог допускає таку страшну ситуацію в Україні?  

381
04.06.2024

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

722
01.06.2024

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком. Так, священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

681
27.05.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Текля Юзефів.  

1020
06.06.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

21662
08.06.2024

Більшість українців віддають перевагу демократичній системі, аніж сильному лідерству.

667 1
04.06.2024

Питання розбудови демократичних інституцій залишається одним із пріоритетів для українців. Адже понад 90% громадян віддають перевагу демократичній системі, аніж сильному лідерству.

497
29.05.2024

"Українська правда" дослідила, як Офіс президента України впливає на інформаційну політику медіа, зокрема через інформаційне агентство "Укрінформ".  

950
26.05.2024

Російські окупаційні війська не досягли заявленої кремлівським правителем Владіміром Путіним мети щодо створення "буферної зони" на півночі Харківської області.  

838