Вже не метр: вчені назвали дистанцію, на яку передається коронавірус

Ми все ще дізнаємось нові дані про те, як поширюється вірус та тяжкість хвороби, яку він викликає.


Як поширюється COVID-19

Вважається, що COVID-19 поширюється в основному через тісний контакт від людини до людини, в тому числі між людьми, які фізично перебувають поруч один з одним, на відстані приблизно 6 футів (1,8 метра). Люди, які інфіковані, але не виявляють симптомів, можуть також поширювати вірус на інших. 


COVID-19 дуже легко поширюється від людини до людини

Наскільки легко вірус поширюється від людини до людини, відрізняється. Вірус, що викликає COVID-19, поширюється набагато легше, ніж грип, але не настільки, як кір, який є одним із найбільш заразних, що вражає людей.


COVID-19 найчастіше поширюється під час тісного контакту

Найбільший ризик зараження мають люди, які фізично перебувають поруч із людиною, хворою на COVID-19, або мають безпосередній контакт із нею.

Коли люди з COVID-19 кашляють, чхають, співають, розмовляють або дихають, вони виробляють краплі дихання. Ці краплі можуть варіюватися в розмірах від більших крапель (деякі з яких видно) до менших. Дрібні крапельки також можуть утворювати частинки, коли вони дуже швидко висихають у повітрі.

Інфікування відбуваються переважно через вплив крапель дихання, коли людина знаходиться в тісному контакті з людиною, яка страждає на COVID-19.

Респіраторні краплі викликають інфекцію, коли їх вдихають або вони осідають на слизових оболонках, таких як у носі та роті.

Коли дихальні краплі рухаються далі від людини з COVID-19, концентрація цих крапель зменшується. Більші краплі з повітря осідають через гравітацію. Менші крапельки та частинки поширюються в повітрі.

З плином часу кількість інфекційного вірусу в краплях дихання також зменшується.


Іноді COVID-19 може поширюватися повітряно-крапельним шляхом

Деякі інфекції можуть поширюватися під впливом вірусу дрібними крапельками та частинками, які можуть затримуватися в повітрі від хвилин до годин. Ці віруси можуть заразити людей, які перебувають на відстані більше ніж 6 футів від зараженої людини або після того, як ця людина вийшла з приміщення.

Цей тип поширення називається повітряно-крапельним шляхом і є важливим способом поширення таких інфекцій, як туберкульоз, кір та вітряна віспа.

Є дані про те, що за певних умов особи, які страждають на COVID-19, заразили тих, які знаходились на відстані більше ніж 6 футів. Ці передачі відбувались у закритих приміщеннях, які мали недостатню вентиляцію. Іноді заражена людина важко дихала, наприклад під час співу чи фізичних вправ.

За цих обставин вчені вважають, що кількість інфекційних менших крапель та частинок, що виробляються людьми з COVID-19, стали достатньо концентрованими для поширення вірусу на інших людей. Люди, які були інфіковані, знаходились в одному просторі в той самий час або незабаром після того, як людина з COVID-19 пішла.

Наявні дані вказують на те, що набагато частіше вірус, який спричиняє поширення COVID-19, передається повітряно-крапельним шляхом. 


COVID-19 рідше поширюється через контакт із забрудненими поверхнями

Дихальні краплі також можуть потрапляти на поверхні та предмети. Можливо, людина могла отримати COVID-19, торкнувшись поверхні або предмета, на якому є вірус, а потім торкнувшись власного рота, носа або очей.

Поширення через поверхні не вважається поширеним способом розповсюдження COVID-19


COVID-19 рідко поширюється між людьми та тваринами

Вірус, що викликає COVID-19, може поширюватися від людей до тварин у деяких ситуаціях. CDC відомо про невелику кількість випадків у всьому світі інфікування через домашніх тварин, включаючи котів та собак. Тварини, заражаються вірусом, що викликає COVID-19, переважно після тісного контакту з людьми, які страждають COVID-19. 

Ризик поширення COVID-19 від тварин до людей вважається найнижчим. 


Захистіть себе та інших

Найкращий спосіб запобігти хворобі — це уникати впливу цього вірусу. Ви можете вжити заходів для уповільнення поширення.

Тримайтеся принаймні на 6 футів (1,8 метра) від інших, коли це можливо. Це дуже важливо для запобігання розповсюдженню COVID-19.

Прикривайте рот і ніс маскою, коли ви поруч з іншими. Це допомагає зменшити ризик розповсюдження як при тісному контакті, так і по повітрю.

Часто мийте руки водою з милом. Якщо мила та води немає, використовуйте дезінфікуючий засіб для рук, що містить щонайменше 60% спирту.

Уникайте переповнених замкнутих приміщень та забезпечуйте належне провітрювання приміщень. Загалом перебування на відкритому повітрі та у приміщеннях з хорошою вентиляцією зменшує ризик потрапляння інфекційних крапель через дихання.

Залишайтеся вдома та ізолюйтесь від інших, коли хворі.

Постійно очищайте та дезінфікуйте поверхні, яких часто торкаються.

Пандемія може бути стресовою, особливо, коли ви на самоізоляції та позбавлені живого спілкування. У цей час важливо підтримувати соціальні зв’язки та дбати про своє психічне здоров’я.

за матеріалами CDC


07.10.2020 8418
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

363
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

555
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1308
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2243 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1115
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3045

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

874

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1022

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1449

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2056
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26349 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

744
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

943
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2981
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1232
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

926
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1185
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1194
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

398
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4240
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1057
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1625