Вулкан, який вивергає зі своїх кратерів гази, нафту та мінеральну воду

 

 

У це важко повірити, але на території України є діючий вулкан, і утворився він не так уже й давно -- у 1977 році. А доїхати до нього можна навіть маршруткою.

 

У селі Старуня Богородчанського району, що в Івано-Франківській області, і міститься ця природна пам’ятка, аналогів якої немає в Україні. Молодий грязьовий вулкан, хоч і є активним, за своєю природою -- цілком безпечний, пише газета Експрес.

 

...Щоб побачити все на власні очі, вирушаю до Старуні. Уже по дорозі помічаю особливості цієї місцевості -- село лежить на кількох горбах, а земля подекуди не чорна, а червонувата. "До вулкана доведеться йти пішки ще кілометрів шість. Він аж на околиці села", -- пояснив мені водій маршрутки. Цікаво, що єдині вказівники до такої рідкісної пам'ятки -- малопомітні таблички веломаршруту.

 

Де-не-де видніються почорнілі калюжі, схожі на болото. Це і є кратери грязьового вулкана. Налічую їх вісім, діаметр найбільшого жерла -- 30 сантиметрів.

 

"Геологічні породи в цьому місці утворюють складний тектонічний злам, на вершині якого і міститься вулкан, -- розповідає Наталія Помазан, головний спеціаліст відділу Богородчанської райдержадміністрації. -- З'явився він у 1977 році після землетрусу в горах Вранча в Румунії. Тоді висота конуса вулкана сягала трьох метрів, а грязеві потоки, до складу яких входила нафта і озокерит, розтеклися на 50 -- 60 метрів. Нині вулкан діє з різною інтенсивністю та періодичністю. З багатьох міні-кратерів викидає гази, нафту, воду різної мінералізації, яка має лікувальні властивості".

 

Підходжу до одного з кратерів і спостерігаю за його активністю. Час від часу на поверхні води, вкритій чорною плівкою, з'являються дрібні бульбашки. Коли вулкан активніший, то це означає, що десь відбуваються поштовхи, так звані підземні землетруси. Поряд помічаю кілька кам'яних опор. Це залишки озокеритних шахт.

 

"У Старуні наприкінці ХІХ -- у першій половині ХХ століття діяли озокеритні копальні та нафтові родовища, --  пояснює Василь Попович, місцевий мешканець, гірничий інженер. -- Проте добування корисних копалин було не санкціоноване, і це призвело до того, що підземні води проникли всередину та почали окислювати нафту. Тепер води проникають углиб землі на тисячу метрів, окислюють нафту, а це дає приплив теплової енергії, яка й живить вулкан".

 

Проте нині у Старуні нічого не видобувають.

 

"Старуня -- геологічна пам’ятка, вона перебуває під охороною держави. Тому будь-який промисловий видобуток тут заборонений, -- стверджує Іван Масюк, сільський голова Старуні. -- При цьому вулкан займає площу приблизно 40 тисяч кв. м, бо, окрім основного та кількох помітних, є ще понад 100 мікрократерів. Науковці не можуть пояснити, чому в одній місцевості так багато покладів корисних копалин. Це й озокерит, нафта, сірка, калійні солі".

 

Місцеві кажуть, що на цій території можна знайти мало не всю таблицю Менделєєва. Наприклад, неподалік помічаю калюжу чистого блакитного кольору. Це сірководень. Поряд помічаю "вічний вогонь" -- він, кажуть, не гасне вже 30 років.

 

"Тут є залишки газової труби. Щоб уникнути надмірної загазованості, місцеві її підпалили, -- пояснює гірничий інженер. -- Тож відтоді тут постійно, у будь-яку погоду, горить газ. А скільки ще залишилося покладів -- ніхто не знає". Василь обережно штиркає палицею вершечок цієї труби, і одразу чути дивний звук -- всередині неї булькоче рідина. Час від часу краплі потрапляють на землю. Помічаємо, це не просто вода, а соляний розсіл, бо помітні крупинки солі.

 

"У Старуні є ще унікальна соляна криниця, де концентрація солі становить аж 70%, -- розповідає Василь Попович. -- Воно й не дивно: завжди поряд з родовищами нафти є поклади солі. У такому розчині наші предки зберігали м’ясо і рибу. А нині дехто використовує цю солону воду для приготування їжі та напоювання худоби".

 

І це ще не всі дива Старуні! У процесі розробки копалень у ХХ столітті на глибині 17 метрів тут виявили муміфіковані туші мамонта і шерстистого носорога, яких, правдоподібно, загнали в багно первісні мисливці. Завдяки консервації в шарах, просочених нафтою та озокеритом, вони чудово збереглися! А їм майже 24 тисячі років...

 

Шкода, що єдиний діючий в Україні вулкан, справді унікальна в нас пам'ятка природи, досі залишається туристичною принадою, до якої важко дістатись. Усі балачки про те, що тут можна закласти оздоровницю із цілющими купальнями, поки що балачками й залишаються. А на втілення такої ідеї треба не так уже і багато, якихось 30 мільйонів гривень, порахували фахівці.


19.05.2017 2752 0
Коментарі (0)

25.05.2025
Олег Головенський

Фіртка підготувала «змішаний» рейтинг задекларованих зарплат місцевих посадовців, в який входять керівники рад та державних (військових) адміністрацій Івано-Франківщини та районів області.  

180
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1525 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1799 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2617
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2365 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7600

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

371

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1083

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1155

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1941
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

324
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

704
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

942
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3150
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

971
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1996
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

1048
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35193 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

322
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

530
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

671
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

998