Вулкан, який вивергає зі своїх кратерів гази, нафту та мінеральну воду

 

 

У це важко повірити, але на території України є діючий вулкан, і утворився він не так уже й давно -- у 1977 році. А доїхати до нього можна навіть маршруткою.

 

У селі Старуня Богородчанського району, що в Івано-Франківській області, і міститься ця природна пам’ятка, аналогів якої немає в Україні. Молодий грязьовий вулкан, хоч і є активним, за своєю природою -- цілком безпечний, пише газета Експрес.

 

...Щоб побачити все на власні очі, вирушаю до Старуні. Уже по дорозі помічаю особливості цієї місцевості -- село лежить на кількох горбах, а земля подекуди не чорна, а червонувата. "До вулкана доведеться йти пішки ще кілометрів шість. Він аж на околиці села", -- пояснив мені водій маршрутки. Цікаво, що єдині вказівники до такої рідкісної пам'ятки -- малопомітні таблички веломаршруту.

 

Де-не-де видніються почорнілі калюжі, схожі на болото. Це і є кратери грязьового вулкана. Налічую їх вісім, діаметр найбільшого жерла -- 30 сантиметрів.

 

"Геологічні породи в цьому місці утворюють складний тектонічний злам, на вершині якого і міститься вулкан, -- розповідає Наталія Помазан, головний спеціаліст відділу Богородчанської райдержадміністрації. -- З'явився він у 1977 році після землетрусу в горах Вранча в Румунії. Тоді висота конуса вулкана сягала трьох метрів, а грязеві потоки, до складу яких входила нафта і озокерит, розтеклися на 50 -- 60 метрів. Нині вулкан діє з різною інтенсивністю та періодичністю. З багатьох міні-кратерів викидає гази, нафту, воду різної мінералізації, яка має лікувальні властивості".

 

Підходжу до одного з кратерів і спостерігаю за його активністю. Час від часу на поверхні води, вкритій чорною плівкою, з'являються дрібні бульбашки. Коли вулкан активніший, то це означає, що десь відбуваються поштовхи, так звані підземні землетруси. Поряд помічаю кілька кам'яних опор. Це залишки озокеритних шахт.

 

"У Старуні наприкінці ХІХ -- у першій половині ХХ століття діяли озокеритні копальні та нафтові родовища, --  пояснює Василь Попович, місцевий мешканець, гірничий інженер. -- Проте добування корисних копалин було не санкціоноване, і це призвело до того, що підземні води проникли всередину та почали окислювати нафту. Тепер води проникають углиб землі на тисячу метрів, окислюють нафту, а це дає приплив теплової енергії, яка й живить вулкан".

 

Проте нині у Старуні нічого не видобувають.

 

"Старуня -- геологічна пам’ятка, вона перебуває під охороною держави. Тому будь-який промисловий видобуток тут заборонений, -- стверджує Іван Масюк, сільський голова Старуні. -- При цьому вулкан займає площу приблизно 40 тисяч кв. м, бо, окрім основного та кількох помітних, є ще понад 100 мікрократерів. Науковці не можуть пояснити, чому в одній місцевості так багато покладів корисних копалин. Це й озокерит, нафта, сірка, калійні солі".

 

Місцеві кажуть, що на цій території можна знайти мало не всю таблицю Менделєєва. Наприклад, неподалік помічаю калюжу чистого блакитного кольору. Це сірководень. Поряд помічаю "вічний вогонь" -- він, кажуть, не гасне вже 30 років.

 

"Тут є залишки газової труби. Щоб уникнути надмірної загазованості, місцеві її підпалили, -- пояснює гірничий інженер. -- Тож відтоді тут постійно, у будь-яку погоду, горить газ. А скільки ще залишилося покладів -- ніхто не знає". Василь обережно штиркає палицею вершечок цієї труби, і одразу чути дивний звук -- всередині неї булькоче рідина. Час від часу краплі потрапляють на землю. Помічаємо, це не просто вода, а соляний розсіл, бо помітні крупинки солі.

 

"У Старуні є ще унікальна соляна криниця, де концентрація солі становить аж 70%, -- розповідає Василь Попович. -- Воно й не дивно: завжди поряд з родовищами нафти є поклади солі. У такому розчині наші предки зберігали м’ясо і рибу. А нині дехто використовує цю солону воду для приготування їжі та напоювання худоби".

 

І це ще не всі дива Старуні! У процесі розробки копалень у ХХ столітті на глибині 17 метрів тут виявили муміфіковані туші мамонта і шерстистого носорога, яких, правдоподібно, загнали в багно первісні мисливці. Завдяки консервації в шарах, просочених нафтою та озокеритом, вони чудово збереглися! А їм майже 24 тисячі років...

 

Шкода, що єдиний діючий в Україні вулкан, справді унікальна в нас пам'ятка природи, досі залишається туристичною принадою, до якої важко дістатись. Усі балачки про те, що тут можна закласти оздоровницю із цілющими купальнями, поки що балачками й залишаються. А на втілення такої ідеї треба не так уже і багато, якихось 30 мільйонів гривень, порахували фахівці.


19.05.2017 2796 0
Коментарі (0)

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

17475
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1580
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1123
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2166
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3706
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1411

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1824

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

593

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1216

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1371
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

717
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24319
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

572
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

536
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

680
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1576
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

736
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7775
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

693
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1820 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

671
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

579