Всесвітній день боротьби з пневмонією, що варто знати про цю хворобу

Щорічно 12 листопада у світі відзначають Всесвітній день боротьби з пневмонією. Мета цього дня – активізувати заходи щодо боротьби з пневмонією та профілактики і лікування цього захворювання. Пневмонія, або запалення легенів, – це гостре захворювання інфекційного характеру, що вражає легеневу тканину.

Від пневмонії у світі кожні 20 секунд помирає одна дитина. За даними ВООЗ, пневмонія є причиною смертей близько 16% дітей віком до 5 років у всьому світі, інформує Фіртка з посиланням на сайт ІФ ОДА.

Це захворювання може бути викликане вірусами, бактеріями або грибками. Причиною запалення легенів у випадку з COVID-19 є коронавірус SARS-CoV-2. У перші дні інфекції новий коронавірус швидко проникає в клітини легенів людини. Пацієнти з нетяжкою формою пневмонії зазвичай не мають ознак дихальної недостатності. Кашель може бути з мокротинням, можуть вислуховуватись вологі хрипи, проте не завжди. А під час комп’ютерної томографії виявляється вогнища запалення у легенях, як правило, дрібних за розміром.

Діагностують цю хворобу за допомогою рентгену і комп’ютерної томографії, пульсоксиметрії, аналізу крові та мокротиння.

Пневмонія може поширюватися кількома способами. Віруси та бактерії, які зазвичай є в носі або горлі, можуть потрапити до легень та викликати у них запальний процес. Вони також можуть поширюватися за допомогою повітряних крапель від кашлю або чхання. Отже, пацієнти з пневмонією є потенційно небезпечними для оточуючих.

В групі ризику захворіти на пневмонію є особи з хронічними інфекційними процесами, з хронічними захворюваннями, особливо серцево-судинної, бронхолегеневої системи, онкохворі, пацієнти із цукровим діабетом, літні люди, хворі з порушенням імунітету, насамперед ВІЛ-інфіковані, люди, які працюють у громадських місцях та контактують з великою кількістю осіб, тощо.

Факторами, які можуть сприяти розвитку пневмонії, також є паління, зловживання алкоголем та наркотиками, забруднення повітря у приміщенні, де пацієнти проживають, скупченість в місцях проживання (будинки престарілих, інтернати, гуртожитки).

Симптоми пневмонії, на які варто звертати увагу: кашель, утруднене дихання, висока температура тіла (39°), прискорене дихання, втягнення грудної клітки, коли при вдиханні повітря западає нижня частина грудної клітки (у здорової людини грудна клітка розширюється при вдиханні), свистячі хрипи під час дихання (частіше при вірусних інфекціях).

Профілактика пневмонії:

  • щеплення: планова вакцинація визнана найбільш ефективним методом профілактики пневмонії;
  • зміцнення імунітету;
  • достатнє та збалансоване харчування;
  • здоровий спосіб життя;
  • регулярна фізична активність на свіжому повітрі;
  • дотримання правил особистої гігієни.

Якщо у вас наявні симптоми, які нагадують пневмонію, треба негайно звернутися до лікаря. Самолікування призводить до запізнення діагностики захворювання та розвитку загрозливих станів для життя. Своєчасне діагностування пневмонії є запорукою ефективного лікування цього загрозливого захворювання. 

Бажаємо вам міцного здоров’я!


Читайте також:

COVID-19: на Прикарпатті за добу підтвердили 609 випадків захворювання, шість — летальні

Коли можна лікувати COVID-19 вдома і чим загрожує самолікування

Медики просять допомоги: Коломийська інфекційна лікарня потребує кисневих балонів (ВІДЕО)

Обласна лікарня планує докупити шоломи для лікування хворих на COVID-19 (ВІДЕО)


12.11.2020 851
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1648
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3103
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1101
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1132
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1164 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3414 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

190

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1077

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

890

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

403
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

290
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2455
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1213
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1274
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

525
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15157
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7459
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

292
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

295
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

363
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

355
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

445