Все заради пива

 

/data/blog/35620/15d6c4d6c2a4839f5b95eba702108dd3.jpg

В обласному центрі встановилася справжня літня температура і в центральній частині міста як гриби після дощу виростають літні торгові майданчики. Літніми їх можна назвати доволі умовно, адже розгортати такі заклади торгівлі дозволяється з 1 квітня по 1 листопада. І лише цьогорічна затяжна зима змусила підприємців трохи відтермінувати сезон заробітків.

Бізнес для своїх

Літні торгові майданчики вельми популярні серед іванофранківців. Погожого дня, навіть у будні, в таких закладах завжди вистачає клієнтів, які бажають перехилити гальбу-дві пива. Підприємці давно помітили тенденцію до такого й охочих заробити на пристрасті до хмільного напою не бракує. Однак, як пише газета "Галичина", далеко не всім охочим вдасться пробитись на таке «місце під сонцем». Місто у нас маленьке, тотально забудоване і знайти відповідний клапоть землі під шатро доволі непросто. В результаті конкуренція за розміщення таких закладів доволі значна.

Практика розташування літніх торгових майданчиків склалась протягом попередніх років. Тут варто окреслити два варіанти: «літник» біля торгового закладу (ресторану, кафе чи бару) та літній майданчик, що розташований окремо. із літнім майданчиком біля стаціонарного закладу все ясно: є власник, який таким чином розширює клієнтську базу шляхом надання більшої зручності для своїх відвідувачів. А от хто має стояти на центральних площах міста? В цьому разі діє доволі дивний принцип: підприємець, який облаштував заклад минулого року, має право продовжити свою діяльність. Таким чином, на ринок не допускають чужих і найкращі місця розподіляють між тими, хто має добрі зв’язки в структурах міської влади. А як же конкурси, тендери та аукціони, про які так люблять говорити наші можновладці? Адже лише таким чином можна отримати найвищу для міста вартість оренди. Проте в цьому міська влада керується зовсім іншими принципами.

Щороку діяльність літніх торгових майданчиків пов’язана з великою кількістю проблем. Антисанітарія, нелегальні працівники, різноманітні порушення законодавства про тишу, створення перешкод для руху пішоходів — це далеко не повний перелік незручностей. Позитиви, безумовно, теж є — торік івано-Франківськ заробив 633 тисячі гривень від діяльності «літників». Однак детальний аналіз дозволяє стверджувати про сумнівність такого «бізнесу» з точки зору інтересів громади.

Пивний алкоголізм

В Україні протягом десятиліть формувався міф про те, що пиво не є алкогольним напоєм. В результаті масованої рекламної кампанії із залученням відомих спортсменів за останні десять років кількість пивних алкоголіків збільшилась у десять разів. Якщо 10-15 років тому хворих з такою залежністю було один-два на 100 алкоголіків, то нині — більше десяти. Найтривожніше, що пивними алкоголіками стають переважно молоді люди, причому з достатньо благополучного соціального середовища. Для прикладу: літр пива міцністю 5 градусів еквівалентний 125 грамам горілки. і на відміну від горілки та іншого «важкого» алкоголю, продаж якого суворо регламентують, пиво можна купити всюди, в тому числі і в «літниках». Літні торгові майданчики зорієнтовані на продаж пива як головний спосіб заробітку. Крім того, ці заклади мають прямий стосунок до формування культури споживання алкогольних напоїв і сприяють поширенню пивного алкоголізму. У читача може виникнути враження: все це не про нас, ми ж не Донецьк, у нас алкоголіків менше. Як свідчать дані обласного наркологічного диспансера, івано-Франківщина посідає п’яте місце в Україні за поширеністю алкоголізму (1 445 алкоголіків на 100 тис. населення), пишуть Паралелі.

Все по-старому

27 березня Івано-Франківський міськвиконком погодив облаштування 20 літніх майданчиків у центральній частині міста. Це лише перша партія їх, адже чи не на кожному засіданні виконкому такі питання будуть розглядати і затверджувати. Якщо порівняти з минулим роком, тоді нараховувалось більше 100 таких закладів, щоправда, частина з них діяла нелегально. Що відрізнятиме цьогорічний сезон від торішнього? Відмінностей небагато. Спочатку про приємне: влада таки виконала обіцянку і прибрала «літник», який розміщувався впритул до дитячої бібліотеки на площі Міцкевича. Щоправда, забравши шатро з цього місця, чільники міста ледь не створили нову проблему, адже власник «літника» запропонував перенести його на майданчик позаду пам’ятника «пластунам». і дарма, що цей майданчик є частиною пішохідного коридору між площею Ринок та вулицею Незалежності. Лише в останній момент з ініціативи першого заступника міського голови Зіновія Фітеля цей пункт вирішили вилучити з рішення. На цьому добрі новини і вичерпуються.

Центральна частина міста (Вічевий майдан та площа Ринок), як і минулого року, тепер буде перевантажена «літниками». Торік біля ратуші стояло шість закладів і цього року навряд чи буде менше. Подібна до цього історія — і з Вічевим майданом, де біля фонтану вже стоїть два «літники», які є більшими за площею за торішні. Зовсім сумна історія з площею біля універмагу «Прикарпаття». Дирекція супермаркету «Сільпо» звернулась до міської влади з пропозицією облаштувати з боку вулиці Дністровської паркувальний майданчик, який би мало обслуговувати КП «Сервіс-авто». Але цьому заважають торгові кіоски та літній майданчик, який працює на цій же території. Хто переможе, побачимо вже згодом, щоправда, навряд чи виграють пішоходи, яких після розростання фасаду універмагу на п’ять метрів відтіснили на невеликий п’ятачок.

Подвійні стандарти

«Літники» поблизу ратуші з’явилися після 13 травня. Таку умову перед підприємцями висунув міський голова Віктор Анушкевичус. Пов’язано це з тим, що площу Ринок активно використовували під час святкувань до дня міста. Традиційно на урочистості завітали гості із міст-побратимів. Міський голова чудово розумів, що «літники» навряд чи пасуватимуть пафосним заявам про європейське місто. Але свята минули, і іванофранківцям доведеться щонайменше півроку миритися з «пивним Шанхаєм» біля ключової пам’ятки міської архітектури. Якщо в обласному центрі ситуація не найкраща, то з районів також надходять тривожні відомості. Як повідомила ОДТРК, у Надвірні два «літники» встановили безпосередньо перед школою, хоч це і суперечить правилам. Найцікавіше, що претендентами на такий бізнес у Надвірні є «сіячі доброго і вічного» — педагог-методист саме цієї школи, яка розташована біля пивного майданчика, та директор місцевої телерадіокомпанії. Отож пиво в маси тепер будуть нести гуманітарії.

Хотіли як краще, а вийшло як завжди

Щоб практика розміщення «літників» у місті була більш прозорою, цього року міська влада вирішила прийняти нову редакцію відповідного положення, яке навіть винесено на громадське слухання. Але без скандалу не обійшлося. Вже на виконкомі положення розкритикував секретар міської ради Микола Вітенко. Він пропонував дозволити «літникам» працювати цілорічно, а також дозволи на розміщення таких закладів видавати в департаменті архітектури та містобудування, а не на виконкомі, який є публічним органом. Зрештою, положення таки ухвалили в старій редакції, однак після положення мали б затверджувати і комплексну схему розміщення літніх торгових майданчиків. Така схема чітко визначала б місця, де можна встановлювати такі заклади і якої площі вони повинні бути. Такий сценарій був невигідним певним політичним силам, і схему вирішили не затверджувати, а дозволи видавати в «ручному режимі». Це загрожує подальшими конфліктами, адже новий «літник» може з’явитись будь-де і в будь-який час.


16.05.2013 982 6
Коментарі (6)

мешканець 2013.05.17, 13:54
Що ж як бачимо влада і далі, як і щороку, споює молодь, майбутнє України. Запитання до влади: А хто ж буде будувати і розвивати українську державу? Та спита та деградована Вашими зусиллями молодь? А може Ви "шановні міські можновладці" спеціально так чините, щоб Україна немала майбутнього? Ви, ідучи на поводу і за хабар від пивнмх злодюг, сповідуючи свої меркантильні інтереси, нищите майбутнє української нації. Де ви свободівські псевдопатріоти члени виконкому який приймав рішення про пяні майданчики? Що і далі продаєтесь за хабарі, як ваші побратими Гаркот і Онуфріїв? ГАНЬБА ВИКОНАВЧОМУ КОМІТЕТОВІ!
? 2013.05.17, 14:40
При чому виконком до вищезгаданих осіб? За них несе відповідальність свобода,яка активно займається розміщенням своіх літнх майданчиків. Виконком ще трохи має совість!
Світлана 2013.05.17, 16:55
не буду повторюватись, цілком згідна з вищенаписаним коментарем, тільки шкода що від наших коментарів нічого не змінюється, а ті кого це стосується просто не читають їх, а продовжують це робити з року в рік нарощуючи кількість таких закладів в місті.........
1 2013.05.18, 14:35
Свобода споює молодь
Сергій Чирва 2013.05.18, 19:15
Із Світланою незгідний: вони читають наші коментарі! І на правду, як по команді, а може і по команді, починають поливати лайном блогерів ... А споювання населення чітко вписується у поставлене глобалістами завдання: привести населення України до 10 млн. душ. Хіба це не геноцид? А шляхи також визначені: це і куріння, і наркоманія, і алкоголізм, і химізація їжі, а також знищення економіки, виїзд молоді за кордон, просто маргиналізація людей... Тут один хвалився, що він РОГУЛЬ... А наших політиканів використовують у темну, граючи на їхньому природному жлобстві.
людмила 2013.05.20, 21:15
зробіть біля пивнушок туалети,загадили усі сквери і підворотні
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2483
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1578 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3658
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5428
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1679
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2078

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

167

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

191

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

400

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

883
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

476
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

771
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2469 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

506
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

870
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4919
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

737
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

655
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

586
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

402
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

728
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

886 2