Все про купання в ополонці на Водохреще: кому не можна, як підготуватися та правильно пірнати

Свято Водохреще святкують усі християни України. У цей день є традиція пірнати у крижану ополонку, але це далеко не для всіх людей є корисним і навіть може серйозно зашкодити здоров'ю людини.

24 канал з'ясуввав, кому купання в ополонці є протипоказаним, як правильно підготуватися і пірнати, інформує Фіртка.

Кому не можна купатися :

Не можна пірнати в ополонку вагітним жінкам. Рекомендовано утриматися від такого екстремального загартовування також літнім людям, особам із захворюваннями серцево-судинної системи (ішемічна хвороба серця, гіпертонічна хвороба, аритмії), при наявності будь-якої патології судин, при остеохондрозі і хворобі Рейно (коли весь час мерзнуть руки або ноги). Люди, які страждають від хвороб органів дихання (наприклад: астма, бронхіт, гайморит, фронтит), також повинні утриматися від бажання скупатися в ополонці.

"Не можна купатися людям, у яких є серйозні шкірні захворювання, наприклад, псоріаз, екзема. Також лікарі просять утриматися від купання чоловіків, які страждають на простатит, аденому передміхурової залози, і жінок з гінекологічними захворюваннями. Водохресні купання не принесуть користі також людям, які страждають від безсоння, у кого були випадки судом, епілептикам, людям, які схильні до невротичних реакцій, перебувають на обліку у психіатра чи отримують психологічну допомогу”, - зазначає лікар-кардіолог Оксана Драганчук.

Як підготуватися до купання :

Найкращий час для початку загартовування водою – літо і осінь. Ідеально проводити водні процедури в ранкові години, відразу ж після сну або в кінці ранкової зарядки.

Приступаючи до загартовування, спочатку прийміть легкі водні процедури з температурою води +33 ... +34°С. Потім переходьте до нижчих температур, знижуючи через кожні 3-4 дні температуру води на 1°С, і поступово, за 1,5-2 місяці, доведіть її залежно від самопочуття й стану здоров’я до +20 ... +18°С і нижче. 

“Під час процедур людина не повинна відчувати неприємних відчуттів і ознобу. Потрібно завжди пам’ятати, що основним фактором загартування є температура води, а не тривалість водної процедури. Тому необхідно дотримуватись наступного правила: чим холодніша вода, тим коротшим має бути час її контакту з тілом. І ще потрібно усвідомити: якщо ви хочете правильно загартувати свій організм, то це має бути систематично, а не разово, у вигляді занурення в ополонку”, - додає медик.

Якщо ви не плануєте пірнати, все одно радимо задуматися про загартовування. По-перше, систематичне загартовування організму – це надійний профілактичний засіб проти різних випадкових охолоджень тіла. Також це хороша стимуляція імунітету та чудова профілактика респіраторних захворювань. А ще загартовування – це відмінна профілактика варикозного розширення вен.

Як правильно пірнати:

У крижаній воді не варто перебувати довше 10-15 секунд, тому потрібно швидко зануритися з головою і відразу ж вийти на сушу. Попри те, що після холодового стресу відчувається уявний прилив жару (це пов’язано з реакцією судин на вплив холоду), після купання потрібно обтерти тіло рушником і вдягнути сухий одяг (у тому числі головний убір), випити гарячий чай з медом.

У жодному разі не можна вживати спиртного та, по можливості, не ходити пішки на далекі відстані, а сісти в теплий транспорт.

Доцент кафедри анестезіології та реаніматології Буковинського державного медичного університету Акентьєв Сергій Олександрович радить дотримуватись таких правил, якщо ваше занурення відбуватиметься вперше:

  1. бути впевненим у доброму стані свого фізичного здоров'я; 
  2. подумати, з якою метою здійснюється занурення. Бути впевненим в собі, спокійно йти на занурення, знаючи, що все буде добре; 
  3. перед зануренням необхідно зробити фізичну розминку або пробігтися; 
  4. ні в якому разі перед купанням не приймайте алкоголь, наркотичні засоби чи лікарські препарати; 
  5. перед тим, як зайти у воду, окремо змочіть обличчя, руки, ноги, живіт та спину; 
  6. вийшовши на берег, станьте на завчасно підготовлений килимок, швидко висушіть себе насухо промоканням великим рушником;
  7. не купайтись на порожній шлунок і зразу після вживання їжі.


18.01.2019 2421
Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

311
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13642 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1551
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

853
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6111
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1708

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

627

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1454

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1266

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1159
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

512
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

645
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1565
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

591
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

867
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5912
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13542
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

231
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

532
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

474
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

780 2