Врятована святиня. У церкві Благовіщення відслужили подячну Літургію - завершився перший етап реставрації (фоторепортаж)

У церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії відслужили  подячну Божественну Літургію з нагоди завершення зовнішніх робіт з відновлення храму.

Як відомо, цьогоріч Українська греко-католицька церква відзначає 30-річчя з часу виходу з підпілля, інформує Фіртка з посиланням на Дзеркало Коломиї.

Тож знаменно, що такі знакові події -  порятунок церкви Благовіщення від руйнації та будівництво дзвіниці біля церкви Йосафата у Коломиї -  відбулися саме в цю річницю.  

Ці два об’єкти реалізовують зусиллями нашого краянина Андрія Іванчука та створеного з його ініціативи БФ "Покуття".

Реставрація пам’ятки архітектури - Церкви Благовіщення Пречистої Діви Марії, якій минуло 432 роки, розпочалася у лютому цього року.

Реставратори, а це кооператив "Зодчий" під орудою Івана Озарука, завершили перший етап відновлення цього храму.

 

Після сьогоднішньої подячної служби з промовою до парафіян і всіх причетних звернувся настоятель церкви Благовіщення отець-доктор Андрій Танасійчук:

"Як настоятель, як парох, і в першу чергу як коломияни хочу подякувати людям, нашому архієрею владиці Василеві, отцям капеланам, які в прямий спосіб допомогли врятувати цю церкву. Коли я прийшов до цього храму 13 травня 2018 року, на День матері Фатімської, храм був намолений, але він був зруйнований. І відразу, до тижня, наші коломияни,  а саме Андрій Іванчук, мій товариш, з яким ми вчилися в одній школі, сказав: «Отче, я беру відповідальність за цю церкву. Ви взяли відповідальність духовну, я беру матеріальну. І сьогодні рівно 5 місяців, це його звіт діяльності насамперед як  християнина - не як політика, не як громадянина України - котрий причинився, щоб церква не впала".

"Це не лише ґонта – зараз гарно виглядають стіни, покрівля, але є фундамент, якого не було. І мої найкращі працівники пан Іван і пані Олена і всі інші майстри, які тут працювали, бачили, що не було фундаменту. І тепер є фундамент і церква може простояти ще багато років. Нас не буде, ми повмираємо, зміняться рекламні щити і білборди, але ця церква, присвячена Богородиці, буде. І та дзвіниця, яку вчора поставили, вона була віддана церкві. Це ті речі, які нагадуватимуть, що ми є християни, а не тільки люди, які живуть на цьому світі. Тому ми хочемо на знак подяки подарувати Андрієві Іванчуку від нас оцей храм – маленький, але він пригадуватиме, що ви є коломиянин і що ви залишили для наших дітей і поколінь великий храм для нашої української церкви".

Отець Андрій також подякував матері й бабусі Андрія Іванчука:

"Пан Андрій таким би не виріс, якби не бабуся, яка недавно відсвяткувала 90-річчя, і мама. Я дякую вам, матері, що ви передали правдиві цінності і заохочую всіх передавати ці цінності нашим дітям", - наголосив настоятель.

Далі о. Андрій висловив слова вдячності Ігореві Ільчишину і подарував йому образ Матері Божої:

"Я ще хотів сказати про людину, яка не світиться ніде.  Це є пан Ігор Ільчишин. Він був першим, хто відвідав церкву і сказав, що треба рятувати її. Дякую вам за це і нехай цей образ охоронятиме вашу сім’ю".

Отець Андрій подякував Іванові Озаруку та  Олені Наговіциній, керівникам кооперативу "Зодчий", за їхню працю щодо порятунку церкви і подарував їм духовні книги.

Потім слово мав о. Володимир Касіян, настоятель церкви священномученика Йосафата, біля якої вчора у Коломиї відкрили новозбудовану фондом "Покуття" дзвіницю. О. Володимир пригадав, що саме на порозі церкви Благовіщення відбулися перші служіння після виходу УГКЦ з підпілля.

"Я пригадую той початок, що тут відбувалося на цьому унікальному святому місці. Ті, хто будуть сюди приходити, будуть освячуватися й оздоровлятися. Не віриться, що вже минуло 30 років, коли   організували тут перше Богослужіння, на яке прийшов владика Софрон Дмитерко, а також багато підпільних священників. Звідси наша церква  почала робити перші кроки, а другий крок - це була Михайлівська церква. І ми сьогодні бачимо, як людина повертається до своїх коренів, до своєї історії і до духовності. Дуже приємно, що вчора наша молодь, наші коломияни йшли на відкриття дзвіниці".

Нагадаємо, коли 9 років тому комісія ЮНЕСКО вивчала дерев’яні споруди нашої області, то коломийську церкву Благовіщення не внесли до каталогу Всесвітньої культурної спадщини через її аварійний стан.

Андрій Іванчук зініціював спільно з благодійний фондом "Покуття" реставраційні роботи задля порятунку храму і внесення його до переліку Всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО.

 Він пообіцяв докласти максимум зусиль до збереження  коломийської пам’ятки. Реставратори  підняли церкву, зробили фундамент, замінили частини, які цього потребували та були аварійними, зміцнили кути і всі стіни. Також замінили на дерев’яні старі металеві церковні маківки, оновили накупольні хрести.

До того ж встановили дренажну систему та водовідведення, замінили старе прогниле перекриття. Гуцульські майстри перекрили церкву ґонтами, які обробили спеціальною технікою "тирою". Перегнилі елементи арки замінили на нові та підготували кріплення під іконостас, який перебуває в стадії консервації.

"Можна сказати, що все трималося на молитві і могло впасти в будь-який момент», – слушно зауважив на початку реставраційних  робіт  директор кооперативу "Зодчий" Іван Озарук.

 


19.07.2019 7663
Коментарі ()

09.06.2023
Тетяна Дармограй

Мама та спеціалістка Вікторія Романюк розповіла журналістці Фіртки про симптоми сина, які змусили насторожитися, з якими викликами стикнулась сім'я, що повинні робити батьки для адаптації дітей з аутизмом у суспільстві та як життєва ситуація підштовхнула до відкриття центру.

3184
29.05.2023
Тетяна Дармограй

Як українським енергетикам вдалось оперативно відновити енергетичний баланс та забезпечити постачання електрики споживачам після руйнувань, здійснених Росією та чи можливі відключення світла влітку, як це було взимку — дізнавалась Фіртка. 

897
22.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

698
14.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

10509 8
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2804 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

2067

Як московити крали історію наших предків.

490

Верхівка УПЦ(МП) послідовно перетворювала своїх вірян  на релігійних фанатиків, які зможуть в будь-який час захистити їхні інтереси.

270

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

812

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

839
06.06.2023

Василь Стефурак, голова громадської організації «Асоціація вівчарів», вже 10 років займається вівчарством на Коломийщині. Так, у його господарстві в селі Молодятин не лише вівці та барани. Тут розводять ще й кіз, з молока яких виготовляють крафтові сири.  

244
01.06.2023

В умовах війни та стресу харчові звички зазнають зміни. Нерідко — негативних.  

345
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

565
09.06.2023

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

264
06.06.2023

Журналістка Фіртки поговорила з отцем УГКЦ Іваном Жуком, чи є якісь вказівки стосовно одягу вірян та чи може священник зробити зауваження з цього приводу.

249
01.06.2023

Церква бачить шлюб як основу для створення сім'ї та продовження роду. Він передбачає народження та виховання дітей в дусі віри, сприяє їхньому духовному та моральному розвитку.  

507
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

578
05.06.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5859
09.06.2023

Будь-які мирні переговори з Росією стануть можливі тільки, якщо у росіян зміниться інтерес у цій війні.  

169
04.06.2023

Відповідаючи на запитання про перспективи вступу України до НАТО, Воллес зазначив, що існують розбіжності щодо шляху Києва до вступу. Міністр сказав, що НАТО, як і ЄС, не має повторювати помилок минулого, надаючи багато обіцянок таким кандидатам, як Україна.

305
31.05.2023

Законопроєкт про виплати військовим, який парламент ухвалив у першому читанні 30 травня, остаточно можуть ухвалити в середині червня.  

465
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

545