Впоратися з емоціями під час карантину

Впоратися із власними емоціями - непросто, часом нас душить відчуття злості, ріже відчуття страху та повільно вбиває депресія. Під час карантину вдвічі важче, адже на нас тисне тонна негативної інформації та страх заразитися смертельною хворобою.

Ми поговорили з Олександром Фотуймою - практикуючим психологом з 18-річним стажем та дізналися про те, як жити із негативом, що оточує і не зійти з розуму.


Паніка

Ситуацію із панічними страхами населення можна назвати зовсім плачевною і я думаю, що це в більшості через роздмухування паніки в ЗМІ.

Це такий собі суспільно-інформаційний невроз, і хочеш  брати участь в тому чи ні, кожен є учасником, адже інформація долинає до всіх. Багато новин про те, скільки людей захворіло, померло, заразилося, але дуже мало розмов із експертами, психологами, тому це і спричиняє такий стан суспільної паніки. Факт вірусу є, але його неправильно подають і в чомусь навіть перебільшують, то природно, що у людей така реакція. Глобально знижується рівень психологічного імунітету, відповідно зменшується стійкість до негативних новин.

Наразі, я раджу брати себе в руки і вигадувати собі заняття - читати книжки, вчитися, проводити час з дітьми, займатися коханням, врешті-решт. Це приємні заняття, які допоможуть трохи відволіктися від негативу у телевізорі чи стрічці фейсбука.

Нехай ця порада прозвучить банально, але просто відключіть сповіщення у телефоні і не оновлюйте постійно стрічку у соцмережах, відпишіться від тривожних каналів комунікації, просто відволічіться від поганих новин і проведіть час із сім'єю, або тими людьми, котрі вам приємні.

Страх

Якщо люди відчувають страх -  необхідно проговорювати все, що турбує, наприклад “Я боюся, що захворіє хтось із моїх близьких” чи “Я боюся втратити роботу”, або “Мені страшно, що мені не вистачить заощаджень”.  

У такому випадку дуже доречне жваве обговорення того, що хвилює. Спробуйте написати пост про свої страхи і побачите, що знайдуться люди зі схожим мисленням.

Допомагає вміння посміятися із себе, така собі іронія - наприклад, зі свого страху, що завтра я заражуся хворобою і помру, але всі ми помремо коли-небудь, чи є сенс прямо зараз сидіти і боятися, не маючи при цьому серйозних причин?

Інша справа, коли йдеться про фобії, тоді вже варто звертатися до психіатра, котрий допоможе це пропрацювати.

Старші люди зараз найчастіше піддаються страхам, адже з усіх телеканалів нас лякають поганими новинами, а вони якраз мають низький рівень психологічного імунітету. Тому, якщо ви маєте бабусю, дідуся вдома обов'язково розмовляйте з ними, розповідайте, що не все так погано, що ви допоможете в разі чого: така підтримка має допомогти їм.

Злість

Часом у людей, котрі закриті у чотирьох стінах з'являється злість, і здебільшого це спрямовано на дружину/чоловіка/дітей або співмешканців. Чому відбувається така ситуація? Перед карантином партнери між собою розмовляли про роботу, друзів чи спільні плани, зараз люди заточені в одному приміщенні, вони не мають про що розмовляти і не вміють вибудовувати правильну комунікацію. Хтось не може впоратися зі стресовою ситуацією самостійно і як результат маємо велику кількість розлучень та щоденні конфлікти у сім'ях.

Тут має відбутися “ефект катарсису” -  так називається у психології очищення душі. Простими словами - пара, у якої виникло багато конфліктів мають сісти і почати нарешті розмовляти, щоб очиститися, промовляти чітко “Мене дратує, коли ти…” чи “Я злюся на тебе тому що…”. І в жодному разі не накопичувати в собі злість, щось не подобається - однозначно говорити про це, шукати спільні цінності, згадати, що вас двох об'єднало тоді, коли ви тільки почали жити разом, впевнений, знайдуться і спільні інтереси, хобі.

Якщо злість виникає через те, що вас звільнили або бракує грошей - треба говорити про це. Спілкування з рідними, друзями має допомогти, якщо немає цього - можна у соцмережах розповісти про свою злість, про відчуття несправедливості, про те, що викликає у вас це почуття.

Через те, що люди не вміють висловлювати свої емоції, я не виключаю можливість великого спалаху суїцидів після закінчення карантину. І це дійсно біда й велике поле роботи психотерапевтів.

Депресивний стан

Може й бути таке, що люди можуть відчувати стан, близький до депресії, у такому випадку тільки вивільнення емоції не допомагає і  людина вже не в змозі впоратися самостійно. Депресія - це трохи серйозніше, аніж заведено вважати в нашому суспільстві й це, однозначно, потребує допомоги спеціаліста. Шукайте психотерапевтів, розмовляйте з ними, спробуйте попрацювати онлайн.

Зараз є велика кількість організацій - громадських і благодійних, які надають психологічну допомогу, можна до них звернутися по допомогу.

При депресивному стані, я однозначно рекомендую звернутися до спеціаліста.

Є те, що може покращити загальний стан, наприклад, музика або гра на музичних інструментах, малювання - вже науково доведено, що коли людина зображує будь-якими способами те, що її болить, то це дає лікувальний ефект, співати теж допомагає, різноманітні настільні ігри, як варіант. Дуже хороша ідея - знімати себе на відео: як ви куховарите, для жінок відео, як робите собі макіяж або займаєтеся фізичними вправами, як граєтесь із дитиною.
Це може трохи покращити ситуацію, але однозначно, якщо в людини - депресивний стан, то допоможе тільки психотерапевт.

Безпорадність

Часом люди відчувають безпорадність, в них опускаються руки і не хочеться нічого робити. В такому випадку, ми говоримо про переддепресивний стан. Тоді варто прослідкувати за тим, що саме провокує це. Тут однозначно питання в самій людині: чому вона відчуває себе так. В такому стані людина перестає аналізувати ситуацію критично і занурюється в себе, часом є невміння допомогти собі. В такому випадку я також раджу звернутися до спеціаліста.

Самотність

Тут варто розрізняти самотність, яку відчуває старенька людина, особливо, якщо живе сама і самотність у людей, спричинена карантином.

Якщо брати  поважного віку людей, то це справді жахливо: якщо до карантину бабуся могла ще вийти в магазин, або прогулятися і поспілкуватися на вулиці і це покращувало їй настрій, то зараз з обмеженням пересування - слабне душа. Люди не мають з ким комунікувати і це послаблює їхнє психологічне здоров'я і зменшує стійкість до хвороб.

І тут мали б активізуватися громадські організації, щоб допомогти самотнім стареньким пережити  кризу, принести пакет із продуктами до дверей, вигадати якусь гру з обговореннями, а поки що виходить, що людина залишається наодинці із собою і єдина розвага - телевізор, де лунають тільки погані новини. В такому випадку я дуже співчуваю їм, але це поле роботи державних органів та волонтерських чи благодійних організацій.

Якщо ми говоримо про людей, котрі не досягнули пенсійного віку, але відчувають самотність, то варто детальніше проаналізувати свої зацікавлення, можливо виявиться, що тій людині колись подобався футбол, тоді можна поспілкуватись про це або почати обговорювати в соцмережах новий фільм чи серіал.

Важливо шукати те, що приносить задоволення і займати себе чимось приємним,  тоді і час буде йти швидше і самотність не буде так гостро відчуватись.

Ростислава Мартинюк

 


Коментарі (1)

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1613
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1031
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1292 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3764 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33887
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2854

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

367

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

771

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1711

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1081
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

643
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

521
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

898
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1999
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12214
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1507
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1296
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

553
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

263
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

336
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

381
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1273