Ворохта — загадка серед Карпат

 

Ворохта

 

Карпатський край – дивовижний! Поєднання величних гір, лугових просторів, стрімких кришталево-холодних річок із «осередками» цивілізації робить Карпати місцем, яке не просто приємно споглядати, а й цікаво досліджувати.

Про туристичну привабливість гірських маршрутів написано чимало, однак є ще й культурно-історичні та духовні пам’ятки, які можна побачити лише тут. Словами не передати дивовижні відчуття дотику до глибинних пластів історії, особливу радість мандрівника, коли під палючим сонцем чи пронизуючим білизною снігом, серед пахощів гірських трав та квітів чи неймовірності зимових гір – почуєш напівзрозумілу пісню, вік якої… втричі більший за твій! Ось для чого потрібно мандрувати не лише всім відомими маршрутами, а й інколи відхилятися від них.

Одним із таких цікавих місць є Ворохта, що належить до Яремчанського району Івано-Франківської області. Містечко з майже чотирма тисячами жителів розташоване на висоті аж 880 м над рівнем моря, майже біля самого Яблоницького перевалу, однак трішки збоку від основної магістралі Карпатського краю – автошляху Івано-Франківськ – Рахів. Саме це і зробило Ворохту маленькою загадкою для основного загалу туристів, хоча жодних проблем із доїздом сюди нема. На відміну від перенасичених мандрівниками маршрутів, з Івано-Франківська сюди рейсовими автобусами та маршрутками елементарно можна доїхати години за дві, з комфортом, наплічниками та однодумцями, за помірну ціну. Серйозні мандрівники Ворохту знають дуже добре, адже до Говерли звідси якийсь десяток кілометрів, а зовсім поряд – Верховина, з якої розпочинаються маршрути гірським масивом Чорногора.

Чим же приваблює та зацікавлює Ворохта?

Загадки розпочинаються із самого початку. Є, принаймні, декілька версій походження назви містечка. За однією з них, Ворохтою звали солдата, який переховувався тут від служби у цісарській армії та дуже сподобався місцевому люду своєю добротою та працелюбністю. Інша версія виводить назву від народної назви мішка або ж клунка. А третя – з назвою копичок сіна – ворохтами, які золотими маківками й до сьогодні прикрашають гірські схили. Як би там не було, Ворохта має славну історію, адже коли щодо часу заснування населеного пункту майже нічого не відомо, то перша згадка про нього датується ХVII ст.

Неповторна Ворохта

У 1884 р. відбулася знакова подія для Ворохти. Саме тоді проклали залізницю, яка пожвавила життя містечка. І дотепер рейки на собі тримають кам’яні мости-акведуки, перекинуті через урвища. Своєю арочною конструкцією вони справляють величне враження та є своєрідною візитівкою населеного пункту. Ще один символ Ворохти – унікальний гірськолижний комплекс трамплінів зі штучним покриттям, який дає можливість вправлятись у стрибках у довжину на лижах як юним спортсменам, так і дорослим професіоналам за будь-якої пори року. Загалом гори, які оточили Ворохту з усіх боків, змусили якось пристосовуватися до них, а тому в невеличкому містечку є аж 5 підйомників.

Неповторна Ворохта

Славна Ворохта й духовними місцями. На всіх туристичних картах згадується унікальна церква Різдва Богородиці, що на вершині пагорба в північній частині містечка. Історія створення цього – одного з найдавніших храмів Гуцульщини –суперечлива, адже час його заснування, за дослідженнями різних істориків, дуже різниться: від 1615 р. і до кінця XVIII ст. Однак більшість згадок все ж твердять, що спочатку церкву побудували у сусідньому селі Яблуниця, а вже у 1780 р. перенесли у Ворохту. Храм пережив у 1979 р. професійну реставрацію, але його первісна композиція залишилась абсолютно без змін. Додає йому унікальності ще й той факт, що церкву побудовано без жодного цвяха! Тут проводяться богослужіння, а тому всі охочі можуть не просто відчути дух століть та помилуватися розписами XIX ст., а й відвідати маленький музей, який розміщений у дзвіниці. Для мандрівників зазначу, що у Ворохті є дві церква з однойменними назвами. У 1924 р. було побудовано ще один храм Різдва Богородиці, також красивий та цікавий, однак із сучасніших матеріалів та звичний на вигляд.

Справжньою загадкою видається подія, яка сталась у Ворохті восени 2012 р. Над містечком лютувала гірська гроза – це коли зненацька налітає штормовий вітер із дощем та грозою, а через 20-30 хв. від нього залишається пара над асфальтом. У придорожній клен вдарила блискавка, яка не лише відколола шматок стовбура, але й проявила силуети Божої Матері та Ісуса. Першими цей феномен помітили місцеві жителі, які й почали запалювати свічки та молитися навколо старого клена. І хоча офіційна церква утримується від коментарів, віряни переконані, що це – Божий знак та добиваються дозволу на будівництво поряд дерева каплички, адже щодня його відвідує велика кількість прочан з інших населених пунктів.

Неповторна Ворохта

Ось така вона – Ворохта. Красива, корисна для здоров’я, високогірна та загадкова. А ще, десь кілометрів за три від містечка, посеред лісу, який простягається аж до самих гір, сховалося джерельце у дерев’яній хатинці навколо нього. Складно описати відчуття, коли вперше його бачиш. Мабуть, щось подібне відчували лише першовідкривачі невідомих земель. Так що, мандруйте і робіть відкриття – воно того варте, а Карпати – підходяще для цього місце!

Олександр Дурманенко, журнал "Лісовий вісник"


23.01.2016 4396 0
Коментарі (0)

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

18302
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1607
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1149
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2189
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3749
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1430

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1865

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

616

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1238

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1391
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

782
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24331
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

590
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

558
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

695
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1590
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

754
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7854
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

718
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1938 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

688
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

593