Волонтерка з Маямі приїхала до Франківська, щоб допомагати військовим

 

 

Ліля Шматенкова — колишня франківчанка, нині мешкає в Маямі (США). За океаном вона більше року керує спільнотою, яка допомагає дітям українських військових.

 

Через багато років Ліля приїхала до Франківська, але перед тим побувала в АТО, аби побачити все на власні очі та зробити свої висновки, пише Фіртка з посиланням на Репортер.


Ліля Шматенкова у Флориді керує спільнотою «Toy Drive for kids of fallen Ukrainian heroes» (Допомога дітям українських героїв).

 

Ліля народилась і виросла в Івано-Франківську. За фахом — юрист. Ще в радянські часи її родина вирішила не підлаштовуватися під тодішню систему, а просто виїхати в Америку. Останній раз у Франківську Шматенкова була понад 20 років тому. Сміється, що в місті її знали як єдину дівчину, яка гасала дорогами на мотоциклі «Ява». Каже, перед поїздкою в Україну три ночі поспіль бачила один і той самий сон — що стоїть посеред поля то в пшениці, а то в маках. У Маямі Ліля займається нерухомістю, виховує двоє дітей.

 

Коли в Україні почався Майдан, на його підтримку збиралися й українці штату Флорида. Туди приходила й Ліля, знайшла однодумців. Пізніше вона та ще дев’ять місцевих організували спільноту — допомагають українським дітям, які постраждали від нинішньої війни.

 

«Хочу сказати, що ця біда об’єднала українців за кордоном, — говорить Ліля Шматенкова. — Коли це все сталося, я почала шукати українців. Знайшла у Маямі дві українські церкви, про які не знала».

 

Нині в їхній спільноті «Toy Drive for kids of fallen Ukrainian heroes» (Допомога дітям українських героїв) близько тисячі учасників. І це не лише українців, але й американців та навіть росіян, бо дітям готові допомагати всі. Спільнота діє у кількох штатах, Флориду курує Ліля.

 

Через знайомих чи інших волонтерів активісти знаходять сім’ї військових, контактують з ними, розпитують про потреби. Інформацію вивішують на своєму сайті й завжди знаходяться люди, які готові скласти посилку. Цих людей закріплюють за конкретною родиною. Шматенкова каже, що грошей вони не дають — усе необхідне купують самі, а потім надсилають.

 

«Першу свою посилку я зібрала рівно рік тому, надіслала її в Крихівці, — згадує Ліля. — Всередину завжди кладу листа, в якому розповідаю про себе, а також фото зі своїми дітьми. Люди на листи відповідають, надсилають подяки, але величезне задоволення я отримую саме від того, що вже допомагаю. Мені досить знати, що все отримали, все підійшло».

 

За словами Лілі, найважче у цій роботі — спілкуватися з вдовами. Вона сама обдзвонювала всіх, кого знаходили, аби дізнатися потреби та й просто підтримати. Каже, півгодини налаштовувалася перед дзвінком, плакала над тою трубкою, а потім ще плакала разом з тими жінками, коли додзвонилася…


Поїхала в АТО, аби побачити все на власні очі

 

Хоча спільнота займається лише дітьми, але їхня робота перетинається і з забезпеченням військових, допомагають і пораненим. Ще Ліля розповідає, що багато її знайомих «полишали свої мерседеси в Америці, познімали ролекси і взяли до рук зброю». Нині вони воюють на Донбасі. Багато про них говорити не може, бо розвідники.

 

На початку липня Ліля сама їхала в АТО. Хотіла побачити все на власні очі, аби зробити свої висновки. Рідним нічого про це не говорила. Каже, було страшно, особливо тоді, коли сказали, що взяли для неї каску та бронежилет.

 

Їхала жінка в селище Новоайдар (Луганська область). Там її спільнота опікується будинком-інтернатом, де живуть понад 200 дітей.


«У мене досі у вухах дзвенять слова: «Не дивіться, що ми говоримо російською, ми — українці. Не лишайте нас».

 

«Страшно чути, як стріляють, — розповідає Ліля. — Всюди написано, де бомбосховище, діти вже чітко знають, що робити, куди бігти. І це жахливо! У них три корпуси. У двох навчаються і сплять діти, а третій віддали солдатам. Вони дружать між собою, допомагають одні одним. Мене це вразило».

 

У Новоайдарі Ліля познайомилася з багатьма людьми — і військовими, і місцевими.

 

«Мене дивує позиція деяких людей, особливо тих, які кажуть, що Донбас треба відділити, поставити стінку, кордон, — говорить волонтерка. — Я з цим не згідна. Я сама бачила тих людей, тих дітей. У мене досі у вухах дзвенять слова: «Не дивіться, що ми говоримо російською, ми — українці. Не лишайте нас».

 

Ще американка не розуміє, чому представники військкоматів мобілізують тих, хто не хоче і не вміє воювати, а добровольців держава не визнає і не допомагає їм…

 

Уже рік Ліля співпрацює з франківською волонтеркою Наталією Перцович і фондом «Майбутнє Прикарпаття». Зараз у них спільна акція — зібрати дітей українських вояків до школи, забезпечити портфелями та всім школярським начинням.

 

Коли закінчиться цей проект, готуватимуть інший — до різдвяних свят, Миколая.

 

«Будемо здійснювати дитячі мрії, — каже Ліля. — Багато батьків не можуть собі дозволити дати дитині те, що вона хоче, а ми спробуємо. І в нас усе буде добре, бо наше майбутнє — за цими дітьми. Зараз найбільше маємо вкладати саме в них, розвивати їхні таланти. Українські діти дуже мудрі — вони сприймають ситуацію правильно й не настільки розчаровані, як їхні батьки».


23.07.2015 454 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

954
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2748
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

950
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1017
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1018 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3052 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

865

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

757

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

368

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1074
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

112
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2310
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1133
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

432
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15050
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7363
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

799
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

359
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

272
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

362
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

638
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1095