Волонтерка з Маямі приїхала до Франківська, щоб допомагати військовим

 

 

Ліля Шматенкова — колишня франківчанка, нині мешкає в Маямі (США). За океаном вона більше року керує спільнотою, яка допомагає дітям українських військових.

 

Через багато років Ліля приїхала до Франківська, але перед тим побувала в АТО, аби побачити все на власні очі та зробити свої висновки, пише Фіртка з посиланням на Репортер.


Ліля Шматенкова у Флориді керує спільнотою «Toy Drive for kids of fallen Ukrainian heroes» (Допомога дітям українських героїв).

 

Ліля народилась і виросла в Івано-Франківську. За фахом — юрист. Ще в радянські часи її родина вирішила не підлаштовуватися під тодішню систему, а просто виїхати в Америку. Останній раз у Франківську Шматенкова була понад 20 років тому. Сміється, що в місті її знали як єдину дівчину, яка гасала дорогами на мотоциклі «Ява». Каже, перед поїздкою в Україну три ночі поспіль бачила один і той самий сон — що стоїть посеред поля то в пшениці, а то в маках. У Маямі Ліля займається нерухомістю, виховує двоє дітей.

 

Коли в Україні почався Майдан, на його підтримку збиралися й українці штату Флорида. Туди приходила й Ліля, знайшла однодумців. Пізніше вона та ще дев’ять місцевих організували спільноту — допомагають українським дітям, які постраждали від нинішньої війни.

 

«Хочу сказати, що ця біда об’єднала українців за кордоном, — говорить Ліля Шматенкова. — Коли це все сталося, я почала шукати українців. Знайшла у Маямі дві українські церкви, про які не знала».

 

Нині в їхній спільноті «Toy Drive for kids of fallen Ukrainian heroes» (Допомога дітям українських героїв) близько тисячі учасників. І це не лише українців, але й американців та навіть росіян, бо дітям готові допомагати всі. Спільнота діє у кількох штатах, Флориду курує Ліля.

 

Через знайомих чи інших волонтерів активісти знаходять сім’ї військових, контактують з ними, розпитують про потреби. Інформацію вивішують на своєму сайті й завжди знаходяться люди, які готові скласти посилку. Цих людей закріплюють за конкретною родиною. Шматенкова каже, що грошей вони не дають — усе необхідне купують самі, а потім надсилають.

 

«Першу свою посилку я зібрала рівно рік тому, надіслала її в Крихівці, — згадує Ліля. — Всередину завжди кладу листа, в якому розповідаю про себе, а також фото зі своїми дітьми. Люди на листи відповідають, надсилають подяки, але величезне задоволення я отримую саме від того, що вже допомагаю. Мені досить знати, що все отримали, все підійшло».

 

За словами Лілі, найважче у цій роботі — спілкуватися з вдовами. Вона сама обдзвонювала всіх, кого знаходили, аби дізнатися потреби та й просто підтримати. Каже, півгодини налаштовувалася перед дзвінком, плакала над тою трубкою, а потім ще плакала разом з тими жінками, коли додзвонилася…


Поїхала в АТО, аби побачити все на власні очі

 

Хоча спільнота займається лише дітьми, але їхня робота перетинається і з забезпеченням військових, допомагають і пораненим. Ще Ліля розповідає, що багато її знайомих «полишали свої мерседеси в Америці, познімали ролекси і взяли до рук зброю». Нині вони воюють на Донбасі. Багато про них говорити не може, бо розвідники.

 

На початку липня Ліля сама їхала в АТО. Хотіла побачити все на власні очі, аби зробити свої висновки. Рідним нічого про це не говорила. Каже, було страшно, особливо тоді, коли сказали, що взяли для неї каску та бронежилет.

 

Їхала жінка в селище Новоайдар (Луганська область). Там її спільнота опікується будинком-інтернатом, де живуть понад 200 дітей.


«У мене досі у вухах дзвенять слова: «Не дивіться, що ми говоримо російською, ми — українці. Не лишайте нас».

 

«Страшно чути, як стріляють, — розповідає Ліля. — Всюди написано, де бомбосховище, діти вже чітко знають, що робити, куди бігти. І це жахливо! У них три корпуси. У двох навчаються і сплять діти, а третій віддали солдатам. Вони дружать між собою, допомагають одні одним. Мене це вразило».

 

У Новоайдарі Ліля познайомилася з багатьма людьми — і військовими, і місцевими.

 

«Мене дивує позиція деяких людей, особливо тих, які кажуть, що Донбас треба відділити, поставити стінку, кордон, — говорить волонтерка. — Я з цим не згідна. Я сама бачила тих людей, тих дітей. У мене досі у вухах дзвенять слова: «Не дивіться, що ми говоримо російською, ми — українці. Не лишайте нас».

 

Ще американка не розуміє, чому представники військкоматів мобілізують тих, хто не хоче і не вміє воювати, а добровольців держава не визнає і не допомагає їм…

 

Уже рік Ліля співпрацює з франківською волонтеркою Наталією Перцович і фондом «Майбутнє Прикарпаття». Зараз у них спільна акція — зібрати дітей українських вояків до школи, забезпечити портфелями та всім школярським начинням.

 

Коли закінчиться цей проект, готуватимуть інший — до різдвяних свят, Миколая.

 

«Будемо здійснювати дитячі мрії, — каже Ліля. — Багато батьків не можуть собі дозволити дати дитині те, що вона хоче, а ми спробуємо. І в нас усе буде добре, бо наше майбутнє — за цими дітьми. Зараз найбільше маємо вкладати саме в них, розвивати їхні таланти. Українські діти дуже мудрі — вони сприймають ситуацію правильно й не настільки розчаровані, як їхні батьки».


23.07.2015 372 0
Коментарі (0)

08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

2395 1
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

1732
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

5522
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

15835 13
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

3819 1
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

3656

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

423

13 червня 2024 року США та Україна підписали двосторонню безпекову угоду, яка має декларативний характер. Документ не буде ратифікований Конгресом США, бо являє собою декларацію про наміри без чітких гарантій безпеки.

514

Війна росії проти України зірвала всі маски, і нарешті весь світ побачив жорстокість росіян, які використовують всі методи задля поневолення українського народу. Одним із цих інструментів є російське православ’я — а саме РПЦ з їх філією в Україні УПЦ МП.  

1615

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

2964
19.06.2024

Часті дощі та висока вологість повітря сприяють розвитку фітофтори на томатах. Це — грибкове захворювання, яке вражає листки, стебла й плоди.

3053
14.06.2024

Причин швидкого набору ваги може бути багато. Це може бути спричинене зміною способу життя або ж вказувати на серйозні проблеми зі здоровʼям.

567
08.06.2024

У Богородчанах на Івано-Франківщині з вересня 2024 року відновить роботу місцеве тепличне господарство, що простоювало вісім років.

1732
21.06.2024

За новим календарем Різдво Івана Хрестителя християни відзначатимуть 24 червня. Про значення свята журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

409
17.06.2024

Монастир Успіння Матері Божої — чинний чоловічий греко-католицький монастир Чину Св. Василія Великого у селі Погоня.   

959
13.06.2024

Вознесіння Спасителя — це один із великих Господських празників літургійного (церковного) року.

715
09.06.2024

Війна змусила багатьох замислитись, чому Бог допускає таку страшну ситуацію в Україні?  

855
20.06.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

22149
20.06.2024

Під час опитування респондентів просили висловити згоду або незгодну з рядом тверджень. Одне з тверджень: «Зеленський має бути Президентом до кінця воєнного стану».   

294
17.06.2024

Івано-Франківська ОВА посіла дев'яте місце у рейтингу.    

708
12.06.2024

Більшість українців — 63% — вважають, що критика окремих дій влади має бути або бути в конструктивних рамках, які б не розхитували ситуацію в країні (50%).  

678 1
08.06.2024

Більшість українців віддають перевагу демократичній системі, аніж сильному лідерству.

1150 1