Володимир Тафтай та Макс Поляков зустрілися з американською делегацією

Голова Державного космічного агентства Володимир Володимирович Тафтай зустрівся з делегацією американських конгресменів. Гості приїхали до України в рамках підготовки візиту Президента Зеленського до США.  Круглий стіл, присвячений питанням освоєння космосу в цілому та місячній програмі зокрема, відбувся 14 серпня. В дискусії взяли участь багато відомих українських фахівців, зокрема Максим Поляков (EOSDA, Firefly Aerospace). Американську сторону представляли сенатори від Техасу та Алабами - Трой Нельс, Тоні Гонсалез та Баррі Мур, повідомляє Державне космічне агенство України.

Головною темою обговорення стала співпраця країн в рамках програми «Артеміда». Стартовою метою цього проєкту NASA є облаштування орбітальної інфраструктури та прибуття на Місяць першої жінки-астронавта. У подальших планах - заснування людської колонії та постійної бази для польотів на Марс. Нагадаємо, що Україна приєдналась до програми у 2020 році, ставши однією з 12 її учасниць. Крім українців та американців, участь у проєкті беруть австралійці, канадці, японці, італійці, бразильці та люксембуржці, а також представники ОАЕ, Великобританії, Нової Зеландії й Південної Кореї.

Голова ДКАУ підкреслив, що бачить великий потенціал у космічній співпраці країн, та нагадав, що у сторін вже є позитивний досвід партнерства. Ракета-носій «Антарес», розроблена для американської компанії Orbital Sciences Corporation українським конструкторським бюро «Південне», досі успішно виконує польоти на низьку опорну орбіту. Володимир Тафтай сподівається, що задачі, поставлені перед українськими фахівцями в рамках програми «Артеміда», теж будуть вирішені своєчасно і в повному обсязі.

Прокоментував підсумки зустрічі й бізнесмен Макс Поляков. За словами підприємця, відомого своїми проєктами EOSDA та Firefly Aerospace, успіх «Артеміди» вкрай важливий для усього світового товариства. Вивчення Місяця дозволить отримати корисну інформацію, яка стане в пригоді при розв'язанні наявних проблем людства.

По закінченні круглого столу сторони подякували одна одній та виявили побажання якнайшвидше перейти до реалізації домовленостей. Зустріч відбулася за підтримки некомерційної американської організації Humpty Dumpty Institute, відомої своїм сприянням діалогу між владною та діловою елітою різних країн світу.

Earth Observing System Data Analytics

Як зазначає Макс Поляков, EOSDA - це технології, без яких важко досягти успіху в таких галузях, як лісництво, сільське господарство, видобуток та пошук корисних копалин. Розроблені компанією програми роблять актуальні та детальні знімки окремих ділянок землі з космосу, швидко аналізують інформацію й пропонують користувачу найбільш ефективні шляхи подальшого розвитку. Такі платформи, як Crop Monitoring (для с/г), Forest Monitoring (для лісових господарств) та LandViewer (для бізнесу), давно зарекомендували свою ефективність.

За 6 років роботи проєкт зібрав багато прихильників та не зупиняється на досягнутому. Макс Поляков та його команда продовжують активно розвивати свою інфраструктуру. До 2025 року організація планує запустити на низьку навколоземну орбіту 7 оптичних супутників. Перші апарати AGRISAT повинні почати роботу вже в наступному році. При подальших запусках їх налаштування будуть модернізуватися згідно з сучасними вимогами. Кожен супутник має пропрацювати не менше 5 років, обертання навколо Землі займає 3 дні.

Модель AGRISAT має 11 каналів, високу канальну (2,8 м) та панхроматичну (1,4 м) роздільну якість. Це мінімум вдвічі краще, ніж у більшості апаратів, що використовуються сьогодні для моніторингу лісових та сільськогосподарських ділянок. З одного супутника можна охопити до 40 км земної поверхні. Деякі зображення зможуть отримати тільки клієнти Earth Observing System. 

Державне космічне агентство

Національне космічне агентство України було створене в грудні 1992 року. Назва НКАУ протрималася до 2010 року, після чого організація отримала своє теперішнє ім'я. З національного агентства перетворилося на державне. Головою ДКАУ сьогодні є Володимир Володимирович Тафтай, колишній віце-президент знаменитого авіабудівного концерну «Антонов». Основні рішення приймає колегія, до якої входять чинні керівники агентства та видатні вітчизняні науковці.

ДКАУ займається визначенням пріоритетів в космічній галузі та реалізацією розроблених програм. Управління фінансово-економічної політики відповідає за складання контрактів та забезпечення наявних бюджетів. Звичайно, є проблеми з фінансуванням виробничих та науково-дослідних робіт, вдосконаленням інфраструктури й утримуванням кваліфікованих кадрів, але в останні роки ситуація значно покращилася. Особливу увагу в ДКАУ приділяють міжнародному співробітництву.

Програма «Артеміда»

Artemis — програма NASA, у якій беруть участь європейське та ряд національних космічних агентств, а також декілька приватних компаній. Її було розпочато у 2017 році на базі проєктів Asteroid Redirect Mission та Constellation. Первинний бюджет до 2024 року становив $50 млрд, ці кошти повинні були забезпечити початок робіт по видобуванню корисних копалин на Місяці. Але з ряду причин ці плани було скориговано.

Нинішній договір підписаний у жовтні 2020 року на 71-ому Конгресі астронавтики. Спочатку угоду затвердили представники 8 держав, Україна приєдналася до проєкту місяць потому. Перший етап програми передбачає пілотований обліт Місяця, початок будівництва орбітальної станції Gateway та висадку екіпажу, у складі якого буде жінка. Згодом планується облаштування постійної колонії з налаштуванням бази для польотів на Марс.


09.10.2021 8299
Коментарі ()

21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

452
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1946
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1213
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1487 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

4122 6
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

34063

На сьогоднішній день в Івано-Франківську проживає від двох до трьох, тисяч осіб, що потребують реабілітації, і їх кількість постійно зростає – приблизно на 200-300 людей щомісяця.

104

У соцмережах широко розповсюджені так звані «захисні молитви» або «сильні молитви». 

171

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

513

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

910
20.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1286
18.01.2025

Зима — це час, коли наш організм потребує особливої підтримки, адже холодна погода, короткі дні та обмежений доступ до свіжих фруктів і овочів можуть знижувати наш імунітет.  

1356
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

783
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2107
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12348
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1648
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1431
19.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30613 1
20.01.2025

Дональд Трамп склав присягу та став 47-м президентом США. Церемонія інавгурації відбулась у Вашингтоні.  

442
17.01.2025

Онук останнього імператора Австро-Угорщини та голова будинку Габсбургів закликав до знищення Російської Федерації, назвавши це головною зовнішньополітичною метою Європи.  

1000
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

404
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

483