Володимир Тафтай та Макс Поляков зустрілися з американською делегацією

Голова Державного космічного агентства Володимир Володимирович Тафтай зустрівся з делегацією американських конгресменів. Гості приїхали до України в рамках підготовки візиту Президента Зеленського до США.  Круглий стіл, присвячений питанням освоєння космосу в цілому та місячній програмі зокрема, відбувся 14 серпня. В дискусії взяли участь багато відомих українських фахівців, зокрема Максим Поляков (EOSDA, Firefly Aerospace). Американську сторону представляли сенатори від Техасу та Алабами - Трой Нельс, Тоні Гонсалез та Баррі Мур, повідомляє Державне космічне агенство України.

Головною темою обговорення стала співпраця країн в рамках програми «Артеміда». Стартовою метою цього проєкту NASA є облаштування орбітальної інфраструктури та прибуття на Місяць першої жінки-астронавта. У подальших планах - заснування людської колонії та постійної бази для польотів на Марс. Нагадаємо, що Україна приєдналась до програми у 2020 році, ставши однією з 12 її учасниць. Крім українців та американців, участь у проєкті беруть австралійці, канадці, японці, італійці, бразильці та люксембуржці, а також представники ОАЕ, Великобританії, Нової Зеландії й Південної Кореї.

Голова ДКАУ підкреслив, що бачить великий потенціал у космічній співпраці країн, та нагадав, що у сторін вже є позитивний досвід партнерства. Ракета-носій «Антарес», розроблена для американської компанії Orbital Sciences Corporation українським конструкторським бюро «Південне», досі успішно виконує польоти на низьку опорну орбіту. Володимир Тафтай сподівається, що задачі, поставлені перед українськими фахівцями в рамках програми «Артеміда», теж будуть вирішені своєчасно і в повному обсязі.

Прокоментував підсумки зустрічі й бізнесмен Макс Поляков. За словами підприємця, відомого своїми проєктами EOSDA та Firefly Aerospace, успіх «Артеміди» вкрай важливий для усього світового товариства. Вивчення Місяця дозволить отримати корисну інформацію, яка стане в пригоді при розв'язанні наявних проблем людства.

По закінченні круглого столу сторони подякували одна одній та виявили побажання якнайшвидше перейти до реалізації домовленостей. Зустріч відбулася за підтримки некомерційної американської організації Humpty Dumpty Institute, відомої своїм сприянням діалогу між владною та діловою елітою різних країн світу.

Earth Observing System Data Analytics

Як зазначає Макс Поляков, EOSDA - це технології, без яких важко досягти успіху в таких галузях, як лісництво, сільське господарство, видобуток та пошук корисних копалин. Розроблені компанією програми роблять актуальні та детальні знімки окремих ділянок землі з космосу, швидко аналізують інформацію й пропонують користувачу найбільш ефективні шляхи подальшого розвитку. Такі платформи, як Crop Monitoring (для с/г), Forest Monitoring (для лісових господарств) та LandViewer (для бізнесу), давно зарекомендували свою ефективність.

За 6 років роботи проєкт зібрав багато прихильників та не зупиняється на досягнутому. Макс Поляков та його команда продовжують активно розвивати свою інфраструктуру. До 2025 року організація планує запустити на низьку навколоземну орбіту 7 оптичних супутників. Перші апарати AGRISAT повинні почати роботу вже в наступному році. При подальших запусках їх налаштування будуть модернізуватися згідно з сучасними вимогами. Кожен супутник має пропрацювати не менше 5 років, обертання навколо Землі займає 3 дні.

Модель AGRISAT має 11 каналів, високу канальну (2,8 м) та панхроматичну (1,4 м) роздільну якість. Це мінімум вдвічі краще, ніж у більшості апаратів, що використовуються сьогодні для моніторингу лісових та сільськогосподарських ділянок. З одного супутника можна охопити до 40 км земної поверхні. Деякі зображення зможуть отримати тільки клієнти Earth Observing System. 

Державне космічне агентство

Національне космічне агентство України було створене в грудні 1992 року. Назва НКАУ протрималася до 2010 року, після чого організація отримала своє теперішнє ім'я. З національного агентства перетворилося на державне. Головою ДКАУ сьогодні є Володимир Володимирович Тафтай, колишній віце-президент знаменитого авіабудівного концерну «Антонов». Основні рішення приймає колегія, до якої входять чинні керівники агентства та видатні вітчизняні науковці.

ДКАУ займається визначенням пріоритетів в космічній галузі та реалізацією розроблених програм. Управління фінансово-економічної політики відповідає за складання контрактів та забезпечення наявних бюджетів. Звичайно, є проблеми з фінансуванням виробничих та науково-дослідних робіт, вдосконаленням інфраструктури й утримуванням кваліфікованих кадрів, але в останні роки ситуація значно покращилася. Особливу увагу в ДКАУ приділяють міжнародному співробітництву.

Програма «Артеміда»

Artemis — програма NASA, у якій беруть участь європейське та ряд національних космічних агентств, а також декілька приватних компаній. Її було розпочато у 2017 році на базі проєктів Asteroid Redirect Mission та Constellation. Первинний бюджет до 2024 року становив $50 млрд, ці кошти повинні були забезпечити початок робіт по видобуванню корисних копалин на Місяці. Але з ряду причин ці плани було скориговано.

Нинішній договір підписаний у жовтні 2020 року на 71-ому Конгресі астронавтики. Спочатку угоду затвердили представники 8 держав, Україна приєдналася до проєкту місяць потому. Перший етап програми передбачає пілотований обліт Місяця, початок будівництва орбітальної станції Gateway та висадку екіпажу, у складі якого буде жінка. Згодом планується облаштування постійної колонії з налаштуванням бази для польотів на Марс.


09.10.2021 8450
Коментарі ()

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

358
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2944
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21098
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1989
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1362 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2380

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

721

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2158

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

835

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1420
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

158
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

471
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1006
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

160
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

776
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

751
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

686
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8224
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

882 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

884
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2181 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

832