Володимир Гройсман з керівниками ОТГ Прикарпаття обговорили проблеми децентралізації

Другого вересня у селі Михальче на Івано-Франківщині пройшов круглий стіл, під час якого обговорили реформу адміністративно-територіального устрою: виклики та перспективи розвитку громад.

У ньому взяв участь експрем’єр-міністр України Володимир Гройсман, повідомляє Фіртка.

Також за круглим столом зібралися колишні урядовці Євген Нищук та Олександр Саєнко, 25 голів ТГ Прикарпаття, а також понад 30 представників громад.

Спочатку Володимиру Гройсману наочно показали успіхи, яких вдалося досягнути на початкових етапах реформи децентралізації, на прикладі Печеніжинської та Городенківської громад.

Зокрема, у селі Марківка Печеніжинської територіальної громади Коломийського району експрем‘єру презентували збудований «з нуля» модульний спортивний зал і оновлений садок на 30 дітей.

За словами голови Печеніжинської громади Ігоря Довірака, саме Уряд Володимира Гройсмана дав ресурс і можливості таким маленьким селам, як Марківка.

«За період децентралізації наша громада отримала 24 мільйони гривень інфраструктурної субвенції і реалізувала 53 проєкти», – додав Довірак.

Опісля Гройсман прогулявся облаштованим сквером у Печеніжині та оглянув новий ЦНАП.

Далі експрем’єр завітав у село Тишківці Городенківського району на завод «Есо-Berry», який експортує свою продукцію в Європу. Насамкінець, у селі Поточище на Городенківщині Володимиру Гройсману показали новий спортивний майданчик у місцевій школі.

За круглим столом експрем’єр-міністр зазначив, що радий бути присутнім на Франківщині та долучитися до дискусії.

«Вважаю, що те, що ви спілкуєтеся, обговорюєте поточні питання, координуєтеся – це велике ваше надбання, яке треба берегти. Я хочу побачити, як зараз виглядає реформа децентралізації; хочу почути, що ми здобули, та проаналізувати, як можна діяти далі. Під час мого прем’єрства все було прописано чітко і логічно, але нова влада відмінила багато наших рішень. Вважаю, що сьогодні відбувається процес згортання децентралізації. Але ми маємо завершити реформу», – наголосив Володимир Гройсман.

Виконавчий директор агенції розвитку ОТГ Прикарпаття Ігор Мельничук зауважив, що реформа децентралізації була однією з найуспішніших реформ:

«Нині на Прикарпатті існує 55 територіальних громад і 62 з них отримують дотації. Франківська область знаходиться на другому місці по дотаційності в Україні. Ті громади, які об’єдналися одними з перших, виграли час, набули досвід та покращили інфраструктуру. Але зараз громадам бракує довгострокового реального планування, фінансового прогнозування, зрозумілої регіональної політики».

Експертка швейцарсько-українського проєкту «Децентралізація для розвитку демократичної освіти» Марія Баран акцентувала увагу присутніх на проблемних моментах, які зараз переживає освіта:

«Почну з НУШ. Навіть базові школи, які пілотують експеримент, не забезпечені фінансами. Сільські школи на Прикарпатті не мають потрібної кількості автобусів. Законодавство подекуди носить дуже наздоганяльний характер. Проєкти рішень про зміну типів чи реорганізацію навчальних закладів просто суперечать здоровому глузду. Не можливо нічого спланувати наперед, бо з постійними змінами нічого не ясно. Понад 70% шкіл не відповідають пожежній безпеці, але громади навіть не закладали кошти на це, бо коштів просто немає. Всі проблеми потребують системного вирішення та комунікації з державою. Але вона зараз просто нанизує нам свої ініціативи, а підґрунтя для їх реалізації не дає».

Далі за круглим столом подискутували про проблеми гірських районів, дорожнього фонду, енергозбереження, медичної реформи і т.д.

Депутат обласної ради та ексголова Івано-Франківської ОДА Олег Гончарук каже, що Прикарпаття завжди було цивілізованим і рішення тут приймалися компромісно.

«Але межа компромісів уже закінчується. Те, що відбувається нині в країні, знаходиться просто на межі. Все в один момент може сколихнутися».

Володимир Гройсман поділився, що йшов з посади прем’єр-міністра з надією більше туди не повертатися, але дивлячись на теперішній стан справ, не може залишатися осторонь:

«Ми покращили стан економіки, я склав свої повноваження, написав план, що потрібно робити наступникам, і пішов. Але як побачив, що відбувається, то прийняв рішення – треба бути політично активним. Ми маємо завершити початі реформи, зупинити ринок землі та перебалансувати бюджети. Потрібно просто прийти та зробити. І так ми і будемо рухатися. Хочу сказати, що партії «Українська стратегія Гройсмана» та «Платформа громад» вирішили об’єднати зусилля. Ми разом будемо брати участь у виборах. І від нашого приходу до влади виграють всі громади».

На закінчення, експрем’єр подякував учасникам круглого столу за відвертість і жваву дискусію та висловив сподівання на гарне майбутнє для України.

«Очевидно, що реформа децентралізації, яка стартувала у 2014 році, пройшла декілька етапів, але не завершилася. Я стурбований тим, що почув сьогодні від голів громад. У нас завжди був діалог, а зараз громади не чують, проблем людей не розуміють, іде процес централізації. Владу потрібно ще більше передавати громадам на місця, а те, що йде зараз від держави – це бардак. Все потрібно змінювати, тому наша політична сила має намір все ж завершити почату реформу».

Партнерский матеріал

Фотогалерея


02.09.2021 1281
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1575
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1016
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1277 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3734 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33870
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2834

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

355

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

751

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1696

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1065
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

630
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

509
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

886
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1984
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12200
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1496
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1279
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

539
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

252
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

321
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

367
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1259