Володимир Гройсман з керівниками ОТГ Прикарпаття обговорили проблеми децентралізації

Другого вересня у селі Михальче на Івано-Франківщині пройшов круглий стіл, під час якого обговорили реформу адміністративно-територіального устрою: виклики та перспективи розвитку громад.

У ньому взяв участь експрем’єр-міністр України Володимир Гройсман, повідомляє Фіртка.

Також за круглим столом зібралися колишні урядовці Євген Нищук та Олександр Саєнко, 25 голів ТГ Прикарпаття, а також понад 30 представників громад.

Спочатку Володимиру Гройсману наочно показали успіхи, яких вдалося досягнути на початкових етапах реформи децентралізації, на прикладі Печеніжинської та Городенківської громад.

Зокрема, у селі Марківка Печеніжинської територіальної громади Коломийського району експрем‘єру презентували збудований «з нуля» модульний спортивний зал і оновлений садок на 30 дітей.

За словами голови Печеніжинської громади Ігоря Довірака, саме Уряд Володимира Гройсмана дав ресурс і можливості таким маленьким селам, як Марківка.

«За період децентралізації наша громада отримала 24 мільйони гривень інфраструктурної субвенції і реалізувала 53 проєкти», – додав Довірак.

Опісля Гройсман прогулявся облаштованим сквером у Печеніжині та оглянув новий ЦНАП.

Далі експрем’єр завітав у село Тишківці Городенківського району на завод «Есо-Berry», який експортує свою продукцію в Європу. Насамкінець, у селі Поточище на Городенківщині Володимиру Гройсману показали новий спортивний майданчик у місцевій школі.

За круглим столом експрем’єр-міністр зазначив, що радий бути присутнім на Франківщині та долучитися до дискусії.

«Вважаю, що те, що ви спілкуєтеся, обговорюєте поточні питання, координуєтеся – це велике ваше надбання, яке треба берегти. Я хочу побачити, як зараз виглядає реформа децентралізації; хочу почути, що ми здобули, та проаналізувати, як можна діяти далі. Під час мого прем’єрства все було прописано чітко і логічно, але нова влада відмінила багато наших рішень. Вважаю, що сьогодні відбувається процес згортання децентралізації. Але ми маємо завершити реформу», – наголосив Володимир Гройсман.

Виконавчий директор агенції розвитку ОТГ Прикарпаття Ігор Мельничук зауважив, що реформа децентралізації була однією з найуспішніших реформ:

«Нині на Прикарпатті існує 55 територіальних громад і 62 з них отримують дотації. Франківська область знаходиться на другому місці по дотаційності в Україні. Ті громади, які об’єдналися одними з перших, виграли час, набули досвід та покращили інфраструктуру. Але зараз громадам бракує довгострокового реального планування, фінансового прогнозування, зрозумілої регіональної політики».

Експертка швейцарсько-українського проєкту «Децентралізація для розвитку демократичної освіти» Марія Баран акцентувала увагу присутніх на проблемних моментах, які зараз переживає освіта:

«Почну з НУШ. Навіть базові школи, які пілотують експеримент, не забезпечені фінансами. Сільські школи на Прикарпатті не мають потрібної кількості автобусів. Законодавство подекуди носить дуже наздоганяльний характер. Проєкти рішень про зміну типів чи реорганізацію навчальних закладів просто суперечать здоровому глузду. Не можливо нічого спланувати наперед, бо з постійними змінами нічого не ясно. Понад 70% шкіл не відповідають пожежній безпеці, але громади навіть не закладали кошти на це, бо коштів просто немає. Всі проблеми потребують системного вирішення та комунікації з державою. Але вона зараз просто нанизує нам свої ініціативи, а підґрунтя для їх реалізації не дає».

Далі за круглим столом подискутували про проблеми гірських районів, дорожнього фонду, енергозбереження, медичної реформи і т.д.

Депутат обласної ради та ексголова Івано-Франківської ОДА Олег Гончарук каже, що Прикарпаття завжди було цивілізованим і рішення тут приймалися компромісно.

«Але межа компромісів уже закінчується. Те, що відбувається нині в країні, знаходиться просто на межі. Все в один момент може сколихнутися».

Володимир Гройсман поділився, що йшов з посади прем’єр-міністра з надією більше туди не повертатися, але дивлячись на теперішній стан справ, не може залишатися осторонь:

«Ми покращили стан економіки, я склав свої повноваження, написав план, що потрібно робити наступникам, і пішов. Але як побачив, що відбувається, то прийняв рішення – треба бути політично активним. Ми маємо завершити початі реформи, зупинити ринок землі та перебалансувати бюджети. Потрібно просто прийти та зробити. І так ми і будемо рухатися. Хочу сказати, що партії «Українська стратегія Гройсмана» та «Платформа громад» вирішили об’єднати зусилля. Ми разом будемо брати участь у виборах. І від нашого приходу до влади виграють всі громади».

На закінчення, експрем’єр подякував учасникам круглого столу за відвертість і жваву дискусію та висловив сподівання на гарне майбутнє для України.

«Очевидно, що реформа децентралізації, яка стартувала у 2014 році, пройшла декілька етапів, але не завершилася. Я стурбований тим, що почув сьогодні від голів громад. У нас завжди був діалог, а зараз громади не чують, проблем людей не розуміють, іде процес централізації. Владу потрібно ще більше передавати громадам на місця, а те, що йде зараз від держави – це бардак. Все потрібно змінювати, тому наша політична сила має намір все ж завершити почату реформу».

Партнерский матеріал

Фотогалерея


02.09.2021 1157
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

936
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

750
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1862
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3205
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2532
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2522

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

206

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

712

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

669

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1570
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

337
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

667
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

596
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

311
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

368
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

27008
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

820
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19659
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

407
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

382
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

710
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1268 2