Володимир Єшкілєв: Дихання звіра або Про одну з вистав "Нового театру"

 

Картинки по запросу новий театр івано-франківськ

фото: Галка

 

Незалежно від спалахів і згасань творчості у своїх стінах, Обласний музично-драматичний театр імені І.Франка довгий час залишався у місті театром-монополістом. Тому маніфестування в Івано-Франківську «Нового театру», лідером якого став режисер, актор і викладач Тарас Бенюк, зачепило не лише місцевих театралів.

 

З іншого боку, сказати, що "тусовка" загуділа від пліток та оціночних суджень як старий трансформатор, було б перебільшенням. Що поробиш: нема традицій, нема печенька.

 

Адже раніше альтернативи не виходили за межі стін обласного храму Мельпомени, освяченого виділенням бюджетних коштів. Всі «креативні революції» спалахували там, за лаштунками та дверима офіціальної установи. Місто чуло лише глухе відлуння битв концепцій і генерацій. Місто звикло споживати результат, не втручаючись у процеси.

 

І десь воно мало рацію.

 

Проте, монополії спокушають посполитих до опонування. «Новий театр» вже самою назвою напрошується на протиставлення та порівняння. Для свого позиціонування він обрав низку вистав, з яких виділяється «Спи спокійно».

 

Вихідним матеріалом для неї стала п’єса сучасного англійського драматурга ірландського походження Мартіна МакДонаха «Людина-подушка» (The Pillowman). Її прем’єравідбулася у 2003 і з того часу твір англійця переможна крокує сценами світових театрів, отримуючи визнання навіть в Ірані. «Спи спокійно» уперше презентували у 2014 році в Київському театрі «Сузір’я».

 

Трупа Бенюка скоротила кількість діючих осіб до чотирьох, забравши з твору МакДонаха, певно, найшокуючу сцену з названими батьками. Ці чотири позиції поділили на трьох акторів. Тарас Бенюк взяв на себе двох персонажів – детектива Тупольського та Михала, роль детектива Аріеля дісталася Костянтину Добровольському, а Катуряна – Павлу Кільницькому.

 

Сцена Театру ляльок, обмежена глядацькими стільцями, звузила місце дії до простору екзистенціальної безвиході і зняла дистанцію між акторами і глядачами. Останнє пішло виставі на користь. Вона набула тієї зловісної камерності, в якій пророцтва про неминуче почувають себе напрочуд органічно.

 

А п’єса Мак Донаха і є таким пророцтвом. Вона про те, як реальність (або щось невідоме, яке ми вважаємо реальністю) йде назустріч нашим найпотаємнішим кошмарам. П’єса в чомусь пародіює «Ловця у житі» Селінджера. Проте, якщо Голден Колфілд з роману американського відлюдника мріяв якось рятувати дітей від фарисейського світу дорослих, то герой МакДонаха винайшов конкретний спосіб такого порятунку – щоби діти не мучилися в дорослому майбутньому, він їх вбиває, назавжди зупиняючи у щасливому дитинстві.

 

В кожного з персонажів «Спи спокійно» є своя життєва правда. Драматург свідомо не підказує акторам, де саме і коли саме всі ці «правди» обертаються пастками і прірвами. Це треба вивести зі свого внутрішнього світу.

 

Але ж, якщо у вашій клітці немає звіра, то скільки б ви не відкривали її дверцят, ніхто не відчує дихання, що рветься з хижої пащі.

 

Здається, що в кожного з трьох названих акторів «Нового театру» внутрішні клітки не порожніють. У грі Бенюка відчуваються блукання сили, що звикла являти себе у фронтальній позиції, у впевнених тверезих звуках та довгих напруженнях волі. Кільницький вміє відчути і відтворити той істеричний різновид тілесної та мімічної пластики, який виникає на кордонах творчих і шизоїдних станів, а Добровольський володіє широким діапазоном емоційних тонів та нюансованих демонстрацій чуттєвої темряви.

 

Вони зуміли зберегти на сцені наростаюче напруження, яке однієї миті видобуло з емоційного потоку потрібне. Видобуло те відчуття присутності інферно, яке не сплутати ні з чим – або воно є і віє на тебе холодом неминучості, або ж нічого не зрушує теплих кордонів ігрових умовностей.

 

Я все ж таки пошкодував, що ключова сцена з розіп’ятою дівчинкою перетворилася з дії на описовий монолог. Тим трьом переконливим згущенням дорослої чоловічої енергії, які креслили на сцені Театру ляльок моторошний світ Людини-подушки бракувало відтіненості жіночою пластикою. Все ж таки жіноча і дитяча безвихідь мають свою суверенну безодню, свою енергетику кошмарів.

 

І в тому попередженні про майбутнє, яке розгорнулося у виставі, вона б не стала зайвою.

 

Все ж таки акторам «Нового театру» вдалося подолати нав’язливу літературність сценарного матеріалу, насиченого самодостатніми текстами-притчами і не перетворитися у групу читців і демонстраторів. Це неабияка перемога. І певна заявка на те, що театр зможе дати глядачам те, чого їм бракує – сучасні екзистенційні вистави, що порушують фундаментальні питання буття.

 

Питання, якими живе великий світ, що ніяк не проститься з постмодерном і не збереться з силами для тверезого погляду на прірву під ногами.

 

Необхідно, щоби і в Івано-Франківську, нарешті, второпали – театр двадцять першого століття не є театром чорно-білих плакатів та етнічного ресентименту.

 

Щоби творча конкуренція робила життя цікавішим.              

 

Володимир Єшкілєв, для Фіртки


07.12.2016 1722 0
Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2438
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1552 1
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3635
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5402
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1665
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2051

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

128

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

170

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

397

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

868
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

459
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

758
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2454 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

475
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

853
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4906
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

723
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

633
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

569
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

388
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

710
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

872 2