Володимир Єшкілєв: Дихання звіра або Про одну з вистав "Нового театру"

 

Картинки по запросу новий театр івано-франківськ

фото: Галка

 

Незалежно від спалахів і згасань творчості у своїх стінах, Обласний музично-драматичний театр імені І.Франка довгий час залишався у місті театром-монополістом. Тому маніфестування в Івано-Франківську «Нового театру», лідером якого став режисер, актор і викладач Тарас Бенюк, зачепило не лише місцевих театралів.

 

З іншого боку, сказати, що "тусовка" загуділа від пліток та оціночних суджень як старий трансформатор, було б перебільшенням. Що поробиш: нема традицій, нема печенька.

 

Адже раніше альтернативи не виходили за межі стін обласного храму Мельпомени, освяченого виділенням бюджетних коштів. Всі «креативні революції» спалахували там, за лаштунками та дверима офіціальної установи. Місто чуло лише глухе відлуння битв концепцій і генерацій. Місто звикло споживати результат, не втручаючись у процеси.

 

І десь воно мало рацію.

 

Проте, монополії спокушають посполитих до опонування. «Новий театр» вже самою назвою напрошується на протиставлення та порівняння. Для свого позиціонування він обрав низку вистав, з яких виділяється «Спи спокійно».

 

Вихідним матеріалом для неї стала п’єса сучасного англійського драматурга ірландського походження Мартіна МакДонаха «Людина-подушка» (The Pillowman). Її прем’єравідбулася у 2003 і з того часу твір англійця переможна крокує сценами світових театрів, отримуючи визнання навіть в Ірані. «Спи спокійно» уперше презентували у 2014 році в Київському театрі «Сузір’я».

 

Трупа Бенюка скоротила кількість діючих осіб до чотирьох, забравши з твору МакДонаха, певно, найшокуючу сцену з названими батьками. Ці чотири позиції поділили на трьох акторів. Тарас Бенюк взяв на себе двох персонажів – детектива Тупольського та Михала, роль детектива Аріеля дісталася Костянтину Добровольському, а Катуряна – Павлу Кільницькому.

 

Сцена Театру ляльок, обмежена глядацькими стільцями, звузила місце дії до простору екзистенціальної безвиході і зняла дистанцію між акторами і глядачами. Останнє пішло виставі на користь. Вона набула тієї зловісної камерності, в якій пророцтва про неминуче почувають себе напрочуд органічно.

 

А п’єса Мак Донаха і є таким пророцтвом. Вона про те, як реальність (або щось невідоме, яке ми вважаємо реальністю) йде назустріч нашим найпотаємнішим кошмарам. П’єса в чомусь пародіює «Ловця у житі» Селінджера. Проте, якщо Голден Колфілд з роману американського відлюдника мріяв якось рятувати дітей від фарисейського світу дорослих, то герой МакДонаха винайшов конкретний спосіб такого порятунку – щоби діти не мучилися в дорослому майбутньому, він їх вбиває, назавжди зупиняючи у щасливому дитинстві.

 

В кожного з персонажів «Спи спокійно» є своя життєва правда. Драматург свідомо не підказує акторам, де саме і коли саме всі ці «правди» обертаються пастками і прірвами. Це треба вивести зі свого внутрішнього світу.

 

Але ж, якщо у вашій клітці немає звіра, то скільки б ви не відкривали її дверцят, ніхто не відчує дихання, що рветься з хижої пащі.

 

Здається, що в кожного з трьох названих акторів «Нового театру» внутрішні клітки не порожніють. У грі Бенюка відчуваються блукання сили, що звикла являти себе у фронтальній позиції, у впевнених тверезих звуках та довгих напруженнях волі. Кільницький вміє відчути і відтворити той істеричний різновид тілесної та мімічної пластики, який виникає на кордонах творчих і шизоїдних станів, а Добровольський володіє широким діапазоном емоційних тонів та нюансованих демонстрацій чуттєвої темряви.

 

Вони зуміли зберегти на сцені наростаюче напруження, яке однієї миті видобуло з емоційного потоку потрібне. Видобуло те відчуття присутності інферно, яке не сплутати ні з чим – або воно є і віє на тебе холодом неминучості, або ж нічого не зрушує теплих кордонів ігрових умовностей.

 

Я все ж таки пошкодував, що ключова сцена з розіп’ятою дівчинкою перетворилася з дії на описовий монолог. Тим трьом переконливим згущенням дорослої чоловічої енергії, які креслили на сцені Театру ляльок моторошний світ Людини-подушки бракувало відтіненості жіночою пластикою. Все ж таки жіноча і дитяча безвихідь мають свою суверенну безодню, свою енергетику кошмарів.

 

І в тому попередженні про майбутнє, яке розгорнулося у виставі, вона б не стала зайвою.

 

Все ж таки акторам «Нового театру» вдалося подолати нав’язливу літературність сценарного матеріалу, насиченого самодостатніми текстами-притчами і не перетворитися у групу читців і демонстраторів. Це неабияка перемога. І певна заявка на те, що театр зможе дати глядачам те, чого їм бракує – сучасні екзистенційні вистави, що порушують фундаментальні питання буття.

 

Питання, якими живе великий світ, що ніяк не проститься з постмодерном і не збереться з силами для тверезого погляду на прірву під ногами.

 

Необхідно, щоби і в Івано-Франківську, нарешті, второпали – театр двадцять першого століття не є театром чорно-білих плакатів та етнічного ресентименту.

 

Щоби творча конкуренція робила життя цікавішим.              

 

Володимир Єшкілєв, для Фіртки


07.12.2016 1079 0
Коментарі (0)

08.01.2022
Тіна Любчик

Фіртка ознайомилася з роботою одного з найбільших українських розсадників, де вирощують саджанці лохини, пеларгонії та герані. З 2011 року тут працює лабораторія «in vitro», а продукцію підприємства вирощують фактично в усіх куточках України та за її межами.

1921 2
06.01.2022
Ілона Шевченко

Уже традиційно цього року в Україні святковий стіл вкотре здорожчав.  Весь 2021 рік ціни, особливо на деякі продукти харчування, щомісяця зростали на 6-7%. Журналісти Фіртки походили по місцевих магазинах та порівняли українські ціни зі швецькими.

2966 2
05.01.2022
Тіна Любчик

У селі Черніїв Івано-Франківського району проживає сім’я Валентина та Людмили Ткаченків. Подружжя вже понад 40 років разом та займається різноманітною творчістю. Також на обійсті за кілька десятків років пара надбала чималу колекцію речей своїх по

3847 2
02.01.2022
Мар'яна Цимбалюк

Бажання та цікавість досліджувати  власні туристичні локації змусили гравців готельного ринку створювати нові пропозиції. Попри те, що запит від туристів на колоритні місцеві розваги завжди був, то тепер спектр розваг доводиться розширювати згідно зі світовими трендами.  

2863 2
31.12.2021
Ігор Марковський

Як другий рік пандемії коронавірусу вплинув на якість підготовки студентів та школярів? Чи готові прикарпатські ВНЗ приймати на навчання громадян Білорусі, котрі тікають від режиму Лукашенка? Яке значення має "Карпатський простір" в євроінтеграційному процесі України? Відповіді на ці питання читайте в першій частині інтерв'ю Фіртки з Ігорем Цепендою, доктором політичних наук, професором, ректором Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника. 

3458 2
28.12.2021
Тіна Любчик

Covid-19 не оминув жодну зі сфер нашої життєдіяльності. Не виняток й культура. У 2021 заклади на Івано-Франківщині, як зрештою і по всій країні, не мали можливості працювати стовідсотково. Втім, що таки вдалося організувати – кореспондентці Фіртки розповів Володимир Федорак, директор Управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської облдержадміністрації.

3678 2

Про актуальні питання алкологізації та подолання алкозалежності у сучасному світі, духовно-релігійна сторона проблеми, а також про підвищення заробітних плат поліцейським коштом незаконного акцизу та розгляд інших наболілих питань сьогодення.  

1036

У кожній країні свої традиції споживання кави. Західна Україна - не виняток. Тут дуже полюбляють кавувати й це - беззаперечний факт. Та як смакувати справжньою кавою правильно? Обрати найкращий сорт і приготувати її згідно з правилами? Зберегти аромат і смак кави? І, врешті, як дізнатись про каву все?

4160

Підставою для формування теми цієї статті послужила інформація Державного бюро розслідувань про розкриття злочинного угрупування на чолі з першим заступником Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства.

4323
23.11.2021

Для хорошої роботи мозку потрібно правильно харчуватися, а саме – регулярно вживати продукти, які живлять мозок всіма необхідними речовинами. 

8114 1
11.10.2021

Напередодні зими чимало господинь заморожують сезонні овочі та фрукти, щоб завжди мати під рукою необхідні інгредієнти для приготування страв, а особливо десертів. І якщо деякі продукти та після заморозки не втрачають свій звичний смак і вітаміни, як, наприклад, малина або полуниця, то інші, навпаки, стають непридатними до вживання. 

13768
29.07.2021

Що краще: консервувати, сушити чи морозити? Відповідь на це питання залежить від типу й кількості сировини та ваших ресурсів, як-от часу, грошей, та місця в морозилці та коморі.

22499
27.12.2021

Вже вчотирнадцяте в Івано-Франківську члени Спільноти святого Егідія влаштують 7 січня різдвяний частунок для бідних. Традиційно для людей з низьким соціальним статусом будуть підготовлені смачні частування та подарунки.   

3344
23.12.2021

Насправді, і православні, і католики святкують Різдво Христове в один день – 25 грудня. Хоча ця дата народження Ісуса Христа – умовна. Ані в Біблії, ані в жодному документі її не знайти.  

3966 1
13.12.2021

В Івано-Франківськ прибув Глава УГКЦ Блаженніший Святослав, в рамках відзначення 10-ліття Івано-Франківської Митрополії.  

5177
03.12.2021

Релігійні діячі звернули увагу Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на потребу розробки державної сімейної політики та затвердження відповідної державної програми з необхідним бюджетним фінансуванням.

6591 1
11.01.2022

В Івано-Франківську третій день триває XIII міжнародний фестиваль «Коляда на Майзлях». Різдвяна подія об’єднує колядників не лише з України, але й з Європи, Південної та Північної Америки, інформує Фіртка. «Враховуючи, що проєк

1325
13.01.2022

Все, що відбувається протягом двох з половиною років навколо Петра Порошенка - це є юридичний треш.

944
10.01.2022

Відповідні положення містить законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання запровадження карантину», що його внесли днями на розгляд парламенту.

1559
08.01.2022

Печерський районний суд міста Києва ухвалив рішення про арешт майна народного депутата України, п’ятого президента України, лідера політичної партії «Європейська солідарність» Петра Порошенка.

1673 1
05.01.2022

За інформацією світових ЗМІ, громадське невдоволення викликав значний рівень інфляції в країні, зокрема, суттєве зростання ціни на скраплений газ для автомобілів.

2367