Волинь, Єдвабне, Боснія – де наступного разу?

 

Ян Пєкло -польський полеміст у річницю подій на Волині 1943 року показав їхню "неунікальність" – печальну неунікальність і навіть буденність, коли сусіди вбивали сусідів – так просто по-сусідськи. Це погляд, який Ханна Аренд описала як "банальність зла". Воно рутинне, банальне – ми його майже не зауважуємо. І тільки в моральній перспективі бачимо все його жахіття. Таким "банальним злом" є не лише масові вбивства, але і те, що ми, сучасні українці, чинимо з своєю країною. бездумно, глупо і банально нищимо і свою, і своїх дітей перспективу. Отож диявол банальний. Так як він був банальним і на Волині у 1943 році.

Саме в такі Пасхальні дні, коли поляки зібралися в костьолах і розпочиналася ця трагедія 1943 року – з нападів на Храми Господні. Це про нашу з вами, браття-українці, християнськість... Є над чим подумати сьогодні – після Розпяття та напередодні Воскресіння Спасителя... Подумати над тим, що означає бути християнином... Чи тільки шпацерувати з кошичками свяченого, чи щось інше... Отаке печальне у дні, коли Він Помер, але ще Не Воскрес. Не Воскрес "для" і "у" кожному з нас. У день напередодні Свята. Дійсно час затихнути і задуматись.

Подам кілька цитат з тексту Яна Пєкло:



Волинь, Єдвабне, Боснія:

Злочин між сусідами


Про Волинь 1943:

"Вчинені в 1943-1944 роках масові вбивства поляків, які мешкали на Волині, мали характер злочинів проти сусідів, їх жертвами ставали знайомі вбивцям люди, котрі жили в найближчих околицях, у селі за межею, у халупі за видним із вікон хати гайком. Злочинці либонь зустрічалися з ними колись на ярмарку, миналися на шляху, торгували, можливо, навіть пили гуртом горілку в корчмі неподалік, і діялося це і тоді, коли волинським воєводою був близький соратник Юзефа Пілсудського Генрик Юзевський [Henryk Józewski], і згодом, коли вже тривала війна. Бувало також, що молодий закоханий поляк залицявся до українки, або українець упадав за полькою. Не так уже й рідко траплялися польсько-українські подружжя, які теж стали жертвою Волинської різанини...

Шкода, що досі не розказана жодна з трагічної історій волинських відповідників Шекспірових Ромео і Джульєтти, і не послужила вона за сюжет для прози чи кіно. Шкода, що в українсько-польських дискусіях, замість зосереджуватися на тих питаннях, які нас єднають, ми воліємо сперечатися про цифри та провини. Шкода, що замість за прикладом євреїв шукати праведників, які відважилися в ті страшні часи встати на прю зі злом і рятувати життя, ми апелюємо до негативних емоцій і взаємних звинувачень. Шкода, що саме тепер, у 70-і роковини Волинських убивств до головного нурту публічних дискусій проникли токсичні погляди, які досі дбайливо плекали у середовищі маргінальних груп обабіч тепер уже унійного кордону. Шкода, що ми не змогли запобігти цьому, коли ота тема стала заручницею внутрішньополітичних ігор у Польщі та Україні. Прикро, що породжені колись привиди досі не залишають нас у спокої..."

Про містечко Єдвабне у Польщі 1941:

"Та подія стала переломною у свідомості поляків – їм було дуже нелегко погодитися з правдою про відповідальність за вбивство під час Другої світової війни єврейських мешканців Єдвабного, невеликого містечка в Ломжинському повіті Підляського воєводства. Як нація ми звикли міркувати про себе винятково в категоріях жертв нацизму й комунізму (якими далебі й були). Проте історія доводить, що власне з жертви легко можна зробити ката...

Правда про ту подію з'явилася в публічному просторі раптово і викликала шок (2). Група з близько 40 мешканців Єдвабного та околиць вчинила, заохочувана німцями, жорстоке вбивство своїх єврейських сусідів. 10 липня 1941 року місцеві поляки заходилися виганяти своїх єврейських сусідів із помешкань на ринок містечка. Озброєна орчиками, палицями, вилами юрба спершу знущалася з них, потім чоловікам наказали демонтувати пам'ятник Леніну, встановлений у містечку під час тимчасової окупації совітами. Відтак євреїв змусили перетягти уламки пам'ятника до дерев'яної, критої соломою стодоли, розташованої за околицею міста. Там частину з них убили, а решту, в тому числі стариків, жінок і дітей, загнали до стодоли, замкнули її двері на засув, споруду облили гасом і підпалили. Живцем у ній згоріли близько 300 єврейських мешканців Єдвабного."

Про Сребреницю 1995:

"В східній Боснії, у контрольованій ООН зоні безпеки в Сребрениці, на очах у голландських миротворців, покликаних наглядати за порядком у анклаві, армія боснійських сербів замордувала в 1995 році понад 7000 мусульманських чоловіків і юнаків."

Залишається запитання – де це банальне зло прорветься наступного разу?

 

Продовження тексту очевидця Боснійської війни польського інтелектуала та журналіста та справжнього друга України Яна Пєкло можете прочитати тут


04.05.2013 Тарас Возняк 1372 6
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1640
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1046
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1296 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3782 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33891
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2862

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

370

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

777

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1724

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1087
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1067
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

647
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

526
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2003
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12220
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1512
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1307
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

564
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

273
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

346
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

393
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1283