Волинь, Єдвабне, Боснія – де наступного разу?

 

Ян Пєкло -польський полеміст у річницю подій на Волині 1943 року показав їхню "неунікальність" – печальну неунікальність і навіть буденність, коли сусіди вбивали сусідів – так просто по-сусідськи. Це погляд, який Ханна Аренд описала як "банальність зла". Воно рутинне, банальне – ми його майже не зауважуємо. І тільки в моральній перспективі бачимо все його жахіття. Таким "банальним злом" є не лише масові вбивства, але і те, що ми, сучасні українці, чинимо з своєю країною. бездумно, глупо і банально нищимо і свою, і своїх дітей перспективу. Отож диявол банальний. Так як він був банальним і на Волині у 1943 році.

Саме в такі Пасхальні дні, коли поляки зібралися в костьолах і розпочиналася ця трагедія 1943 року – з нападів на Храми Господні. Це про нашу з вами, браття-українці, християнськість... Є над чим подумати сьогодні – після Розпяття та напередодні Воскресіння Спасителя... Подумати над тим, що означає бути християнином... Чи тільки шпацерувати з кошичками свяченого, чи щось інше... Отаке печальне у дні, коли Він Помер, але ще Не Воскрес. Не Воскрес "для" і "у" кожному з нас. У день напередодні Свята. Дійсно час затихнути і задуматись.

Подам кілька цитат з тексту Яна Пєкло:



Волинь, Єдвабне, Боснія:

Злочин між сусідами


Про Волинь 1943:

"Вчинені в 1943-1944 роках масові вбивства поляків, які мешкали на Волині, мали характер злочинів проти сусідів, їх жертвами ставали знайомі вбивцям люди, котрі жили в найближчих околицях, у селі за межею, у халупі за видним із вікон хати гайком. Злочинці либонь зустрічалися з ними колись на ярмарку, миналися на шляху, торгували, можливо, навіть пили гуртом горілку в корчмі неподалік, і діялося це і тоді, коли волинським воєводою був близький соратник Юзефа Пілсудського Генрик Юзевський [Henryk Józewski], і згодом, коли вже тривала війна. Бувало також, що молодий закоханий поляк залицявся до українки, або українець упадав за полькою. Не так уже й рідко траплялися польсько-українські подружжя, які теж стали жертвою Волинської різанини...

Шкода, що досі не розказана жодна з трагічної історій волинських відповідників Шекспірових Ромео і Джульєтти, і не послужила вона за сюжет для прози чи кіно. Шкода, що в українсько-польських дискусіях, замість зосереджуватися на тих питаннях, які нас єднають, ми воліємо сперечатися про цифри та провини. Шкода, що замість за прикладом євреїв шукати праведників, які відважилися в ті страшні часи встати на прю зі злом і рятувати життя, ми апелюємо до негативних емоцій і взаємних звинувачень. Шкода, що саме тепер, у 70-і роковини Волинських убивств до головного нурту публічних дискусій проникли токсичні погляди, які досі дбайливо плекали у середовищі маргінальних груп обабіч тепер уже унійного кордону. Шкода, що ми не змогли запобігти цьому, коли ота тема стала заручницею внутрішньополітичних ігор у Польщі та Україні. Прикро, що породжені колись привиди досі не залишають нас у спокої..."

Про містечко Єдвабне у Польщі 1941:

"Та подія стала переломною у свідомості поляків – їм було дуже нелегко погодитися з правдою про відповідальність за вбивство під час Другої світової війни єврейських мешканців Єдвабного, невеликого містечка в Ломжинському повіті Підляського воєводства. Як нація ми звикли міркувати про себе винятково в категоріях жертв нацизму й комунізму (якими далебі й були). Проте історія доводить, що власне з жертви легко можна зробити ката...

Правда про ту подію з'явилася в публічному просторі раптово і викликала шок (2). Група з близько 40 мешканців Єдвабного та околиць вчинила, заохочувана німцями, жорстоке вбивство своїх єврейських сусідів. 10 липня 1941 року місцеві поляки заходилися виганяти своїх єврейських сусідів із помешкань на ринок містечка. Озброєна орчиками, палицями, вилами юрба спершу знущалася з них, потім чоловікам наказали демонтувати пам'ятник Леніну, встановлений у містечку під час тимчасової окупації совітами. Відтак євреїв змусили перетягти уламки пам'ятника до дерев'яної, критої соломою стодоли, розташованої за околицею міста. Там частину з них убили, а решту, в тому числі стариків, жінок і дітей, загнали до стодоли, замкнули її двері на засув, споруду облили гасом і підпалили. Живцем у ній згоріли близько 300 єврейських мешканців Єдвабного."

Про Сребреницю 1995:

"В східній Боснії, у контрольованій ООН зоні безпеки в Сребрениці, на очах у голландських миротворців, покликаних наглядати за порядком у анклаві, армія боснійських сербів замордувала в 1995 році понад 7000 мусульманських чоловіків і юнаків."

Залишається запитання – де це банальне зло прорветься наступного разу?

 

Продовження тексту очевидця Боснійської війни польського інтелектуала та журналіста та справжнього друга України Яна Пєкло можете прочитати тут


04.05.2013 Тарас Возняк 1439 6
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

2398
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

4688
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1200
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1355
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1766
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2788 1

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

220

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

385

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1271

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1380
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

1898
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26954 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

1093
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

360
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8022
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3364
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1622
07.04.2025

Від читачів Фіртка отримала фото та відео, на яких зображено проведення ремонтних робіт у музеї-ресторані, що є пам'яткою архітектури місцевого значення.

1284
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

523 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

712
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

768
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4764