Аерофотознімок ймовірного виливу невідомої токсичної речовини біля російського півострова Камчатка
Після тижневої кампанії з розслідування таємничого інциденту місцеві вчені заявили, що існує підозра щодо ймовірного токсичного виливу невідомої речовини вздовж пляжу на російському півострові Камчатка призвів до загибелі 95% морських жителів.
Місцеві серфери першими помітили, що на пляжі Халактир щось не так, після того, як близько 20 людей у таборі для серфінгу зазнали сильних опіків сітківки та симптомів, подібних до харчового отруєння.
На початку вересня вода змінила колір на сірувато-жовтий, з густою молочною піною на поверхні, і повітря наповнив сильний неприємний запах. Через кілька днів восьминоги, тюлені та інші морські істоти почали викидатися на пляжі.
Місцева влада спочатку спростовувала повідомлення. Але в умовах посилення тиску Російський слідчий комітет у середу розпочав кримінальне розслідування щодо підозр у порушенні використання екологічно небезпечних речовин та відходів та забруднення моря.
На зустрічі з очільником Камчатки Володимиром Солодовим місцеві вчені повідомили, що більшість морських мешканців мертві.
"На березі ми не виявили жодних великих мертвих морських тварин чи птахів", - сказав учений Іван Усатов, згідно з повідомленням, розміщеним на офіційному вебсайті очільника Камчатки. "Однак під час пірнання ми виявили, що на глибинах від 10 до 15 метрів спостерігається масова загибель бентосу [донних організмів] - 95% мертві. Деякі великі риби, креветки та краби вижили, але їх дуже мало".
На березі в районі пляжу Халактир знайдено велику кількість мертвих молюсків та інших морських істот
Вчені вважають, що забруднена територія набагато більша, ніж ті частини, які вони досліджували, і що морські мешканці, що залишилися, знаходяться під загрозою через відсутність у них засобів для існування.
Фотограф, який брав участь у підводній експедиції з вченими, також зазнав опіку сітківки, додається у звіті.
Висновки збігаються з попередніми повідомленнями місцевих жителів, які розміщені у соціальних мережах.
"Наші хлопці пішли на дайвінг і повернулися на поверхню зі сльозами на очах! Все морське дно було повне трупів мертвих тварин", - написала місцева екскурсоводка Крістіна Розенберг на своїй сторінці в Instagram. "Вся наша підводна краса сірого та жовтого кольорів, риба виглядає так, ніби вона кипіла в гарячій воді ... і все це відбувається лише за 200 метрів від будинку, в якому я живу".
Спочатку Міністерство природних ресурсів та екології Камчатки наполягало на тому, що такої проблеми немає та заявляло, що колір води та запах нормальні для цієї місцевості, і що "нічого ненормального" не зафіксовано.
Ця заява спричинила негативну реакцію в соціальних мережах, ситуація набула розголосу після публікації популярного ютубера Юрія Дуда, де він за допомогою дрона зафіксував темні розводи на поверхні води та десятки мертвих тварин на березі.
Експерти Greenpeace взяли зразки з берегів та гирла річки Наличева, яка проходить повз звалище токсичних відходів, яке досліджується як можливе джерело забруднення
Досі не зрозуміло, що спричинило забруднення. Зонди показали, що рівні фенолу, речовини, яка часто використовується як антисептик або дезінфікуючий засіб, у 2,5 раза перевищували норму, а рівні нафти - у 3,6 раза. Місцеві ЗМІ припускають, що можливий витік з нафтового танкера або ймовірні втрати під час військових навчань, проте Міноборони заперечує таку можливість.
"Слідчі перевіряють всі можливі джерела забруднення, включаючи території звалищ, прилеглих до Авачинської затоки та прибережної смуги Халактира, де зберігаються токсичні хімічні речовини", - йдеться у повідомленні Слідчого комітету.
Російська філія "Грінпіс" вказала на звалище токсичних відходів поблизу, як на можливе джерело витоку. Представники Камчатки показали у вівторок, що периметр ділянки Козельського, де зберігається понад 100 тонн токсичних речовин, включаючи пестициди, був порушений.
Губернатор Камчатки наполягав у середу, що територія буде рекультивована "незважаючи ні на що".
Це остання з низки екологічних катастроф, які спостерігала Росія за останні роки, через чотири місяці після того, як 20 000 тонн палива з пошкодженого резервуара потрапили в сусідню річку в сибірському місті Норильськ.
за матеріалами CNN
Читайте також: