Вloomberg: перекачування СО2 глибоко під воду може допомогти Кореї досягти "чистого нуля"

Газова платформа Donghae у морі. Джерело: Корейська національна нафтова корпорація


За тридцять шість миль від узбережжя Південної Кореї газове родовище Donghae вичерпується. Коли його закриють наступного року, його трубопровід до порту Ульсан може працювати у зворотному напрямку, створивши перший великий азійський резервуар із захопленням вуглецю шляхом впорскування CO2 в скелю під дном моря.

План передбачає щороку зберігати 400 000 тонн викидів вуглекислого газу протягом 30 років, починаючи з 2025 року. Це був би перший великий проєкт Південної Кореї щодо захоплення та зберігання вуглецю (CCS) і міг би стати одним із найбільших у світі.

Але це дорога робота. Ідея зберігання СО2 на виснажених газових родовищах давно стала метою нафтових компаній та інших галузей промисловості, які шукають спосіб компенсувати свої викиди, коли уряди припиняють роботу "забруднювачів". Але витрати зазвичай роблять це непрактичним.
Поки Південна Корея зобов'язується бути вуглецевонейтральною до 2050 року, KNOC буде використовувати порожній резервуар, щоб спробувати продемонструвати, що система може працювати.

"Збір і добування CO2 стане дедалі важливішою технологією для досягнення нами вуглецевої нейтральності до 2050 року", - сказав Лі Хосеоб, керівник групи департаменту CCS KNOC. "Життєздатність проєкту у Східному морі доведе, що він може значно знизити вуглецевий слід країни".

Станом на 2020 рік, згідно з даними Глобального інституту CCS, який сприяє впровадженню цієї технології, ​​в усьому світі встановлена ​​потужність CCS складає лише близько 40 мільйонів тонн на рік.

Міжнародне енергетичне агентство заявило, що CCS повинен буде відігравати "головну роль" у переході до чистого нульового рівня викидів.

Розвинені країни, включаючи США та нафтові компанії, такі як Exxon Mobil Corp та Royal Dutch Shell Plc, пропонують масштабні проєкти CCS як спосіб компенсації викидів.

Спеціальний уповноважений Президента США з питань клімату в Адміністрації Президента Джон Керрі заявив, що "існує величезний інтерес" до цієї технології, тоді як Японія включила її до національного плану "нульових викидів вуглецю" до 2050 року.

У листопаді уряд Великобританії оголосив про план інвестування 1 мільярда фунтів стерлінгів (1,4 мільярда доларів) для будівництва чотирьох проєктів концентрації та кластеру CCS для виведення 10 мільйонів тонн CO2 до кінця десятиліття.

У США Valero Energy Corp. та BlackRock Inc. планують розробити промислову систему трубопроводу для захоплення вуглецю та камеру зберігання з початковою потужністю 5 мільйонів тонн СО2 на рік.

План Південної Кореї допомагає "геотехнічній стабільності", оскільки перекачування СО2 у підземні шари гірських порід врівноважує втрати видобутого газу, заявив Квон Ікюн, професор геоекологічних наук з Національного університету Конгджю, який працює над техніко-економічним обґрунтуванням Дунхае.

Цей метод раніше використовувався енергетичною галуззю для витіснення сирої нафти або газу з пластів шляхом перекачування СО2.

"Зберігання CO2 насправді допомогло б стабілізувати тиск, тому це гарне місце для першого в країні проєкту CCS", - сказав Квон. Родовище Донхе відкрили у 1998 році.

Успіх проєкту визначить швидкість інвестування та розгортання кампанії по всій Південній Кореї, яка прагне мати до 2023 року щороку на континентальному шельфі 4 мільйони тонн ємності для зберігання CO2.

Південна Корея, дев'ята у рейтингу держав за величиною викидів парникових газів, має менше ніж 1% населення світу, але виробляє близько 1,7% викидів СО2.

З огляду на те, що її економіка значною мірою покладається на такі галузі, як металургія та нафтохімія, експерти кажуть, що досягнення нульового значення викидів СО2 до 2050 року є непростим завданням.

Переобладнання офшорної газової платформи виправдовує витрати, оскільки це дає можливість повторно використовувати наявні підводні трубопроводи та вирішити дорогий процес пошуку та розробки альтернативної ділянки в країні. KNOC збирав би CO2 із заводів, у тому числі з нафтохімічної та нафтопереробної промисловості, на іншому кінці трубопроводу в Ульсані.

Навіть маючи ці переваги, вартість залишається високою. Видобуток вуглецю коштує від 60 до 70 доларів за тонну і повинен опускатися нижче 30 доларів, щоб технологія стала більш широко впровадженою, за словами Рю Хо Чжун, головного дослідника Корейського інституту енергетичних досліджень.

Уряди повинні допомогти у фінансуванні проєктів, які залучають приватні компанії, щоб довести технологію та знизити технічні витрати, заявив Квон з Національного університету Конгджу.

Перетворення старих газових родовищ у сховища для запасів вуглецю може мати сенс для країни з високим рівнем технічного потенціалу, але це не буде “срібною кулею”, сказав Террі ван Гевельт, доцент з екологічної стійкості в Університеті Гонконгу. Він вимагає політичної волі уряду та інших зацікавлених сторін, щоб стати вуглецевонейтральними, сказав він.

Інші проблеми включають забезпечення безпечного транспортування та утримання CO2, а це означає, що сховище може протистояти землетрусам, геологічним руйнуванням та витокам зі старих газових свердловин.

Скептики стверджують, що ці витрати та проблеми можуть продовжувати заважати системі ставати комерційно життєздатною.

"CCS схожий на єдинорога, який живе лише в нашій уяві, оскільки це дорого і ризиковано", - сказала Кім Джисеок, спеціаліст з питань клімату та енергетики в Грінпіс у Сеулі. "Зосередження уваги на розширенні відновлюваної енергетики буде більш ефективним способом наближення до нейтральної вуглецевої енергії".

Морська газова платформа Donghae. Джерело: Корейська національна нафтова корпорація

Але оскільки уряди підвищують покарання для компаній, які не змогли зменшити або компенсувати забруднення, рівень витрат, ймовірно, зміниться, зробивши CCS більш привабливим.

"Головною метою CCS є виділення вуглекислого газу, але це також має на меті збереження економічної конкурентоспроможності", - сказав Ю Дунхен, старший науковий співробітник Корейського інституту енергетичної економіки. "Це буде неймовірно важливою технологією в наших перегонах до нульової точки".

за матеріалами Вloomberg


18.05.2021 1272
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2000
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

18934
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1695
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1180
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2229
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3806

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1934

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

654

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1273

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1429
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

342
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

856
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24365
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

584
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

587
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

723
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1614
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7975
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

386
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

744
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2007 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

709