Днями в «європейському» місті Івано-Франківську було видозмінено чергову пам’ятку архітектури. В будинку № 14 на вулиці Січових стрільців (неподалік від давньої кам‘яниці, в якій ще в лютому цього року через тривалий недогляд обвалилося перекриття між першим і другим поверхами), зникла парадна дерев’яна брама з різьбою, яка донедавна слугувала входом до антикварної крамнички «Старі речі».
Тепер любителі старовини, навідуючись до магазину, де торгують предметами з минулого, перед тим, як опинитися серед старожитностей, проходять через сучасні металопластикові двері.
На змінений зовнішній вигляд пам’ятки архітектури звернув увагу депутат обласної ради Сергій Адамович, який у вівторок, 6 листопада, звернувся з цього приводу із запитом до начальника відділу з питань охорони культурної спадщини виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради ігоря Панчишина.
«Враховуючи те, що вищезазначений будинок є пам’яткою архітектури місцевого значення, а вхідні двері є невід’ємною частиною його екстер’єру, і до того ж самі по собі є мистецько і матеріально вартісними... прошу розглянути це звернення по суті та вжити відповідних дій з метою перевірки вищезазначених фактів і прийняття відповідних заходів з метою дотримання чинного законодавства у сфері охорони культурної спадщини», — написав у своєму запиті депутат.
У розмові з журналістом «Галичини» головний пам’яткоохоронець міста І. Панчишин запевнив, що погодження на заміну давньої брами на металопластикові двері очолювана ним структура не давала. «Згідно з чинним законодавством будь-яке втручання в екстер’єр чи інтер’єр пам’ятки може відбуватися тільки після представлення реставраційного проекту й отримання погодження в органі охорони культурної спадщини, — повідомив І. Панчишин. — Зі слів власника антикварної крамниці, таке погодження він отримав в обласному підрозділі нашої служби. Куди поділися старовинні двері, мені з’ясувати ще не вдалося».
Начальник відділу охорони культурної спадщини Івано-Франківської ОДА Андрій Давидюк звернув увагу на те, що в Івано-Франківську порушення норм чинного законодавства у пам’яткоохоронній сфері, особливо під час заміни вікон та дверей, відбувається завжди і повсюдно. На його думку, це зумовлене тим, що міська влада не належно дбає про збереження пам’яток. «Сесія міської ради досі не прийняла рішення про відкриття рахунку, на який мали б надходити кошти від штрафних санкцій, накладених на порушників пам’яткоохоронного законодавства», — зазначив А. Давидюк, зауваживши, що сума штрафу за самовільне переобладнання пам’ятки могла б становити від 1 700 гривень і вище.
«У випадку з антикварною крамницею ми справді дали дозвіл на тимчасову заміну парадних дверей на металопластикові на той час, поки не буде проведено їх реставрацію», — повідомив начальник обласного відділу охорони культурної спадщини. За словами А. Давидюка, конкретних термінів на проведення реставраційних робіт не встановлено. Повідомити, коли саме старовинна брама повернеться на своє місце, він так і не зміг.