Влада відбирає соціальні гарантії

Нинішня влада шукає будь-які можливості, щоб не погашати перед громадянами соціальні борги на суму 130 млрд. грн. Все це здійснюється під прикриттям Європейського суду з прав людини (Євросуд), наполегливо вимагає від української держави виконувати рішення своїх же судів. Тих самих рішень, переважна частина яких зобов'язує Україну виплатити сотням тисяч своїх громадян покладені соціальні виплати

Вчора комітет Ради з правосуддя рекомендував для прийняття у першому читанні урядовий законопроект № 7562 з абсолютно невинною назвою «Про гарантії держави щодо виконання рішень суду». Раніше «і» неодноразово писали, що реальна суть цього документа ні в якій мірі не відповідає його назві - мова йде про намір діючої влади не платити українським громадянам належні їм за законом соціальні виплати.

Підгрунтя всього цього процесу досить проста. Вчора на засіданні комітету урядовий уповноважений у справах Євросуду Валерія Лутковська озвучила наступні цифри: «За даними Мінсоцполітики, заборгованість із соціальних виплат сьогодні складає 130 млрд. грн. У випадку, якщо всі ці громадяни звернуться до Євросуду, ми заплатимо крім цих 130 млрд. грн. ще 170 млрд. грн. компенсації ».

Разом, якщо нинішня влада продовжить не платити громадянам їх соціальні гроші, це може обійтися держбюджету приблизно в 300 млрд. грн. Якщо ж влада висловить намір платити, доведеться десь шукати 130 млрд. грн. (Приблизно половина запланованих доходів держбюджету-2011).

Ні той, ні інший варіант для регіоналів, природно, не може бути прийнятним. По-перше, згадані цифри - це всього лише ситуативна сума соціальної заборгованості, яка з року в рік буде продовжувати стрімко рости. По-друге, не одні регіонали брали під ті чи інші вибори спочатку нездійсненні соціальні закони і за рахунок цих законів проходили, наприклад, до Верховної Ради. Отже, не тільки їм за це і відповідальність нести. По-третє, самі українські політики не раз заявляли, що за практично кожним рядком у держбюджеті країни ховаються цілком конкретні особи. Можна припустити, що цих осіб там вже настільки багато, що українські громадяни туди елементарно не помістяться.

У зв'язку з цим регіонали вирішили по-своєму інтерпретувати вимога Євросуду, щоб Україна виконувала рішення своїх же власних судів. З точки зору природної логіки, виконання рішень своїх судів означає не що інше, як виплатити громадянам соціальну заборгованість, що накопичилась. Більше того, надалі держава повинна в повному обсязі виконувати соціальне законодавство, щоб у громадян не було причин звертатися до суду зі стовідсотковою гарантією виграти справу.

Нагадаємо, що за один 2010 рік наші суди винесли більше мільйона рішень з приводу соціальних виплат одним тільки дітям війни. Але ж є ще пенсіонери, чорнобильці і так далі…

Але сьогодні діюча влада дотримується радикально іншої логіки - куди простіше вилучити з соціальних законів конкретні розміри соціальних виплат і надати повноваження Кабміну встановлювати ці розміри своїми постановами. Це, у свою чергу, дає владі чудовий інструмент для оперативного маніпулювання розмірами соціальних виплат в ручному режимі. Аж до теоретичної можливості звести їх до нуля.

Як наслідок цілком можуть виникнути ситуації, коли соціальні гарантії і пільги у громадян як би є, але вони на зовсім законних підставах дорівнюють нулю. За подібних обставин жоден суд в Україні вже не зможе винести рішення на користь українських громадян. Отже, кількість виграних громадянами справ проти держави в основній своїй масі значно зменшиться і України припинить нарешті практику невиконання рішень своїх же власних судів.

Цікаво, що народні депутати прекрасно розуміють, що вони роблять і до чого це призведе. Показово вже те, як вчора всі без винятку члени комітету Ради з правосуддя відхрещувалися від тих частин законопроекту № 7562, де мова йде про непряме, але цілком реальне скасування соціальних гарантій. Але показово й інше - документ все ж таки був рекомендований для прийняття в першому читанні. Таким чином, депутати, швидше за все, не менш чудово розуміють, що ця важлива для діючої влади справа неминуче буде доведена до логічного кінця. Тим більше що на пульсі цього процесу тримає руку сам президент Віктор Янукович.

У будь-якому випадку при аналізі ситуації, що склалася, варто виходити з того, що українським громадянам ніхто нічого виплачувати, взагалі то, не збирається. Ну а простим українцям, у свою чергу, залишається тільки подумати: чи варто надалі купуватися на передвиборні соціальні обіцянки і взагалі голосувати за тих людей, які коли-небудь обіцяли липову соціалку? Принаймні, наслідки подібних рішень дуже багато українських громадян в самому найближчому майбутньому відчують на своїй власній шкурі.

 

 

15


21.02.2011 1456 1
Коментарі (1)

Бандерівец 2011.02.21, 14:01
Є просте питання: А ЧИ МАЄ ВЛАДА ГРОШІ НА ПОКРИТТЯ ВСІХ ЗАДЕКЛАРОВАНИХ СОЦВИПЛАТ. Відповідь всім зрозуміла: НЕ МАЄ. Тим більше після "помаранчевої п'тирічки". Що залишила Юля новій владі? Борги під 30% річних? 30-процентне падіння економцки (Коли вони помаранчева зграя до влади після Кучми, то отримали найбільше зростання в Європі - +10%), залишили суцільну руїну. Тому не треба вішати всіх собак на нинішню владу. Не треба лукавити самі перед собою.
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

235
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

816
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1814
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3357
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2283 4
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4489

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

645

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

574

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

551

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

584
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10190
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1033
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

4917
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

831
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2626
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1051
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34284 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

480
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

545
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

890 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

1104