Влада відбирає соціальні гарантії

Нинішня влада шукає будь-які можливості, щоб не погашати перед громадянами соціальні борги на суму 130 млрд. грн. Все це здійснюється під прикриттям Європейського суду з прав людини (Євросуд), наполегливо вимагає від української держави виконувати рішення своїх же судів. Тих самих рішень, переважна частина яких зобов'язує Україну виплатити сотням тисяч своїх громадян покладені соціальні виплати

Вчора комітет Ради з правосуддя рекомендував для прийняття у першому читанні урядовий законопроект № 7562 з абсолютно невинною назвою «Про гарантії держави щодо виконання рішень суду». Раніше «і» неодноразово писали, що реальна суть цього документа ні в якій мірі не відповідає його назві - мова йде про намір діючої влади не платити українським громадянам належні їм за законом соціальні виплати.

Підгрунтя всього цього процесу досить проста. Вчора на засіданні комітету урядовий уповноважений у справах Євросуду Валерія Лутковська озвучила наступні цифри: «За даними Мінсоцполітики, заборгованість із соціальних виплат сьогодні складає 130 млрд. грн. У випадку, якщо всі ці громадяни звернуться до Євросуду, ми заплатимо крім цих 130 млрд. грн. ще 170 млрд. грн. компенсації ».

Разом, якщо нинішня влада продовжить не платити громадянам їх соціальні гроші, це може обійтися держбюджету приблизно в 300 млрд. грн. Якщо ж влада висловить намір платити, доведеться десь шукати 130 млрд. грн. (Приблизно половина запланованих доходів держбюджету-2011).

Ні той, ні інший варіант для регіоналів, природно, не може бути прийнятним. По-перше, згадані цифри - це всього лише ситуативна сума соціальної заборгованості, яка з року в рік буде продовжувати стрімко рости. По-друге, не одні регіонали брали під ті чи інші вибори спочатку нездійсненні соціальні закони і за рахунок цих законів проходили, наприклад, до Верховної Ради. Отже, не тільки їм за це і відповідальність нести. По-третє, самі українські політики не раз заявляли, що за практично кожним рядком у держбюджеті країни ховаються цілком конкретні особи. Можна припустити, що цих осіб там вже настільки багато, що українські громадяни туди елементарно не помістяться.

У зв'язку з цим регіонали вирішили по-своєму інтерпретувати вимога Євросуду, щоб Україна виконувала рішення своїх же власних судів. З точки зору природної логіки, виконання рішень своїх судів означає не що інше, як виплатити громадянам соціальну заборгованість, що накопичилась. Більше того, надалі держава повинна в повному обсязі виконувати соціальне законодавство, щоб у громадян не було причин звертатися до суду зі стовідсотковою гарантією виграти справу.

Нагадаємо, що за один 2010 рік наші суди винесли більше мільйона рішень з приводу соціальних виплат одним тільки дітям війни. Але ж є ще пенсіонери, чорнобильці і так далі…

Але сьогодні діюча влада дотримується радикально іншої логіки - куди простіше вилучити з соціальних законів конкретні розміри соціальних виплат і надати повноваження Кабміну встановлювати ці розміри своїми постановами. Це, у свою чергу, дає владі чудовий інструмент для оперативного маніпулювання розмірами соціальних виплат в ручному режимі. Аж до теоретичної можливості звести їх до нуля.

Як наслідок цілком можуть виникнути ситуації, коли соціальні гарантії і пільги у громадян як би є, але вони на зовсім законних підставах дорівнюють нулю. За подібних обставин жоден суд в Україні вже не зможе винести рішення на користь українських громадян. Отже, кількість виграних громадянами справ проти держави в основній своїй масі значно зменшиться і України припинить нарешті практику невиконання рішень своїх же власних судів.

Цікаво, що народні депутати прекрасно розуміють, що вони роблять і до чого це призведе. Показово вже те, як вчора всі без винятку члени комітету Ради з правосуддя відхрещувалися від тих частин законопроекту № 7562, де мова йде про непряме, але цілком реальне скасування соціальних гарантій. Але показово й інше - документ все ж таки був рекомендований для прийняття в першому читанні. Таким чином, депутати, швидше за все, не менш чудово розуміють, що ця важлива для діючої влади справа неминуче буде доведена до логічного кінця. Тим більше що на пульсі цього процесу тримає руку сам президент Віктор Янукович.

У будь-якому випадку при аналізі ситуації, що склалася, варто виходити з того, що українським громадянам ніхто нічого виплачувати, взагалі то, не збирається. Ну а простим українцям, у свою чергу, залишається тільки подумати: чи варто надалі купуватися на передвиборні соціальні обіцянки і взагалі голосувати за тих людей, які коли-небудь обіцяли липову соціалку? Принаймні, наслідки подібних рішень дуже багато українських громадян в самому найближчому майбутньому відчують на своїй власній шкурі.

 

 

15


21.02.2011 1390 1
Коментарі (1)

Бандерівец 2011.02.21, 14:01
Є просте питання: А ЧИ МАЄ ВЛАДА ГРОШІ НА ПОКРИТТЯ ВСІХ ЗАДЕКЛАРОВАНИХ СОЦВИПЛАТ. Відповідь всім зрозуміла: НЕ МАЄ. Тим більше після "помаранчевої п'тирічки". Що залишила Юля новій владі? Борги під 30% річних? 30-процентне падіння економцки (Коли вони помаранчева зграя до влади після Кучми, то отримали найбільше зростання в Європі - +10%), залишили суцільну руїну. Тому не треба вішати всіх собак на нинішню владу. Не треба лукавити самі перед собою.
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

709
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1007 2
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2552
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1848
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2150
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5742 16

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

194

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

336

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1275

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1270
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

1012
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

836
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14678
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

704
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10495
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6196
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

723
23.11.2024

Під час зустрічі письменник порушив важливі питання, зокрема, чи на часі мова та культура, як зберегти пам'ять про загиблих військовослужбовців і цивільних, а також, що відбувається з культурою в Харкові та містах, де тривають активні бойові дії. 

774
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2962
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

674
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

741
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

653