Влада відбирає соціальні гарантії

Нинішня влада шукає будь-які можливості, щоб не погашати перед громадянами соціальні борги на суму 130 млрд. грн. Все це здійснюється під прикриттям Європейського суду з прав людини (Євросуд), наполегливо вимагає від української держави виконувати рішення своїх же судів. Тих самих рішень, переважна частина яких зобов'язує Україну виплатити сотням тисяч своїх громадян покладені соціальні виплати

Вчора комітет Ради з правосуддя рекомендував для прийняття у першому читанні урядовий законопроект № 7562 з абсолютно невинною назвою «Про гарантії держави щодо виконання рішень суду». Раніше «і» неодноразово писали, що реальна суть цього документа ні в якій мірі не відповідає його назві - мова йде про намір діючої влади не платити українським громадянам належні їм за законом соціальні виплати.

Підгрунтя всього цього процесу досить проста. Вчора на засіданні комітету урядовий уповноважений у справах Євросуду Валерія Лутковська озвучила наступні цифри: «За даними Мінсоцполітики, заборгованість із соціальних виплат сьогодні складає 130 млрд. грн. У випадку, якщо всі ці громадяни звернуться до Євросуду, ми заплатимо крім цих 130 млрд. грн. ще 170 млрд. грн. компенсації ».

Разом, якщо нинішня влада продовжить не платити громадянам їх соціальні гроші, це може обійтися держбюджету приблизно в 300 млрд. грн. Якщо ж влада висловить намір платити, доведеться десь шукати 130 млрд. грн. (Приблизно половина запланованих доходів держбюджету-2011).

Ні той, ні інший варіант для регіоналів, природно, не може бути прийнятним. По-перше, згадані цифри - це всього лише ситуативна сума соціальної заборгованості, яка з року в рік буде продовжувати стрімко рости. По-друге, не одні регіонали брали під ті чи інші вибори спочатку нездійсненні соціальні закони і за рахунок цих законів проходили, наприклад, до Верховної Ради. Отже, не тільки їм за це і відповідальність нести. По-третє, самі українські політики не раз заявляли, що за практично кожним рядком у держбюджеті країни ховаються цілком конкретні особи. Можна припустити, що цих осіб там вже настільки багато, що українські громадяни туди елементарно не помістяться.

У зв'язку з цим регіонали вирішили по-своєму інтерпретувати вимога Євросуду, щоб Україна виконувала рішення своїх же власних судів. З точки зору природної логіки, виконання рішень своїх судів означає не що інше, як виплатити громадянам соціальну заборгованість, що накопичилась. Більше того, надалі держава повинна в повному обсязі виконувати соціальне законодавство, щоб у громадян не було причин звертатися до суду зі стовідсотковою гарантією виграти справу.

Нагадаємо, що за один 2010 рік наші суди винесли більше мільйона рішень з приводу соціальних виплат одним тільки дітям війни. Але ж є ще пенсіонери, чорнобильці і так далі…

Але сьогодні діюча влада дотримується радикально іншої логіки - куди простіше вилучити з соціальних законів конкретні розміри соціальних виплат і надати повноваження Кабміну встановлювати ці розміри своїми постановами. Це, у свою чергу, дає владі чудовий інструмент для оперативного маніпулювання розмірами соціальних виплат в ручному режимі. Аж до теоретичної можливості звести їх до нуля.

Як наслідок цілком можуть виникнути ситуації, коли соціальні гарантії і пільги у громадян як би є, але вони на зовсім законних підставах дорівнюють нулю. За подібних обставин жоден суд в Україні вже не зможе винести рішення на користь українських громадян. Отже, кількість виграних громадянами справ проти держави в основній своїй масі значно зменшиться і України припинить нарешті практику невиконання рішень своїх же власних судів.

Цікаво, що народні депутати прекрасно розуміють, що вони роблять і до чого це призведе. Показово вже те, як вчора всі без винятку члени комітету Ради з правосуддя відхрещувалися від тих частин законопроекту № 7562, де мова йде про непряме, але цілком реальне скасування соціальних гарантій. Але показово й інше - документ все ж таки був рекомендований для прийняття в першому читанні. Таким чином, депутати, швидше за все, не менш чудово розуміють, що ця важлива для діючої влади справа неминуче буде доведена до логічного кінця. Тим більше що на пульсі цього процесу тримає руку сам президент Віктор Янукович.

У будь-якому випадку при аналізі ситуації, що склалася, варто виходити з того, що українським громадянам ніхто нічого виплачувати, взагалі то, не збирається. Ну а простим українцям, у свою чергу, залишається тільки подумати: чи варто надалі купуватися на передвиборні соціальні обіцянки і взагалі голосувати за тих людей, які коли-небудь обіцяли липову соціалку? Принаймні, наслідки подібних рішень дуже багато українських громадян в самому найближчому майбутньому відчують на своїй власній шкурі.

 

 

15


21.02.2011 1468 1
Коментарі (1)

Бандерівец 2011.02.21, 14:01
Є просте питання: А ЧИ МАЄ ВЛАДА ГРОШІ НА ПОКРИТТЯ ВСІХ ЗАДЕКЛАРОВАНИХ СОЦВИПЛАТ. Відповідь всім зрозуміла: НЕ МАЄ. Тим більше після "помаранчевої п'тирічки". Що залишила Юля новій владі? Борги під 30% річних? 30-процентне падіння економцки (Коли вони помаранчева зграя до влади після Кучми, то отримали найбільше зростання в Європі - +10%), залишили суцільну руїну. Тому не треба вішати всіх собак на нинішню владу. Не треба лукавити самі перед собою.
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

421
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1434 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2136
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2106 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7456
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15187 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

226

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

975

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1045

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1829
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

232
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

605
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

852
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3088
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

856
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1906
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

943
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35090 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

436
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

578
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

904
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

805