Протягом жовтня - листопада 2012 року InvestUkraine за підтримки проекту USAID Лінк спільно з Івано-Франківським регіональним центром з інвестицій та розвитку та іншими регіональними центрами було проведено опитування інвесторів, що здійснюють свою діяльність в Україні та на Прикарпатті зокрема.
Анкети надсилалися в Україні більш ніж 1200 компаніям, в т.ч. в Івано-Франківській області – 60. Кількість заповнених анкет склала – 131 в загальному в Україні, в т.ч. 13 – в Івано-Франківській області . Варто відзначити, що найбільш активними інвестори виявились у Тернопільській та Дніпропетровській областях.
Іноземні інвестиції компаній, що взяли участь в опитуванні, походять з таких країн як Росія, Норвегія, Сербія, Чехія, Білорусь, Литва, Польща, Швейцарія, Швеція, Австрія, Німеччина, Молдова, Канада, США, Франція, Кіпр, Туреччина, Ізраїль, Данія, Болгарія, Нідерланди, Угорщина, Великобританія, Бельгія, Італія, Словаччина, Голландія, Португалія.
На Прикарпатті іноземні інвестиції на підприємства, що взяли участь в опитуванні, надійшли з таких країн як Данія, Італія, Угорщина, США, Кіпр, Швеція.
В ході опитування компаніям пропонувалось визначити основні проблеми, які виникають у них під час здійснення господарської діяльності. Відповідно за результатами опитування вдалося визначити рейтинг найбільш поширених проблем іноземних інвесторів в Україні.
Згідно із сформованим рейтингом, основною проблемою іноземних інвесторів в Україні є відносини з податковими органами (перше місце) – це вказали 22,8% респондентів. Друге та третє місце поділили між собою проблеми, пов’язані з перевірками та недосконалим нормативно-правовим регулюванням, з якими зустрічаються у своїй діяльності 14,5% опитаних іноземних інвесторів. Проблеми у сфері земельних питань турбують 11,8% респондентів (четверте місце у рейтингу). На п’ятому місці – відносини з митними органами – 11%. Порядком здійснення ліцензійних та дозвільних процедур не задоволені 10,3% опитаних інвесторів реєстраційних процедур – 9,5% (шосте та сьоме місця відповідно). Крім того, 5,7% респондентів повідомили про наявність інших проблемних питань, серед яких відзначались зокрема рейдерство, високі ціни на сировину та ін.
На фоні всеукраїнського рейтингу, показники проблемних питань інвесторів в Івано-Франківській області дещо відрізняються. Так, на першому місці серед проблем для іноземного інвестора в регіоні виявились перевірки та труднощі із вирішенням земельних питань (20% респондентів). На другому, а не на першому місці, як у всеукраїнському рейтингу, опинились проблеми, пов’язані із взаємодією з податковими органами (16% респондентів). На два щаблі вище, третє місце, посіли відносини з митними органами (13% респондентів). Четверте місце належить проблемам із ліцензуванням та дозвільними процедурами (10% респондентів). Лише на п’ятому місці, на відміну від другого місця у рейтингу проблем інвесторів на рівні України, знаходиться недосконале нормативно-правове регулювання (9% респондентів), найменш проблемними для іноземних інвесторів в нашій області є реєстраційні процедури (7% респондентів) та рейдерство, високі ціни на сировину та ін.(5,3%) – шосте та сьоме місця відповідно.
Опитаними підприємствами були також відзначені й певні позитивні аспекти їхньої діяльності в Україні. Так, найбільше іноземні компанії в Україні цінують наявність кваліфікованої та доступної робочої сили, а також високий потенціал та перспективність ринку. Серед інших переваг України респондентами відзначено: зручне географічне та логістичне розташування України, наявність доступу до сировини, підтримка з боку національних та регіональних органів влади.
Водночас, серед позитивних складових діяльності іноземних інвесторів в Івано-Франківській області було відзначено стабільність попиту, наявність доступної робочої сили, запровадження новітніх технологій у виробництво.