Візит королеви, або Вітер над болотом народницького комунізму

 

/data/blog/120774/68ae22e2cfef6ca2cdb170865503d027.jpg

 

Ще не так давно тішився симпатичним блоком марок з портретами руських князівень, що їх випустила Укрпошта. А минулої суботи вже мав задоволення відкрити у Фортечній галереї «Бастіон» виставку, присвячену знаменитій київській княжні ХІ століття, що стала дружиною одного з французьких королів та матірю іншого.

 

Експонати, надані для виставки Національним заповідником «Софія Київська» дали привід та змогу повернутися до теми, яку намагався помістити у фокус суспільного обговорення ще років десять тому. Тоді вона не знайшла розуміння в нашому специфічному соціумі, але нині дещо зрушилося в зашкарублих нетрях суспільної свідомості.

 

Може вже тепер, після феєричних провалів кількох «месій» з хлопоманським закосом, ми нарешті зрозуміємо, що впроваджене комуністичною (а за нею і націонал-комуністичною) пропагандою бачення історії як діяльності народних мас не витримує жодної критики.

 

Що ігнорування монарших постатей, оголошених реакційними, та паплюження родової аристократії веде до шабашу беспамятства. До карикатурної дійсності, де біля замку Потоцьких замість памятника засновнику міста ставлять погруддя пасічника на догоду моді, запровадженій ефемерним «народним кумиром».

 

Наше спотворене пропагандою минуле виглядає перекошеним від заздрості і ненависті. Його заповнюють роздуті до вселенських масштабів історії бандюганів, з яких комуністи поробили легенди «народних месників», «революціонерів» та «борців з експлуататорами».

 

Бандитський пантеон органічно доповнюють постаті жабовдавлених сільських утопістів, котрих, за російським взірцем, прираховано до інтелігенції. І вся ця версія минулого аж виє від кріпацької злоби до заможних та успішних, до власників замків і земель.

 

Маєстатні володарі, дідичі, засновники міст, ктитори соборів, щедрі меценати запхані до темної ляди невдячності, бо ж вони, кляті, дерли шкуру з нещасних рільників та робили байстрюків кріпачкам. Одне слово – мир хатам та війна палацам. А разом з палацами війна оголошена всьому, що виходить за межі примітивної естетики мешканців хат.

 

Саме тому ми живемо, оточені архітектурним несмаком, літературною графоманією та безкінечним етнічним фестивалем. Саме тому пересічним українцям практично невідомі такі історичні постаті як королева Анна Київська (Французька). Зрештою, давньоруські літописи також промовчали про неї. Може тих несторів також душила плебейська «жаба»?

 

Зате Європа, що праматірю її династів стала донька Ярослава Мудрого, прославила красу та мудрість нашої краянки. Що й довели виставка та лекції, прочитані в нашому місті Нелею Куковальською, директором «Софії Київської» та її заступником професором Вячеславом Корнієнком.

 

А в нашій історії була ж не лише Анна Київська. Ще чекають на літераторів і популяризаторів і Анна Візантійська, яка привезла до Києва царську корону і монаршу легітимність, і польська королева Вишеслава, і Малфрідь Норвезька, і Добродія-Ірина, дружина імператора Олексія Комніна.

 

Ще перебувають у темряві забуття Предслава, дружина герцога Алмоша і королеви Угорщини Агмунда, Єфимія та Фрузіна, а також дружина Казиміра Першого Доброніга та дружина Болеслава Кривоустого Збислава.

 

Вони не менш «наші», аніж солодкі дарусі та покритки катерини. Й тоді, коли ми це усвідомимо, станемо мудрішими. Й краще зможемо відділяти світло від темряви, а головне від другорядного.

 

Володимир Єшкілєв


Коментарі (1)

Wasyl Ryba 2016.11.25, 00:38
А ХТО ПРОТИ ПОКАЖІТ НАЙ ГО ВДАРУ! всьо в нас бУло, але десь за польщі №1 всьо пропало, і історія, і портрети, і корони князів і папска, і образів купа. Частину тут ляхи перенесли в косцьоли, а одну "чорну" закрили в Ченстохові, а Белзька ніби десь пропала, се та яка ляхам помогла в Берестецкі битві.І могили королів Данила, Лева.. Юрія попропадали. І в св.Юра їх нема! ТО що маєм берегти боввани крулів, магнатів? окупантів і жихарів ляхо-жидівскої фортеці.У лЬвові хоть Руска вулиці була, а в нас на міісци нашої Заболотівскої церковки синагога нині стоїт! а русини тут лиш як будівничі та слуги приходили з околишних сіл. І то їх совіти понищили, а не ми а на їх місці Ленінів наклали. правда, Міцкявічусів 2 лишили - в нас і в Львові. Навіть сінагоги не німці, а Ссср понищили, коли в 1948 Ізраель пішов не по соц-й дорозі!!! А тепер за всьо мают укри каятисі!!! так шо фактів нашого рагульства, крім пасічника на місци потоцкого, йок! Шевченків правда забагато. Памнітник Страченим -чо мовчите, що якесь опудало стоїт під сінагогов? прийшлосі пояснені там писати. не хочете Ягве образити видом нормальних людий, що вмирают від німців руками польского гестапо!!! за Україну. На фото вони вбиті без мішків на голові і повисли на шнурах. А тут мали бути живі і горді, а не як ту на колінах. Може би нам тепер не казали, що ми з німціми не воювали, а лиш їм помагали юдів вишукувати?? А то що в нас інтелігенція вся з поломаними у поклоні хребтами то се правда. бо донедавна ще ї взагалі небуло. ЇЇ роль виконувала хе-во надбудова з поляків, маскалів і юдеїв, їх потомки донині (вже не обзивают) думают що ми село смердєче, робоче бидло і раґулі. І наші нац-владА їм підтакує. А ви нас шановний п.Єшкілєр вините, за що? що ми влади ту не маєМ? І тогди постає фіґура справжного артисти п.Звєжиньскєґо, якого видів у вашому ФБ. Але то вже инчим разом. Я привик до культурної дискусії 3хв. опонент, 3хв. я.
08.01.2022
Тіна Любчик

Фіртка ознайомилася з роботою одного з найбільших українських розсадників, де вирощують саджанці лохини, пеларгонії та герані. З 2011 року тут працює лабораторія «in vitro», а продукцію підприємства вирощують фактично в усіх куточках України та за її межами.

1928 2
06.01.2022
Ілона Шевченко

Уже традиційно цього року в Україні святковий стіл вкотре здорожчав.  Весь 2021 рік ціни, особливо на деякі продукти харчування, щомісяця зростали на 6-7%. Журналісти Фіртки походили по місцевих магазинах та порівняли українські ціни зі швецькими.

2972 2
05.01.2022
Тіна Любчик

У селі Черніїв Івано-Франківського району проживає сім’я Валентина та Людмили Ткаченків. Подружжя вже понад 40 років разом та займається різноманітною творчістю. Також на обійсті за кілька десятків років пара надбала чималу колекцію речей своїх по

3855 2
02.01.2022
Мар'яна Цимбалюк

Бажання та цікавість досліджувати  власні туристичні локації змусили гравців готельного ринку створювати нові пропозиції. Попри те, що запит від туристів на колоритні місцеві розваги завжди був, то тепер спектр розваг доводиться розширювати згідно зі світовими трендами.  

2869 2
31.12.2021
Ігор Марковський

Як другий рік пандемії коронавірусу вплинув на якість підготовки студентів та школярів? Чи готові прикарпатські ВНЗ приймати на навчання громадян Білорусі, котрі тікають від режиму Лукашенка? Яке значення має "Карпатський простір" в євроінтеграційному процесі України? Відповіді на ці питання читайте в першій частині інтерв'ю Фіртки з Ігорем Цепендою, доктором політичних наук, професором, ректором Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника. 

3465 2
28.12.2021
Тіна Любчик

Covid-19 не оминув жодну зі сфер нашої життєдіяльності. Не виняток й культура. У 2021 заклади на Івано-Франківщині, як зрештою і по всій країні, не мали можливості працювати стовідсотково. Втім, що таки вдалося організувати – кореспондентці Фіртки розповів Володимир Федорак, директор Управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської облдержадміністрації.

3684 2

Про актуальні питання алкологізації та подолання алкозалежності у сучасному світі, духовно-релігійна сторона проблеми, а також про підвищення заробітних плат поліцейським коштом незаконного акцизу та розгляд інших наболілих питань сьогодення.  

1043

У кожній країні свої традиції споживання кави. Західна Україна - не виняток. Тут дуже полюбляють кавувати й це - беззаперечний факт. Та як смакувати справжньою кавою правильно? Обрати найкращий сорт і приготувати її згідно з правилами? Зберегти аромат і смак кави? І, врешті, як дізнатись про каву все?

4167

Підставою для формування теми цієї статті послужила інформація Державного бюро розслідувань про розкриття злочинного угрупування на чолі з першим заступником Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства.

4329
23.11.2021

Для хорошої роботи мозку потрібно правильно харчуватися, а саме – регулярно вживати продукти, які живлять мозок всіма необхідними речовинами. 

8120 1
11.10.2021

Напередодні зими чимало господинь заморожують сезонні овочі та фрукти, щоб завжди мати під рукою необхідні інгредієнти для приготування страв, а особливо десертів. І якщо деякі продукти та після заморозки не втрачають свій звичний смак і вітаміни, як, наприклад, малина або полуниця, то інші, навпаки, стають непридатними до вживання. 

13774
29.07.2021

Що краще: консервувати, сушити чи морозити? Відповідь на це питання залежить від типу й кількості сировини та ваших ресурсів, як-от часу, грошей, та місця в морозилці та коморі.

22505
27.12.2021

Вже вчотирнадцяте в Івано-Франківську члени Спільноти святого Егідія влаштують 7 січня різдвяний частунок для бідних. Традиційно для людей з низьким соціальним статусом будуть підготовлені смачні частування та подарунки.   

3350
23.12.2021

Насправді, і православні, і католики святкують Різдво Христове в один день – 25 грудня. Хоча ця дата народження Ісуса Христа – умовна. Ані в Біблії, ані в жодному документі її не знайти.  

3972 1
13.12.2021

В Івано-Франківськ прибув Глава УГКЦ Блаженніший Святослав, в рамках відзначення 10-ліття Івано-Франківської Митрополії.  

5183
03.12.2021

Релігійні діячі звернули увагу Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на потребу розробки державної сімейної політики та затвердження відповідної державної програми з необхідним бюджетним фінансуванням.

6597 1
11.01.2022

В Івано-Франківську третій день триває XIII міжнародний фестиваль «Коляда на Майзлях». Різдвяна подія об’єднує колядників не лише з України, але й з Європи, Південної та Північної Америки, інформує Фіртка. «Враховуючи, що проєк

1331
13.01.2022

Все, що відбувається протягом двох з половиною років навколо Петра Порошенка - це є юридичний треш.

951
10.01.2022

Відповідні положення містить законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання запровадження карантину», що його внесли днями на розгляд парламенту.

1565
08.01.2022

Печерський районний суд міста Києва ухвалив рішення про арешт майна народного депутата України, п’ятого президента України, лідера політичної партії «Європейська солідарність» Петра Порошенка.

1679 1
05.01.2022

За інформацією світових ЗМІ, громадське невдоволення викликав значний рівень інфляції в країні, зокрема, суттєве зростання ціни на скраплений газ для автомобілів.

2374