Візит королеви, або Вітер над болотом народницького комунізму

 

/data/blog/120774/68ae22e2cfef6ca2cdb170865503d027.jpg

 

Ще не так давно тішився симпатичним блоком марок з портретами руських князівень, що їх випустила Укрпошта. А минулої суботи вже мав задоволення відкрити у Фортечній галереї «Бастіон» виставку, присвячену знаменитій київській княжні ХІ століття, що стала дружиною одного з французьких королів та матірю іншого.

 

Експонати, надані для виставки Національним заповідником «Софія Київська» дали привід та змогу повернутися до теми, яку намагався помістити у фокус суспільного обговорення ще років десять тому. Тоді вона не знайшла розуміння в нашому специфічному соціумі, але нині дещо зрушилося в зашкарублих нетрях суспільної свідомості.

 

Може вже тепер, після феєричних провалів кількох «месій» з хлопоманським закосом, ми нарешті зрозуміємо, що впроваджене комуністичною (а за нею і націонал-комуністичною) пропагандою бачення історії як діяльності народних мас не витримує жодної критики.

 

Що ігнорування монарших постатей, оголошених реакційними, та паплюження родової аристократії веде до шабашу беспамятства. До карикатурної дійсності, де біля замку Потоцьких замість памятника засновнику міста ставлять погруддя пасічника на догоду моді, запровадженій ефемерним «народним кумиром».

 

Наше спотворене пропагандою минуле виглядає перекошеним від заздрості і ненависті. Його заповнюють роздуті до вселенських масштабів історії бандюганів, з яких комуністи поробили легенди «народних месників», «революціонерів» та «борців з експлуататорами».

 

Бандитський пантеон органічно доповнюють постаті жабовдавлених сільських утопістів, котрих, за російським взірцем, прираховано до інтелігенції. І вся ця версія минулого аж виє від кріпацької злоби до заможних та успішних, до власників замків і земель.

 

Маєстатні володарі, дідичі, засновники міст, ктитори соборів, щедрі меценати запхані до темної ляди невдячності, бо ж вони, кляті, дерли шкуру з нещасних рільників та робили байстрюків кріпачкам. Одне слово – мир хатам та війна палацам. А разом з палацами війна оголошена всьому, що виходить за межі примітивної естетики мешканців хат.

 

Саме тому ми живемо, оточені архітектурним несмаком, літературною графоманією та безкінечним етнічним фестивалем. Саме тому пересічним українцям практично невідомі такі історичні постаті як королева Анна Київська (Французька). Зрештою, давньоруські літописи також промовчали про неї. Може тих несторів також душила плебейська «жаба»?

 

Зате Європа, що праматірю її династів стала донька Ярослава Мудрого, прославила красу та мудрість нашої краянки. Що й довели виставка та лекції, прочитані в нашому місті Нелею Куковальською, директором «Софії Київської» та її заступником професором Вячеславом Корнієнком.

 

А в нашій історії була ж не лише Анна Київська. Ще чекають на літераторів і популяризаторів і Анна Візантійська, яка привезла до Києва царську корону і монаршу легітимність, і польська королева Вишеслава, і Малфрідь Норвезька, і Добродія-Ірина, дружина імператора Олексія Комніна.

 

Ще перебувають у темряві забуття Предслава, дружина герцога Алмоша і королеви Угорщини Агмунда, Єфимія та Фрузіна, а також дружина Казиміра Першого Доброніга та дружина Болеслава Кривоустого Збислава.

 

Вони не менш «наші», аніж солодкі дарусі та покритки катерини. Й тоді, коли ми це усвідомимо, станемо мудрішими. Й краще зможемо відділяти світло від темряви, а головне від другорядного.

 

Володимир Єшкілєв


Коментарі (1)

Wasyl Ryba 2016.11.25, 00:38
А ХТО ПРОТИ ПОКАЖІТ НАЙ ГО ВДАРУ! всьо в нас бУло, але десь за польщі №1 всьо пропало, і історія, і портрети, і корони князів і папска, і образів купа. Частину тут ляхи перенесли в косцьоли, а одну "чорну" закрили в Ченстохові, а Белзька ніби десь пропала, се та яка ляхам помогла в Берестецкі битві.І могили королів Данила, Лева.. Юрія попропадали. І в св.Юра їх нема! ТО що маєм берегти боввани крулів, магнатів? окупантів і жихарів ляхо-жидівскої фортеці.У лЬвові хоть Руска вулиці була, а в нас на міісци нашої Заболотівскої церковки синагога нині стоїт! а русини тут лиш як будівничі та слуги приходили з околишних сіл. І то їх совіти понищили, а не ми а на їх місці Ленінів наклали. правда, Міцкявічусів 2 лишили - в нас і в Львові. Навіть сінагоги не німці, а Ссср понищили, коли в 1948 Ізраель пішов не по соц-й дорозі!!! А тепер за всьо мают укри каятисі!!! так шо фактів нашого рагульства, крім пасічника на місци потоцкого, йок! Шевченків правда забагато. Памнітник Страченим -чо мовчите, що якесь опудало стоїт під сінагогов? прийшлосі пояснені там писати. не хочете Ягве образити видом нормальних людий, що вмирают від німців руками польского гестапо!!! за Україну. На фото вони вбиті без мішків на голові і повисли на шнурах. А тут мали бути живі і горді, а не як ту на колінах. Може би нам тепер не казали, що ми з німціми не воювали, а лиш їм помагали юдів вишукувати?? А то що в нас інтелігенція вся з поломаними у поклоні хребтами то се правда. бо донедавна ще ї взагалі небуло. ЇЇ роль виконувала хе-во надбудова з поляків, маскалів і юдеїв, їх потомки донині (вже не обзивают) думают що ми село смердєче, робоче бидло і раґулі. І наші нац-владА їм підтакує. А ви нас шановний п.Єшкілєр вините, за що? що ми влади ту не маєМ? І тогди постає фіґура справжного артисти п.Звєжиньскєґо, якого видів у вашому ФБ. Але то вже инчим разом. Я привик до культурної дискусії 3хв. опонент, 3хв. я.
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1098
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2465
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2082
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2127
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6437 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2413 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

288

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1113

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1138

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1354
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

234
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

557
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2021
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26466
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

519
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10423 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7962
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

503
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

365
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

516
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

590
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1536