Візит королеви, або Вітер над болотом народницького комунізму

 

/data/blog/120774/68ae22e2cfef6ca2cdb170865503d027.jpg

 

Ще не так давно тішився симпатичним блоком марок з портретами руських князівень, що їх випустила Укрпошта. А минулої суботи вже мав задоволення відкрити у Фортечній галереї «Бастіон» виставку, присвячену знаменитій київській княжні ХІ століття, що стала дружиною одного з французьких королів та матірю іншого.

 

Експонати, надані для виставки Національним заповідником «Софія Київська» дали привід та змогу повернутися до теми, яку намагався помістити у фокус суспільного обговорення ще років десять тому. Тоді вона не знайшла розуміння в нашому специфічному соціумі, але нині дещо зрушилося в зашкарублих нетрях суспільної свідомості.

 

Може вже тепер, після феєричних провалів кількох «месій» з хлопоманським закосом, ми нарешті зрозуміємо, що впроваджене комуністичною (а за нею і націонал-комуністичною) пропагандою бачення історії як діяльності народних мас не витримує жодної критики.

 

Що ігнорування монарших постатей, оголошених реакційними, та паплюження родової аристократії веде до шабашу беспамятства. До карикатурної дійсності, де біля замку Потоцьких замість памятника засновнику міста ставлять погруддя пасічника на догоду моді, запровадженій ефемерним «народним кумиром».

 

Наше спотворене пропагандою минуле виглядає перекошеним від заздрості і ненависті. Його заповнюють роздуті до вселенських масштабів історії бандюганів, з яких комуністи поробили легенди «народних месників», «революціонерів» та «борців з експлуататорами».

 

Бандитський пантеон органічно доповнюють постаті жабовдавлених сільських утопістів, котрих, за російським взірцем, прираховано до інтелігенції. І вся ця версія минулого аж виє від кріпацької злоби до заможних та успішних, до власників замків і земель.

 

Маєстатні володарі, дідичі, засновники міст, ктитори соборів, щедрі меценати запхані до темної ляди невдячності, бо ж вони, кляті, дерли шкуру з нещасних рільників та робили байстрюків кріпачкам. Одне слово – мир хатам та війна палацам. А разом з палацами війна оголошена всьому, що виходить за межі примітивної естетики мешканців хат.

 

Саме тому ми живемо, оточені архітектурним несмаком, літературною графоманією та безкінечним етнічним фестивалем. Саме тому пересічним українцям практично невідомі такі історичні постаті як королева Анна Київська (Французька). Зрештою, давньоруські літописи також промовчали про неї. Може тих несторів також душила плебейська «жаба»?

 

Зате Європа, що праматірю її династів стала донька Ярослава Мудрого, прославила красу та мудрість нашої краянки. Що й довели виставка та лекції, прочитані в нашому місті Нелею Куковальською, директором «Софії Київської» та її заступником професором Вячеславом Корнієнком.

 

А в нашій історії була ж не лише Анна Київська. Ще чекають на літераторів і популяризаторів і Анна Візантійська, яка привезла до Києва царську корону і монаршу легітимність, і польська королева Вишеслава, і Малфрідь Норвезька, і Добродія-Ірина, дружина імператора Олексія Комніна.

 

Ще перебувають у темряві забуття Предслава, дружина герцога Алмоша і королеви Угорщини Агмунда, Єфимія та Фрузіна, а також дружина Казиміра Першого Доброніга та дружина Болеслава Кривоустого Збислава.

 

Вони не менш «наші», аніж солодкі дарусі та покритки катерини. Й тоді, коли ми це усвідомимо, станемо мудрішими. Й краще зможемо відділяти світло від темряви, а головне від другорядного.

 

Володимир Єшкілєв


Коментарі (1)

Wasyl Ryba 2016.11.25, 00:38
А ХТО ПРОТИ ПОКАЖІТ НАЙ ГО ВДАРУ! всьо в нас бУло, але десь за польщі №1 всьо пропало, і історія, і портрети, і корони князів і папска, і образів купа. Частину тут ляхи перенесли в косцьоли, а одну "чорну" закрили в Ченстохові, а Белзька ніби десь пропала, се та яка ляхам помогла в Берестецкі битві.І могили королів Данила, Лева.. Юрія попропадали. І в св.Юра їх нема! ТО що маєм берегти боввани крулів, магнатів? окупантів і жихарів ляхо-жидівскої фортеці.У лЬвові хоть Руска вулиці була, а в нас на міісци нашої Заболотівскої церковки синагога нині стоїт! а русини тут лиш як будівничі та слуги приходили з околишних сіл. І то їх совіти понищили, а не ми а на їх місці Ленінів наклали. правда, Міцкявічусів 2 лишили - в нас і в Львові. Навіть сінагоги не німці, а Ссср понищили, коли в 1948 Ізраель пішов не по соц-й дорозі!!! А тепер за всьо мают укри каятисі!!! так шо фактів нашого рагульства, крім пасічника на місци потоцкого, йок! Шевченків правда забагато. Памнітник Страченим -чо мовчите, що якесь опудало стоїт під сінагогов? прийшлосі пояснені там писати. не хочете Ягве образити видом нормальних людий, що вмирают від німців руками польского гестапо!!! за Україну. На фото вони вбиті без мішків на голові і повисли на шнурах. А тут мали бути живі і горді, а не як ту на колінах. Може би нам тепер не казали, що ми з німціми не воювали, а лиш їм помагали юдів вишукувати?? А то що в нас інтелігенція вся з поломаними у поклоні хребтами то се правда. бо донедавна ще ї взагалі небуло. ЇЇ роль виконувала хе-во надбудова з поляків, маскалів і юдеїв, їх потомки донині (вже не обзивают) думают що ми село смердєче, робоче бидло і раґулі. І наші нац-владА їм підтакує. А ви нас шановний п.Єшкілєр вините, за що? що ми влади ту не маєМ? І тогди постає фіґура справжного артисти п.Звєжиньскєґо, якого видів у вашому ФБ. Але то вже инчим разом. Я привик до культурної дискусії 3хв. опонент, 3хв. я.
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2436
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1551 1
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3633
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5401
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1663
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2049

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

127

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

169

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

397

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

867
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

457
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

757
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2453 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

472
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

852
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4905
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

722
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

631
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

567
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

387
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

709
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

871 2